ESTER
05.01.05,15:26
Ako to bude tohto roku - do kedy predložiť SP ELDZ za rok 2004.
jarkra
05.01.05,14:36
Mne sa zdá, ze ELDZ sa na SP predkladá už len pri skončení pracovného pomeru, inak nie. (a to do 3 dní po skončení pracovného pomeru)
sylva
05.01.05,14:38
Ester, ja si myslím, že ELDP sa predkladá už len pri ukončení pracovného pomeru zamestnanca a pri odchode zamestnanca do starob.dôchodku. Ináč nie. Mám pocit, že to už v poradách kdesi bolo. Treba pozrieť.
Valika
05.01.05,15:00
ELDZ ostávajú vyplnené vo firme ale ako ich vyplniť v PC? Neviem si s tým rady.Alebo ich vyplniť strojom? Tlačivá mám zo SP.
Bubika
05.01.05,16:05
Myslím, že SP upustila od vypisovania ELDZ len písacím strojom a umožňuje to aj ručne. Ak však chcete tlačivá pre SP vypisovať v PC, treba si na ich stránke stiahnuť tlačivá SP - www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) spolu s Adobe Reader 6.0 CE (alebo vyššiu verziu), ktorý tam tiež majú. Prostredníctvom tohto programu sa ich tlačivá dajú vypisovať v PC, ale keďže je to len program na čítanie, nedá sa to uložiť. Tlačivá SP už boli rozoberané na Porade, pozrite si link

http://www.porada.sk/showthread.php?t=1255&highlight=tla%E8iv%E1
Takže zatiaľ ručne stručne vypísané uložiť vo firme a pri odchode zamestnanca vypísať v PC , vytlačiť a odoslať.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
janaGT
07.01.05,06:04
ELDZ ostávajú vyplnené vo firme ale ako ich vyplniť v PC? Neviem si s tým rady.Alebo ich vyplniť strojom? Tlačivá mám zo SP.
Takže ELDZ vyplníte za rok 2004, ale necháte si ich založené vo firme? Alebo vyplníte ho až keď bude zamestnanec odchádzať sumárne napr, za rok 2004 a 2005 - ak by odchádzal v 2005?
Paula
07.01.05,06:22
Každý rok má svoj riadok a radšej čím skôr dať 2004 zamestnancovi podpísať. Môže sa stať, že skončí prac.pomer a bude problém ho nájsť (mala som prípad taký).
jarkra
07.01.05,06:29
Chcem sa spýtať k tomu podpisovaniu zamestnancami. Ako to riešite? U nás sa totiž tohto roku vystriedalo niekoľko zamestnancov. Problém je v tom, že pracujú na pracovisku v inom meste a ja to jednoducho do 3 dní nijako nemôžem stihnúť. Dávate zamestnancom podpisovať aj prázdne riadky? Myslím na rok dopredu, nie celý výkaz.

Má niekto skúsenosti s tým, že mu zamestnanec nepodpísal ELDP a hneď odišiel do zahraničia? Čo mám robiť v takom prípade?
Fajdy
08.01.05,16:49
Na SP mi povedali, že podpis zamestnanca na ELDZ pre nich nie je dôležitý. Musí byť pečiatka zamestnávateľa a podpis. :)
deha
10.01.05,06:23
Vyjadrenie zo SP-ústredie:
Bratislava 13. apríla 2004









Na Váš list z 30. marca 2004, ktorým žiadate o stanovisko ohľadom termínu na predkladanie evidenčného listu dôchodkového poistenia, konkrétne v lehote do troch dní od skončenia pracovného pomeru a zabezpečenia jeho podpísania zamestnancom, pre ktorého sa vedie, oznamujeme nasledovné:

Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov ukladá zamestnávateľom povinnosti pri vykonávaní dôchodkového poistenia zamestnancov, ktorí sú k nim v pracovnom pomere alebo v obdobnom inom pracovnom vzťahu. Ide o povinnosť viesť o svojich zamestnancoch evidenciu na účely sociálneho poistenia a predložiť túto evidenciu pobočke Sociálnej poisťovne do troch dní od uplatnenia nároku na dávku alebo od skončenia pracovného pomeru alebo iného právneho vzťahu k zamestnávateľovi [§ 231 ods. 1 písm. j) zákona č. 461/2003 Z. z.].

Pokiaľ ide o lehotu na predkladanie evidenčného listu dôchodkového poistenia, zákon č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov konkrétne takúto lehotu nestanovuje, i keď v súvislosti s ustanovením § 231 ods. 1 písm. j) zákona č. 461/2003 Z. z. možno konštatovať, že sa vzťahuje aj na predkladanie evidenčného listu dôchodkového poistenia. V praxi však nie je možné túto lehotu dodržať z dôvodov, ktoré v liste uvádzate a preto je logické, že evidenčný list dôchodkového poistenia môžete predložiť, resp. odoslať príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne až po termíne konečného mzdového vyúčtovania, ktoré nasleduje po skončení zamestnania alebo po termíne vyúčtovania mzdy za kalendárny mesiac, v ktorom si zamestnanec uplatnil nárok na dôchodok.

K problematike podpísania evidenčného listu dôchodkového poistenia zamestnancom, za ktorého bol vyplnený uvádzame, že v prípade dodatočného zápisu údajov až po skončení zamestnania, pričom zákon č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov neukladá povinnosť priebežného zápisu údajov za uplynulý kalendárny rok, v takom prípade je možné odoslať evidenčný list dôchodkového poistenia bez podpisu zamestnanca.