iwwa
30.01.07,11:37
Prosím o radu. Na budúci týždeň idem podpisovať pracovnú zmluvu. Na personálnom mi povedali, aké papiere a doklady mam so sebou doniesť. Samozrejme chceli odo mňa aj zápočty rokov od všetkých mojich predchádzajúcich zamestanávateľov. Potvrdenia o obdobiach kedy som bola vedena na úrade práce ale nespomínali. Mám dilemu. Budú odo mňa potrebovať aj to? Nemám odvahu sa to opýtať, lebo ich doma neviem nájsť a naozaj nemám ani najmenšiu chuť ísť preto na úrad práce, nakoľko viem akí "ochotný" ľudia tam pracujú.
katkaj
30.01.07,10:39
Prosím o radu. Na budúci týždeň idem podpisovať pracovnú zmluvu. Na personálnom mi povedali, aké papiere a doklady mam so sebou doniesť. Samozrejme chceli odo mňa aj zápočty rokov od všetkých mojich predchádzajúcich zamestanávateľov. Potvrdenia o obdobiach kedy som bola vedena na úrade práce ale nespomínali. Mám dilemu. Budú odo mňa potrebovať aj to? Nemám odvahu sa to opýtať, lebo ich doma neviem nájsť a naozaj nemám ani najmenšiu chuť ísť preto na úrad práce, nakoľko viem akí "ochotný" ľudia tam pracujú.

K zdokladovaniu odpracovaných rokov budeš potrebovať aj údaje z úradu práce. Pokiaľ ti ich už niektorí zamestnávateľ neprirátal k zápočtu rokov tak sa obávam že ich budeš potrebovať
iwwa
30.01.07,10:43
No, zatiaľ odo mňa ani jeden zamestnávateľ nepýtal predošlé zápočty. Každý mi dal len zápočet za odpracované obdobie. Takže ma aj prekvapilo, že to odo mňa žiadajú.
katkaj
30.01.07,10:49
No, zatiaľ odo mňa ani jeden zamestnávateľ nepýtal predošlé zápočty. Každý mi dal len zápočet za odpracované obdobie. Takže ma aj prekvapilo, že to odo mňa žiadajú.

Teória je taká že zápočet rokov by sa mal od zamestnávateľa k zamestnávateľovi nabalovať. Čiže za niekoľko rokov by si mala mať jeden sumárny zápočet. Ale prax je trochu iná a veľakrát zamestnávateľ vystaví zápočet len za seba.
Takže tvoj terajší zamestnávateľ ti možno chce dať dokopy všetky zápočty a urobiť ti sumárny. ;)
iwwa
30.01.07,10:55
Takže sa mám vyzbrojiť pevnými nervami a môžem ísť na ten úrad práce. Alebo mi môže nejaké potvrdenie vystaviť aj sociálna poisťovňa? Lebo pokiaľ mám dobré informácie tak do dôchodku sa započítavajú len tie obdobia keď som poberala podporu v nezamestnanosti. Takže vlastne aj ten údaj ,ktorý mi vystaví úrad práce bude vlastne zlý, keďže bude zahŕňať celé obdobie evidencie na ÚP.
katkaj
30.01.07,11:00
Takže sa mám vyzbrojiť pevnými nervami a môžem ísť na ten úrad práce. Alebo mi môže nejaké potvrdenie vystaviť aj sociálna poisťovňa? Lebo pokiaľ mám dobré informácie tak do dôchodku sa započítavajú len tie obdobia keď som poberala podporu v nezamestnanosti. Takže vlastne aj ten údaj ,ktorý mi vystaví úrad práce bude vlastne zlý, keďže bude zahŕňať celé obdobie evidencie na ÚP.

Určite je lepšie si tieto papiere dať do poriadku teraz ako za pár rokov behať po úradoch. :rolleyes:
jankasm
30.01.07,11:00
No, zatiaľ odo mňa ani jeden zamestnávateľ nepýtal predošlé zápočty. Každý mi dal len zápočet za odpracované obdobie. Takže ma aj prekvapilo, že to odo mňa žiadajú.

No ja myslím, že aj pre teba by bolo lepšie si tie doklady pozháňať teraz (ako niekedy o 10 rokov), pretože potvrdenie o tej dobe evidencie kvôli zápočtu budeš tak či tak potrebovať. A keď má zamestnávateľ ochotu ti to napočítať, využi to. Jedna cesta na úrad práce ťa nezabije. :D ;)
iwwa
30.01.07,11:04
Ďakujem Vám.
Človek sa celý život učí.
iwwa
30.01.07,14:03
Takže nedalo mi to pokoj, a hneď po mojom neúspechu, keď mi povedali na úrade práce, že to musia najsť v archíve, som pre istotu zavolala na sociálnu poisťovňu. A pracovníčka soc.poisťovne mi povedala, že obdobie kedy je človek nezamestnaný evidovaný na úrade práce sa do dôchodku nezapočítava. Že sa to započítavalo len do roku 2000, a aj to len obdobie kedy poberal podporu. Tak teraz už fakt neviem čo robiť. Podľa koho sa mám sa riadiť?
endrju
30.01.07,14:38
Zápočtový list od Teba nový zamestnávateľ určite nepýta kvôli tomu, aby sa "hral" s rokmi pre dôchodok.
Rovnako nezaujímavý je v súčasnosti zápočtový list pre nového zamestnávateľa aj pre akékoľvek iné dávky zo sociálneho poistenia.
Akokoľvek poctivo vypracované zápočtové listy a potvrdenia sú z pohľadu sociálneho poistenia iba "pomocnými" dokladmi.

Zápočtový list je potrebný pre nového zamestnávateľa ako doklad o odpracovaných rokoch pre účely výpočtu nároku na dovolenku.
Ďalej je potrebný zápočtový list kvôli "zorientovaniu sa" v prípadných exekúciách a iných zrážkach zo mzdy.

Takže, ak máš na doterajších mzdových listoch už potvrdený dostatočný počet odpracovaných rokov (15 a viac) pre účely výpočtu nároku na dovolenku, zháňať staršie potvrdenia pre nového zamestnávateľa nemá význam.
Na "orientáciu" v exekúciách a zrážkach zo mzdy je potrebný najmä zápočtový list od posledného zamestnávateľa.

Súhlasím však s vyjadreniami z predchádzajúcich príspevkov, že dať si do poriadku evidenciu je vhodné čím skôr.
Môžeš to potrebovať, napríklad, pri preukazovaní období zdravotného poistenia.
Zanedbanie (nesplnenie) povinnosti byť zdravotne poistený sa nepremlčuje. To znamená, že ak by zdravotná poisťovňa od Teba o niekoľko rokov chcela preukázať existenciu zdravotného poistenia v niektorom konkrétnom období (napr., evidencia na úrade práce, štúdium, rodičovská dovolenka, materská dovolenka a pod.) a Ty by si to nepreukázala, hrozili by Ti dosť vážne sankcie.

Ak nedokážeš preukázať sociálne poistenie, je to problém o niečo menší. Hlavnou "sankciou" v tomto prípade je najmä nepriznanie nejakej dávky, na ktorú by si inak mohla mať nárok.

Mimo diskusiu v tejto téme patrí iná kapitola, ktorou je preukazovanie zaplatenia poistného za obdobia poistenia. Zaplatenie poistného v žiadnom prípade nepreukážeš zápočtovým listom alebo potvrdením z úradu práce a tak diskusia o tejto otázke by bola výrazne mimotemy

:cool:
monika.s
02.02.07,16:34
Rada by som sa spytala:
zamestnankyna pracovala u nas na dohodu od 22.05.2006 do 31.05.2006. Od 01.06.2006 do 31.01.2007 sme ju zamestnali na HPP. Este na zaciatku, ked k nam nastupila mi priniesla potvrdenie z uradu prace, ze bola v evidencii uchadzacov o zamestnanie od 01.02.2006 do 31.05.2006.
Teraz jej vystavujem zápočtový list, a mam dilemu:
1. mam jej dat do odprac. rokov dobu od 01.06.2006 do 31.01.2007
alebo
2. aj dobu,kedy bola na ÚP, teda od 01.02.2006 do 31.01.2007
alebo
3. obdobie, kedy bola u nas na dohodu? teda od 22.05.2006 do 31.01.2007

vopred dakujem
Tweety
02.02.07,17:10
Rada by som sa spytala:
zamestnankyna pracovala u nas na dohodu od 22.05.2006 do 31.05.2006. Od 01.06.2006 do 31.01.2007 sme ju zamestnali na HPP. Este na zaciatku, ked k nam nastupila mi priniesla potvrdenie z uradu prace, ze bola v evidencii uchadzacov o zamestnanie od 01.02.2006 do 31.05.2006.
Teraz jej vystavujem zápočtový list, a mam dilemu:
1. mam jej dat do odprac. rokov dobu od 01.06.2006 do 31.01.2007
alebo
2. aj dobu,kedy bola na ÚP, teda od 01.02.2006 do 31.01.2007
alebo
3. obdobie, kedy bola u nas na dohodu? teda od 22.05.2006 do 31.01.2007

vopred dakujem
1. Do zápočtu odpracovanej doby vo vašej firme uvedieme - od 1.6.06-31.01.07.
2. Aj doba na ÚP sa počíta do celkovo odpracovanej doby .
3.Práca na dohodu sa do zápočtu nezaratáva.
nikulik
05.02.07,07:11
Ahojte poradaci, potrebovala by som radu. Pracovníčka mi doniesla zápočtové listy z predchádzajúcich zamestnaní, pretože v tomto r.2007 dosiahne 33 rokov. Problém je v tom, že niektorí zamestnanci si myslia, že automaticky ked dosiahnu 33 rokov, čo je 15 rokov po dosiahnuti 18.veku, maju narok na 25 dni dovolenky. Ked som im ale vysvetlila, ze tých 15 rokov musia mať odpracovaných tak tu nastal problem. Pracovníčka mi doniesla zápočtové listy a ked som si to zosumarizovala tak ma tu aj listy z uradu prace ze bola evidovana. Neviem ci aj toto sa berie ako odpracovana doba. A este by som mala otazocku. Ak pracovnícke chýba do tých 15 rokov odpracovaných napr. pol roka tak nema narok na 25 dni dovolenky? Musi tam byt presne na den 15 rokov odpracovaných?
katkaj
05.02.07,07:15
Ahojte poradaci, potrebovala by som radu. Pracovníčka mi doniesla zápočtové listy z predchádzajúcich zamestnaní, pretože v tomto r.2007 dosiahne 33 rokov. Problém je v tom, že niektorí zamestnanci si myslia, že automaticky ked dosiahnu 33 rokov, čo je 15 rokov po dosiahnuti 18.veku, maju narok na 25 dni dovolenky. Ked som im ale vysvetlila, ze tých 15 rokov musia mať odpracovaných tak tu nastal problem. Pracovníčka mi doniesla zápočtové listy a ked som si to zosumarizovala tak ma tu aj listy z uradu prace ze bola evidovana. Neviem ci aj toto sa berie ako odpracovana doba. A este by som mala otazocku. Ak pracovnícke chýba do tých 15 rokov odpracovaných napr. pol roka tak nema narok na 25 dni dovolenky? Musi tam byt presne na den 15 rokov odpracovaných?

Do odpracovaných rokov sa zarátava aj evidencia na UP. Pokiaľ dosiahne v tomto roku odpracovaných 15 rokov tak jej môžeš zvýšiť nárok dovolenky na 25
nikulik
05.02.07,07:31
Takze musi byť presne tých 15 rokov? Tak to asi niektore pracovnicky nepotešim. Ďakujem za odpoved.
Tweety
05.02.07,07:32
Takze musi byť presne tých 15 rokov? Tak to asi niektore pracovnicky nepotešim. Ďakujem za odpoved. Áno, musí ich byť najmenej 15 odpracovných po 18. roku veku.
manga
06.02.07,13:36
ahojte... prave mi novy zamestnanec doniesol potvrdenie o zamestnani, kde mu predchadzajuci zamestnavatel uviedol len dobu odpracovanu u neho a na moj telefonat sa zacal so mnou hadat, je to spravne a on ziadne nove potvrdenie nebude vystavovat. prosim vas, kto ma pravdu ?! ma 36 rokov a viem ze pracuje uz od skoncenia VS, teda cca 18 rokov.
STRELEC
06.02.07,13:38
ahojte... prave mi novy zamestnanec doniesol potvrdenie o zamestnani, kde mu predchadzajuci zamestnavatel uviedol len dobu odpracovanu u neho a na moj telefonat sa zacal so mnou hadat, je to spravne a on ziadne nove potvrdenie nebude vystavovat. prosim vas, kto ma pravdu ?! ma 36 rokov a viem ze pracuje uz od skoncenia VS, teda cca 18 rokov.Načo sa s ním hádať - nedokladoval odpracvané roky. Má nárok na 4 týždne dovolenky. A tým to hasne. Nie?
katkaj
06.02.07,13:39
ahojte... prave mi novy zamestnanec doniesol potvrdenie o zamestnani, kde mu predchadzajuci zamestnavatel uviedol len dobu odpracovanu u neho a na moj telefonat sa zacal so mnou hadat, je to spravne a on ziadne nove potvrdenie nebude vystavovat. prosim vas, kto ma pravdu ?! ma 36 rokov a viem ze pracuje uz od skoncenia VS, teda cca 18 rokov.

