SERVIS
31.01.07,10:55
Môže si manžel uplatniť na manželku odpočet základu dane, ak poberala po celý rok inv.dôchodok? Posledné asi 2 mesiace už brala iba čiastočný, ale nepracovala. Odvíja sa to od nejakej výšky vyplateného dôchodku?
Ďakujem.
katkaj
31.01.07,09:57
Môže si manžel uplatniť na manželku odpočet základu dane, ak poberala po celý rok inv.dôchodok? Posledné asi 2 mesiace už brala iba čiastočný, ale nepracovala. Odvíja sa to od nejakej výšky vyplateného dôchodku?
Ďakujem.

Môže si uplatniť 90816 - príjem manželky, kde pre tento účel spadá aj dôchodok.
Skús popozerať, bolo tu toho už veľa na túto tému popísané ;)
SERVIS
31.01.07,12:27
Ďakujem za odpoveď.
Ešte by som chcela vedieť, či sa dá mne - ako zamestnávateľovi opraviť- tento odpočet za rok 2005, keď si ho tiež neuplatnil a možno aj skoršie roky. Alebo by si musel podať daňové priznanie?
katkaj
31.01.07,12:31
Ďakujem za odpoveď.
Ešte by som chcela vedieť, či sa dá mne - ako zamestnávateľovi opraviť- tento odpočet za rok 2005, keď si ho tiež neuplatnil a možno aj skoršie roky. Alebo by si musel podať daňové priznanie?

za staršie roky musí podať daňové priznanie.
SERVIS
02.02.07,11:04
Nehnevajte sa že to zase oživujem. Na daňovom úrade mi baba teraz povedala, že si môže uplatniť iba rozdiel medzi vyplateným ID a ročnou nezdaniteľnou časťou. A že určite je to tak. Tak teraz neviem a či niečo nechápem?
Ďakujem.
Lanaj
02.02.07,11:07
Nehnevajte sa že to zase oživujem. Na daňovom úrade mi baba teraz povedala, že si môže uplatniť iba rozdiel medzi vyplateným ID a ročnou nezdaniteľnou časťou. A že určite je to tak. Tak teraz neviem a či niečo nechápem?
Ďakujem.

Je to tak - na účely uplatnenia odpočítateľnej položky na manželku.
Anja111
02.02.07,11:13
Nehnevajte sa že to zase oživujem. Na daňovom úrade mi baba teraz povedala, že si môže uplatniť iba rozdiel medzi vyplateným ID a ročnou nezdaniteľnou časťou. A že určite je to tak. Tak teraz neviem a či niečo nechápem?
Ďakujem.

Ak nie je manželka starobná dôchodkyňa, tak ako invalidná dôchodkyňa, má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku. Manžel si ju môže uplatniť vo výške rozdielu, o ktorý prevyšuje nezdaniteľná čiastka, prípadný manželkin zdaniteľný príjem a výšku invalidného dôchodku.
SERVIS
02.02.07,11:26
Dajme príklad.
Vyplatedný ID 84.000.-SK
Nezd.časť. -90.816.-
----------------------------
rozdiel -6816.-
Do žiadosti o vykonanie výpočtu dane si uplatní do časti 2. sumu 6816.-sk. ´
Žiadny iný príjem nemala.
Vôbec nerozumiem poslednej vete - ak nemala žiadne zdan. príjmy, tak si môže manžel uplatniť 90816.-SK?
Anja111
02.02.07,11:31
Dajme príklad.
Vyplatedný ID 84.000.-SK
Nezd.časť. -90.816.-
----------------------------
rozdiel -6816.-
Do žiadosti o vykonanie výpočtu dane si uplatní do časti 2. sumu 6816.-sk. ´
Žiadny iný príjem nemala.
Vôbec nerozumiem poslednej vete - ak nemala žiadne zdan. príjmy, tak si môže manžel uplatniť 90816.-SK?

Tvoj príklad je správny...
SERVIS
02.02.07,11:53
Prečo mi na DÚ hovoria, že si môže uplaniť rozdiel? Somm z toho puk.
Anja111
02.02.07,11:59
Prečo mi na DÚ hovoria, že si môže uplaniť rozdiel? Somm z toho puk.

Majú pravdu...
Lanaj
02.02.07,12:00
Ak nie je manželka starobná dôchodkyňa, tak ako invalidná dôchodkyňa, má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku. Manžel si ju môže uplatniť vo výške rozdielu, o ktorý prevyšuje nezdaniteľná čiastka, prípadný manželkin zdaniteľný príjem. Ak nemala žiadne zdaniteľné príjmy, tak si môže na ňu manžel uplatniť za rok 2006 celých 90816 Sk.

S týmto nesúhlasím. Na tieto účely sa do príjmu manželky započítava aj invalidný dôchodok. Od sumy 90 816,- sa odráta vyplatený invalidný dôchodok.
Pepa
02.02.07,12:02
Prečo mi na DÚ hovoria, že si môže uplaniť rozdiel? Somm z toho puk.
DU má v tomto prípade pravdu.
Ty si vo svojom DP uplatniš odpočet na manželku vo výške 90816 mínus úhrn jej vyplatených dôchodkov. A nepochybuj - je to na 100% tak.
SERVIS
02.02.07,12:04
DU má v tomto prípade pravdu.
Ty si vo svojom DP uplatniš odpočet na manželku vo výške 90816 mínus úhrn jej vyplatených dôchodkov.

Ďakujem to som chcela počuť.
Len už nikto nepíšte, že nesúhlasíte, lebo ...
Pepa
02.02.07,12:06
Ďakujem to som chcela počuť.
Len už nikto nepíšte, že nesúhlasíte, lebo ...
Keby sa tak náhodou stalo - aj tak platí môj príspevok vyššie.
Anja111
02.02.07,12:14
S týmto nesúhlasím. Na tieto účely sa do príjmu manželky započítava aj invalidný dôchodok. Od sumy 90 816,- sa odráta vyplatený invalidný dôchodok.

Už som si uvedomila, že máš pravdu a opravila som to, aby som nemýlila iných. Ďakujem.