AdrianaA
30.01.07,14:57
Nemecká firma nám dodala službu - manipulačné poplatky s kontajnérom v Hamburgu. Tento kontajnér bol dodaný z Thajska, ale my sme ho neodobrali, lebo tovar v ňom bol značne poškodený.
Nakoľko sme ale my zmluvný partner nemeckej firmy, tak vzniknuté náklady s manipuláciou kontajnéra fakturovala priamo nám - bez DPH. My sme to odanili a následne chceme refakturovať firme do Thajska. Máme túto refakturovanú službu odaniť 19% DPH ?:confused:
Monika Kováčová
30.01.07,14:00
Podľa mňa nie, ide o vývoz do tretej krajiny.

P.S. čo znamená slovo "odaniť"???
AdrianaA
30.01.07,14:04
"odaniť" - prenesená daňová povinnosť - výstup a vstup zároveň
§ 69ods 2 až 4 a 9.
Monika Kováčová
30.01.07,14:07
Nemecká firma nám dodala službu - manipulačné poplatky s kontajnérom v Hamburgu. :confused:

No treba zvážiť, či uvedené poplatky - služba nebola v súvislosti s dovozom tovaru, vtedy takáto služba nepodlieha samozdaneniu, ale to sme mimotemy .

Odanenie ako ty vysvetluješ nadobudnutie tovaru z iného členského štátu - sa týka len členských štátov EÚ
Monika Kováčová
30.01.07,14:13
§ 69ods 2 až 4 a 9.

Prečo si "odanila" v zmysle uvedeného paragrafu? Možno niečomu nerozumiem, ale podľa všetkého sa ťa tento § netýka... :(
AdrianaA
30.01.07,14:13
Manipulácia kontajnéru by mala vstupovať do colnej hodnoty tovaru - clo my neovplyňuje, ale sa z nej vypočíta DPH, ktorú by som mala v JCD. Nakoľko tieto faktúry chodia s veľkým oneskorením, tak si ju "samozdaňujeme " . Ináč by sme museli na každé JCD žiadať opravné. Dokonca na niektoré aj viackrát, lebo ešte dodatočne aj po dvoch mesiacoch prídu náklady nap. na domrazovanie.
No a čo tá refakturácia ? Kam to zaradiť, pod aký paragraf ?
AdrianaA
30.01.07,14:20
Prečo si "odanila" v zmysle uvedeného paragrafu? Možno niečomu nerozumiem, ale podľa všetkého sa ťa tento § netýka... :(

A čo som s tým mala podľa teba urobiť?
Monika Kováčová
30.01.07,14:35
No a čo tá refakturácia ? Kam to zaradiť, pod aký paragraf ?

§47 odst. 6 (6) Oslobodené od dane sú služby vrátane prepravných a s nimi súvisiacich doplnkových služieb, iné ako služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, ktoré sú priamo spojené s vývozom tovaru a s tovarom pod colným opatrením podľa § 18 ods. 2.

Ostatné je mimotemy
AdrianaA
30.01.07,14:43
My nič nevyvážame. Tovar nám - teda do Hamburgu dodali a odtiaľ sme si ho mali odobrať. Kontajnér aj s tovarom bol poškodený, tak sme odstúpili od kúpy tovaru. Náš dodavateľ to rešpektoval a súhlasí, že náklady, ktoré sme mali s týmto neodobratým kontajnérom bude znášať on. My mu ich refakturujeme. Takže manipulácia kontajnéru od nemeckej firmy je §48 ods. 8. a kedže hodnota tejto služby nebola zahrnutá do základu dane podľa § 24, tak si to samozdaňujeme.
Monika Kováčová
30.01.07,14:45
Ďakujem za vysvetlenie
Monika Kováčová
30.01.07,14:47
My nič nevyvážame.

Podľa mňa vyvážate službu - manipuláciu s tovarom. Zákon o DPH nepozná pojem "refakturovať".
Monika Kováčová
30.01.07,14:50
Prečo si "odanila" v zmysle uvedeného paragrafu? Možno niečomu nerozumiem, ale podľa všetkého sa ťa tento § netýka... :(



A čo som s tým mala podľa teba urobiť?