Pokiaľ ten zamestnanec nepriniesol k predchádzajúcemu zamestnávateľovi zápočet tak urobil len za obdobie čo pracoval u nich. Ale pokiaľ zápočet priniesol tak by mal sčítať roky a urobiť jeden sumárny.
Prípadne nech ti zamestnanec prinesie započet od predošlých zamestnávateľov
ekopo
06.02.07,13:41
Nový zamestnanec nech prodloží všetky zápočty. Je to jednoduché a v jeho záujme dokladovať odpracované roky.
STRELEC
06.02.07,13:43
Nový zamestnanec nech prodloží všetky zápočty. Je to jednoduché a v jeho záujme dokladovať odpracované roky.Ozaj by som sa nad tým nevzrušoval. Záujem je na strane zamestnanca. A keď on nechce..... ?!
manga
06.02.07,13:45
to nie je chyba zamestnanca, tak ho nemam preco "trestat" za to ze jeho predch.zamtel si nesplnil poriadne svoju povinnost. jednoduchsie bude mat tie predchadzajuce zapocty a dufam ze nemenil casto miesto a ze
niekto urobil suhrnny ...
STRELEC
06.02.07,13:48
to nie je chyba zamestnanca, tak ho nemam preco "trestat" za to ze jeho predch.zamtel si nesplnil poriadne svoju povinnost. jednoduchsie bude mat tie predchadzajuce zapocty a dufam ze nemenil casto miesto a ze
niekto urobil suhrnny ... V žiadnom prípade ho netrestáš. Je vecou zamestnanca, aby svoj nárok dokladoval. Zrejme ON si nedodal všetky doklady bývalemu zamestnávateľovi. Tak prečo podporovať lajdáka, možno svojhlavca. Neviem, ale veď potvrdenia môže doniesť - namiesto jedného Ti ich dá 10. Vtedy zas budeš frflať (aj ja by som frflal), že ich treba spočítavať.
manga
06.02.07,13:56
ved to ... spočítavať ich...a nefrflem (to len mozno zacnem), to bolo len take mensie povzdychnutie si nad niektorymi ludmi.. aaach joooj.... huraaa na to... vdaka za nazory :-)
STRELEC
06.02.07,14:02
ved to ... spočítavať ich...a nefrflem (to len mozno zacnem), to bolo len take mensie povzdychnutie si nad niektorymi ludmi.. aaach joooj.... huraaa na to... vdaka za nazory :-)Môj postoj sa Ti možno zdal tvrdý, ale niekedy v minulosti som sa "opiekol". Zamestnancovi som "PRIZNAL" 5 týždeňov dovolenky a potom nikdy nedoniesol zápočty. Musel som si pomôcť ináč :)
manga
06.02.07,14:05
nie... mozno raz aj ja budem o niecom na 173,5 % presvedcena a napisem este tvrdsie ;)
hasen
06.02.07,18:18
Ahojte,
napíšem vám len jednu pikošku,
ktorá sa mi nedávno stala.
Nový zamestnanec má od tohto roku nárok na 25 dní dovolenky.
Má asi 10 zápočtov - všetky osobitné. Chýba mu jeden na 3 roky.
V záujme zrýchlenia som sa podujala, že osobne zavolám
do tej firmy z Vrútok, či by mu nezaslali chýbajúcu kópiu.
Majiteľ bol mimoriadne agresívny, vykrikoval, že kto si to má
pamätať a on žiadne osobné zložky nemá.
Keď som mu povedala, že podľa reg. plánu by ich mal archivovať
70 rokov od dat. nar., povedal mi, že oni už majú po daňovej
kontrole a že to všetko vyhodili.
Nemal by ich navštíviť IP alebo niekto iný?
zubadielko
08.02.07,13:46
ahojte, zamestnanec u nás pracoval od 1.10.2003. V období od 1.9.2005 do 31.1.2007 bol na dlhodobom neplatenom voľne. K 31.1.2007 ukončil pracovný pomer. Mám mu na zápočtový list pripočítať do odpracovanej doby aj to obdobie neplateného voľna?
A druhá otázka spočíva v tom ako je to s niekym kto má neospravedlnenú absenciu v práci - zaratáva sa to do odpracovanej doby, alebo je to vylučené. Vopred ďakujem za všetky odpovede.
zubadielko
09.02.07,07:18
posúvam, zrejme bola moja otázka včera prehliadnutá.
uzivatel2
09.02.07,12:35
Ahojte,
napíšem vám len jednu pikošku,
ktorá sa mi nedávno stala.
Nový zamestnanec má od tohto roku nárok na 25 dní dovolenky.
Má asi 10 zápočtov - všetky osobitné. Chýba mu jeden na 3 roky.
V záujme zrýchlenia som sa podujala, že osobne zavolám
do tej firmy z Vrútok, či by mu nezaslali chýbajúcu kópiu.
Majiteľ bol mimoriadne agresívny, vykrikoval, že kto si to má
pamätať a on žiadne osobné zložky nemá.
Keď som mu povedala, že podľa reg. plánu by ich mal archivovať
70 rokov od dat. nar., povedal mi, že oni už majú po daňovej
kontrole a že to všetko vyhodili.
Nemal by ich navštíviť IP alebo niekto iný?
Príslušná pobočka štátneho archívu.
Zamestnanec by mohol skúsiť získať výpis od príslušnej sociálnej
poisťovne podľa sídla bývalého zamestnávateľa, veď ten ho musel prihlásiť,
odhlásiť a vystaviť RLDP.
azuz
09.02.07,12:41
ahojte, zamestnanec u nás pracoval od 1.10.2003. V období od 1.9.2005 do 31.1.2007 bol na dlhodobom neplatenom voľne. K 31.1.2007 ukončil pracovný pomer. Mám mu na zápočtový list pripočítať do odpracovanej doby aj to obdobie neplateného voľna?
A druhá otázka spočíva v tom ako je to s niekym kto má neospravedlnenú absenciu v práci - zaratáva sa to do odpracovanej doby, alebo je to vylučené. Vopred ďakujem za všetky odpovede.
Do zápočtového listu zarátavaš dobu trvania pracovného pomeru (teda od 1.10.2003 do 31.1.2007), bez ohľadu na odpracovaný čas. Čo sa týka neospravedlnenej absencie, táto sa kedysi na zápočtovom liste uvádzala povinne. Teraz je vhodné to dať aspoň do poznámky.
MirecXXX
26.02.07,13:17
prosím poradiť, v 2005 som nastúpil do nového zamestnania ako 32 ročný. Nakoľko som v čase prestupu nemal ešte vystavený zápočtový list od predchádzajúceho zamestnavateľa tento som pri nástupe nepredložil. Počas zamestnania som na túto skutočnosť akosi zabudol a zo strany zamestnávateľa som na to nebol upozornený. Pri plánovaní dovolenky v tomto roku som zistil, že zamestnávateľ mi stále počíta 20 dní dovolenky, napriek tomu, že som v 2006 dovŕšil 33 rokov a mal som odpracovaných 15 rokov. Zároveň mi oznámil, že už nie je možné nárokovať si na 5 dní z roku 2006. Je vtom ešte nejaká šanca niečo urobiť? Ď.
Olgica
26.02.07,13:23
prosím poradiť, v 2005 som nastúpil do nového zamestnania ako 32 ročný. Nakoľko som v čase prestupu nemal ešte vystavený zápočtový list od predchádzajúceho zamestnavateľa tento som pri nástupe nepredložil. Počas zamestnania som na túto skutočnosť akosi zabudol a zo strany zamestnávateľa som na to nebol upozornený. Pri plánovaní dovolenky v tomto roku som zistil, že zamestnávateľ mi stále počíta 20 dní dovolenky, napriek tomu, že som v 2006 dovŕšil 33 rokov a mal som odpracovaných 15 rokov. Zároveň mi oznámil, že už nie je možné nárokovať si na 5 dní z roku 2006. Je vtom ešte nejaká šanca niečo urobiť? Ď.
Ja si myslím, že kedykoľvek v priebehu roka sa dá dovolenka upraviť (v mzdovom programe).
azuz
26.02.07,13:25
§ 103 odst. 4 znie:

(4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.

