petacuckova
31.01.07,11:31
Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Mám zamestnanca, ktorého manželka do septembra nepracovala, bola na RD. Naspäť do práce nastúpila v septembri. Jej príjem za 9 -12 bol 36 664,- a bola aj uplatnená OP vo výške 30 272,- . Mám otázku :
1. Môže si ju manžel dať do žiadosti ohľadom OP na manželku a uplatní sa mu vo výške 90 816 - príjem za 9 -12 od zamestnávateľa a rodičovský príspevok za obdobie 1 - 8 ? Pochopila som to správne ?
A vlastne jej keď urobí ročné zúčtovanie zamestnávateľ, uplatní jej tiež celoročnú OP na daňovníka a z tej sumy príjmov t.j. 36 664 sa jej vráti daň ? ĎAKUJEM.
Anja111
31.01.07,10:39
Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Mám zamestnanca, ktorého manželka do septembra nepracovala, bola na RD. Naspäť do práce nastúpila v septembri. Jej príjem za 9 -12 bol 36 664,- a bola aj uplatnená OP vo výške 30 272,- . Mám otázku :
1. Môže si ju manžel dať do žiadosti ohľadom OP na manželku a uplatní sa mu vo výške 90 816 - príjem za 9 -12 od zamestnávateľa a rodičovský príspevok za obdobie 1 - 8 ? Pochopila som to správne ?
A vlastne jej keď urobí ročné zúčtovanie zamestnávateľ, uplatní jej tiež celoročnú OP na daňovníka a z tej sumy príjmov t.j. 36 664 sa jej vráti daň ? ĎAKUJEM.

V tomto prípade si manžel môže uplatniť na manželku odpočítateľnú položku vo výške 90816 - 36664 = 54152 Sk.
Pepa
31.01.07,10:39
Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Mám zamestnanca, ktorého manželka do septembra nepracovala, bola na RD. Naspäť do práce nastúpila v septembri. Jej príjem za 9 -12 bol 36 664,- a bola aj uplatnená OP vo výške 30 272,- . Mám otázku :
1. Môže si ju manžel dať do žiadosti ohľadom OP na manželku a uplatní sa mu vo výške 90 816 - príjem za 9 -12 od zamestnávateľa a rodičovský príspevok za obdobie 1 - 8 ? Pochopila som to správne ?
A vlastne jej keď urobí ročné zúčtovanie zamestnávateľ, uplatní jej tiež celoročnú OP na daňovníka a z tej sumy príjmov t.j. 36 664 sa jej vráti daň ? ĎAKUJEM.
Manželka - zamestnávateľ jej urobí RZ - bude odpočítaná nezdaniteľná časť vo výške 90816,- Sk
Manžel - uplatní si odpočítateľnú položku na manželku ako rozdiel medzi 90816 a jej vlastným príjmom číže 90816 - 36 664 /rodičovský príspevok nie je vlastným príjmom manželky/
petacuckova
31.01.07,10:51
ĎAkujem Vám krásne. Pekný deň.
SILVIA54
13.02.07,12:41
Ahojte, chcem sa opýtať, mám podobnú otázku len s tým rozdielom že moja zamestnankyňa bola zamestnaná od januára do augusta a od septembra do decembra bola na materskej.Požiadala ma o vykonanie roč.zúčt.dane.Môže ma požiadať ( a ak áno tak potrebujem výšku materkej za to obdobie) alebo si mal jej manžel uplatňovať na ňu nezdan.čiastku?
katkaj
13.02.07,12:54
Ahojte, chcem sa opýtať, mám podobnú otázku len s tým rozdielom že moja zamestnankyňa bola zamestnaná od januára do augusta a od septembra do decembra bola na materskej.Požiadala ma o vykonanie roč.zúčt.dane.Môže ma požiadať ( a ak áno tak potrebujem výšku materkej za to obdobie) alebo si mal jej manžel uplatňovať na ňu nezdan.čiastku?

Môže ťa požiadať o vykonanie RZD pričom materská nie je zdaniteľným príjmom. Takže zúčtuješ len príjem zo zamestnania.
Aj manžel si na ňu môže uplatniť odpočet pokial ale jej príjem bol menší ako 90816
vikinka
13.02.07,12:55
Ak požiada o vyk.roč.zúčt.možete ho urobiť,výšku predpokladám rodičovského príspevku nie materskú,netreba dokladovať,tá sa neráta do vlastného príjmu.Manžel by si mohol uplatniť rozdiel medzi vlastnými príjmami manželky a odpočít.položkou.
katkaj
13.02.07,12:58
Ak požiada o vyk.roč.zúčt.možete ho urobiť,výšku predpokladám rodičovského príspevku nie materskú,netreba dokladovať,tá sa neráta do vlastného príjmu.Manžel by si mohol uplatniť rozdiel medzi vlastnými príjmami manželky a odpočít.položkou.


