rage1
06.01.05,08:04
Nákup počítača

V roku 2004 sme kúpili na faktúru počítač. Celková suma faktúry je 29 150 Sk bez DPH, pičom zahŕňa aj také položky ako sú reproduktory, myš, grafická karta. Je možné zahrnúť celú sumu priamo do nákladov firmy?
dom
06.01.05,07:49
Ak ste plátcami DPH, tú si uplatňujete a nezáhrnate do ceny obstarania tak áno. Do 30 000,- je to jedn. DN.
ANYMex
06.01.05,09:50
Otázku by bolo vhodné doplniť, rozhodujúce je, ako boli reproduktory,... kúpené. Ak bol kúpený PC do 30.000,-- s DPH a nie ste platcami DPH, môžete ho dať do nákladov v plnej výške. Ak ale s PC boli kúpené aj reproduktori,... a presiehne obstarávacia cena 30.000,-- SKK, potom je nutné to odpisovať.

Neviem si ale predstaviť situáciu (nie som síce PC-expert), že by bol PC kúpený bez grafickej karty. Ak sa pôvodná karta pokazila, toto môže byť brané ako oprava.

Ak boli reproduktori,.. kúpené po zaradení PC do užívania, chápe sa to ako technické zhodnotenie, ktoré ale neprekročí 30.000,-- a môže ísť samostatne do nákladov.
rage1
06.01.05,11:14
A ak je na fakture rozpisana kazda polozka zvlast?Mam dalsiu fakturu na ktorej je PC - Notebook v cene 27400 Sk bez DPH, dalej je na Fa este 950 Sk za tasku na notebook a mys v cene 450 sk. Spolu 28800 Sk bez DPH. Musim to normalne zaradit do odpisov, kedze cena s DPH celkova je 34272 Sk, alebo nie, kedze taska na notebook je samostatna vec, ktora nemusi byt ,,pripojena na pocitac,,?
rage1
06.01.05,11:33
A ešte by som poprosila, keby mi niekto poradil: V zákone o dani z príjmov sa v §22 ods.9 pise, citujem:
Danovnik moze uplatnovanie odpisov prerusit, a to len na jedno cele zdanovacie obdobie alebo viac celych zdanovacich obdobi.V dalsom zdan. obdobi danovnik pokracuje v odpisovani tak, ako by nebolo prerusene, pricom celkova doba odpisovania sa predlzuje o dobu prerusenia odpisovania.

Moja otazka:

Danovnikovi vychadza maly danovy zaklad a potrebuje ho co najvyssi koli buducemu cerpaniu uveru. Musi ci nemusi odpisy spravit. Raz uz odpisy nerobil.
Janca
06.01.05,12:41
Nie je nikde napisane, kolkokrat moze alebo nemoze to odpisovanie prerusit, tzn. podla mna jeden rok odpisuje, jeden prerusi, jeden odpisuje, jeden prerusi atd.
Co sa tyka tych odpisov, len chcem upozornit, aby ste nezabudli inak pozerat na DO a UO.
sway
06.01.05,12:47
A ak je na fakture rozpisana kazda polozka zvlast?Mam dalsiu fakturu na ktorej je PC - Notebook v cene 27400 Sk bez DPH, dalej je na Fa este 950 Sk za tasku na notebook a mys v cene 450 sk. Spolu 28800 Sk bez DPH. Musim to normalne zaradit do odpisov, kedze cena s DPH celkova je 34272 Sk, alebo nie, kedze taska na notebook je samostatna vec, ktora nemusi byt ,,pripojena na pocitac,,?
Len pozor na to, že nie je dolezite či je vec "pripojena na pocitac", ale či sa dá použiť samostatne - čiže bez počítača. Ja si myslím, že to musí ísť celé spolu a do odpisov. Este možnoo, keby ste tie veci kupovali s časovým odstupom..., ale ak je to na 1 faktúre - určite do odpisov!
rage1
06.01.05,13:19
S tou mysou suhlasim, aj ked je to otazne, pretoze notebook sa da pouzit aj bez mysi.
Paula
06.01.05,13:44
Tašku by som "nenabaľovala" na počítač, ani trochu mi nepripadá ako vec, ktorá nevie samostatne bez počítača pracovať.
sway
06.01.05,15:27
S tou mysou suhlasim, aj ked je to otazne, pretoze notebook sa da pouzit aj bez mysi.
..a myš bez neho áno? - jedine na iný počítač - ak ho máte v majetku. :rolleyes: