Zoltán Kovács
30.01.07,15:18
Ahojte poraďáci, malokrát sa na vás obraciam so súromnými otázkami, ale tento prípad si myslím, že bude poučný aj pre ostatných.

Môj otec je invalidný dôchodca s poklesom praceschopnosti viac ako 70%. 06.10.2004 dovršil dôchodkový vek. Napriek tomu pracuje, a nepožiadal o starobný dôchodok. Viem, že zákon o soc.poistení hovorí o tom, že dňom dovršenia veku nároku na starobný dôchodok sa invalidný dôchodok automaticky preklasifikuje na starobný. A tu nastal problém. Každý rok (2005,2006) požiadal zo Slovenskej pošty potvrdenie o tom aký dôchodok a v akej výške sa mu vypláca. Na potvrdení má uvedený invalidný dôchodok, a nie starobný (ktorý vlastne od 06.10.2004 má dostávať).
Na základe týchto potvrdení v mzdovej účtarni mu naďalej uplatňovali nezdaniteľnú čiastku (invalidný dôchodok nemá vplyv na uplatnenie).
Ale teraz mzdová účtovníčka, keď chcela urobiť ročné zúčtovanie dane zo závislej činnosti, mu oznámila, že musí za roky 2005 a 2006 doplatiť dane.
Ak vychádzam z toho, že invlidný dôchodok dňom 06.10.2004 sa automaticky preklasifikoval na starobný potom mzdová účtovníčka urobila chybu, že v rokoch 2005 a 2006 otcovi uplatnila nezdaniteľnú čiastku. Ale na druhej strane na potvrdení o druhu dôchodku stále má uvedený invalidný dôchodok. Kto urobil chybu? Mzdová účtovníčka, alebo Sociálna poisťovňa, že ešte stále vypláca invalidný a nie starobný dôchodok (podľa potvrdenia)?
Mzdová účtovníčka otcovi oznámila, že musí doplatiť dane za roky 2005 a 2006 v úhrne cca 31.000,- Sk. Samozrejme, že týmto vyhlásením priviedol otca na pokraj srdcového kolapsu.

Ako teraz postupovať? Kto má pravdu? Podľa mňa podľa potvrdenia otec ešte stále poberá invalidný dôchodok, nakoľko SP nepreklasifikovala invalidný.

Prosím pomôžte!!!!! Ďakujem.
Zoltán Kovács
30.01.07,14:26
Prosím pomôžte!
Muška
30.01.07,15:06
Zoli, toto je fakt ťažké pre mňa zodpovedať.

Podľa mňa aj mzdová - urobila chybu, že si nevšimla, že má byť už starobný dôchodca.
Ale asi najdôležitejšie bude ako sa k tomu postaví Sociálna poisťovňa, aký dátum "pridelí" starobnému dôchodku.

Snáď sa z poraďákov nájde niekto fundovanejší ako ja
veronikasad
30.01.07,15:15
pozri si § 293m zak.461/2003 o soc. poisteni.
Zo zakona citujem " Ak poberatel inv.dochodku v obdobi od 1.augusta 2006 do 31.decembra 2007 dovrsi dochodkovy vek a narok na tento dochodok by mal trvat aj po dovrseni doch.veku, inv.dochodok sa ododna dovrsenia dochodkoveho veku povazuje za starobny dochodok. V tomto zmysle som videla aj usmernenie na vyvesnej tabuli DU.

----------
Veronika
Muška
30.01.07,15:20
No, ale ak by to platilo až od augusta 2006 - tak by sa možno aj nič nedialo :)
veget
30.01.07,15:31
Nie je to tak dávno, čo som si fixovala do hlavy pozor na invalidných dôchodcov! Myslím, že chyba je v mzdovej účtovníčke, lebo naozaj platí inv.dôchodok sa ododňa dovŕšenia dôchodkového veku považuje za starobný dôchodok. Preto zisťujem u všetkých invalidných dôchodcov dátum odchodu do dôchodku.
Zoltán Kovács
30.01.07,15:42
Veď práve to zaráža aj mňa. Otec dovršil dôchodkový vek 06.10.2004,t.j. pred viac ako 2 rokmi. Čo teraz?
Zoltán Kovács
30.01.07,15:52
A mohol by som to riešiť spôsobom, že otec si podá sám DP, ku ktorému priloží potvrdenie z pošty, že poberá invalidný dôchodok a nie starobný? Zhodou okolnosti mal aj iný príjem z DoVP zdanený preddavkovou daňou.
veget
30.01.07,16:11
Veď práve to zaráža aj mňa. Otec dovršil dôchodkový vek 06.10.2004,t.j. pred viac ako 2 rokmi. Čo teraz?

