Netka
31.01.07,06:58
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť, nemáte niekto skúsenosť? Invalidný dôchodca pracoval na DOVP jeho príjmy boli zdaňované zrážkovou daňou a iné príjmy okrem dôchodku nemal. Môže požiadať o vykonanie RZD? Podľa mňa nemôže ale nie som si istá.
Ďakujem.
vikinka
31.01.07,06:02
Nie nemože,musí si podať DP.
Netka
31.01.07,06:06
Ďakujem.
A ešte by ma zaujímalo či mu daň vrátia ked jeho príjmy z dôchodku presiahli 90816,- Sk. Zahŕňa sa dôchodok ako príjem?
Mohol mať u zamestnávateľa u korého pracoval podpísané Vyhlásenie a uplatňovať si nezdaniteľnú časť? (vyhlásenie podpísané nemal, to bola len informačná otázka)
Ďakujem
vikinka
31.01.07,06:10
Dochodok sa zahŕňa ako príjem ale len pri posúdení vlastného príjmu,ak by si napr.jeho manželka chcela uplatniť nezdan.časť.On má nárok na celú odpoč.položku.Mohol mať podpísané vyhlásenie,len starobný dochodca nemá nárok na odpoč.položku.
endrju
31.01.07,06:43
... starobný dochodca nemá nárok na odpoč.položku.

... ak bol poberateľom starobného dôchodku k 1.1. ;)
šebka
31.01.07,06:48
píšeš, že je invalidný tak tam má nárok na odpočitateľnú položku
jankasm
31.01.07,06:50
Ďakujem.
A ešte by ma zaujímalo či mu daň vrátia ked jeho príjmy z dôchodku presiahli 90816,- Sk. Zahŕňa sa dôchodok ako príjem?
Mohol mať u zamestnávateľa u korého pracoval podpísané Vyhlásenie a uplatňovať si nezdaniteľnú časť? (vyhlásenie podpísané nemal, to bola len informačná otázka)
Ďakujem

Mohol mať podpísané vyhlásenie, invalidný dôchodca má nárok na nezdaniteľnú časť rovnako, ako všetci ostatní zamestnanci (samozrejme okrem starobných dôchodcov ;) ).
Keď mal zrážkovú daň, nemôže mu zamestnávateľ urobiť RZD. Nech si sám podá DP, zrazená daň sa mu vráti.
Netka
01.02.07,12:55
... ak bol poberateľom starobného dôchodku k 1.1. ;)

Zistila som, že je poberateľom starobného dôchodku len od septembra 2006 dovtedy doberal invalidný dôchodok. Teda má nárok na odpočítateľnú položku v plnej výške?
matafe
01.02.07,12:58
Zistila som, že je poberateľom starobného dôchodku len od septembra 2006 dovtedy doberal invalidný dôchodok. Teda má nárok na odpočítateľnú položku v plnej výške?

Ak je poberateľom starobného dôchodku až od septembra 2006, potom za rok 2006 má nárok na nezdaniteľnú čiastku v plnej výške, čiže 90 816 Sk.
Netka
01.02.07,12:59
Dochodok sa zahŕňa ako príjem ale len pri posúdení vlastného príjmu,ak by si napr.jeho manželka chcela uplatniť nezdan.časť.On má nárok na celú odpoč.položku.Mohol mať podpísané vyhlásenie,len starobný dochodca nemá nárok na odpoč.položku.

Tomuto celkom dobre nerozumiem.
Znamená to, že najskôr sa posudzuje jeho príjem z dohody a ak nepresiahol sumu 90816,- tak si podá daňové priznanie a zrazenú daň mu vrátia? Teda do tohoto príjmu nezarátavam dôchodky? (ked ich zčítam ich suma je viac ako 90 816,-)
matafe
01.02.07,13:05
Tomuto celkom dobre nerozumiem.
Znamená to, že najskôr sa posudzuje jeho príjem z dohody a ak nepresiahol sumu 90816,- tak si podá daňové priznanie a zrazenú daň mu vrátia? Teda do tohoto príjmu nezarátavam dôchodky? (ked ich zčítam ich suma je viac ako 90 816,-)

Dôchodok nie je zdaniteľný príjem. Pri podávaní DP sa úhrnu zdaniteľných príjmov započítavajú iba zdaniteľné príjmy, v prípade tohto dôchodcu - príjmy z dohody, dôchodok určite nie.