Vikinka ale predpokladám že keď išla tá zamestnankyňa na materskú od septembra tak sa nerozprávame o rodičovskom príspevku ;)
SILVIA54
13.02.07,12:58
Ďakujem, ja myslím materskú nie rodičovskú,len požiadala mňa.
orazel
16.02.07,12:10
Poprosil by som odpoveď na jednu otázku. Takže mamičky najprv poberajú cca 6 mesiacov materský príspevok, pravdepodobne od sociálnej poisťovne, ktorý je ich vlastným príjmom a neskôr poberajú rodičovský príspevok od okresného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý nie je príjmom. A pri odpočítaní nezdaniteľnej sumy na manželku sa berie do úvahy len materský príspevok.Je tento názor správny. Dakujem za odpovede
katkaj
16.02.07,12:14
Poprosil by som odpoveď na jednu otázku. Takže mamičky najprv poberajú cca 6 mesiacov materský príspevok, pravdepodobne od sociálnej poisťovne, ktorý je ich vlastným príjmom a neskôr poberajú rodičovský príspevok od okresného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý nie je príjmom. A pri odpočítaní nezdaniteľnej sumy na manželku sa berie do úvahy len materský príspevok.Je tento názor správny. Dakujem za odpovede

Áno pre tieto účely sa za príjem manželky považuje len materská. Rodičovský príspevok nie je jej príjmom
Denisa Holla
16.02.07,12:20
Prosim Vas, ked ma niekto prijem za r. 2006 aj z prenajmu,mimo zavislej cinnosti musi si urobit DP,alebo moze aj RZD. Dakujem
Anja111
16.02.07,12:20
Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Mám zamestnanca, ktorého manželka do septembra nepracovala, bola na RD. Naspäť do práce nastúpila v septembri. Jej príjem za 9 -12 bol 36 664,- a bola aj uplatnená OP vo výške 30 272,- . Mám otázku :
1. Môže si ju manžel dať do žiadosti ohľadom OP na manželku a uplatní sa mu vo výške 90 816 - príjem za 9 -12 od zamestnávateľa a rodičovský príspevok za obdobie 1 - 8 ? Pochopila som to správne ?
A vlastne jej keď urobí ročné zúčtovanie zamestnávateľ, uplatní jej tiež celoročnú OP na daňovníka a z tej sumy príjmov t.j. 36 664 sa jej vráti daň ? ĎAKUJEM.
Zamestnávateľ jej uplatní pri RZ celú odpočítateľnú položku, takže sa jej uhradená daň vráti. A manžel si môže na ňu uplatniť 90816 - 36664 = 54152.
Anja111
16.02.07,12:21
Prosim Vas, ked ma niekto prijem za r. 2006 aj z prenajmu,mimo zavislej cinnosti musi si urobit DP,alebo moze aj RZD. Dakujem
Musí si urobiť DP.
jankasm
16.02.07,12:24
Súhlasím, len doplním, že príjem z prenájmu (náhodilý príjem) do výšky 23.650,- sa nemusí priznávať. Takže ak bol jeho príjem náhodilý a nižší ako táto suma, kľudne mu môžeš urobiť RZD.
Denisa Holla
16.02.07,12:25
Dakujem vam
Denisa Holla
16.02.07,12:32
Prosim Vas a viete mi este poradit? Ak mal zamestnanec v RZZP v r.2006 preplatok,alebo nedoplatok.Kam zaratam preplatok a kam nedoplatok v RZD za r. 2006.
katkaj
16.02.07,12:33
Prosim Vas a viete mi este poradit? Ak mal zamestnanec v RZZP v r.2006 preplatok,alebo nedoplatok.Kam zaratam preplatok a kam nedoplatok v RZD za r. 2006.


Preplatok dáš do príjmu a nedoplatok ktorý zaplatil prirátaš k poistnému
Denisa Holla
16.02.07,12:37
a ked sme mu to vysporiadali my ako firma cez vyplatnu pasku,potrebuje zamestnanec dolozit nejake potvrdenie zo ZP k RZD?
katkaj
16.02.07,12:40
a ked sme mu to vysporiadali my ako firma cez vyplatnu pasku,potrebuje zamestnanec dolozit nejake potvrdenie zo ZP k RZD?


Tak mu to dáte do potvrdenia vy
Denisa Holla
16.02.07,12:43
A co ma to potvrdenie obsahovat?Ved RZD budem robit ja a ja som mu to vysporiadala cez vypl.pasku, mam si ako pre seba urobit potvrdenie?
katkaj
16.02.07,12:48
A co ma to potvrdenie obsahovat?Ved RZD budem robit ja a ja som mu to vysporiadala cez vypl.pasku, mam si ako pre seba urobit potvrdenie?


Mala som na mysli že príjem do RZD ti bude dávať softvér z tvojich mzdových údajov, tak to tam už bude zahrnuté, keď ste to vysporiadavali ;)
Denisa Holla
16.02.07,12:53
Blink....uz mi to doslo, dikes Kati.To znamena, ze ja uz nemusim nic priratavat ani odratavat, vsak? Asi si to len stazujem....Este raz dik