Lion Topoľčany
30.01.07,11:41
Dúfam, že to neberiete ako srandu, ale chcem sa spýtať:
pred rokom sme si zohnali psa k rodinnému domu. Pred pol
rokom začal manžel podnikať a v rodinnom dome máme aj sklad
s výrobkami. Psa považujeme za strážneho. Ako sa z neho môže
stať pes firemný? Ročne nás pes vyjde cca na 5.500,-Sk /jedlo,
povinné očkovania, dane a pod./ a chceli by sme si logicky všetky
oficiálne výdavky uplatniť do účtovníctva.Ako máme postupovať
aby sme ho zaradili do firemného majetku ?
Dúfam , že ma teraz nenapadne Sloboda zvierat!!:mad:
Zita5
30.01.07,10:43
Dúfam, že to neberiete ako srandu, ale chcem sa spýtať:
pred rokom sme si zohnali psa k rodinnému domu. Pred pol
rokom začal manžel podnikať a v rodinnom dome máme aj sklad
s výrobkami. Psa považujeme za strážneho. Ako sa z neho môže
stať pes firemný? Ročne nás pes vyjde cca na 5.500,-Sk /jedlo,
povinné očkovania, dane a pod./ a chceli by sme si logicky všetky
oficiálne výdavky uplatniť do účtovníctva.Ako máme postupovať
aby sme ho zaradili do firemného majetku ?
Dúfam , že ma teraz nenapadne Sloboda zvierat!!:mad:


Môžete , ale je potrebné tohto psa prihlásiť na Obecný resp.Mestský úrad a platiť zaň poplatky ako za firemného psa .
ata111
30.01.07,10:46
... a uplatňujem si z nákladov aj DPH. Nie je to náhodou psie repre? Ach jaj...
Monika Kováčová
30.01.07,10:48
... a uplatňujem si z nákladov aj DPH. Nie je to náhodou psie repre? Ach jaj...
Myslíš granule??? :) Možno je to výdavok na stravné..., nemali by sme mu uznať len 45%?:D :D :D
Zita5
30.01.07,10:50
Ešte malú poznámočku .....ak tam kde bývate a máte aj firmu , doporučujem uplatniť výdavky na psa 50% .

Ak by bola v uvedom priestore len firma tak v plnej výške .
mysimis
30.01.07,10:52
My máme vo firme strážnych psov a kupujeme im stravu - sú to granule, konzervy, kolienka a pod. a uplatňujeme si aj DPH a účtujeme to ako VOZD. Daňová kontrola nám to nevytklaˇ.
Monika Kováčová
30.01.07,10:54
My máme vo firme strážnych psov a kupujeme im stravu - sú to granule, konzervy, kolienka a pod. a uplatňujeme si aj DPH a účtujeme to ako VOZD. Daňová kontrola nám to nevytklaˇ.

Áno, Zita5 však iba doporučila 50% vzhľadom na to, že pes stráži aj rodinu...;)
duficek
30.01.07,10:55
dat psa do majetku a zaplatit dan ako pise zitka hore. my mame tiez dvoch straznych psov.
vsetky dalsie naklady na psa budu danovo uznatelne-krmivo, veterinar atd.

len tak na zamyslenie, kedze ten pes bude chranit aj vas sukromny majetok, aby z toho neboli problemy pri danovej kontrole....pretoze povodne strazil sukromny majetok.
mozno by som uvazoval nad nejakym delenim vydavkov firemne/osobne, podobne ako pri firemnom aute pouzivanom na sukromne ucely....
ale neviem aka je u vas presne situacia, su to len uvahy..
duficek
30.01.07,10:56
Ešte malú poznámočku .....ak tam kde bývate a máte aj firmu , doporučujem uplatniť výdavky na psa 50% .

Ak by bola v uvedom priestore len firma tak v plnej výške .
predbehla si ma kym som dopisal prispevok :)
Zita5
30.01.07,10:56
Ja mám tiež strážneho psa dokonca dvoch v rodinnom dome vyňatého z účelu bývania na účel podnikania , a tu je čiste len sídlo firmy . Uplatňujem výdavky aj odpočet DPH v plnej výške .
piry
30.01.07,11:20
Môžete , ale je potrebné tohto psa prihlásiť na Obecný resp.Mestský úrad a platiť zaň poplatky ako za firemného psa .