Volať účtovníčke je jedna možnosť a trvať na jej chybe, druhá dúfam, že to platí stále: otec požiada teraz o odchod do starobného dôchodku čím sa stane starobným dôchodcom spätne ku 6.10.2004 a vznikne mu nárok na vyplatenie rozdielu starobného dôchodku s invalidným za celé obdobie rokov 2005 aj 2006, (predpokladám, že starobný bude vyšší) čím získa nejaké finačné prostriedky na doplatenie daní.
Zoltán Kovács
30.01.07,16:13
Volať účtovníčke je jedna možnosť a trvať na jej chybe, druhá dúfam, že to platí stále: otec požiada teraz o odchod do starobného dôchodku čím sa stane starobným dôchodcom spätne ku 6.10.2004 a vznikne mu nárok na vyplatenie rozdielu starobného dôchodku s invalidným za celé obdobie rokov 2005 aj 2006, (predpokladám, že starobný bude vyšší) čím získa nejaké finačné prostriedky na doplatenie daní.

Práve že invalidný dôchodok má oveľa vyšší ako by mal starobný dôchodok.
Zoltán Kovács
30.01.07,16:50
A mohol by som to riešiť spôsobom, že otec si podá sám DP, ku ktorému priloží potvrdenie z pošty, že poberá invalidný dôchodok a nie starobný? Zhodou okolnosti mal aj iný príjem z DoVP zdanený preddavkovou daňou.

Viete horeuvedené potvrdiť alebo vyvrátiť?
veronikasad
30.01.07,17:25
No, ale ak by to platilo až od augusta 2006 - tak by sa možno aj nič nedialo :)

Skus sa na to poziet este cez §65 zakona 461/2003, kde sa hovori o predlzeni odchodu na dochodok u muzov. Ak k 31.7.06 este nesplnit podmienky odchodu na starobny dochodok, zmena inv.dochodku na starobny by sa nanho nemala vztahovat./Ak v r.2004 dovrsil vek 60 rokov, narok na star.dochodok mu vznikol o 9 kal.mesiacov neskor, ak mal 60 .v r.2005 - 18 kal.mesiacov/.

-------------
Veronika
Zoltán Kovács
30.01.07,17:49
Skus sa na to poziet este cez §65 zakona 461/2003, kde sa hovori o predlzeni odchodu na dochodok u muzov. Ak k 31.7.06 este nesplnit podmienky odchodu na starobny dochodok, zmena inv.dochodku na starobny by sa nanho nemala vztahovat./Ak v r.2004 dovrsil vek 60 rokov, narok na star.dochodok mu vznikol o 9 kal.mesiacov neskor, ak mal 60 .v r.2005 - 18 kal.mesiacov/.

-------------
Veronika

Dôchodkový vek dovršíl 06.10.2004. Mal predlžený odchod o 9 mesiacov.

A mohol by som to riešiť spôsobom, že otec si podá sám DP, ku ktorému priloží potvrdenie z pošty, že poberá invalidný dôchodok a nie starobný? Zhodou okolnosti mal aj iný príjem z DoVP zdanený preddavkovou daňou. Môžem toto urobiť?
Jozef Mihál
30.01.07,17:55
Zapojím sa do debaty odkazom na § 40 ods.3 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov...
Zoltán Kovács
30.01.07,18:10
Zapojím sa do debaty odkazom na § 40 ods.3 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov...

