karbanová
05.01.05,22:52
Prosím Vás poraďte mi, či SZČO, ktorá podniká popri zamestaní a z podnikania
za r. 2003 jej vznikol mesačný vymeriavací základ nižší ako min.mzda t.j.6500.-Sk má od 1.1.2005 platiť preddavok poistného do zdravotnej poisťovne aj za SZČO t.j. z príjmu zo závisl.činnosti aj z podnikania.
Myslím si, že v prípade ak VZ z podnikania bude vyšší ako min.mzda, tak platí z obidvoch príjmov.

Tiež mám taký prípad, že spoločník a zároveň aj konateľ sro. nepoberá od tejto
sro.žiaden príjem.Má len VZ ako SZČO, tak predpokladám, že na zdravotné poistenie bude platiť preddavky len raz,ako SZČO.

Prosím poraďte, mám z toho chaos!!!!!!!!
dara
22.01.05,20:02
SZČO od 1.1.05 odvádza do zdrav.poisťovne najmenej z VZ 6500 t.j. Sk 910,--
Ak niekto podniká popri zamestnaní VZ zo živnosti si určí sám "dobrovoľne" , ale odporúčam zatiaľ neodvádzať, lebo v tom ešte nie je celkom jasno, určite bude zákon upravovaný, totiž toto sú len preddavky na poistné. Na konci roka si bude musieť každý príspevky do zdrav.poisťovne vysporiadať tak ako teraz daň.
Sharky
06.02.05,12:29
Dobrý deň prajem,
teraz som trochu spozornel... podnikám popri zamestnaní (od septembra),
bol som v tom, že popri zamestnaní a pokial neprekročím s príjmami hranicu (teraz tuším 82 tis. neviem presne :-) nemusím platiť žiadne odvody, teda ani zdravotné poistenie, iba si zdaním zisk, alebo mýlim?
Príjem som mal 72 tis., t.j. cca hranica platná kedysi pre odvody.
JanaF
18.03.05,22:14
SZČO plati odvody na zdravotne poistenie, cize za september malo byt zaplatene uz v oktobri.
Jana Motyčková
21.03.05,16:24
SZČO popri zamestnaní, ktorý podnikal už v r.2003 platí preddavky na ZP z vymerivacieho základu vypočítaného z r.2003 (do júna). Nezohľadňuje sa minimum 6500 Sk.

SZČO popri zamestnaní, ktorý podniká od septembra 2004 nemusí platiť ZP do júna 2005. Od júla by mal platiť, ale má sa vtedy meniť zákon, takže podrobnosti nerozoberám. Ako to bolo v r.2004 neviem.

Konateľ popri SZČO platí zatiaľ preddvky na ZP iba zo SZČO.
Ľubomír
06.01.06,12:11
Nemám jasno v jednej veci. Do 31. 12. 05 som bol kmeňovým zamestnancom. Od 1. 1. 06 som SZČO. Rád by som vedel, kedy mám urobiť prvé platby do SP a ZP. Ja si myslím, že by to malo byť až vo februári. V ZP mi povedali, že by to malo byť v januári. Neviem, či je to správne, veď tam príde ešte platba od môjho zamestnávataľa. Nebude táto platba duplicitná? Ďakujem.
malina
06.01.06,12:51
Nemám jasno v jednej veci. Do 31. 12. 05 som bol kmeňovým zamestnancom. Od 1. 1. 06 som SZČO. Rád by som vedel, kedy mám urobiť prvé platby do SP a ZP. Ja si myslím, že by to malo byť až vo februári. V ZP mi povedali, že by to malo byť v januári. Neviem, či je to správne, veď tam príde ešte platba od môjho zamestnávataľa. Nebude táto platba duplicitná? Ďakujem.

Preddavok na zdravotné poistenie je splatný do 8. dňa nasledujúceho mesiaca. Preddavok za január 2006 musíš teda odviesť do 8. februára 2006.
Na ozrejmenie Tvojej povinnosti odvádzať poistné aj do Sociálnej posťovne si prečítaj túto poradu:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=16564&highlight=Kedy+vznik%E1
Janka6685
06.01.06,12:54
Nemám jasno v jednej veci. Do 31. 12. 05 som bol kmeňovým zamestnancom. Od 1. 1. 06 som SZČO. Rád by som vedel, kedy mám urobiť prvé platby do SP a ZP. Ja si myslím, že by to malo byť až vo februári. V ZP mi povedali, že by to malo byť v januári. Neviem, či je to správne, veď tam príde ešte platba od môjho zamestnávataľa. Nebude táto platba duplicitná? Ďakujem.

