kakcoo
30.01.07,21:42
Riešim problém s tým ,že v učtovníctve figuruje tovar (v zásobách) ktorý fyzicky tam nieje pretože si ho zobrali spoločníci,jedná sa o pár položiek cca 5-6 ks tovaru v OC do 1000skk v celkovej sume cca 5000skk, k tomuto tovaru existuju faktury o obstaraní a bola z nich odpočítaná DPH na vstupe v r 2006.Dať tovar k nahrade spoločníkom nieje pre mna najlepsia možná cesta.Do nákladov to tiež nieje bohviečo.Pohrávam sa s myšlienkou učtu 513 ...viete mi v tomto smere niako poradiť?
martinius
31.01.07,12:04
manká sa účtujú na ťarchu účtu 549 -Manká a škody, ide o pripočítateľnú položku,žiadne repre nie je preto nutné.
.lena.
17.02.07,13:57
manká sa účtujú na ťarchu účtu 549 -Manká a škody, ide o pripočítateľnú položku,žiadne repre nie je preto nutné.
Prosím poraďte, manká a škody na tovare sú vždy pripočítateľnou položkou? Je možnosť kedy môžu ísť do nákladov?
Danila
17.02.07,14:07
Ak sú to normy prirodzených úbytkov, prípadne stratné v maloobchode stanovené internou smernicou. V tomto prípade sú úbytky súčasťou spotreby.
VTerezka
17.02.07,16:43
Súhlasím s 549 - Mankom, ale ja by som ešte aj DPH vrátila. Kvôli kontrole na DPH si myslím,že by to dodanili.
Danila
17.02.07,17:46
Súhlasím s 549 - Mankom, ale ja by som ešte aj DPH vrátila. Kvôli kontrole na DPH si myslím,že by to dodanili.Ak to bude doriešené ako manko, daniari nič nebudú dodaňovať. Tento problém s DPH vzniká pri krádeži.
.lena.
17.02.07,20:55
Ak to bude doriešené ako manko, daniari nič nebudú dodaňovať. Tento problém s DPH vzniká pri krádeži.
Čo sa týka dph pozorne som preštudovala tu na porade preberané témy ohľadne tohto a záver mi vyplynul taký, že dph sa dodaňuje pri krádeži. škoda na tovare (čo mňa teraz zaujíma) nie je dodanie tovaru.. Ale zaujíma ma ako je to pri škode spôsobenej prevozom tovaru zo starého skladu do nového - v priebehu roka sme menili sklady. Pri tomto prevoze malo jedno auto haváriu a vznikla škoda na tovare v cca 600 tis. Auto bolo naše, prevoz sme uskutočňovali sami. Je to veľká položka a neviem ako mám postupovať pri účtovaní. Či to bude pripočítateľná položka alebo si to môžeme uplatniť ako daňový náklad. Nechcem urobiť chybu tak prosím o pomoc skúsenejších :o .
Danila
18.02.07,12:43
Čo sa týka dph pozorne som preštudovala tu na porade preberané témy ohľadne tohto a záver mi vyplynul taký, že dph sa dodaňuje pri krádeži. škoda na tovare (čo mňa teraz zaujíma) nie je dodanie tovaru.. Ale zaujíma ma ako je to pri škode spôsobenej prevozom tovaru zo starého skladu do nového - v priebehu roka sme menili sklady. Pri tomto prevoze malo jedno auto haváriu a vznikla škoda na tovare v cca 600 tis. Auto bolo naše, prevoz sme uskutočňovali sami. Je to veľká položka a neviem ako mám postupovať pri účtovaní. Či to bude pripočítateľná položka alebo si to môžeme uplatniť ako daňový náklad. Nechcem urobiť chybu tak prosím o pomoc skúsenejších :o .V prvom rade je potrebné posúdiť, či je škoda krytá poistením, a či teda vznikla poistná udalosť. Kto za vznik škody zodpovedá.Zákon o dani z príjmov sa pri pojme " škoda " odvoláva na zákon o účtovníctve. Ten škodu definuje v § 26 ods.4 ako neodstrániteľné poškodenie a zničenie majetku. Ak ide o škodu zavinenú daňovníkom, je možné ju zahrnúť do základu dane vždy len do výšky náhrad od poisťovne, od hmotne zodpovednej osoby, prípadne od iných osôb, ktoré škodu spôsobili. Rozdiel škody a prijatých náhrad je pripočitateľnou položkou k základu dane.
.lena.
18.02.07,13:22
V prvom rade je potrebné posúdiť, či je škoda krytá poistením, a či teda vznikla poistná udalosť. Kto za vznik škody zodpovedá.Zákon o dani z príjmov sa pri pojme " škoda " odvoláva na zákon o účtovníctve. Ten škodu definuje v § 26 ods.4 ako neodstrániteľné poškodenie a zničenie majetku. Ak ide o škodu zavinenú daňovníkom, je možné ju zahrnúť do základu dane vždy len do výšky náhrad od poisťovne, od hmotne zodpovednej osoby, prípadne od iných osôb, ktoré škodu spôsobili. Rozdiel škody a prijatých náhrad je pripočitateľnou položkou k základu dane.
Ak som správne pochopila, škoda by išla do daňových nákladov iba ak by sme ju mali nahradenú - čo by zase išlo do daň.výnosov. Ak sme poistenie nemali a ani nám škodu nik nenahradí, tak bude pripočítateľnou položkou.
.lena.
19.02.07,15:30
Ďakujem :)