sarahovci
31.01.07,10:05
Ak ide SZČO na paušál, môže si stravné 89,- Sk na opr. deň dať do nákladov alebo iba vtedy keď nejde na pušál?
katkaj
31.01.07,09:07
Ak ide SZČO na paušál, môže si stravné 89,- Sk na opr. deň dať do nákladov alebo iba vtedy keď nejde na pušál?

Pokiaľ si SZČO uplatňuje paušálne výdavky tak v nich je už zahrnuté všetko Okrem zaplateného poistného. ČIže buď si vyberie paušál + poistné alebo skutočné výdavky kde si môže uplatniť aj stravné ;)
Johanka
31.01.07,09:20
ja len chcem podotknúť na stravné máte nárok ak vykonávate prácu v inom mieste ako je miesto kde činnosť pravidelne vykonáva (na to pozor),????? samozrejme sú možnosti ako to obísť to pravidelné vykonávanie ale len na to upozorňujem lebo sa mi stáva trend že kopec kamarátov živnostníkov si nakupuje stravných lístkov bez uváženia, takže treba to vedieť aj obhájiť.

§ 19 ods.2 písm.p/ Zákona o dani z príjmov ( po novele)
p) výdavky (náklady) na stravovanie vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu,87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie
podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e)

87 - Zákon o cestovných náhradách
89 - Zákonník práce
Pepa
31.01.07,09:24
Na stravné má nárok SZČO za každý "odpracovaný" deň - prečo výkon práce v inom meste?
Johanka
31.01.07,09:30
Asi podľa § 19 ods.2 písm. e/ ... ale to je o inom.
IVEB
31.01.07,11:02
ja len chcem podotknúť na stravné máte nárok ak vykonávate prácu v inom mieste ako je miesto kde činnosť pravidelne vykonáva (na to pozor), samozrejme sú možnosti ako to obísť to pravidelné vykonávanie ale len na to upozorňujem lebo sa mi stáva trend že kopec kamarátov živnostníkov si nakupuje stravných lístkov bez uváženia, takže treba to vedieť aj obhájiť.

Myslím si , že to nie je správny výklad zákona, alebo sa tu nerozumieme. Veď predsa SZČO má nárok na stravné tak ako je to uvedené v predchádzajúcich príspevkoch . Nemôže si uplatniť stravné a aj stravné ak je na služobnej ceste , čiže buď jedno alebo druhé a nie obidvoje naraz.
Vladimír Ozimý
31.01.07,11:17
beriem späť novelu som ešte nemal čas študovať...takže tak dobre narážal som čo platilo do 31.12.06...hm zaujimalo by ma ako bude sledovať DÚ odpracované dni :)
Johanka
31.01.07,13:37
... ale toto platilo aj pred novelou, zmena je v tom, že sa do výdavkov dávalo iba 55 %...
Na pracovné cesty sa vzťahuje §19 ods.2 písm.e/.
Toto je písm. p/ za odpracované dni.
duficek
31.01.07,13:51
ja len chcem podotknúť na stravné máte nárok ak vykonávate prácu v inom mieste ako je miesto kde činnosť pravidelne vykonáva (na to pozor), samozrejme sú možnosti ako to obísť to pravidelné vykonávanie ale len na to upozorňujem lebo sa mi stáva trend že kopec kamarátov živnostníkov si nakupuje stravných lístkov bez uváženia, takže treba to vedieť aj obhájiť.
takmer som naletel, priznam sa ze ma az zamrazilo na par sekund pri tomto prispevku.
necakal som, ze pri tolko omielanej sa tu vyskytne takyto prispevok mysleny vazne.

doporucujem cely prispevok vyrazne cervenym preskrtnut, aby to nemylilo
Vladimír Ozimý
01.02.07,06:57
príspevok som zrušil :) a nestresujte mýliť sa je ľudské...ja som vychádzal zo stavu k 31.12.06...takže až tak hrozné to nebolo a argumenty sú jasné...čítam tu aj horšie verzie...takže pardon unáhlil som sa v odpovedi
duficek
01.02.07,09:19
príspevok som zrušil :) a nestresujte mýliť sa je ľudské...ja som vychádzal zo stavu k 31.12.06...takže až tak hrozné to nebolo a argumenty sú jasné...čítam tu aj horšie verzie...takže pardon unáhlil som sa v odpovedi
k 31.12.2006 bol stav rovnaky ako teraz, akurat uznatelny vydavok bol maximalna 55% z 89 sk, teraz je to 100%. ako uz pisala hore johanka.
od 1.1.2006 ma SZCO narok na stravne za odpracovany den, neviem odkial si zobral info ze musi vykonavat pracu v inom meste....
mylit sa je ludske, ale nemylim ostatnych :)

a vystresoval som seba, lebo som naozaj na chvilku uveril, ze cely rok 2006 mam tym padom blbo zauctovany a ze som to nastudoval zle a ked mam toto zle, tak co este mam zle... :)