A sú iné ako za "rodinného" psa?
mysimis
30.01.07,11:23
áno, poplatky za "rodinného" psa sú iné ako za firemného psa.
misomiso
30.01.07,13:20
A mozu byt aj firemne macky? :)
Monika Kováčová
30.01.07,13:20
A mozu byt aj firemne macky? :)

To by si nebol ty, misomiso!!!! :D
Monika Kováčová
30.01.07,13:21
Ja mám firemné rybičky!
duficek
30.01.07,16:01
robite si zarty, ale pocul som o "firemnom" hadovi. podnikatel mal namiesto psa na strazenie hada. samozrejme nepobehoval vonku, ale bol v miestnosti s trezorom a pri odchode sa pustal von z teraria na "volno"
:)
Janka6685
30.01.07,16:08
robite si zarty, ale pocul som o "firemnom" hadovi. podnikatel mal namiesto psa na strazenie hada. samozrejme nepobehoval vonku, ale bol v miestnosti s trezorom a pri odchode sa pustal von z teraria na "volno"
:)

O tomto mi hovoril aj podnikateľ, pre ktorého robím účto...ale len vrámci srandy. Asi o tom začneme uvažovať aj reálne...že firemný had:D.

Doma máme tarantulku a tá mi stráži doklady:D. Keby sme ju vypustili, tak by som sa k tým dokladom nepriblížila ani ja:D
duficek
30.01.07,16:43
neviem teraz v ktorej krajine to je, ale tam pouzivaju ludia v rodinnych domoch na strazenie pytony. s vybehom na zahradu, namiesto psov a velmi si to pochvaluju...
borob
31.01.07,08:01
Ale musia davať pozor aby sa nezauzlovali ako naši Jazvečíci:-)))
misomiso
31.01.07,10:44
To by si nebol ty, misomiso!!!! :D

...no vy sa smejete, ale - teraz ma napadlo - ta firemna macka by predsa mohla chytat mysi. Firemne mysi samozrejme...
duficek
31.01.07,10:54
a co taky tiger?
aj by pochytal mysi, aj odstrasil zlodejov. a tie naklady....aj masko domov by sa dalo vysmelit domov pri takej spotrebe...
ale sa to tu zvrhlo :)
kacena26
31.01.07,10:56
pobavila som sa ale teraz vazne mi máme na firme mačku. mysi nám sposobili skodu na zásobách tak sme si obstarali mačku. a chcem sa spýtat može byt len pes daňovým vydavkov?

Viete tá macky tie mysi volako nechce jest len ich chytí a potom jej musim kupovat mliecko a onzervy a tie su neni najlacnejsie...
Zita5
31.01.07,10:59
...no vy sa smejete, ale - teraz ma napadlo - ta firemna macka by predsa mohla chytat mysi. Firemne mysi samozrejme...

mimotemy To áno , lebo dokážu spôsobiť škodu ....
misomiso
31.01.07,11:01
pobavila som sa ale teraz vazne mi máme na firme mačku. mysi nám sposobili skodu na zásobách tak sme si obstarali mačku. a chcem sa spýtat može byt len pes daňovým vydavkov?


Moze byt aj macka, ale iba ak je certifikovana na chytanie mysi.
kacena26
31.01.07,11:03
to musí prejst nejakými špecialnymi skúškami....
HA
duficek
31.01.07,11:09
nie su na mysi vhodnejsie pasce?
ja by som aj na zlodejov najradsej pouzil pasce na medvede, ale nemozem, dostal by som sa do basy !
clovek zlodeja svojpomocne chyti (lebo policia je neschopna), odovzda policii a ta ho na druhy den prepusti....medvedia pasca by mala lepsi ucinok....:(
misomiso
01.02.07,14:36
to musí prejst nejakými špecialnymi skúškami....
HA

Tak zom zistil... Certifikaty vydana na Slovensku jedina firma Zooaudit z Poltara. Macku tam treba rano zaviezt a vecer zasa odviezt. Certifikat stoji 4800 bez DPH a plati 1 rok.
JankaO
01.02.07,15:32
Tak zom zistil... Certifikaty vydana na Slovensku jedina firma Zooaudit z Poltara. Macku tam treba rano zaviezt a vecer zasa odviezt. Certifikat stoji 4800 bez DPH a plati 1 rok.

