jozef67
30.01.07,16:30
Vie mi niekto poradiť alebo posúdiť ako sa mám rozhodnúť ?
- Mal som pracovný úraz (bolestné a spol.ujma mi bola vyplatená).
- Zamestnávatel ma zamestnal na rovnakú prac.pozíciu na dobu neurčitú.
- Pracovné zaradenie mi ale z dôvodu úrazu nevihovuje,čo mi aj potvrdil
doktor , nakoľko som platený od hodín a nie od kvality tak strácam na zárobku.
-Podal som si žiadosť o úrazovú rentu , posudková kom. , zistili mi 45 % pokles prácischopnosti, čo bi stačilo aj na invalid.
Preto sa pýtam : mám 40 rok , prac.zmluvu na neurčito ,
Čo mi viac prospeje invalid alebo úrazová renta - ako sa k tomu môže postaviť zamestnávatel čo sa týka pracovného zaradenia ale aj prac.zmluvy!
Vopred ďakujem za rady!
miner
30.01.07,23:14
ako to mysliš, invalid alebo renta?, ak máš nárok na invalida z dôvodu pracovného úrazu, tak máš predsa nárok aj na rentu.
jozef67
31.01.07,08:39
Mám podanú žiadosť na rentu ale bol znova novelizovaný zákon o invalidite kde bi som mal nárok aj na invalid. Posudkový lekár mi oznámil že mám podanú žiadosť na rentu a zlúčiť ju z invaliditov bi nebolo vhodné. Tak neviem ale asi počkám na vyjadrenie z blavy na moju rentu. Zatial ďakujem!
Miroslav1111
24.02.11,14:24
Ja by som sa chcel opytat.
Mám chorobu z povolanie, posudkova komisia mi zystila pokles praceschopnosti na 41%.
Poberam urazovu rentu, mam narok aj na invalidny dôchodok?
Zamestnavatel mi skratil pracovny cas na 20hod. tyzdenne, a preradil na ine pracovisko.
Mam 40rokov, prac.zmulu na neurcito.
Ďakujem.
duves
04.08.12,07:51
Máte niekto skúsenosti, ako je označené vyplácanie úrazovej renty na rozhodnutí zo soc.poistovni o jej poberaní? Mám informnácie, že je to uvedené ako " výsluhový dôchodok".
Vdaka za info
veronikasad
04.08.12,07:54
Máte niekto skúsenosti, ako je označené vyplácanie úrazovej renty na rozhodnutí zo soc.poistovni o jej poberaní? Mám informnácie, že je to uvedené ako " výsluhový dôchodok".
Vdaka za info
Výsluhový dôchodok vypláca rezort Ministerstva vnútra

Úrazová renta - pozri § 88 Zákona o soc.poistení

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2012-a.html#88
duves
04.08.12,08:04
Výsluhový dôchodok vypláca rezort Ministerstva vnútra

Úrazová renta - pozri § 88 Zákona o soc.poistení

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2012-a.html#88
OK, inak sa spýtam, býva na rozhodnutí zo Socialnej poistovni nejaky typ dávok označený ako Výsluhový dochodok?
vdaka
veronikasad
04.08.12,08:08
OK, inak sa spýtam, býva na rozhodnutí zo Socialnej poistovni nejaky typ dávok označený ako Výsluhový dochodok?
vdaka
nestretla som sa s tým, uveď konkrétnejšie o aký typ dávky by malo isť (z akej pracovnej oblasti) ...
Mila123
04.08.12,08:10
OK, inak sa spýtam, býva na rozhodnutí zo Socialnej poistovni nejaky typ dávok označený ako Výsluhový dochodok?
vdaka

zákon č. 461/2003 v pl. znení.....a jeho § 13 znie.....

DÁVKY NEMOCENSKÉHO POISTENIA, DÔCHODKOVÉHO POISTENIA, ÚRAZOVÉHO POISTENIA, GARANČNÉHO POISTENIA A POISTENIA V NEZAMESTNANOSTI

§ 13
(1) Z nemocenského poistenia sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytujú nemocenské dávky, a to
a) nemocenské,
b) ošetrovné,
c) vyrovnávacia dávka,
d) materské.
(2) Z dôchodkového poistenia sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytujú dôchodkové dávky, a toa) zo starobného poistenia
1. starobný dôchodok,
2. predčasný starobný dôchodok,
3. vdovský dôchodok a vdovecký dôchodok,
4. sirotský dôchodok,
b) z invalidného poistenia
1. invalidný dôchodok,2. vdovský dôchodok a vdovecký dôchodok,
3. sirotský dôchodok.
(3) Z úrazového poistenia sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytujú úrazové dávky, a to
a) úrazový príplatok,
b) úrazová renta,
c) jednorazové vyrovnanie,
d) pozostalostná úrazová renta,
e) jednorazové odškodnenie,
f) pracovná rehabilitácia a rehabilitačné,
g) rekvalifikácia a rekvalifikačné,
h) náhrada za bolesť a náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia,
i) náhrada nákladov spojených s liečením,j) náhrada nákladov spojených s pohrebom.
4) Z garančného poistenia sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytuje dávka garančného poistenia.
5) Z poistenia v nezamestnanosti sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytuje dávka v nezamestnanosti.
veronikasad
04.08.12,08:15
Teraz ma napadli umelci, napr. baletky, ktoré odchádzajú do dôchodku podstatne skôr. Neviem kto im dôchodok vypláca, ale tam by mohlo isť o výsluhový dôchodok.
duves
04.08.12,08:19
nestretla som sa s tým, uveď konkrétnejšie o aký typ dávky by malo isť (z akej pracovnej oblasti) ...
To neviem. Mal som v ruke rozhodnutie zo SP na výsluhový dôchodok, kopiu. Robím s pôžičkami a nevieme sa v tom zorientovať. Ešte sme sa s tym nestretli.
Mila123
04.08.12,08:20
To neviem. Mal som v ruke rozhodnutie zo SP na výsluhový dôchodok, kopiu. Robím s pôžičkami a nevieme sa v tom zorientovať. Ešte sme sa s tym nestretli.
v ktorom roku mu bol priznaný taký dôchodok?
veronikasad
04.08.12,08:24
To neviem. Mal som v ruke rozhodnutie zo SP na výsluhový dôchodok, kopiu. Robím s pôžičkami a nevieme sa v tom zorientovať. Ešte sme sa s tym nestretli.
Aká je profesia žiadateľa o pôžičku ?
duves
04.08.12,08:39
Nevieme nič. Akurat na rozhodnutí je info o navýšení o 3,3 niečo % z decembra 2011.
veronikasad
04.08.12,08:45
Nevieme nič. Akurat na rozhodnutí je info o navýšení o 3,3 niečo % z decembra 2011.
To je percento, o ktoré sa zvyšovali dôchodky od 1.1.2012. Ak máš pochybnosti, pýtaj si pôvodné rozhodnutie o priznaní dôchodku. Budeš vidieť z ktorého je roku a na základe čoho bol dôchodok priznaný.
duves
05.11.12,06:26
Ešte som sa dočítal, že existuju tzv.dôchodky za výsluhu rokov (pre umelcov, letcov a pod.). Ako je napísane na rozhodnutí pre poberatela dávky? Nie je to náhodou napísané ako "výsluhový dôchodok"?
http://socialne-vedy.studentske.eu/2008/10/dchodok-za-vsluhu-rokov.html