Ďakujem, teda podľa § 40 ods.3 zákona písm. a) 595/2003 Z.z. rok 2005 je "zachránený", ale čo s rokom 2006. Keď nesprávne zrazená daň je vinou mzdárky. Otec, je už viac ako 10 rokov invalidný dôchodca. Mzdárka o tom vedela, aj to, že od 06.10.2004 sa to má brať ako starobný dôchodok.
Jozef Mihál
30.01.07,18:15
2005 je zachránený, 2006 nie, legislatíva nepustí...
Zoltán Kovács
30.01.07,18:18
Ak otec podá sám DP s potvrdením z poberá invalidný dôchodok a nie starobný? Je to schodná cesta?
Jozef Mihál
30.01.07,18:19
Však nech skúsi. 5 ročná premlčacia lehota možno pomôže...
S tým, že aký poberá dôchodok sa chváliť netreba a ani to od neho žiadať pri podaní DP na DÚ nebudú.
Zoltán Kovács
30.01.07,18:21
Však nech skúsi. 5 ročná premlčacia lehota možno pomôže...

Touto odpoveďou od Jozefa Mihála beriem tému ako uzavretú. Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem za ochotu pomôcť, a riešiť túto, pre otca nepríjemnú situáciu.
veronikasad
30.01.07,20:33
Ďakujem, teda podľa § 40 ods.3 zákona písm. a) 595/2003 Z.z. rok 2005 je "zachránený", ale čo s rokom 2006. Keď nesprávne zrazená daň je vinou mzdárky. Otec, je už viac ako 10 rokov invalidný dôchodca. Mzdárka o tom vedela, aj to, že od 06.10.2004 sa to má brať ako starobný dôchodok.

Musim sa zastat mzdarok. aj ked si prispevok uzavrela. Rok 2006 vobec nie je uzavrety. Mesacna mzda sa predsa zraza preddavkom a tym, ze to mzdarka neurobila, otcovi uplatnila odpocitatelnu polozku, ktoru podpisal vo vyhlaseni - cize nie je to len chyba mzdarky, aj otec ako danovnik mal vediet, ze na nu ako starobny ???? dochodca nema narok. Mzdarka dostane penale za nezrazenu dan. Ak ti vydala potvrdeniea DP si otec bude robit sam, celu zodpovednost otec prebera na seba v danovom priznani. Treba si zistit v soc. poistovni, ci sa zmena invalidnych dochodkov na starobne vztahuje aj na tie, kde bol dochodkovy vek dosiahnuty pred 1.8.2006, zo zakona to jednoznacne nevyplyva. - do 31.3.2007 je casu dost. Mozes zadat dotaz na stranke www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk), urcite ti odpovedia /neviem ci ta adresa nie je nahodou s bodkou - over si to/. Ak to neurobis,potom mozes len 5 rokov cakat, ci sa ti nahodou neozve kontrola, ako ta upozornil pan Mihal.