V tom prípade by museli byť náklady na stravovanie a pod. mačky nižšie ako 25 263,- Sk, aby sa to oplatilo.:D:D:D čo vychádza 2 105,- Sk na mesiac - slušné stravné. Dôchodcovia puknú závisťou.
Heleč
15.02.07,13:52
Prosím Vás ako treba prihlásiť toho PSA? Na mestskom úrade alebo kde. Mne povedali na mestskom úrade, že pes je pes a na tlačive nieje kolónka na firemného psa! Len či býva v byte alebo v dome.

Pani na mňa pozerala tak, že som nevedela či odvezú do blázninca ju alebo mňa.

Ďakujem za radu
zamako
15.02.07,14:23
Prosím Vás ako treba prihlásiť toho PSA? Na mestskom úrade alebo kde. Mne povedali na mestskom úrade, že pes je pes a na tlačive nieje kolónka na firemného psa! Len či býva v byte alebo v dome.

Pani na mňa pozerala tak, že som nevedela či odvezú do blázninca ju alebo mňa.

Ďakujem za radu

Heleč...pohoda, iná daň je iba tam, kde si to zastupiteľstvo odsúhlasilo vo všeobecne záväznom nariadení. :-)
Heleč
15.02.07,18:43
Dík
mohla tá "milá" osôbka povedať
maturantka
15.02.07,19:09
Prosím Vás, čisto teoreticky, na ktorý účet v podvojnom účtovníctve zaradíme psa? Záleží to od jeho kúpnej ceny? A kam mačku? Ďakujem.
Mackovka
16.02.07,05:24
Rozkošná téma, odporúčam zaradiť aj do témy liečenie depresie.
maturantka
16.02.07,18:56
Prosím, nikto nevie zaradiť?
Zuziana
16.02.07,19:28
...a neplatí pravidlo čo nikde nenájdeš zaradíš do 2.odpisovej skupiny?
adv
16.02.07,19:51
ja psa zaradzujem do stravneho, ked mam z neho urobeny gulas. ak je ale este len zamrazeny alebo su z neho klobasky, tak do zasob. zatial mi to na danovom uznali v pohode.

hav hav, dobru chut.
andrej_rv
16.02.07,20:16
Prosím Vás, čisto teoreticky, na ktorý účet v podvojnom účtovníctve zaradíme psa? Záleží to od jeho kúpnej ceny? A kam mačku? Ďakujem.Na zaradenie nemá vplyv obstarávacia cena. Bežný "úžitkový" pes alebo mačka by sa mali účtovať v zmysle § 17 ods. 8 PPÚ účtovať ako zásoby na (na účte 124). Ak by šlo o chovné zvieratá (vyslovene na ďalší chov s predpokladaným využitím viac ako 4 roky), v zmysle § 38 ods. 4 PPÚ sa môžu na základe rozhodnutia účtovnej jednotky zaradiť na účet 026 - Základné stádo a ťažné zvieratá - a odpisovať.
Janinkaaa
17.02.07,10:23
Ja som nákup stražného psa účtovala priamo na 501. Psa sme kúpli za 3 000,00 Sk
maturantka
17.02.07,11:49
Ďakujem, Andrej. Teda pes na účet 124. A ako sa dostane do nákladov? Pri nákupe cez 501 ako píše Janinka, alebo až pri utratení, keď, chudák, doslúži? Lebo keď ho dám do nákladov pri kúpe na 501, uzná mi DÚ náklady na jeho kŕmenie, ošetrovanie, očkovanie? ...
andrej_rv
17.02.07,12:30
Ďakujem, Andrej. Teda pes na účet 124. A ako sa dostane do nákladov? Pri nákupe cez 501 ako píše Janinka, alebo až pri utratení, keď, chudák, doslúži? Lebo keď ho dám do nákladov pri kúpe na 501, uzná mi DÚ náklady na jeho kŕmenie, ošetrovanie, očkovanie? ... Na účtovanie psov boli na Porade rôzne názory, spravidla končili záverom zaúčtovať ich priamo do nákladov (501 resp. VOZD) a evidovať v operatívnej evidencii (ak sa dobre pamätám, tento názor bez ohľadu na účtovnú sústavu som v minulosti zastával aj ja ). Podľa vyjadrení bolo takéto riešenie akceptované aj zo strany daňovej kontroly.
Postupy účtovania PÚ (§ 17 ods. 8) i JÚ (§ 7 ods. 7) však výslovne uvádzajú, že psy sa majú účtovať v rámci zásob ako samostatná skupina: zvieratá. Z toho vyplýva, že v PÚ by obstaranie zvierat (psov, mačiek, rýb, kožušinových zvierat, pštrosov, včelstiev..) chovaných za účelom hospodárskeho úžitku v žiadnom prípade nemalo byť nákladovou položkou. Je to stále proste majetok vo forme zvierat, ktorý sa musí zobraziť na aktívach súvahy (r. 038). Do nákladov v PÚ sa potom pes resp. ostatné zvieratá dostanú len po vyradení z chovu (preradení na 026, predaji, atď.) cez zmenu stavu zvierat 614/124.
V JÚ je nákup zásob (teda aj zvierat) nákladovou položkou v čase úhrady, takže zaúčtovanie do VOZD je v tomto prípade v poriadku. Nakúpené zvieratá sa však musia vykazovať v knihe zásob resp. zodpovedajúcej analytickej skladovej evidencii a uvádzať vo výkaze o majetku a záväzkoch (r.07).
K otázke, či DÚ uzná do nákladov režijné výdavky, pokiaľ pes nebude figurovať v evidencii zásob, odpovedať neviem. Závisí to totiž aj od subjektívnych faktorov. Ale podľa môjho názoru vzhľadom na jednoznačné znenie Postupov pre obe účtovné sústavy by náklady v takomto prípade uznať nemusel (resp. popravde asi vôbec nemal).
Janinkaaa
17.02.07,13:04
andrej má asi pravdu, ale mňa to nepotešilo.
misomiso
17.02.07,13:07
Mojsejovci teraz vraj kupili svojmu psikovi nejake oblecenie za cca. 100 litrov. Ona je nejaka (udajne najlepsia na Slovensku) uctovnicka + danova poradkyna a vsetko dokopy. Predpokladam, ze to tomu psovi kupuju bez DPH za firemne. Kto v tom nema jasno, nech sa ich opyta...:)
duficek
18.02.07,11:14
zaujimaju ma iba monsterovci, na tych sa pobavim :)
maturantka
19.02.07,18:20
Andrej, Ď za vyčerpávajúcu odpoveď.
Dav
23.02.07,10:51
Psa môžme zaradiť do majetku firmy aj s nulovou hodnotou, pokiaľ sme ho nekupovali už v čase existencie firmy, alebo zriaďovacích výdavkov. V tom prípade vystavíme kartu evidencie 1 pes, dáme do smernice % - podiel na strážení firmy.Pokiaľ by sme nemali psa v majetku, náklady naň sa nám neuznajú.
maturantka
24.02.07,15:06
Dav, súhlasím, len sa chcem spýtať: to "%-podiel na strážení firmy" myslíš vážne alebo ako recesiu? Ďakujem.
duficek
24.02.07,15:23
Dav, súhlasím, len sa chcem spýtať: to "%-podiel na strážení firmy" myslíš vážne alebo ako recesiu? Ďakujem.
asi sa to vztahuje na povodny prispevok, kde pes strazil sukromny dom a z jeho casti sa urobil sklad firmy...
maturantka
26.02.07,15:40
Duficek, jasné, dík.
misomiso
26.02.07,19:20
...cize pes napr. dva razy stekne pre firmu a jedenkrat sukromne. Alebo opacne. Podla toho, aky je podiel sukromneho a firemneho majetku.
Monika Kováčová
26.02.07,19:24
...cize pes napr. dva razy stekne pre firmu a jedenkrat sukromne. Alebo opacne. Podla toho, aky je podiel sukromneho a firemneho majetku.