V zmysle vyššie uvedeného, by som úrychlene doložila potrebné doklady, aby som mala dlhšiu výmeru dovolenky aspoň na tento rok.
S minulým rokom sa už oficiálne nedá robiť nič.
enad
27.02.07,07:16
Ahojte poradaci, potrebovala by som radu. Pracovníčka mi doniesla zápočtové listy z predchádzajúcich zamestnaní, pretože v tomto r.2007 dosiahne 33 rokov. Problém je v tom, že niektorí zamestnanci si myslia, že automaticky ked dosiahnu 33 rokov, čo je 15 rokov po dosiahnuti 18.veku, maju narok na 25 dni dovolenky. Ked som im ale vysvetlila, ze tých 15 rokov musia mať odpracovaných tak tu nastal problem. Pracovníčka mi doniesla zápočtové listy a ked som si to zosumarizovala tak ma tu aj listy z uradu prace ze bola evidovana. Neviem ci aj toto sa berie ako odpracovana doba. A este by som mala otazocku. Ak pracovnícke chýba do tých 15 rokov odpracovaných napr. pol roka tak nema narok na 25 dni dovolenky? Musi tam byt presne na den 15 rokov odpracovaných?

Ahojte,
je to niečo podobné ako mám ja. Od 18 roku pracovníčka ešte študovala cca 8 mesiacov. Potom pracovala nepretržite do 30.9.1999, kedy odišla na MD abola na nich za sebou 6 rokov. Potom bola ešte na tvz. predlženej MD 3 mesiace, a v 01/06 si založila živnosť. Teraz od 01/07 pracuje v našej firme. V tomto roku dosiahne 33 rokov a teda má nárok na 25 dní dovolenky alebo nie. Externá mzdárka jej vypočítala, že mná nárok na 23 dní dovolenky.... Čo sa mi veľmi nezdá. AKo to teda má byť?

Ďakujem a želám pekný deň!
Tweety
27.02.07,07:19
Ahojte,
je to niečo podobné ako mám ja. Od 18 roku pracovníčka ešte študovala cca 8 mesiacov. Potom pracovala nepretržite do 30.9.1999, kedy odišla na MD abola na nich za sebou 6 rokov. Potom bola ešte na tvz. predlženej MD 3 mesiace, a v 01/06 si založila živnosť. Teraz od 01/07 pracuje v našej firme. V tomto roku dosiahne 33 rokov a teda má nárok na 25 dní dovolenky alebo nie. Externá mzdárka jej vypočítala, že mná nárok na 23 dní dovolenky.... Čo sa mi veľmi nezdá. AKo to teda má byť?

Ďakujem a želám pekný deň! Pri posudzovaní nároku na 5 týždňov dovolenky nie je podstatný vek 33 rokov, ale odpracovaných 15 rokov po 18. roku veku. Takže spočítať všetky zápočty odpracových dôb a podľa toho postupovať.
mysimis
27.02.07,07:19
Ak má vydokladované odpracované roky mala by mať nárok na 25 dní dovolenky. To, že jej vypočítala externá mzdárka 23 dní dovolenky môže byť spôsobené tým, že nenastúpila dotyčná zamestnankyňa od 01.01.2007 ale neskôr.
jankasm
27.02.07,07:20
Ahojte,
je to niečo podobné ako mám ja. Od 18 roku pracovníčka ešte študovala cca 8 mesiacov. Potom pracovala nepretržite do 30.9.1999, kedy odišla na MD abola na nich za sebou 6 rokov. Potom bola ešte na tvz. predlženej MD 3 mesiace, a v 01/06 si založila živnosť. Teraz od 01/07 pracuje v našej firme. V tomto roku dosiahne 33 rokov a teda má nárok na 25 dní dovolenky alebo nie. Externá mzdárka jej vypočítala, že mná nárok na 23 dní dovolenky.... Čo sa mi veľmi nezdá. AKo to teda má byť?

Ďakujem a želám pekný deň!

Určite nemôže mať 23 dní ak pracuje u Vás od 1.1.2007. Môže mať alebo 20 dní alebo 25 dní.
Podľa tvojich informácia by som povedala, že v tomto roku jej vzniká nárok na 25 dní dovolenky.
Valéria4
01.03.07,06:04
Prosím Vás v zápočte mám vypísať aj prehľad práceneschopností. Ide o obdobie počas 1/2 roka pred skončením PP, alebo rok pred skončením PP.
Ďakujem.
mysimis
01.03.07,06:49
Prehľad práceneschopností sa uvádza za obdobie jedného roku pred skončením zamestnania.
MartinkoK
02.03.07,11:53
Prosím Vás o radu
Bola som zamestnaná na Okresnom úrade - na dobu určitú. Pracovný pomer mi skončil 30.9.2006, 15.10.2003 som nastúpila na materskú dovolenku. Medzitým sa Okresný úrad zrušil a materskú mi vyplácal Krajský úrad - v ochrannej lehote. Od 1.7.2004 som nastúpila na rodičovskú dovolenku a 1.6.2006 som sa zamestnala. Neviem od koho si mám vyžiadať potvrdenie o zápočte rokov na účely dovolenky.
Ďakujem za rady
katkaj
02.03.07,12:07
Prosím Vás o radu
Bola som zamestnaná na Okresnom úrade - na dobu určitú. Pracovný pomer mi skončil 30.9.2006, 15.10.2003 som nastúpila na materskú dovolenku. Medzitým sa Okresný úrad zrušil a materskú mi vyplácal Krajský úrad - v ochrannej lehote. Od 1.7.2004 som nastúpila na rodičovskú dovolenku a 1.6.2006 som sa zamestnala. Neviem od koho si mám vyžiadať potvrdenie o zápočte rokov na účely dovolenky.
Ďakujem za rady

U toho kto s tebou ukončoval zmluvu. To bol asi ten Krajský úrad ;)
MartinkoK
02.03.07,12:35
U toho kto s tebou ukončoval zmluvu. To bol asi ten Krajský úrad ;)
Nie zmluvu so mnou ukončil Okresný úrad a oni mi dali potvrdenie o zápočte rokov ale len do 30.9.2003. Od. 30.9.2003 - 14.10.2003 som bola na PN a potom na MD, RD. ja si myslím, že za to obdobie počas MD, ktorú mi vyplácal Krajský úrad by som mala žiadať o potvrdenie Krajský úrad, a obdobie od 1.7.2004 do 31.5.2006 - úrad práce sociálnych vecí a rodiny, ktorý mi vyplácal rodičovský príspevok. Ale neviem či mi bude potvrdenie od UPSVaR stačiť.
jana32
21.03.07,12:53
zamestnankyňa bola u nás zamestnaná na dohodu o vykonaní práce a teraz žiada aby som jej za to obdobie vystavila zápočtový list. Ja som však zato, že z dohody sa zápočtový list nevystavuje, nie že by mi to robilo problém, ale je bezpredmetný pre nárok na väčšiu dovolenku atď. Zamestnankyňa tvrdí, že to chce terajšia mzdárka, tak čo mám robiť, vystaviť zápočtový list s nadpisom že ide o dohodu? Máte niekto podobnú skúsenosť?
Tweety
21.03.07,12:55
zamestnankyňa bola u nás zamestnaná na dohodu o vykonaní práce a teraz žiada aby som jej za to obdobie vystavila zápočtový list. Ja som však zato, že z dohody sa zápočtový list nevystavuje, nie že by mi to robilo problém, ale je bezpredmetný pre nárok na väčšiu dovolenku atď. Zamestnankyňa tvrdí, že to chce terajšia mzdárka, tak čo mám robiť, vystaviť zápočtový list s nadpisom že ide o dohodu? Máte niekto podobnú skúsenosť?
Dohoda uzatvorená mimo PP( samotná) sa nezapočítava do zápočtu odpracov. rokov. Do zápočtu ide iba doba trvania PP.
jana32
21.03.07,13:00
Dohoda uzatvorená mimo PP( samotná) sa nezapočítava do zápočtu odpracov. rokov. Do zápočtu ide iba doba trvania PP.