Asi to mysleli tak, že januárové platby sa platia v januári. To len väčšina ľudí platí vo februári, lebo je taká možnosť, že do 8. dňa nasledujúceho mesiaca. Ale musíš zaplatiť do 8. 2. 2006, lebo zamestnávateľ za teba síce zaplatí v januári, ale ešte z decembrovej výplaty. Ak by si nezaplatil za január, mal by si jeden mesiac bez úhrady. To vieš, že prvý rok si od úhrady poistného do SP oslobodený? Teda tieto platby sú dobrovoľné. Len do ZP musíš bezpodmienečne platiť.
Ľubomír
06.01.06,19:28
To, že som dobrovoľne poistený viem. Len mi neboli jasné termíny platieb. V SP mi určili prvú platbu do 8. 2. 06, v ZP do 8. 1. 06. takže preto tá moja otázka. Dokonca som sa dozvedel, že je zvykom posielať platby vždy na konci mesiaca aby boli do konca roka všetké platby uzavreté. Viete mi to niekto vysveliť? Je to v poriadku? Ďakujem.
Janka6685
07.01.06,07:07
To, že som dobrovoľne poistený viem. Len mi neboli jasné termíny platieb. V SP mi určili prvú platbu do 8. 2. 06, v ZP do 8. 1. 06. takže preto tá moja otázka. Dokonca som sa dozvedel, že je zvykom posielať platby vždy na konci mesiaca aby boli do konca roka všetké platby uzavreté. Viete mi to niekto vysveliť? Je to v poriadku? Ďakujem.

Tak to sa čudujem, lebo obe platby by si prvýkrát mal zaplatiť do 8. 2. 2006. A čo sa týka ostatných platieb, tak za daný mesiac sa platí do 8. dňa nasledujúceho mesiaca (marcovú platbu do 8. apríla). Samozrejme záleží aj od toho, či 8. nepripadne na voľný deň. Potom sa dátum splatnosti posúva na najbližší pracovný deň.
ajobs
07.01.06,13:42
Tak to sa čudujem, lebo obe platby by si prvýkrát mal zaplatiť do 8. 2. 2006. A čo sa týka ostatných platieb, tak za daný mesiac sa platí do 8. dňa nasledujúceho mesiaca (marcovú platbu do 8. apríla). Samozrejme záleží aj od toho, či 8. nepripadne na voľný deň. Potom sa dátum splatnosti posúva na najbližší pracovný deň.

Ale keď nechceš, aby sa ti to plietlo, môžeš zaplatiť platby to ZP, SP aj v aktuálnom mesiaci, takže napr. január 2006 v januári 2006, atď.
Samozrejme povinnosť platiť január 2006 je najneskôr do 8.2.2006.:)
liba2
07.01.06,17:42
To, že som dobrovoľne poistený viem. Len mi neboli jasné termíny platieb. V SP mi určili prvú platbu do 8. 2. 06, v ZP do 8. 1. 06. takže preto tá moja otázka. Dokonca som sa dozvedel, že je zvykom posielať platby vždy na konci mesiaca aby boli do konca roka všetké platby uzavreté. Viete mi to niekto vysveliť? Je to v poriadku? Ďakujem.Ja to praktizujem tak, že za štvrťrok platím v 2. mesiaci, t.j. za 1-3/06 08.02.06 a mám 3 mesiace pokoj. Tak mám zaplatený do 31.12. celý rok.
ajobs
07.01.06,19:04
Ja to praktizujem tak, že za štvrťrok platím v 2. mesiaci, t.j. za 1-3/06 08.02.06 a mám 3 mesiace pokoj. Tak mám zaplatený do 31.12. celý rok.

To je fakt dobrý nápad. Budem nad ním uvažovať.
Ľubomír
07.01.06,22:47
Ďakujem vám všetkým za dobré rady. Dozvedel som sa čo som preboval.