vedela som, že sa oplatí otvoriť a prečítať....
Prestúp do témy perličky!
jamis
26.02.07,19:57
vedela som, že sa oplatí otvoriť a prečítať....
Prestúp do témy perličky!
Sranda musí byť, inak by sme z toho všetkého zblbli.
duficek
26.02.07,21:09
...cize pes napr. dva razy stekne pre firmu a jedenkrat sukromne. Alebo opacne. Podla toho, aky je podiel sukromneho a firemneho majetku.
nebodaj s tym mas nejaky problem ? :)
zakon o dani z prijmov §21 odsek 1 pismeno i
§ 21
(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky
"i) výdavky na osobnú potrebu daňovníka vrátane výdavkov (nákladov) na ochranu osoby daňovníka a blízkych osôb daňovníka, na ochranu majetku daňovníka, ktorý nie je súčasťou obchodného majetku daňovníka, a majetku blízkych osôb daňovníka"
:---
misomiso
26.02.07,22:26
nebodaj s tym mas nejaky problem ? :)
zakon o dani z prijmov §21 odsek 1 pismeno i
§ 21
(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky
"i) výdavky na osobnú potrebu daňovníka vrátane výdavkov (nákladov) na ochranu osoby daňovníka a blízkych osôb daňovníka, na ochranu majetku daňovníka, ktorý nie je súčasťou obchodného majetku daňovníka, a majetku blízkych osôb daňovníka"
:---

...no nastastie taketo problemy nemam, odkedy nas Labrador zmizol. Chodil dost za zenskymi, ani nepomohlo, ze sme ho dali vykastrovat. Medzitym uz sa vycvicil v tom, ako za jednu noc prehryzt pletivo (nove -- nasponovane) takze behal stale po dedine. Niektori ludia z toho mali hlavu v smutku, lebo im z nudy obzeral obsah kontajnerov. Jednu noc zdrhol a uz sa nevratil. Asi niekto porobil klobasy...
Melnick
27.02.07,00:10
Prosím Vás,môžem si dať do nákladov dvojizbovú búdu,pretože môj pes sa rozhodol priviesť si k nám fenku .
misomiso
27.02.07,11:16
Tak to nas s tym nemal problem. Spali vzdy spolu v jednej.
duficek
27.02.07,11:26
doporucujem viac izbovu, pokial mozno s terazou, ved budu mat deti, kde sa budu tlacit? a na striesku satelit, nech maju co pozerat :)
Dav
06.03.07,07:52
asi sa to vztahuje na povodny prispevok, kde pes strazil sukromny dom a z jeho casti sa urobil sklad firmy...
Presne tak. Ak je pes pri dome a areáli, kde je uznané % podielu súkromie a podnikanie. Chcela som len upozorniť na to, že keď správca dane začne posudzovať koeficient štekania psa na klientov, domácich a zlodejov, môže byť pre podnikateľa výsledok :eek: alebo:mee: .
misolga
08.07.09,06:28
Vraciam sa späť k tejto téme.Majiteľ sro-čky chce svoje psy použiť na stráženie firemných objektov. Akou formou " vložiť " tieto psy do majetku firmy? Darovacou zmluvou alebo zmluvou o prenájme ?
V prípade darovacej zmluvy by sa uviedla hodnota darovaného psa napr 100 Eur a účtovanie spôsobom B 124/648 100 Eur? A v prípade zmluvy o prenájme by sa takýto výdaj na strane sro-čky účtoval 518/325 a zdaniteľný príjem FO-majiteľa?
Dav
08.07.09,06:46
Vraciam sa späť k tejto téme.Majiteľ sro-čky chce svoje psy použiť na stráženie firemných objektov. Akou formou " vložiť " tieto psy do majetku firmy? Darovacou zmluvou alebo zmluvou o prenájme ?
V prípade darovacej zmluvy by sa uviedla hodnota darovaného psa napr 100 Eur a účtovanie spôsobom B 124/648 100 Eur? A v prípade zmluvy o prenájme by sa takýto výdaj na strane sro-čky účtoval 518/325 a zdaniteľný príjem FO-majiteľa?
Môže ich aj predať,za symbolickú cenu, nielen darovať. Potom účtovať ako o drobnom hmotnom majetku - jednorázová spotreba , a zvyšné náklady - veterinár, lieky krmivo, obojok, podľa charakteru nákladu 501,518. Samozrejme, drobný hmotný majetok inventarizovať.
nika.sum
10.07.09,14:11
Mne macka pomaha pri uctovani, zakazdym sedi na dokladoch. Aj na to treba certifikat a potom zaradit do ucta, myslite ze by bolo treba aj odvody za nu platit? .-)
mareko
10.07.09,18:19
Mojsejovci teraz vraj kupili svojmu psikovi nejake oblecenie za cca. 100 litrov. Ona je nejaka (udajne najlepsia na Slovensku) uctovnicka + danova poradkyna a vsetko dokopy. Predpokladam, ze to tomu psovi kupuju bez DPH za firemne. Kto v tom nema jasno, nech sa ich opyta...:)
:D:D:D Aktuálna téma :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Dav
10.07.09,18:49
Mne macka pomaha pri uctovani, zakazdym sedi na dokladoch. Aj na to treba certifikat a potom zaradit do ucta, myslite ze by bolo treba aj odvody za nu platit? .-)
Nie, mačku zaradiť do drobného krátkodobého majetku, inventarizovať. Darovať, ale radšej kúpiť.Veterinár - náklady,alebo VOZD, u platiteľa DPH s odpočtom DPH. Pracovná náplň mačky- ochrana účtovných a iných písomností pred neželanou skartáciou pred uplynutím archivačnej lehoty. Pokiaľ by mačka pradením eliminovala vyžarovanie negatívnej energie, potom úhrada mačky, náklady na jej jedlo a lekára - zo sociálneho fondu.V tomto prípade všetko s DPH aj u platiteľa DPH, lebo použitie soc. fondu je bez nároku na odpočet DPH. ( :--- :D )
sybila3
12.10.09,08:29
K príspevku 59, ja som sa pýtala na súkromné kone, ktoré uviedol na faktúre ako jazda na koni, čo nemal, keď boli súkromné, a otázka bola, či si ich ako súkromná osoba môže predať ako podnikateľovi, bolo mi napísané, že nie. Tak ako je to?
Lianka
12.10.09,08:46
Predat sam sebe nemoze, ale moze ich preradit zo sukromneho majetku do podnikania.
sybila3
12.10.09,08:47
čo k tomu treba aby ich mohol preradiť?nejakú zmluvu? ďakujem
Lianka
12.10.09,09:04
Protokol o preradeni, resp. zaradovaci protokol. Cena podla dokladov, na zaklade ktorych ich zakupil s ohladom na pocet rokov od nakupy.

