SMartina
30.01.07,15:25
Ahojte. Vedel by mi niekto poradiť termín podania DP pre občianské združenie? Je pravda, že sa má podať do 31.01.2006? Na stránke DRSR som našla termín všetky DP do 02.04.07. Nepozdava sa mi táto info. Ak by to malo byť pravda, tak mám na to len jeden deň. Nemám s tým žiadnu skúsenosť, vie mi niekto poradiť? A ešte jedna otázka. Ak je to živnostník a má to obč.zdr. v akom účtov. to mám zaúčtovať JU alebo PU? Ďakujem všetkym. Je to súrne.:mee:
alakajda
30.01.07,14:55
Ahoj :)
aj ked je to obc.zdruzenie, nedava DP do zajtra. Ak je to za prijmy, tak do konca marca. Mozno si si ten termin pomylila s DP z nehnutelnosti, ktory je do zajtra.
Co sa tyka uctovania v OZ, zakon o uctovnictve hovori, kedy je OZ povinne uct. v PU.
Aj ked nase OZ zo zakona nemusi uct.v PU, ja som sa pre PU rozhodla, pretoze sa mi to zda jednoduchsie, prehladnejsie ako v JU. V software PU som sa daju pekne rozdelit zdroje prijmu, projetky, strediska a pod. Robi sa mi tam lahsie.
SMartina
30.01.07,17:32
Ďakujem. Zachranila si ma.
dugy
30.01.07,18:25
a ked obcianske zdruzenie nevyvija ziadnu podnikatelsku cinnost, teda nevykazuje ziadny zisk a podobne veci, musi podavat DP? poradte, pls, dik
SMartina
30.01.07,19:07
paragraf 13 odsek 1 písmeno e, zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov
zuzla3
27.02.07,15:24
ale toto ustanovenie je celé zrušené......:O( tiež si neviem s týmto rady. ak sme malé OZ ktoré nevykonáva žiadnu podn. činnosť ani nie je platcom dph a má príjmy len z dotácii a darov do 300 000. musím niečo niekam vôbec oznamovať?
Cila
27.02.07,16:10
a ked obcianske zdruzenie nevyvija ziadnu podnikatelsku cinnost, teda nevykazuje ziadny zisk a podobne veci, musi podavat DP? poradte, pls, dik

Pozri § 41 ods 1 o daniach z príjmov.
Občianske združenia nemusia podať DP, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a majú iba príjmy z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 tj daň vybraná zrážkou.
Cila
Daphne
04.03.07,18:44
Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane( o tom hovori § 12 ods. 7 ), príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b).
T.z ze dan. priznanie nepodavas ak mas
- prijem z 2% ( §12 ods 7 ),
- prijem z darovenia ( tiez § 12 ods 7 poroz - v navaznosti na Obč. zakonník §628 - 630, ktory hovori, že darovacia zmluva musi byt pisomna ),
- prijem zdaneny zrazkovou danou
- prijem oslobodeny od dane § 13 ods. 2 pis. b cize clenske

Ak mas iny prijem - napr dary od neznamych darcov, alebo ine prispevky, na ktore nemas darovaciu zmluvu, podavas DP, aj ked je pre rok 2006 este hranica oslobodenia pre taketo prijmy 300 000 podla § 13 ods. 1 pis. e stareho znenia zakona.
Prijmy ktore nie su predmetom dane , nie te to iste ako prijmy oslobodene od dane.
Tiez uctujem OZ, mame prijmy, ktore nie su predmetom dane ( 2% ), prijmy oslobodene ( clenske ) a ostatne dary a prispevky ( do 300 000 ). DP vsak podavam, prave preto, ze na dary a prispevky, ktore nam chodia od darcov na ucet nemame darovacie zmluvy a tym sa nepovazuju za prijem ktory nie je predmetom dane podľa § 12 ods. 7 pis.b. Je to sice pre nas prijem oslobodeny od dane pre vysku do 300 000 limitu, ale v paragraf 41 nehovori nic o tom, ze DP priznanie nemusi podat ten, kto ma prijem oslobodeny podľa § 13 ods.1 pis. e stareho znenia zakona
Prijmy v DP uvadzas na r.190 a nasledne prijmy oslobodene od dane na r. 230. Ak sa zmestis do 300 000 hranice ( este pre rok 2006 ) tak zaklad dane je 0.
xair
14.05.07,05:38
Možem sa ešte opýtať, aké tlačivá k DP podávate? Naše OZ sa vždy vojde do 300 000, máme JU ale neviem presne či použiť NO 1-01, 1-02 alebo 2-01...
Ďakujem
alena
15.05.07,05:07
pre JU sú výkazy NO Úč 1-01 Výkaz o príjmoch a výdavkoch a NO Úč 2-01 Výkaz o majetku a záväzkoch
INGA 11
21.06.07,18:21
Prosím o radu. Môžem zamestnať niekoho keď mám Občianske združenie? Chcel by som dôchodcu, alebo aspoň niekoho na kratší praqcovný úväzok.Ale neviem či môžem. Ak áno, sú tam nejaké podmienky ktoré musím splniť? Ďakujem za poradenie.
tamik
21.06.07,18:39
Môžeš zamestnať dôchodcu aj kohokoľvek ak nechceš platiť veľké odvody tak ho daj na kratší prac.úväzok,ak to je opakovaná činnosť tak ho nedávaj na dohodu môžu ti to dozrážať na odvodoch.