petacuckova
31.01.07,12:15
Mám otázku. Doteraz som si myslela, že nedoplatok a preplatok z ročného zúčtovania ZP sa musí prejaviť v ročnom zúčtovaní dane. Nedoplatok pripíšem do riadku poistné a preplatok do príjmov. Ak si robil ročné zúčtovanie zdravotného poistenia sám, tak by mi mal doniesať doklad z poisťovne o výsledku - preplatku či nedoplatku za neho ako zamestnanca... Ale teraz som čítala Spravodajca pre účtovníčky a personalistov č.1/2007 a na strane č. 3 sa píše : Do riadku č. 3 ( t.j. poistné ) sa má uviesť aj nedoplatok poistného. Týka sa len zamestnancov, ktorým ročné zúčtovanie preddavkov poistného na zdravotné poistenie robil tento zamestnávateľ...
Takže ak si robil sám a môže mať nedoplatok trebárs 500,- Sk a ten uhradil ZP, tak mu nemám o tých 500,- Sk navýšiť poistné? Lebo by mal platiť menej daň, nakoľko daň sa platí z rozdielu HM - poistné.
ďaKUJEM.
Jozef Mihál
31.01.07,17:07
V RZD môžete zohľadniť aj preplatok z RZZP, ktoré si zamestnanec robil sám, ak si za rok 2005 zúčtovával v RZZP len príjmy zo zamestnaní. Zdravotná poisťovňa musí vydať zamestnancovi potvrdenie o tom, že mu preplatok zaplatila.

Podobne môžete v RZD zohľadniť nedoplatok z RZZP - ak ak si za rok 2005 zúčtovával v RZZP len príjmy zo zamestnaní. Opäť je potrebné potvrdenie - tentoraz o tom, že nedoplatok do ZP zaplatil. Postačuje aj výpis z účtu/kópia šeku a pod.
petacuckova
31.01.07,17:16
Ďakujem za odpoveď. Ešte jeden malý dotaz.Píšete, že môžem zohľadniť preplatok aj nedoplatok z RZZP pri RZD. To znamená, že aj nemusím ? Čiže ak mu vyšiel nedoplatok to nemusím zahrnúť do poistného ak to ovšem uhradil a preplatok do príjmov ? Ďakujem.
Jozef Mihál
31.01.07,17:18
Zahrnúť nedoplatok nemusím - a dobrovoľne sa tak zrieknem toho, že som mohol mať nižšiu daň.

Preplatok zohľadniť musím - ak nie v RZD, tak v daňovom priznaní.
petacuckova
31.01.07,17:22
ĎAkujem, ste poklad :-)
Jozef Mihál
31.01.07,17:25
Prídite sa presvedčiť osobne na školenie, že je to naozaj tak.
saman
31.01.07,18:31
Len jedna prakticka otazka k tomu, to je aky system, ze ak ma preplatok potrebuje potvrdenie ZP a ak ma nedoplatok staci mu vypis z jeho uctu?!
Jozef Mihál
31.01.07,19:42
Ak má preplatok z RZZP, má príjem zo závislej činnosti a ZP je jeho "iný zamestnávateľ". Ako je všeobecne známe, od iného zamestnávateľa treba priniesť "Potvrdenie". (Nesmejte sa prosím, tak znie zákon).

Ak má nedoplatok z RZZP, je to rovnaké, ako keby si napr. platil dobr.nem.poistenie - stačí hodnoverný dôkaz tom, že to naozaj (za)platil.
anmary
01.02.07,06:08
Zahrnúť nedoplatok nemusím - a dobrovoľne sa tak zrieknem toho, že som mohol mať nižšiu daň.

Preplatok zohľadniť musím - ak nie v RZD, tak v daňovom priznaní.