Ak by bolo mozne majetok odpisovat (zvierata som este neuctovala), moze doodpisovat uz len zostavajuce roky podla zakona o dani z prijmov, nie odzaciatku - odo dna zaradenia.

O preradeni majetku z osobneho uzivania do podnikania je tu velmi vela tem, skus hladat (jednalo sa najma o auta).
sybila3
12.10.09,09:17
stačí keď napíšem do protokolu spôsob obstarania, preradenie zo súkromného majetku, v nulovej hodnote, lebo doklady už určite nemá, odpisovať nebude. ide len o to aby mal v majetku a mohol napr. pri koňoch fakturovať jazdu na koni napr. pre tábor.
sybila3
13.10.09,07:54
stačí to v tom protokole-spôsob obstarania-kúpa-preradenie zo súkromného majetku? bloky nemá.
Lianka
13.10.09,13:03
Skus pozriet toto, je to podobne, aj ked nie o zvieratach: http://www.porada.sk/t121722-preradenie-do-om.html.
sybila3
08.12.09,08:10
takže keď spravím preraďovací protokol, tak musím urobiť aj kartu majetku s nulovou hodnotou.
A ešte ma napadlo, ak idem preraďovať 6 koní, tak na každého preraď.protokol a na každého kartu alebo môžem spolu. dík
sybila3
08.12.09,08:31
nikto mi neodpovie, takže asi na každého koňa zvlášť, lebo majú aj mená, aj na dvoch psov, na papagája. Na rybičky asi nie? Pani predomnou kašľala nato, ja to všetko musím dorábať, bol by niekto taký milý keby mi poradil, ďakujem pekne.
Manual
08.12.09,09:08
Ja osobne by som spravil zaraďovací protokol na každého koňa zvlášť a aj na každý iný majetok. Je to prehľadnejšie.
Zita5
08.12.09,09:12
stačí keď napíšem do protokolu spôsob obstarania, preradenie zo súkromného majetku, v nulovej hodnote, lebo doklady už určite nemá, odpisovať nebude. ide len o to aby mal v majetku a mohol napr. pri koňoch fakturovať jazdu na koni napr. pre tábor.


