Zuzana Ku.
30.01.07,14:57
Ahojte, viem že tém ohľadne nezdaniteľných častí bolo veľa, ale môj prípad sa mi nepodarilo nájsť. Manžel je SZČO a ja som bola do 30.11.2006 na úrade práce, nemala som žiadny príjem, od 01.12.2006 mám živnosť a 18.12.2006 som obdržala dotáciu z ÚP na začatie podnikania, vo výške cca 87.000,-.Nepoužila som však ešte všetky tieto prostriedky,zaujímalo by ma, akú časť si vlastne manžel môže na mňa odrátať? Zahrňa sa dotácia do príjmu, a ak áno, tak celá, alebo len tá časť, ktorú som minula?
Zuzana Ku.
30.01.07,14:19
Nevie nikto poradiť? Prosím...
renča1
30.01.07,14:19
Manžel si môže uplatniť na teba odpočitateľnú položku s tým, že ty keď podáš DP, tak si v DP nemôžeš uplatniť na seba odpoč.položku. Dotáciu zdaňuješ do výšky čerpania....
renča1
30.01.07,14:22
pozri viac ohľadom: dotácia
Zuzana Ku.
30.01.07,14:46
Takže si to v podstate uplatní buď jeden, alebo druhý, dám to teda tam, kde to bude viac potrebné. A ešte sa opýtam, keď je jeden z manželov normálne zamestnaný a manželka dostala tiež túto dotáciu, a on si uplatní na ňu odpočet, tak isto si už ona nemôže uplatniť nazdaniteľnú časť na seba v DP?
renča1
30.01.07,14:50
Nezdaniteľnú čiastku si manžel na manželku môže uplatniť vo svojom DP. Ak si na ňu uplatní v DP, tak manželka si už na seba uplatniť odpoč.položku nemôžem v DP, pretože tú položku si už uplatnil jej manžel vo svojom DP na ňu.
Zuzana Ku.
30.01.07,14:54
Renča ďakujem krásne, pomohla si mi. Pekný deň.
Zita5
30.01.07,14:54
Takže si to v podstate uplatní buď jeden, alebo druhý, dám to teda tam, kde to bude viac potrebné. A ešte sa opýtam, keď je jeden z manželov normálne zamestnaný a manželka dostala tiež túto dotáciu, a on si uplatní na ňu odpočet, tak isto si už ona nemôže uplatniť nazdaniteľnú časť na seba v DP?

Len poznamenám , aby Vás to nemýlilo uplatnenie odpočtu nemá vplyv na dotáciu , alebo opačne .Dotáciu ste dostali Vy ako začínajúca SZČO a tu si vy vysporiadate v rámci svojho účtovníctva v prípade čerpania alebo ešte nečerpania .
Pepa
30.01.07,15:24
No tak tomuto celkom dobre nerozumiem:
Manžel si uplatní nezdaniteľnú časť ZD na manželku ako rozdiel medzi 90816 a jej vlastným príjmom. Čo má odpočítateľná položka manželky v jej DP spoločné s odpočítateľnou položkou, ktorú si uplatňuje manžel na manželku?
renča1
30.01.07,15:54
Čo má odpočítateľná položka manželky v jej DP spoločné s odpočítateľnou položkou, ktorú si uplatňuje manžel na manželku?