Tweety a čo mám teda robiť, odmietnuť jej to vypísať alebo jej vyhotoviť s nejakou poznámkou že uvedená odpracovaná doba sa vzťahuje na dohodu ?
VERONIKA6
21.03.07,13:04
Tweety a čo mám teda robiť, odmietnuť jej to vypísať alebo jej vyhotoviť s nejakou poznámkou že uvedená odpracovaná doba sa vzťahuje na dohodu ?
Odmietni jej to vypísať, lebo to nebol pracovný pomer /viď predchádzajúci príspevok/.
Tweety
21.03.07,13:06
Tweety a čo mám teda robiť, odmietnuť jej to vypísať alebo jej vyhotoviť s nejakou poznámkou že uvedená odpracovaná doba sa vzťahuje na dohodu ?
Jednoducho ju informovať, že nebola v PP na PZ, nie je žiadna doba, ktorá by sa mohla započítať.
MiskoR
21.03.07,13:47
Prosim vas, ako je to zo zapoctom rokov za vysoku skolu, ak studium trvalo miesto patich rokov sest rokov? Do zapoctu sa zaratava pat alebo sest?
MiskoR
26.03.07,09:19
Nikto neporadi?
Tweety
26.03.07,09:21
Prosim vas, ako je to zo zapoctom rokov za vysoku skolu, ak studium trvalo miesto patich rokov sest rokov? Do zapoctu sa zaratava pat alebo sest?
Celú dobu štúdia po 18.roku veku.
IVEB
26.03.07,16:23
Zamestnanec končí prac.pomer k 31.3.2007. Vystavím mu zápočtový lis, ale neviem si rady.

V máji 2000 ukončil strednú školu. / Mám maturitné vysvedčenie/ Potom od októbra 2000 do septembra 2001 bol na vojne. / nemám žiadny doklad/ Od 04.10.2001 do 3.11.2002 bol vedený na úrade práce ako nezamestnaný./ Mám potvrdenie z úradu práce/
Od 04.11.2002 do 31.3.2007 bol zamestnaný u nás.t.j. 4 toky a 148 dní.
Vystavím mu potvrdenie len za obdobie odkedy bol zamestnaný u nás , alebo mu tam mám narátať aj predchádzajúce roky a ak áno , ktoré obdobie môžem zarátať?
katka50
26.03.07,16:38
Buď mu vystavíš potvrdenie len za obdobie PP u Teba, alebo mu načítaš aj ostané obdobia, na ktoré máš potvrdenie.
IVEB
27.03.07,14:50
Dobre , ale od kedy mu mám počítať tie roky? Od kedy bol evidovaný na úrade práce t.j. od 04.10.2001 alebo od skončenia školy alebo od nástupu na ZVS aj keď nemám k tomu žiaden doklad?
IVEB
28.03.07,11:15
Neviete mi z tým poradiť?
drobeceva
28.03.07,11:21
Zamestnanec končí prac.pomer k 31.3.2007. Vystavím mu zápočtový lis, ale neviem si rady.

V máji 2000 ukončil strednú školu. / Mám maturitné vysvedčenie/ Potom od októbra 2000 do septembra 2001 bol na vojne. / nemám žiadny doklad/ Od 04.10.2001 do 3.11.2002 bol vedený na úrade práce ako nezamestnaný./ Mám potvrdenie z úradu práce/
Od 04.11.2002 do 31.3.2007 bol zamestnaný u nás.t.j. 4 toky a 148 dní.
Vystavím mu potvrdenie len za obdobie odkedy bol zamestnaný u nás , alebo mu tam mám narátať aj predchádzajúce roky a ak áno , ktoré obdobie môžem zarátať?

Ak máš mat.vysvedč., potvrd. z ÚP , a ak by Ti doniesol doklad o voj.službe, mohla by si mu všetko napočítať. Urobíš mu dobrú službu, bude mať všetko pokope započítané. Ja im to väčšinou robím, lebo chudáci /v dnešnej dobe chodia hore-dolu/, potom nemajú v poriadku roky a ovpyvňuje to nárok na dovolenku. poznám však účtovníčky, čo dajú len svoju dobu a viac sa nebavia. Ale si myslím, že my sme tu pre ľudí.
IVEB
28.03.07,12:29
Veď práve preto som mu chcela všetko napočítať, on vlastne ešte nikde predtým nepracoval , aby sa to s ním ďalej nevlieklo. Takže ak mám maturitné vysvedčenie , tak od toho dátumu resp. od ktorého dátumu po skončení školy mu začnem započítavať roky?
drobeceva
28.03.07,12:32
Veď práve preto som mu chcela všetko napočítať, on vlastne ešte nikde predtým nepracoval , aby sa to s ním ďalej nevlieklo. Takže ak mám maturitné vysvedčenie , tak od toho dátumu resp. od ktorého dátumu po skončení školy mu začnem započítavať roky?
Počítaš mu od dátumu, kedy dosiahol 18 rokov.
IVEB
28.03.07,17:21
A ešte by som potrebovala vedieť , ak končí pracovný pomer k 31.03.2007 môže byť dátum vystavenia na Zápočtovom liste 30.03.2007 teda posledný pracovný deň v mesiaci?
Zoltán Kovács
28.03.07,17:24
A ešte by som potrebovala vedieť , ak končí pracovný pomer k 31.03.2007 môže byť dátum vystavenia na Zápočtovom liste 30.03.2007 teda posledný pracovný deň v mesiaci?

Áno môže byť.
MiskoR
29.03.07,06:23
Celú dobu štúdia po 18.roku veku.

Aj v pripade, ze sa opakoval na vysokej skole jeden rocnik???
Tweety
29.03.07,06:27
Aj v pripade, ze sa opakoval na vysokej skole jeden rocnik???
Aj vtedy sa započíta.
MiskoR
29.03.07,06:34
Aj vtedy sa započíta.

Personalistla mi povedala, ze sa vraj prekrocila doba stanovena na studium a nemoze to zapocitat. Argumentovala to nejakym vykladom k ZP.
Tweety
29.03.07,06:36
Personalistla mi povedala, ze sa vraj prekrocila doba stanovena na studium a nemoze to zapocitat. Argumentovala to nejakym vykladom k ZP.
Jeden rok opakovania je v rámci Zp.
MiskoR
29.03.07,06:39
Jeden rok opakovania je v rámci Zp.

Je to niekde dolozene? Aby som mohol argumentovat niecim, co by dokazalo, ze moj narok je opodstatneny.
Tweety
29.03.07,06:44
Je to niekde dolozene? Aby som mohol argumentovat niecim, co by dokazalo, ze moj narok je opodstatneny.
Určite v nejakých komentároch, ja to mám zo školenia.
MiskoR
29.03.07,06:46
Určite v nejakých komentároch, ja to mám zo školenia.