Treba vyhotoviť na zvieratá , ktoré má v súkromnom vlastníctve a chce ich vložiť do podnikania zaraďovací protokol . Zaraďovací protokol vystavíte po jednotlivých druhoch . Čiže každé jedno zviera bude mať svoj zaraďovací protokol v nulovej hodnote .
Stefan2005
08.12.09,09:15
nikto mi neodpovie, takže asi na každého koňa zvlášť, lebo majú aj mená, aj na dvoch psov, na papagája. Na rybičky asi nie? Pani predomnou kašľala nato, ja to všetko musím dorábať, bol by niekto taký milý keby mi poradil, ďakujem pekne.

Z predošlých otázok usudzujem, že účtuješ v jednoduchom účtovníctve.
Na veľmi veľa otázok nájdeme odpoveď, ak si nalistujeme postupy účtovania. Tak teda Postupy účtovania v JU:

§10 dlhodobý majetok
(15) Zvieratá sa účtujú podľa jednotlivých kusov tak, aby bola zabezpečená riadna evidencia ich stavu, prírastov, príchovkov a úbytkov. Zvieratá sa účtujú v peňažných jednotkách alebo v jednotkách množstva s uvedením ceny za kus alebo za jednotku hmotnosti. Dospelosť zvierat na účely ich zaradenia do dlhodobého hmotného majetku je určená zootechnickými zásadami ako je spôsobilosť reprodukcie, napríklad spôsobilosť rozmnožovania vlastného druhu, veková hranica.

(16) Ocenenie dospelých zvierat obstaraných z vlastného chovu preradených zo zásob do dlhodobého hmotného majetku sa zvýši napríklad o výdavky spojené s preradením, o externé výdavky na veterinárnu kontrolu, dopravu zvierat na iné miesto ustajnenia.

§11 Zásoby
(3) Ako zásoby vlastnej výroby sa účtujú nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby, výrobky a zvieratá, pričom ako
d) zvieratá sa účtujú najmä mladé chovné zvieratá, zvieratá vo výkrme, ryby, kožušinové zvieratá, včelstvá, kŕdle sliepok, kačíc, moriek, perličiek, husí na výkrm a psy.

(5) Nakúpené zvieratá sa oceňujú obstarávacou cenou. Zvieratá vlastného chovu, príchovky a prírastky sa oceňujú vlastnými nákladmi. Ak vlastné náklady nie je možné zistiť, ocenia sa zvieratá reprodukčnou obstarávacou cenou.

