Monika68
30.01.07,11:19
Prosím o radu.
Máme prenajatý majetok, na ktorom vykonávame rôzne opravy. Podľa zmluvy s vlastníkom náklady do určitej čiastky znášame my a od určitej čiastky prefakturovávame vlastníkovi v tej istej sume - bez navýšenia.
Môžem účtovat takto?
došlá fa za opravy 511/321
prefakturácia vlastníkovi 311/511

Subdodávky, ktoré prefakturovávame s navýšením účtujem do nákladov a príslušných výnosov. Ale prefakturáciu bez navýšenia môžem účtovať do nákladov na strane dal?
Zoltán Kovács
30.01.07,10:26
Prosím o radu.
Máme prenajatý majetok, na ktorom vykonávame rôzne opravy. Podľa zmluvy s vlastníkom náklady do určitej čiastky znášame my a od určitej čiastky prefakturovávame vlastníkovi v tej istej sume - bez navýšenia.
Môžem účtovat takto?
došlá fa za opravy 511/321
prefakturácia vlastníkovi 311/511

Subdodávky, ktoré prefakturovávame s navýšením účtujem do nákladov a príslušných výnosov. Ale prefakturáciu bez navýšenia môžem účtovať do nákladov na strane dal?

Ja by som to účtoval do výnosov na 602, tak ako ostatné výkony.
Monika68
30.01.07,14:37
Ja by som to účtoval do výnosov na 602, tak ako ostatné výkony.

Ja som to tak robila v minulých rokoch, ale teraz som bola v januári na školení Ing. Cenigovej v BA a ona hovorila, že prefakturáciu nákladov bez navýšenia účtovať na príslušný nákladový účet strana DAL. Logiku by mi to dávalo - bol by lepší prehľad o skutočných nákladoch daného účtu, ale napr. môj účtovný program to zblblo...teda v DPH mi vypisuje pri takej faktúre otázniky :) Preto sa pýtam, že aké s tým máte skúsenosti.

Vyjadrí sa ešte niekto???
Orsz
21.07.07,16:44
Ja som to tak robila v minulých rokoch, ale teraz som bola v januári na školení Ing. Cenigovej v BA a ona hovorila, že prefakturáciu nákladov bez navýšenia účtovať na príslušný nákladový účet strana DAL. Logiku by mi to dávalo - bol by lepší prehľad o skutočných nákladoch daného účtu, ale napr. môj účtovný program to zblblo...teda v DPH mi vypisuje pri takej faktúre otázniky :) Preto sa pýtam, že aké s tým máte skúsenosti.

Vyjadrí sa ešte niekto???

Viem, že už píšem možno neskoro, ale tu mi logika dáva len 602 :cool: .
Anna1974
21.07.07,17:12
Pracovala som vo firme,ktorá často refaktúrovala pomernú časť nákladov iným zmluvným firmám a my sme to účtovali 315/648. Firma mala povinný audit a auditorka s tým súhlasila.Pretože refaktúrovanie nákladov, predsa nie je poskytnutie služby v tom význame...
Orsz
22.07.07,07:30
Pracovala som vo firme,ktorá často refaktúrovala pomernú časť nákladov iným zmluvným firmám a my sme to účtovali 315/648. Firma mala povinný audit a auditorka s tým súhlasila.Pretože refaktúrovanie nákladov, predsa nie je poskytnutie služby v tom význame...

Má to logiku, a myslím, že to tak tiež môže byť ;) . I keď podľa zákona je prefakturácia pojem, ktorý sa nepoužíva, a znamená, že subjekt sa správa tak, akoby sám službu dodával, preto je správne aj 602 :) .
Assea
09.10.07,06:39
Ahojte. Nemáte prosím niekto skúsenosti s nasledovným...

Môj šéf sa dohodol s odberateľom že mu budeme fakturovať náklady, ak budeme musieť dohodnuté práce vykonávať mimo firmy - teda na služobných cestách (diety+ubytovanie zamestnancov)

Akou formou je to možné fakturovať?
Na aký účet by sa čosi také účtovalo?

ĎAKUJEM za každú radu...