Takze musim prejst tie komentare k ZP? Neviete nahodou v ktorej casti to moze byt?
Chobot
29.03.07,07:49
Takze musim prejst tie komentare k ZP? Neviete nahodou v ktorej casti to moze byt?

No, ja by som povedal, že môže započítať aj dva opakované ročníky. Môžem to aj podložiť legislatívnymi predpismi.

Začal by som zákonom č. 5/2004, kde v § 35 je definované, čo je sústavná príprava na povolanie.

"§ 35
Sústavná príprava na povolanie


(1) Sústavná príprava občana na povolanie na účely tohto zákona je štúdium na strednej škole 37) alebo štúdium na vysokej škole do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa. 38)

(2) Sústavná príprava občana na povolanie je aj obdobie

a) ...
d) od získania vysokoškolského vzdelania prvého stupňa do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa, ak zápis na vysokoškolské štúdium druhého stupňa bol vykonaný do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo získané vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa,
e) po skončení posledného ročníka vysokej školy do vykonania štátnej skúšky, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené, a"

Čiže je to obdobie, počas ktorého trvalo riadne štúdium na vysokej škole. A čo znamená obdobie riadneho štúdia na vysokej škole? O tom hovorí zákon o vysokých školách č. 131/2002 v § 65:

"§ 65
Riadne skončenie štúdia


(1) Štúdium sa riadne skončí absolvovaním štúdia podľa príslušného študijného programu. Dňom skončenia štúdia je deň, keď je splnená posledná z podmienok predpísaných na riadne skončenie štúdia daného študijného programu.

(2) Štúdium podľa študijného programu nesmie presiahnuť jeho štandardnú dĺžku [§ 51 ods. 4 písm. h)] o viac ako dva roky.

(3) Dokladom o riadnom skončení štúdia akreditovaného študijného programu a o získaní príslušného akademického titulu je vysokoškolský diplom a vysvedčenia o štátnych skúškach."

Čiže pokiaľ štúdium nepresiahne dlžku o dva roky oproti štandardnej dĺžke, stále je považované za riadne ukončené štúdium. Inak povedané, študent môže dvakrát prepadnúť alebo krajšie povedané opakovať ročník, stále riadne ukončí štúdium a môže sa mu toto obdobie započítať.

Stačí toľko na argumentáciu?
MiskoR
29.03.07,08:01
dakujem, na to to druhe som prisiel sam akurat pred chvilou. A za to prve tiez velmi dakujem.
michelle84
20.02.08,07:10
Na zápočte rokov sa uvádza doba pracovných neschopností za posledný rok. Uvádza sa tu aj materská a rodičovská dovolenka?
michelle84
20.02.08,08:09
posúvam
tacasina
20.02.08,08:11
Na zápočte rokov sa uvádza doba pracovných neschopností za posledný rok. Uvádza sa tu aj materská a rodičovská dovolenka?

Daj si otázku.
Je materská a rodičovská PN ? Odpoveď : NIE.
Marta404
22.02.08,12:31
Ešte by som sa chcela vrátiť k preukazovaniu nároku na 25 dní D, pomôžte niekto § 103 odst. 5 c) - úspešne skončeného štúdia - ako je to keď štúdium nebolo ukončené napr. v 2 ročníku prerušenie
katka50
22.02.08,12:38
Táto doba sa neráta. Počíta sa - ako je v texte úspešne ukončené štúdium.
Marta404
26.02.08,09:35
ďakujem pekne
Marta404
28.02.08,09:40
Ešte sa vrátim k zápočtu rokov, ak zamestnanec pracoval od 01.03.2007 do 29.02.2008 odpracovanú dobu má 366 dní t.j.1 rok, berie sa do úvahy rok, ktorý je prietupný ako 366 dní alebo je to 1 rok a 1 deň
katkaj
28.02.08,09:51
Ešte sa vrátim k zápočtu rokov, ak zamestnanec pracoval od 01.03.2007 do 29.02.2008 odpracovanú dobu má 366 dní t.j.1 rok, berie sa do úvahy rok, ktorý je prietupný ako 366 dní alebo je to 1 rok a 1 deň

jeden rok a jeden deň :rolleyes:
nicolet
28.02.08,11:01
jeden rok a jeden deň :rolleyes:

Mne sa to nezdá. Ja by som dala 1 rok.
katkaj
28.02.08,12:33
Mne sa to nezdá. Ja by som dala 1 rok.

Pre mňa bežný kalendárny rok má 365 dní. Pokiaľ má rok 366 dní tak je to pre mňa 1 rok a 1 deň. ;)
nicolet
28.02.08,13:26
Pre mňa bežný kalendárny rok má 365 dní. Pokiaľ má rok 366 dní tak je to pre mňa 1 rok a 1 deň. ;)

To znamena, že zamestancovi ktorý u nas pracuje od 1.1.1977 do 31.12.2007 napíšem 30 rokov aj nejakých 7 dní? (nie iba 30 rokov?)
michelle84
28.02.08,13:31
To znamena, že zamestancovi ktorý u nas pracuje od 1.1.1977 do 31.12.2007 napíšem 30 rokov aj nejakých 7 dní? (nie iba 30 rokov?)

Presne toto napadlo aj mňa, ako potom ráta katkaj celkové odpracované roky.
katkaj
28.02.08,13:31
To znamena, že zamestancovi ktorý u nas pracuje od 1.1.1977 do 31.12.2007 napíšem 30 rokov aj nejakých 7 dní? (nie iba 30 rokov?)


ja tvrdím že hej, nakoľko pokiaľ by sme si spočítali počet dní za toto obdobie a nie rokov a vydelili 365 tak by nám to tiež tak vyšlo.
Ja vždy počítam do zápočtu dni ktoré prerátavam na roky :rolleyes:

ešte doplním: Kľudne sa môže stať že zamestnancovi nepridám za prestupný rok ten jeden deň, čo za dlhšie obdobie môže robiť aj týždeň a tým pádom ho ukracujem o toto odpracované obdobie.
misurka
31.03.08,09:39
Prosím o radu: Mám zamestnankyňu, ktorá 28.06.08 dovŕši 33 rokov a zároveň spĺňa podmienku odpracovaných 15 rokov po 18 roku veku na zdokladovanie nároku na dovolenku vo výške 25 dní. Avšak k 31.03.2008 s ňou rozväzujeme pracovný pomer, môžem jej bez problémov počítať nárok na dovolenku z 25 dní?
azuz
31.03.08,10:40
Ja by som jej priznala len 4 týždne a keď na konci roka vydokladuje, že má odrobených 15 rokov, tak by som jej nevyčerpanú dovolenku, na ktorú jej vznikol nárok preplatila.
Evaman
31.03.08,10:52
Prosím o radu: Mám zamestnankyňu, ktorá 28.06.08 dovŕši 33 rokov a zároveň spĺňa podmienku odpracovaných 15 rokov po 18 roku veku na zdokladovanie nároku na dovolenku vo výške 25 dní. Avšak k 31.03.2008 s ňou rozväzujeme pracovný pomer, môžem jej bez problémov počítať nárok na dovolenku z 25 dní?