------------
Veronika
Fairy
31.01.07,08:25
Nič v zlom, ale musím sa ozvať, pretože sa tento prípad týka mňa - ako mzdárky uvedeného pána.
Ako som mala vedieť, že je starobným dôchodcom, keď mi každý rok doniesol potvrdenie z pošty o invalidite a zároveň tvrdil, že nie je starobný dôchodca ? Dokonca, keď mi priniesol rozhodnutie zo Sociálky, sám nevedel povedať odkedy ho uznali starobným dôchodcom (na rozhodnutí dátum chýba). A to rozhodnutie mi priniesol až na moje vyžiadanie teraz v januári, hoci dátum vystavenia je 30.10.2006. Je ľahké tvrdiť, že mzdárka urobila chybu, ale myslím, že nie sme veštice. A slovo zamestnanca, aspoň ja, beriem ako fakt.
Možno som spravila chybu aj ja, keď som zamestnanca denne neotravovala otázkou, či už nie je náhodou starobný dôchodca. No mám pocit, že nie je mojou povinnosťou vytelefonovávať na Sociálnu poisťovňu, či už náhodou nezmenili názor a neuznali zamestnanca starobným dôchodcom.
Skôr mám pocit, že chyba nastala v Sociálke. To však musí už posúdiť niekto iný.
Zoltán Kovács
31.01.07,08:36
Nič v zlom, ale musím sa ozvať, pretože sa tento prípad týka mňa - ako mzdárky uvedeného pána.
Ako som mala vedieť, že je starobným dôchodcom, keď mi každý rok doniesol potvrdenie z pošty o invalidite a zároveň tvrdil, že nie je starobný dôchodca ? Dokonca, keď mi priniesol rozhodnutie zo Sociálky, sám nevedel povedať odkedy ho uznali starobným dôchodcom (na rozhodnutí dátum chýba). A to rozhodnutie mi priniesol až na moje vyžiadanie teraz v januári, hoci dátum vystavenia je 30.10.2006. Je ľahké tvrdiť, že mzdárka urobila chybu, ale myslím, že nie sme veštice. A slovo zamestnanca, aspoň ja, beriem ako fakt.
Možno som spravila chybu aj ja, keď som zamestnanca denne neotravovala otázkou, či už nie je náhodou starobný dôchodca. No mám pocit, že nie je mojou povinnosťou vytelefonovávať na Sociálnu poisťovňu, či už náhodou nezmenili názor a neuznali zamestnanca starobným dôchodcom.
Skôr mám pocit, že chyba nastala v Sociálke. To však musí už posúdiť niekto iný.

Ospravedlňujem sa Fairy, keď ťa moje úvahy a pokusy o riešenie dotkli. Nebol to zámer. Veď asi pred hodinkou sme to vyriešili osobne. A myslím si, že riešenie je prijateľné pre nás oboch.
Pepa
31.01.07,08:52
Práve že invalidný dôchodok má oveľa vyšší ako by mal starobný dôchodok.
Prečo by mal mať starobný nižší?
Zoltán Kovács
31.01.07,10:13
Prečo by mal mať starobný nižší?

Podľa prepočtu kalkulačky, ktorý je na www.socpoist.sk starobný podľa odrobených rokov by bol asi o polovicu nižší ako invalidný. Ale teraz už vlastne invalidný dôchodok sa preklasifikoval na starobný.
Pepa
31.01.07,10:18
Podľa prepočtu kalkulačky, ktorý je na www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) starobný podľa odrobených rokov by bol asi o polovicu nižší ako invalidný. Ale teraz už vlastne invalidný dôchodok sa preklasifikoval na starobný.
No sa pýtam, bo ma to zaujíma - invalidný dôchodok preklasifikovaný na starobný nezostáva vo výške invalidného dôchodku?
Ak je už starobným dôchodcom - je mi divné, že by mu SP vyplácala dôchodok v nezmenej výške.
Zoltán Kovács
31.01.07,10:21
No sa pýtam, bo ma to zaujíma - invalidný dôchodok preklasifikovaný na starobný nezostáva vo výške invalidného dôchodku?
Ak je už starobným dôchodcom - je mi divné, že by mu SP vyplácala dôchodok v nezmenej výške.

Samozrejme, že výška starobného dôchodku ostáva v rovnakej výške ako bol inv.dôchodok. Veď aj zákon hovorí, že sa vypláca ten dôchodok, ktorý je vyšší.
Pepa
31.01.07,10:24
Samozrejme, že výška starobného dôchodku ostáva v rovnakej výške ako bol inv.dôchodok. Veď aj zákon hovorí, že sa vypláca ten dôchodok, ktorý je vyšší.
Dooooooooobre teda - to som potrebovala vedieť a ukľudniť sa :)
Fairy
31.01.07,10:41
Ospravedlňujem sa Fairy, keď ťa moje úvahy a pokusy o riešenie dotkly. Nebol to zámer. Veď asi pred hodinkou sme to vyriešili osobne. A myslím si, že riešenie je prijateľné pre nás oboch.

Áno, len sa ma trošku dotklo, že všetci tu hádžu vinu na mňa.
Tu nešlo o nás dvoch, ale o problém, ktorý tu vznikol vlastne vinou niekoho tretieho( SP).
Prajem príjemný deň.