Ahoj Erika, rada by som ti odpovedala, ale ja zasa nerozumiem vete, ktorú si ty napísala.:) A čo by mali mať tieto odpoč.položky spoločné?
Zuzana Ku.
30.01.07,16:00
Ja som to pochopila tak, že ak si každý uplatní na seba nezdaniteľnú časť na daňovníka, a sú obidvaja SZČO, tak si už nemôžu uplatniť odpočty manžel na manželku a manželka na manžela. ????
Pepa
30.01.07,16:04
Nezdaniteľnú čiastku si manžel na manželku môže uplatniť vo svojom DP. Ak si na ňu uplatní v DP, tak manželka si už na seba uplatniť odpoč.položku nemôžem v DP, pretože tú položku si už uplatnil jej manžel vo svojom DP na ňu.
Dovolila som si ťa citovať.
Takže podľa tohto ak si manžel uplatní odpočítateľnú položku na manželku, tak manželka si vo svojom DP nemôže uplatniť odpočítateľnú položku na seba.
Príklad - manželka dostala dotáciu z UP vo výške 50 tisíc Sk. Dajme tomu, že v roku 2006 ju preinvestovala /ak by ju aj nepreinvestovala a uplatňovala by si paušálne výdaje, celú by ju musela v roku 2006 "zdaniť"/. Žiadny iný príjem nemala. Ako bude vyzerať jej DP? Príjem 50tis. dotácia + 10 tis. príjem /napr. reg. pokladňa/ - výdaj - 90816,- Sk ......
Koľko si môže manžel uplatniť ako nezdaniteľnú časť na manželku: 90816 - 60 tis. tzn. 30816.
Som už prepracovaná či čo? Veď je len január:cool:
Pepa
30.01.07,16:13
Ja som to pochopila tak, že ak si každý uplatní na seba nezdaniteľnú časť na daňovníka, a sú obidvaja SZČO, tak si už nemôžu uplatniť odpočty manžel na manželku a manželka na manžela. ????
Nevidím dôvod prečo nie - ak má manželka vlastné príjmy nižšie ako 90816 manžel si na ňu uplatní rozdiel medzi 90816 a jej vlastným príjmom a aj opačne.
renča1
30.01.07,16:28
Dovolila som si ťa citovať.
Takže podľa tohto ak si manžel uplatní odpočítateľnú položku na manželku, tak manželka si vo svojom DP nemôže uplatniť odpočítateľnú položku na seba.


Ja tvrdím to isté čo ty. Dokola si čítam svoju vetu čo si aj ty citovala. Ja na nej nič zlého nevidím a vlastne to čo tu ty píšeš som napísala aj ja. :confused:
Pepa
30.01.07,16:42
Manžel si môže uplatniť na teba celú odpočitateľnú položku s tým, že ty keď podáš DP, tak si v DP nemôžeš uplatniť na seba odpoč.položku. Dotáciu zdaňuješ do výšky čerpania....
:) :) Renča - podľa mňa to nie je to isté.
Podľa tohto si manžel uplatní odpočítateľnú položku na manželku v plnej výške tzn. 90816 s tým, že manželka si vo svojom DP nemôže uplatniť odpočitateľnú položku na seba.
Podľa mňa si:
manžel si uplatní odpočítateľnú položku na seba + odpočítateľnú položku na manželku vo výške rozdielu medzi 90816 a jej vlastným príjmom
manželka si uplatní odpočítateľnú položku na seba v plnej výške.
renča1
30.01.07,16:51
Už som si všimla, rozdiel je v slovíčku celú. Už som si to opravila, neviem prečo som použila slovíčko celú, keď má nárok už len na rozdiel. Viac som bola zameraná na otázku či si vôbec môže manžel na ňu uplatniť.... Ono vlastne celková dotácia je oslobodená v súlade s ustanovením § 9 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov sú od dane z príjmov oslobodené plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce (zákon č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č.191/2004 Z. z.) okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov.

...ale ako náhle sa z nej vyčerpá tak sa stáva príjmom podľa § 6 a ten treba odpočítať od odpoč.položky.

PS: nie ty ale ja som už prepracovaná, môhla si hneď napísať , že ide o "CELÚ" a ja stále premýšlam a premýšlam....
Pepa
30.01.07,16:58
Ufff - dobre moja, už som fakt pochybovala sama o sebe :) :) :)
renča1
30.01.07,17:03
...tak sme si trošku pokecali.:)
Zuzana Ku.
30.01.07,20:33
Ďakujem Vám za túto diskusiu, už som sa na net nedostala,až teraz, takže zajtra si to ešte raz prečítam a prípadne sa ešte povypytujem. Vďaka.