Katka.Duranská
30.01.07,09:17
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, brat chce prenajať priestor na zriadenie stolárskej dielne, ale majiteľ je platiteľ DPH a nechce mu prenajať priestor lebo je neplatič DPH. Ale dočítala som sa , že prenájom nehnuteľnosti je oslobodená od platby DPH. Je to tak?
Johanka
30.01.07,08:37
Pre platiteľa DPH je nevýhodné prenajímať nehnuteľnosti nájomcovi, ktorý nie je platiteľ DPH. Prenájom nehnuteľností je síce od DPH oslobodený, ale prenajímateľ kvôli tomu musí ponižovať nárok na odpočet pri plneniach, ktoré súvisia s prenájmom.
Martinella
30.01.07,08:38
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, brat chce prenajať priestor na zriadenie stolárskej dielne, ale majiteľ je platiteľ DPH a nechce mu prenajať priestor lebo je neplatič DPH. Ale dočítala som sa , že prenájom nehnuteľnosti je oslobodená od platby DPH. Je to tak?
V podstate áno, ale platiteľ DPH sa v prípade prenájmu inému platcovi DPH môže rozhodnúť že táto služba nebude oslobodená od DPH. V prípade Vášho brata ide asi o ten problém, keďže nie je registrovaný ako platca DPH, prenajímateľ by mu mal faktúrovať prenájom ako službu oslobodenú od DPH a z tohto titulu by musel aj pri materiáli a službách použitých pri prevádzke prenajímaných priestorov postupovať pri odpočte DPH s právom na odpočítanie dane uplatňovať DPH prepočítanú koeficientom. A to je zrejme preňho komplikácia.
Zoltán Kovács
30.01.07,14:54
Ak si dáš do vyhladania prenájom, potom najdeš veľmi pekne rozpísanú debatu na túto tému.

Pripájam link:
http://www.porada.sk/t40216-koeficient-a-prenajom.html