barborka7
31.01.07,08:59
Dobrý deň, chcela by som vedieť, čo mám robiť v prípade, ak nám zamestnanec nenahlásil, že je poberateľom predčasného starobného dôchodku. Predčasný starobný dôchodok mu bol priznaný ešte v auguste 2005 spätne od 1.7.2005. Od 1.2.2006 u nás ukončil pracovný pomer. Žiada nás o vykonanie ročného zúčtovania dane, môžem mu urobiť ročné zúčtovanie dane, keď sme mu za január 2006 znižili základ dane o nezdaniteľnú čiastku, lebo sme nevedeli, že je už má dávno priznaný dôchodok?
Treba v tom prípade aj nejako opraviť ovody do sociálnej poisťovne, alebo na začiatku roku 2006 ešte platil aj poberateľ predčasného starobného dôchodku všetky odvody do sociálnej poisťovne? A či mu musím opraviť odvody, keď nám sám nenahlásil, že je dôchodca?
Ďakujem.
Iveta Matlovičová
31.01.07,08:18
- ak spĺňa ostatné podmienky zo zákona o dani z príjmu (nemal iné druhy príjmov napr. z podnikania, ...) môže Vás požiadať o vykonanie RZD, s tým, že nebude mať nárok na NČZD na daňovníka, to vyrovnáte v RZD
- poistné nemal platiť iba na invalidné poistenie (lebo mal priznaný predčasný starobný dôchodok ... novela 310/2006, v ktorej sú ďalšie úľavy bola účinná až od 1.8.2006), ale neviem ako ich vyrovnať, keď už u vás nepracuje, snáď poradí niekto iný:-(
ilona
31.01.07,08:54
Takýto problém mám aj ja.Tiež nám zamestnanec neoznámil,že už je na dôchodku.Nemôže ma DU penalizovať za oneskorene odvedenú daň,keď to vyrovnám v ročnom zučtovaní ?
Pepa
31.01.07,09:01
Takýto problém mám aj ja.Tiež nám zamestnanec neoznámil,že už je na dôchodku.Nemôže ma DU penalizovať za oneskorene odvedenú daň,keď to vyrovnám v ročnom zučtovaní ?
Nebude ťa penalizovať.
jankasm
31.01.07,09:15
Takýto problém mám aj ja.Tiež nám zamestnanec neoznámil,že už je na dôchodku.Nemôže ma DU penalizovať za oneskorene odvedenú daň,keď to vyrovnám v ročnom zučtovaní ?

Nie, nebudú ťa penalizovať. Ročné zúčtovanie slúži práve na to, aby sa tieto chyby opravili a daň vyrovnala. ;)
ilona
31.01.07,10:56
Ešte sa opýtam,keď sa stal dôchodcom od júna 2006,má nárok na odpočítateľnú položku za rok 2006 ?
Pepa
31.01.07,10:59
Ešte sa opýtam,keď sa stal dôchodcom od júna 2006,má nárok na odpočítateľnú položku za rok 2006 ?
Áno, má nárok na celú nezdaniteľnú časť ZD t.j. 90816 pretože poberateľom dôchodku nebol k 1.1. /tu je rozhodujúci tento dátum 1.1./
Velettka
01.02.07,19:49
Inak s týmto som sa stretla u známeho, ze v sociálnej poisťovni bol vyzistovat o predcasnom dochodku a panie na sociálnej ho presviedcali, ze to nie je povinny hlasit zamestnavatelovi. (sociálnej positovni to je vlastne jedno, kedze to zamestnanec nenahlasi, zamestnávatel odvádza sociálnej poistovni viac - kedze neplatí odvody ako za dochodcu, ale ako za normálneho zamestnanca) ..... sila :)
endrju
02.02.07,00:02
Dovolím si pripomenúť, že zákon o dani z príjmov obsahuje jeden paragraf, na základe ktorého by sa mohlo zamestnancovi dosť nepríjemne predražiť neoznámenie zamestnávateľovi skutočností ovplyvňujúcich výpočet dane.

Spomínaný paragraf má číslo 40 a v jeho štvrtom odseku je uvedené:

"(4) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, zavinením zamestnanca

a) daň nezrazil alebo zrazil v nesprávnej výške, zrazí ju vrátane príslušenstva do troch rokov od konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k jej nesprávnej zrážke alebo v ktorom nebola zrazená vôbec,
b) daňový bonus priznal a vyplatil vo vyššej sume, ako je ustanovené týmto zákonom, vyberie ho vrátane príslušenstva od zamestnanca zvýšením preddavku na daň alebo dane do troch rokov od konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k jeho nesprávnemu uplatneniu."

Netreba zabudnúť aj na to, že niečo dosť nepríjemné o téme krátenia daní a odvodov hovorí aj trestný zákon. :rolleyes:

ZoDP_§40_ods.4
tonkat
04.02.07,22:15
Mám tiež podobný prípad, že zamestnancovi bol priznaný spätne predčasný starobný dôchodok od júna 2005. Soc. poisťovňa mu to oznámila v októbri 2006 a zamestnávateľovi to oznámil vo februári 2007. Ide mi o to, že keď mu teraz vo výplate za január upravím poistné za roky 2005,2006, či sa bude upravovať daňové priznanie 2005 z titulu zvýšenia základu dane alebo sa toto upraví až v daňovom priznaní za rok 2007? Ďakujem