Máš kurz asertivity, alebo čo?
Monika Kováčová
30.01.07,15:12
Alebo ak tovar (pravdepodobne si myslím s určitosťou na 99%) nebol ani predmetom preclenia - pozri sa na problém z hľadiska § 2 Predmet dane
§ 2
Predmet dane


(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.


Takže poskytnutie služby do tretieho štátu nie je predmetom dane. Nepotrebuješ paragraf.
AdrianaA
30.01.07,15:19
No to musím premyslieť . Zatiaľ ďakujem za názory a prajem príjemný zvyšok dňa. Zajtra sa k tomu vrátim.
AdrianaA
31.01.07,12:20
No tovar nebol predmetom preclenia, ale služba bola fyzicky vykonaná. Keď sa pozriem na to z pohľadu nemeckej firmy, tak keby Thajčanom ona priamo fakturovala služby, tak by postupovala podľa §15ods. 1 (miestom dodania služby je miesto, kde má dodavateľ služby svoje sídlo )a keďže by nemala na koho preniesť daňovú povinnosť, tak by musela uplatniť nemeckú DPH.
Monika Kováčová
31.01.07,13:26
Nepozeraj sa na Thajsko ako na európsky štát. Uvedomíš si, že prísp. 15 je blbosť.
§2 Predmet dane:
1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.

Poskytnutie služby do tretieho štátu nie je predmetom dane. A už vôbec by Thajčan neuplatňoval nemeckú DPH.
AdrianaA
31.01.07,13:38
No ale §2 ods 1b hovorí, že predmetom dane je poskytnutie služby za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou.
Ja som zdaniteľná osoba a keďže som obstarala službu pre niekoho ďalšieho - fakturujem ďalej - tak platí, že som zdaniteľnú službu sama prijala a sama dodala.
AdrianaA
02.02.07,09:47
Alebo ak tovar (pravdepodobne si myslím s určitosťou na 99%) nebol ani predmetom preclenia - pozri sa na problém z hľadiska § 2 Predmet dane
§ 2
Predmet dane


(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.


Takže poskytnutie služby do tretieho štátu nie je predmetom dane. Nepotrebuješ paragraf.



Vieš čo, asi budeš mať pravdu. Nechala som si to uležať v hlave a mám jasnejšie. Dali sme aj otázku na DRSR. Potom ťa budem informovať.

Chcem sa ťa spýtať ešte na jeden prípad.
Dovážame tovar z tretích krajín, tiež cez Hamburg . Dopravu z Hamburgu do SR si zabezpečujeme cez prepravnú spoločnosť. Túto prepravnú faktúru prikladáme k tovarovej faktúre na colnicu, takže nám preprava vstupuje do základu dane v JCD. Takže preprava je pre mňa oslobodená. K tomuto tovaru však mám aj manipulačné poplatky z Hamburgu, ktoré mám bez DPH. Súvisia s dovozom tovaru a mali by vstupovať do základu dane v JCD, ale faktúry chodia aj s mesačným oneskorením a to by sme museli pri každom JCD žiadať o opravu. Tak si to samozdaníme. Len neviem , či je to správne. Ono v podstate, keby vstúpila hodnota faktúry za manipulačné poplatky do základu dane v JCD, tak tiež by bol dopad na DPH 0, lebo JCD platíme hneď.
Aký máš nato názor ? Je to v poriadku, keď si to samozdaníme?
Lienočka
16.12.08,12:51
Viete mi poradiť? Mali sme tu návštevu z Japonska a potrebujem im refakturovat prepravne naklady za zasielku zaslanu zo Slovenska do Japonska. Prepravu sme objednali mi pod nasim IC DPH u slovenskeho prepravcu. Nebol to tovar, len si tu zabudli nejake veci. Ide o FO z Japonska. Mam to fakturovať s DPH?