Ako postupovať v prípade, že si zamestnanec robil RZZP sám a nedoplatok/preplatok nám neoznamoval nakoľko bol do výšky 100,- Sk? Väčšinou sa jednalo o malé sumy, napr. 5,- Sk. V prípade RZD to robí rozdiel +- 1 Sk. Máme žiadať od zamestnanca potvrdenie zo zdravotnej poisťovne, príp. doklad o uhradení nedoplatku? Čo v prípade ak zamestnanec stratil šek, ktorým zaplatil nedoplatok?
jankasm
01.02.07,06:19
Ako postupovať v prípade, že si zamestnanec robil RZZP sám a nedoplatok/preplatok nám neoznamoval nakoľko bol do výšky 100,- Sk? Väčšinou sa jednalo o malé sumy, napr. 5,- Sk. V prípade RZD to robí rozdiel +- 1 Sk. Máme žiadať od zamestnanca potvrdenie zo zdravotnej poisťovne, príp. doklad o uhradení nedoplatku? Čo v prípade ak zamestnanec stratil šek, ktorým zaplatil nedoplatok?

Nedoplatky do 100,-Sk sa neplatili. Takže ak ten Váš zamestnanec nič nezaplatil ani nič od ZP nedostal (žiadny preplatok mu nevrátili) tak do RZD nezahŕňate nič. ;)
Iveta Matlovičová
01.02.07,07:46
Ak v ročnom zúčtovaní dane za rok 2006 zohliadním zamestnancom v úhrne príjmov i prípadné preplatky z RZZP, je povinnosťou zamestnávateľov navýšiť o tútu sumu:
- riadok 0 v časti I. ročného hlásenia za rok 2006: "zúčtované a vyplatené príjmy zo závislej činnosti ..."
- riadok 4 v časti III. ročného hlásenia za rok 2006: "úhrn príjmov" u konkrétneho zamestnanca ?
Ročné hlásenie sa podáva za zdan.obdobie 2006, a ak sa tieto preplatky uplatnia pri RZD za ZO = 2006, malo by to tam byť nie ? Ale neviem, či je to presne tak ...neviete poradiť ?
sonička
01.02.07,08:51
A ak ročné zúčt.ZP si zamestnanec robil za rok 2005 sám a vyšiel mu preplatok alebo nedoplatok do výšky Sk100,-- a nemusel to nikde oznamovať, tak čo s tým?
jankasm
01.02.07,10:15
A ak ročné zúčt.ZP si zamestnanec robil za rok 2005 sám a vyšiel mu preplatok alebo nedoplatok do výšky Sk100,-- a nemusel to nikde oznamovať, tak čo s tým?

Prečítaj si príspevok č. 10. ;)
Orsz
01.02.07,10:58
Mám otázku ohľadom dôchodkyne, ktorá si robila za rok 2005 ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, nakoľko mala príjem z dohôd. Vyšiel jej nedoplatok 3500,-Sk. Tento rok si bude robiť ročné zúčtovanie dane, pretože mala príjem z dohôd (ale ročné zúčtovanie zdravotného poistenia si robiť nebude, pretože nepresiahla hranicu príjmov 41400,-Sk). Chcem sa spýtať, či pri ročnom zúčtovaní dane z príjmu si môže uplatniť ako výdavok to zdravotné poistenie, ktoré zaplatila v roku 2006 za rok 2005. Pretože tým by sa jej vrátila časť daní teda 19% z 3500,-Sk. Ďakujem za každú odpoveď.
Jozef Mihál
01.02.07,16:03
Ak podá dp tak pri príjme do 45408 sk má nulovú daň.
Orsz
01.02.07,18:06
Ak podá dp tak pri príjme do 45408 sk má nulovú daň.

Asi to správne nechápem. Je dôchodkyňa, ktorá má dôchodok za celý rok vo výške asi 89000,-Sk, hrubé príjmy z dohôd boli vo výške asi 28000,-Sk. Viem, že by si ani nemusela dávať DP, ale chcela som jej uplatniť rozdiel z odpočítat.položky 90816 - 89000,- = 1816,-Sk a ak sa dá aj o ten nedoplatok zdravotného poistenia znížiť základ dane teda o 3500,-Sk
Celkom by to bolo 28000,- - 3500,-Sk= 24500 - 1816 = 22684 x 19% = 4309,-Sk daň. Od nej odpočítam zrážkovú daň z 28000,-, t.j.5320,-Sk. A vyjde preplatok na dani z prijmu 4309-5320=1011,-Sk.
Je to tak správne?
matafe
01.02.07,19:08
Asi to správne nechápem. Je dôchodkyňa, ktorá má dôchodok za celý rok vo výške asi 89000,-Sk, hrubé príjmy z dohôd boli vo výške asi 28000,-Sk. Viem, že by si ani nemusela dávať DP, ale chcela som jej uplatniť rozdiel z odpočítat.položky 90816 - 89000,- = 1816,-Sk a ak sa dá aj o ten nedoplatok zdravotného poistenia znížiť základ dane teda o 3500,-Sk
Celkom by to bolo 28000,- - 3500,-Sk= 24500 - 1816 = 22684 x 19% = 4309,-Sk daň. Od nej odpočítam zrážkovú daň z 28000,-, t.j.5320,-Sk. A vyjde preplatok na dani z prijmu 4309-5320=1011,-Sk.
Je to tak správne?