Ak to ešte nemá zdokladované a vzhľadom k tomu,že u vás končí pp, priznanie nároku "piateho týždňa" by som nechala na budúceho zamestnávateľa.
Chobot
31.03.08,10:53
Prosím o radu: Mám zamestnankyňu, ktorá 28.06.08 dovŕši 33 rokov a zároveň spĺňa podmienku odpracovaných 15 rokov po 18 roku veku na zdokladovanie nároku na dovolenku vo výške 25 dní. Avšak k 31.03.2008 s ňou rozväzujeme pracovný pomer, môžem jej bez problémov počítať nárok na dovolenku z 25 dní?

§ 103 ods. 2:

"(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku."

Ak to splní do konca roku, tak už môžeš teraz rátať 25 dní. Vek nie je podmienkou, len tie odpracované roky. Koľko rokov a dní presne má odrobených?
azuz
31.03.08,10:59
§
Ak to splní do konca roku, tak už môžeš teraz rátať 25 dní. Vek nie je podmienkou, len tie odpracované roky. Koľko rokov a dní presne má odrobených?
Súhlasím, ale ak k 31.3.2008 ešte nemá odpracovaých 15 rokov, nikde nie je záruka, že do konca roka ich odpracuje. Môže zostať napr. dobrovoľne nezamestnaná najbližších 5 rokov a v takom prípade podmienku 15 odpracovaných rokov nedosiahne najbližších 5 rokov.
misurka
31.03.08,11:13
No veď práve. 15 rokov bude mať odrobených až 28.06.2008(vtedy dovŕši 33 rokov)
Chobot
31.03.08,11:18
Súhlasím, ale ak k 31.3.2008 ešte nemá odpracovaých 15 rokov, nikde nie je záruka, že do konca roka ich odpracuje. Môže zostať napr. dobrovoľne nezamestnaná najbližších 5 rokov a v takom prípade podmienku 15 odpracovaných rokov nedosiahne najbližších 5 rokov.

Práve preto sa pýtam, koľko rokov a dní má teraz odrobených. Ak už má tých 15 rokov, tak je to v pohode. Ak nie, môže to byť problém, lebo to nemusí splniť do konca roka, ako uvádzaš a potom by mala nárok len na 20 dní.
Chobot
31.03.08,11:21
No veď práve. 15 rokov bude mať odrobených až 28.06.2008(vtedy dovŕši 33 rokov)

Tak potom b som jej to ešte neuznal, lebo nemáš istotu, že sa prihlási na ÚP alebo že bude pracovať. Pokiaľ by vám následne preukázala, že do konca roka odrobila, môžete jej doplatiť ten zvyšný počet dní, teda bude mať nárok.

Je len na vás, či jej to uznáte vopred a dáte jej 25 dní, alebo ju trochu preženiete nech vám to následne preukáže, aby ste jej to doplatili.
Lucka F.
08.04.08,11:42
Dobrý deň,

vystavuje sa potvrdenie o zápočte rokov, ak sme zamestnavali dochodkynu?
katka50
08.04.08,11:52
Dobrý deň,

vystavuje sa potvrdenie o zápočte rokov, ak sme zamestnavali dochodkynu?
Zo Zákonníka práce §75 to vyplýva. Dôchodkyňa bola tiež zamestnancom.
§ 75
Pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní
(1) Zamestnávateľ je vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho odpisy.
(2) Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä
a) dobu trvania pracovného pomeru,
atď.
b) druh vykonávaných prác,
atď.
Lucka F.
08.04.08,21:26
veľmi veľmi veľmi pekne dakujem....:))
fialka m
21.04.08,09:02
Ahojte, zapocitava sa aj studium na vysokej skole v cechach. Zamestnanec predlozil diplom z Ceskej vysokej skoly, ukoncil studium riadne, titulom Ing. Mozem mu tuto dobu zapocitat?

Dakujem
Tweety
21.04.08,09:06
Ahojte, zapocitava sa aj studium na vysokej skole v cechach. Zamestnanec predlozil diplom z Ceskej vysokej skoly, ukoncil studium riadne, titulom Ing. Mozem mu tuto dobu zapocitat?

Dakujem
Áno.
tpv
29.01.10,13:02
Ahojte, zaujímalo by ma ako sa zdokladuje pre účely nároku na vyššiu dovolenku práca v zahraničí v roku 1995? Zamestnankyňa nemala žiadnu pracovnú zmluvu, zápočet už vôbec nie, doniesla mi len doklad zo zdravotnej poisťovne, kde má zaškrtnutú prácu v cudzine. Čo s tým? Môžem to uznať? Alebo mi vie niekto poradiť ako to v tom období papierovo fungovalo?
Chobot
29.01.10,14:47
Ahojte, zaujímalo by ma ako sa zdokladuje pre účely nároku na vyššiu dovolenku práca v zahraničí v roku 1995? Zamestnankyňa nemala žiadnu pracovnú zmluvu, zápočet už vôbec nie, doniesla mi len doklad zo zdravotnej poisťovne, kde má zaškrtnutú prácu v cudzine. Čo s tým? Môžem to uznať? Alebo mi vie niekto poradiť ako to v tom období papierovo fungovalo?

Ja by som takýto doklad neuznal. Pokiaľ nepreukáže jednoznačne, že má odrobených 15 rokov, tak by som nedal vyššiu dovolenku.
L-M
17.05.10,09:22
Dobrý deň , kontrolujem si svoje zápočty a chcela by som sa opýtať maturovala som v 6/1995, 18.rokov som dovŕšila koncom júla 1995 ráta sa do odpr.rokov aj ten mesiac aj kúsok prázdnin ?- keď som štúdium skončila pred dovŕšením 18.rokov ?
Potom som bola evid. na úrade práce od 6.9 1995- to mám správne zrátané v prvom zápočte.
Ostatné evidencie z ÚP- mi do zápočtov nezarátali a v jednom sa pani pomýlila- namiesto 149 dní napísala 194 dní.
Ak si doložím do svojej zložky všetky kópie zápočtov a prerátam ich + potvrdenie z ÚP- môžem do programu zadať môj výpočet.
Chcela by som si to opraviť, aby som to mala v poriadku- len teraz to idem robiť prvý krát, tak aby som dačo nepokazila.

Veľmi mi pomôžu vaše rady
Ďakujem
Xanti
17.05.10,09:24
Dobrý deň , kontrolujem si svoje zápočty a chcela by som sa opýtať maturovala som v 6/1995, 18.rokov som dovŕšila koncom júla 1995 ráta sa do odpr.rokov aj ten mesiac aj kúsok prázdnin ?- potom som bola evid. na úrade práce od 6.9 1995- to mám správne zrátané v prvom zápočte.
Ostatné evidencie z ÚP- mi do zápočtov nezarátali a vjednom sa pani pomýlila- misto 149 dní napísala 194 dní.
Ak si doložím do svojej zložky všetky kópie zápočtov a prerátam ich + potvrdenie z ÚP- môžem do programu zadať môj výpočet.
Chcela by som si to opraviť, aby som to mala v poriadku- len teraz to idem robiť prvý krát, tak aby som dačo nepokazila.

