GABAZ
31.01.07,06:35
Veľmi pekne by som chcela poprosiť o radu, trochu som aj hľadala na porade, ale som v časovej tiesni. Ideme vyplácať odmeny členom dozornej rady v s. r. o. Jedná sa o členov dozornej rady, ktorí sú občania štátov EÚ. Pokiaľ sa niekto stretol s takýmto prípadom, poprosím o radu , aké z toho vyplývajú povinnosti voči DÚ , prípadne zdravotnej poisťovni.

Ďakujem.
kojur
31.01.07,07:35
Najprv by bolo potrebné definovať, či členovia dozornej rady sa považujú v zmysle zákona o dani z píjmov č.595/2003 Z.z. za daňovníkov s neobmedzenou daňovou povinnosťou alebo daňovníkov s obmedzenou daňovovou povinnosťou na území SR (§ 2 ods.d) a e) zákona).
*V prípade, ak sa tieto osoby budú považovať za daňovníkov s neobmedzenou daňovou povinnosťou ( časový test pobytu na území SR aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku), uvedený príjem sa považuje za príjem zo závislej činnosti.
*V prípade, ak sa tieto osoby budú považovať za daňovníkov s obmedzenou daňovou povinnosťou (nespľňajú podmienky časového testu) príjem zo závislej činnosti je potrebné zdaniť zrážkou , ako zabezpečenie dane (§ 44 ZDP). Sadzba dane sa určí v závislosti od ustanovení článkov medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojakého zdanenia medzi SR a príslušnou krajinou, ktorej daňovníkom je zahraničná osoba, ktorej je táto odmena vyplácaná.
GABAZ
31.01.07,08:38
V mojom prípade pôjde o daňovníkov s obmedzenou daňovou povinnosťou, určite sa tu nezdržiavajú viac ako 183 dní, pôjde o bčanov ČR a Poľska. Chcem sa ešte opýtať, je vhodné, aby v tomto prípade prešli tieto odmeny cez mzdy, alebo to treba riešiť inak ?

Ďakujem za odpoveď.





quote=kojur]Najprv by bolo potrebné definovať, či členovia dozornej rady sa považujú v zmysle zákona o dani z píjmov č.595/2003 Z.z. za daňovníkov s neobmedzenou daňovou povinnosťou alebo daňovníkov s obmedzenou daňovovou povinnosťou na území SR (§ 2 ods.d) a e) zákona).
*V prípade, ak sa tieto osoby budú považovať za daňovníkov s neobmedzenou daňovou povinnosťou ( časový test pobytu na území SR aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku), uvedený príjem sa považuje za príjem zo závislej činnosti.
*V prípade, ak sa tieto osoby budú považovať za daňovníkov s obmedzenou daňovou povinnosťou (nespľňajú podmienky časového testu) príjem zo závislej činnosti je potrebné zdaniť zrážkou , ako zabezpečenie dane (§ 44 ZDP). Sadzba dane sa určí v závislosti od ustanovení článkov medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojakého zdanenia medzi SR a príslušnou krajinou, ktorej daňovníkom je zahraničná osoba, ktorej je táto odmena vyplácaná.[/quote]
kojur
01.02.07,05:53
[QUOTE=GABAZ] Chcem sa ešte opýtať, je vhodné, aby v tomto prípade prešli tieto odmeny cez mzdy, alebo to treba riešiť inak ?

Ďakujem za odpoveď.
[QUOTE=GABAZ]

Bohužiaľ s tým nemám žiadne skúsenosti. Odmeny členom orgánov spoločnosti, čo sa týka účtovania, patria tiež medzi osobné náklady účt.sk.52. Neviem, či nejakým spôsobom ovplyvňujú tieto odmeny vykazovanie mzdových nákladov a odvodov.
GABAZ
01.02.07,08:45
Ďakujem, že si sa ozval, možno ešte niekto napíše.