sarahovci
30.01.07,10:37
Máte vedomosti alebo skúsenosti s tým, či a kto ontroluje či majú vo firme jednotlivé prac.miesta priradené stupne charakteristík 1-6 podľa prílohy Zák.práce, resp. či sú mesačne vyplácaní aspoň min. mzd.nárokom a ak nie, sú za to rovno pokuty ak sa ide na plus mínus min.mzdu a ak tak aké, alebo iba upozornenie, že to od teraz (od kontroly) treba zmeniť?
mysimis
30.01.07,09:39
U mňa to zisťoval Inšpektorát práce.
inuš
30.01.07,09:48
ja som sa stretla s kontrolou z inšpektorátu práce, bolo to v začiatkoch, ked prebrali kontrolu aj mzdovej agendy. A poviem Vám , ozaj záleží na akého kontrolora narazíte. Dal mi dorobiť dodatky všetkým Z-ncom, hoci v prepočte im vyšla hodinová mzda oveľa vyššia ako minimálna hod. mzda, ale jemu sa to nepozdávalo, že v zmluve mali dohodnutú hod. mzdu o 1,-Sk menšiu ako bola v tej dobe min. hod. sadzba. Nedal si to vysvetliť a trval na svojom. Kontroloval aj zaradenie do skupín, ale to bolo v poriadku. Máme to v pracovnom poriadku zadefinované, ktoré druhy činností patria do akej skupiny. V zmluve sa potom len napíše- stupeň práce napr. 2. Nepáčilo sa mu, že v prac. zmluve nebolo presne stanovená výška odstupného pri rozviazaní prac.pomeru. Máme len odkaz na príslušný § zákonníka práce. Ked som mu vysvetlila, že to prakticky nie je možné, ustúpil. Napr. nastúpi Znec dnes, dám mu do zmluvy nárok na 2-mesačné odstupné. Ale on skončí prac. pomer po 10 rokoch, tak má nárok podľa ZP na min. 3-mesačné odstupné a už je rozpor s pracovnou zmluvou. Tak to pochopil. Daňový úrad kontroloval čerpanie soc. fondu - ale hlavne či to bolo zdanené u zamestnancov.
sarahovci
30.01.07,09:51
U mňa to zisťoval Inšpektorát práce.
A zistil niečo alebo ste to mali ok? Mňa by zaujímalo ak by to nebolo v poriadku čo bolo ďalej?
mysimis
30.01.07,09:55
Nie, nebolo to v poriadku. Podnikateľ mal v pracovných zmluvách len min. mzdu pre všetkých zamestnancov. Inšpektorát práce to dal do zápisu a dostala som termín /teda podnikateľ/ aby to odstránil.
sarahovci
30.01.07,09:58
Nie, nebolo to v poriadku. Podnikateľ mal v pracovných zmluvách len min. mzdu pre všetkých zamestnancov. Inšpektorát práce to dal do zápisu a dostala som termín /teda podnikateľ/ aby to odstránil.
Takže pokuta nebola ani nejaké spätné doplácanie do výšky min.mzd.nároku len to ten termín nápravy do budúcna?
mysimis
30.01.07,11:49
Spätné doplácanie nebolo, ale pokuta bola 5000,- Sk.
sarahovci
30.01.07,12:59
Spätné doplácanie nebolo, ale pokuta bola 5000,- Sk.
A bolo to nejako v poslednej dobe alebo dávnejšie?
Inak veľmi pekne ďakujem za reakcie