Veľmi mi pomôžu vaše rady
Zápočet sa ráta od dovršenia 18 rokov. Takže od 18 tich narodenín porátaj dni júla, nemôžeš si rátať od júna.
L-M
17.05.10,09:46
Zápočet sa ráta od dovršenia 18 rokov. Takže od 18 tich narodenín porátaj dni júla, nemôžeš si rátať od júna.
Ďakujem, tak som to nemyslela- myslela som mesiac a kúsok (júl + august )prázdnin- napriek tomu, že 18- som mala až po ukončení štúdia? -dajak som sa zamotala.
A prosím ostatné môžem prerátať a tak zapísať s tými doloženými dokladmi?
Xanti
17.05.10,09:48
Ďakujem, tak som to nemyslela- myslela som mesiac a kúsok (júl + august )prázdnin- napriek tomu, že 18- som mala až po ukončení štúdia? -dajak som sa zamotala.
A prosím ostatné môžem prerátať a tak zapísať s tými doloženými dokladmi?
Ano, nakoľko do 31.8. si bola považovaná za študenta strednej školy. Takže to sa zarátava, časť júla a august celý.
Ano môžeš zapísať, urobiť kompletný zápočet. Nie je to povinnosť, urobiť to v celku. Zvyčajne zamestnávatelia započítavajú len dni a roky zamestnania pri nich. Preto TI tí nasledujúci nezarátali evidenciu na UP.
Môžeš si to dorátať spolu.
L-M
17.05.10,09:58
Ano, nakoľko do 31.8. si bola považovaná za študenta strednej školy. Takže to sa zarátava, časť júla a august celý.
Ano môžeš zapísať, urobiť kompletný zápočet. Nie je to povinnosť, urobiť to v celku. Zvyčajne zamestnávatelia započítavajú len dni a roky zamestnania pri nich. Preto TI tí nasledujúci nezarátali evidenciu na UP.
Môžeš si to dorátať spolu.
Ďakujem Ti veľmi pekne Xanti,oni ich síce zrátavali, ale keďže jeden bol zle, tak aj ten posledný je nanič a ešte k tomu aj tá doba na ÚP.
Teraz si to dám aspoň doporiadku :)
A dúfam, že ten môj výpčet bude správny :D- už som to 2 krát prerátavala.
Ešte raz ďakujem, veľmi si mi pomohla ( pomohol ) :)
Ešte ma napadlo aj deň narodenín sa zarátava ?
Alča
19.05.10,07:54
Môže mi niekto poradiť, akým spôsobom zamestnanec vierohodne preukáže dobu zamestnania v Kanade? Ak nemá žiadne doklady, môže to byť aj formou čestného vyhlásenia? Ďakujem. Alča
johnny77
15.06.10,11:15
Dobrý deň,
mám jednu otázku ohľadom odpracovaných rokov a nároku na 25 dní dovolenky. Mám vydokladované všetko až na obdobie od 13.1.1999 do 30.6.2004 kedy som bol evidovaný na Úrade práce. Potvrdenie evidencie z úradu mám, ide o to či sa mi toto obdobie, prípadne jeho časť započítava do odpracovaný rokov. Na sociálnej poisťovni som dostal 2 rozporné informácie, jedna pracovníčka mi tvrdila, že do odpracovaných rokov sa ráta celá evidencia do konca roku 2003, druhá pracovníčka mi povedala, že do odpracovaných rokov sa počíta iba evidencia do konca roku 2000 a na zvýšený nárok na dovolenku celá evidencia. Tak kde je teraz pravda. Ďakujem za odpoveď.
katka50
15.06.10,11:21
Dobrý deň,
mám jednu otázku ohľadom odpracovaných rokov a nároku na 25 dní dovolenky. Mám vydokladované všetko až na obdobie od 13.1.1999 do 30.6.2004 kedy som bol evidovaný na Úrade práce. Potvrdenie evidencie z úradu mám, ide o to či sa mi toto obdobie, prípadne jeho časť započítava do odpracovaný rokov. Na sociálnej poisťovni som dostal 2 rozporné informácie, jedna pracovníčka mi tvrdila, že do odpracovaných rokov sa ráta celá evidencia do konca roku 2003, druhá pracovníčka mi povedala, že do odpracovaných rokov sa počíta iba evidencia do konca roku 2000 a na zvýšený nárok na dovolenku celá evidencia. Tak kde je teraz pravda. Ďakujem za odpoveď.
Na účely nároku na 25 dní dovolenky sa ráta celá doba evidencie. Zákonník práce § 103 ods.5

(5)Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas
a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,

Pracovníčka Soc. poisťovne sa zrejme vyjadrila k dobe, ktorá sa ráta ako náhradná doba na účely dôchodku. Tuším, že do 31.12.2000 sa ráta na účely dôchodku celá doba evidencie, od 1.1.2001 do 31.12.2003 len doba, po ktorú sa poberala podpora v nezamestnanosti a od 1.1.2004 sa doba evidencie nezaratáva na účely dôchodku.
katka50
15.06.10,11:45
Toto som našla na stránke Soc. poisťovne. Možno to niekomu pomôže:

Ako sa započíta doba vedenia v evidencii nezamestnaných občanov na nárok na dôchodok?12.02.2008 | Dôchodkové poistenie | Dôchodca
Ako sa mi započíta na nárok na dôchodok doba, po ktorú som bol vedený v evidencii nezamestnaných občanov?

Obdobie, počas ktorého bol poistenec zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, sa na účely dôchodkového poistenia započítava rôzne, podľa toho, kedy toto obdobie trvalo.

Obdobie, po ktoré bol poistenec zaradený do evidencie nezamestnaných občanov po 31. decembri 2003, sa nepovažuje za obdobie dôchodkového poistenia, preto sa na účely dôchodkového poistenia v zásade nezapočítava. Ustanovenie § 142 ods. 3 písm. b) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 721/2004 Z. z. však umožňuje za toto obdobie dodatočne zaplatiť poistné na dôchodkové poistenie. Ak poistenec zaplatí dodatočne (aj pri podaní žiadosti o dôchodkovú dávku) poistné na dôchodkové poistenie za obdobie, počas ktorého bol po 31. decembri 2003 zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, uvedené obdobie sa započíta na nárok na dôchodkovú dávku a jej sumu. Takto doplatiť poistné na dôchodkové poistenie nie je možné za obdobie, po ktoré bol poistenec zaradený do evidencie nezamestnaných občanov pred 1. januárom 2004.

Ak bol poistenec zaradený do evidencie nezamestnaných občanov v období od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003, na účely dôchodkového poistenia sa mu započíta len to obdobie, po ktoré súčasne poberal podporu v nezamestnanosti.

Obdobie vedenia v evidencii nezamestnaných občanov získané pred 1. januárom 2001 sa na dôchodkové účely započítava, bez ohľadu na skutočnosť, či poistenec súčasne poberal podporu v nezamestnanosti.


Vaša Sociálna poisťovňa
johnny77
15.06.10,12:21
pre katka50

ďakujem za super rýchlu odpoveď, a ak som to dobre pochopil tak na účely nároku na 25 dní dovolenky si môžem započítať celú dobu evidencie. Ešte raz ďakujem!!!:)
anavi510
26.07.10,09:33
Mám dotaz - už som sa raz pýtala, ale nemám v tom celkom jasno. Nastupujem do nového zamestnania, pýtajú odo mňa zápočtový list, ale u terajšieho zamestnávateľa ostávam (pôjde teda o súbežné pracovne pomery). Keďže nekončím pracovný pomer, môže mi zamestnávateľ aj tak dať zápočet? Viete mi poradiť, ako to mám riešiť?
Ďakujem