ikovacikova
31.01.07,09:42
Som vlastníčkom rodinného domu. Môj priateľ tam má trvalý pobyt, ale nie je vlastníkom. Je SZČO a ja mu prenajímam garáž, ako skladové priestory na základe zmluvy. Je možné, nakoľko je potrebná rekonštrukcia týchto priestorov, aby si do nákladov uplatnil materiál potrebný na túto opravu (omietnutie, zateplenie, strešná krytina)? Za spotrebu energií prispieva čiastkou 500,-Sk mesačne. Čo musí obsahovať zmluva o prenájme, aby tam bolo všetko jasne zakotvené?
Iveta
ikovacikova
31.01.07,10:35
Neviete mi nikto poradiť?
betka
31.01.07,19:48
N á j o m n á z m l u v a

uzatvorená
v zmysle § 50a Občianskeho zákonníka a zák.č.116/90 Zb. v znení noviel

medzi zmluvnými stranami:

Prenajímateľ:

(ďalej len „Prenajímateľ“)

Nájomca:

(ďalej len „Nájomca“)


Článok I
Predmet Zmluvy


1. Predmetom Zmluvy je nájom nebytových priestorov a pozemku.
2. Prenajímateľ prenajíma Nájomcovi Predmet nájmu s celkovou podlahovou plochou ...
3. Nájomca protokolárne prevzal Predmet nájmu v stave zodpovedajúcom podmienkam stanoveným touto Zmluvou.........


Článok II
Účel nájmu

2.1 Nájomca môže Predmet zmluvy užívať za účelom ....


Článok III
Práva a povinnosti Prenajímateľa

Článok IV
Práva a povinnosti Nájomcu


Článok V
Nájomné

Článok VI
Doba trvania nájmu

Článok VII
Vady

Článok VIII
Sankcie


Článok IX
Doručovanie

Článok X
Záverečné ustanovenia


1
Prenajímateľ: Nájomca:

Zmluvy mozu byt konstruovane roznymi sposobmi. Na jednotlivych clankoch sa musia dohodnut najomca s prenajimatelom. Hlavne musia obsahovat: kto je prenajimatel, kto je najomca, predmet zmluvy, ucel najmu, najomne, dobu trvania najmu.

Treba si vymedzit kolko m2 pouziva najomca na podnikania. Teda vo Vasom pripade m2 garaze k celkovej ploche domu. Vypocitate si koeficient. so vsetkymi TZ, opravami musi prenajimatel suhlasit. Bezne opravy v garazi si prenajimatel uplatni do NOZD, t.j. vedie uctovnictvo. Ak si chce uplatnit pausalne vydavky vo vyske 40, resp.60 per, vyska tychto vydavkov je tu uz zohladnena. Pri TZ - vo Vasom pripade zateplenie, toto TZ moze odpisovat (so suhlasom prenajimatela) najomca v OS, do ktorej je zaradena budova, t.j. 4.OS .- 20 rokov. Nemoze odpisovat vsak cele vykonane TZ, ale len alikvotnu cast, pripadajucu na garaz.