Ak účtuješ v podvojnom účtovníctve, treba pozrieť postupy účtovania v PÚ...
sybila3
08.12.09,09:33
toto robím v jednoduchom. dobre zaradím každé zviera zvlášť zaraďovacím protokolom, vypíšem kartu majetku, môžem dať ak nemá doklad vstupnú cenu nula, ide o to aby mohol fakturovať jazdu na koni a do výdavkov veterinárne služby. Psov tak isto. Neviem či tam musí byť evidovaný papagáj a rybičky, ktoré sú ako atrakcia penzionu?
Manual
08.12.09,09:42
toto robím v jednoduchom. dobre zaradím každé zviera zvlášť zaraďovacím protokolom, vypíšem kartu majetku, môžem dať ak nemá doklad vstupnú cenu nula, ide o to aby mohol fakturovať jazdu na koni a do výdavkov veterinárne služby. Psov tak isto. Neviem či tam musí byť evidovaný papagáj a rybičky, ktoré sú ako atrakcia penzionu?
Ak bude kupovať potravu pre papagája a rybičky, alebo niečo iné na vykonávanie údržby a nebudú v majetku, tak dať to tam nemôže.
Mária.K.
08.12.09,10:33
toto robím v jednoduchom. dobre zaradím každé zviera zvlášť zaraďovacím protokolom, vypíšem kartu majetku, môžem dať ak nemá doklad vstupnú cenu nula, ide o to aby mohol fakturovať jazdu na koni a do výdavkov veterinárne služby. Psov tak isto. Neviem či tam musí byť evidovaný papagáj a rybičky, ktoré sú ako atrakcia penzionu?
Chcem len upozorniť, že keď sa kone zaradia do majetku, bude v prípade ich predaja potrebné zdaniť príjem z predaja daňou z príjmu, a to do piatich rokov od vyradenia zvieraťa z majetku. Ak by sa uvažovalo v dohľadnom čase o predaji takéhoto koňa, veľmi by som zvažovala, či ho do majetku zaradím, lebo daň z príjmu, ktorú bude potrebné pri predaji zaplatiť s najväčšou pravdepodobnosťou prevýši daň, ktorú usporíte z titulu uplatňovania výdavkov na veterinárne služby.
sybila3
08.12.09,10:50
neviem či uvažuje o predaji koňov, ale vzhľadom nato za účtoval vo faktúre jazdu na koni, tak by sa mali preradiť do majetku firmy, inak by nemohol účtovať túto službu.
takže potom ak si chce účtovať krmivo pre papagája a rybky, tak tiež zaradiť a urobiť kartu majetku. Ale neviem ako urobím kartu majetku na ryby.
Stefan2005
08.12.09,10:56
... oceniť reprodukčnou obstarávacou cenou.
Mária.K.
08.12.09,12:24
neviem či uvažuje o predaji koňov, ale vzhľadom nato za účtoval vo faktúre jazdu na koni, tak by sa mali preradiť do majetku firmy, inak by nemohol účtovať túto službu.
takže potom ak si chce účtovať krmivo pre papagája a rybky, tak tiež zaradiť a urobiť kartu majetku. Ale neviem ako urobím kartu majetku na ryby.
Ja si nemyslím, že z dôvodu uvedenia koňa na faktúre je potrebné zaradiť koňa aj do majetku firmy. Na podnikanie sa úplne bežne používajú autá a nehnuteľnosti nezaradené do majetku firmy.
sybila3
08.12.09,14:08
bolo mi poradené, že ak chce fakturovať jazdu na koni, treba mať v majetku firmy.
Mária.K.
08.12.09,17:01
bolo mi poradené, že ak chce fakturovať jazdu na koni, treba mať v majetku firmy.
Toto tvrdenie by bolo opodstatnené len v prípade, ak by firmou, ktorá fakturuje jazdu na koni bola právnická osoba (napríklad s.r.o) a vlastníkom koní fyzická osoba (napr. spoločník s.r.o). Ak podnikateľským subjektom, ktorý fakturuje jazdu na koni je fyzická osoba, môže sa táto osoba dobrovoľne rozhodnúť, či svoj majetok vloží do majetku firmy, alebo nie. Vklad do majetku firmy má význam len z hľadiska uplatňovania nákladov. Treba však vedieť, že uplatňovanie nákladov a priznávanie príjmov sú v istom slova zmysle vždy spojené nádoby. V tomto prípade je pozitívom vloženia do majetku možnosť uplatňovania nákladov a negatívom povinnosť zdanenia príjmov z predaja do 5 rokov od vyradenia z majetku firmy.
Zita5
09.12.09,06:06
Prikladám link . Ak nebude mať zver v majetku , nemôže účtovať o výdavkoch .

http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html
sybila3
09.12.09,08:52
veď práve, tu ide o vloženie do firmy, je to szčo, kvôli fakturácii, nemá ani doklad o zaplatení ani neviem sumu, takže vložiť s nulovou hodnotou? Nechce ani odpisovať. Môže to tak byť?
No a neviem ako vložím do majetku rybičky?
yvica
23.02.13,23:18
s.r.o dostala psa asi trojročného na stráženie firmy, je čisto len v objekte firmy. čo všetko treba urobiť, spísať darovaciu zmluvu, vystaviť protokol o zaradení dhm do užívania s nulovou hodnotou a zaúčtovať 124/648 ale s akou sumou keď bol darovaný? no a po zaúčtovaní môžem účtovať jedlo na 501, veterinárne na 518? dík