Monkey
30.01.07,21:08
Nechcem sa pytat mimo temy, ale aj tak.

Po materskej som nastupila do prace, odpracovala som tyzden a som PN. Na mna sa nevstahuje ochranna doba - vsak? A ako mi bude ratat zamestnavatel nahradu? Podla akeho zakona?
endrju
31.01.07,04:26
Nechcem sa pytat mimo temy, ale aj tak.

Po materskej som nastupila do prace, odpracovala som tyzden a som PN. Na mna sa nevstahuje ochranna doba - vsak? A ako mi bude ratat zamestnavatel nahradu? Podla akeho zakona?

Neslušne odpoviem na prvú otázku až dvomi otázkami:

1. Je dôvod na to, aby sa na Teba nevzťahovala ochranná doba?
Z Tvojho príspevku sa nedá zistiť, či taký dôvod existuje.

2. Prečo sa pýtaš na ochrannú dobu, ak si sa počas trvania pracovného pomeru stala dočasne práceneschopnou?
Ochranná doba prichádza do úvahy pri neexistencii nemocenského poistenia (napríklad, ukončenie pracovného pomeru alebo prerušenie poistenia).

Neviem, ako Ti bude rátať zamestnávateľ náhradu. Treba sa jeho spýtať, či použije kalkulačku alebo má zakúpený program. :) ;)

Pravidlá výpočtu náhrady zamestnávateľa za dočasnú práceneschopnosť sú určené v zákone 462/2003.
Najdôležitejší údaj potrebný pre výpočet sumy náhrady (denný vymeriavací základ) sa určuje podľa zákona o sociálnom poistení 461/2003. V zákone 462/2003 je priamy odkaz na zákon 461/2003. :cool:
Svetlana1
31.01.07,06:51
Mala by som otázku. Tiež mám zamestnankyňu, ktorá takto nastúpila po RD a je vypísaná s dieťaťom. Ako vypočítam pravdepodobný VZ na ošetrovné?
endrju
31.01.07,07:13
Mala by som otázku. Tiež mám zamestnankyňu, ktorá takto nastúpila po RD a je vypísaná s dieťaťom. Ako vypočítam pravdepodobný VZ na ošetrovné?

§57 zákona o sociálnom poistení
jankasm
31.01.07,08:20
Nechcem sa pytat mimo temy, ale aj tak.

Po materskej som nastupila do prace, odpracovala som tyzden a som PN. Na mna sa nevstahuje ochranna doba - vsak? A ako mi bude ratat zamestnavatel nahradu? Podla akeho zakona?

Podľa zadania tvojej otázky si ešte stále zamestnaná. Aj keď si bola na RD tvoje zamestnanie trvalo a nemocenské poistenie rovnako (podmineka 270 dní poistenia splnená). Takže normálne dostaneš vyplatenú náhradu príjmu prvých 10 dní a potom ti bude SP vyplácať PN až do jej skončenia.