V tomto prípade sa využije §46 zákona o dani z príjmu. A ten hovorí :
"Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a). ..."

Čiže ak za rok 2006 dosiahla hoci i dôchodkyňa(ktorá nená nárok na nezdaniteľnú čiastku) zdaniteľné príjmy <= 45408 a podá si DP, jej daň bude nulová a vznikne jej preplatok na dani.
Ludula
19.02.07,10:21
Zahrnúť nedoplatok nemusím - a dobrovoľne sa tak zrieknem toho, že som mohol mať nižšiu daň.

Preplatok zohľadniť musím - ak nie v RZD, tak v daňovom priznaní.
Preplatok mi vrátila ZP 1.2.2007 mam ho zohľadniať v daňovom priznaní za rok 2006 alebo 2007.
Ďakujem.
jankasm
19.02.07,10:52
[/b]
Preplatok mi vrátila ZP 1.2.2007 mam ho zohľadniať v daňovom priznaní za rok 2006 alebo 2007.
Ďakujem.

Keďže to bol príjem v roku 2007 tak v DP za rok 2007.
barborka7
20.02.07,04:41
Ja by som sa chcela opýtať, či môžem zamestnancovi robiť RZD a zarátať mu tam nedoplatok z RZZP keď si RZZP robil za rok 2005 sám, nakoľko v roku 2005 bol časť roka SZČO?
A ešte sa chcem opýtať, či mi stačia fotokópie dokladov o výške a uhradení nedoplatku, nakoľko originály potrebuje zamestnanec do svojho účtovníctva, ktoré si viedol ako SZČO.:o
jankasm
20.02.07,05:43
Ja by som sa chcela opýtať, či môžem zamestnancovi robiť RZD a zarátať mu tam nedoplatok z RZZP keď si RZZP robil za rok 2005 sám, nakoľko v roku 2005 bol časť roka SZČO?
A ešte sa chcem opýtať, či mi stačia fotokópie dokladov o výške a uhradení nedoplatku, nakoľko originály potrebuje zamestnanec do svojho účtovníctva, ktoré si viedol ako SZČO.:o

RZD mu kľudne môžeš urobiť, nedoplatok započítaš k poistnému. Zamestnanec by ti mal doniesť potvrdenie z príslušnej ZP o zaplatení nedoplatku poistného, mali by už na poisťovniach mať na to nejaké tlačivo. A nestačí kópia, musí byť originál. ;)
misok
20.02.07,09:28
Ja by som sa chcela opýtať :

Zamestnávateľ vykonal zamestancovi za rok 2005 RZZP - vyšiel mu nedoplatok - ten sa samozrejme prejavil aj vo výplate.
Kedže na mzdy máme program MRP tak predpokladám, že v Potvrdení o príjmoch FO zo ZČ ...... je ten nedoplatok už zohľadnený a toto Potvrdenie je pre mňa smerodajné pre výpočet RZD . Uvažujem správne????

Ďakujem za odpoveď.
katkaj
20.02.07,09:31
Ja by som sa chcela opýtať :

Zamestnávateľ vykonal zamestancovi za rok 2005 RZZP - vyšiel mu nedoplatok - ten sa samozrejme prejavil aj vo výplate.
Kedže na mzdy máme program MRP tak predpokladám, že v Potvrdení o príjmoch FO zo ZČ ...... je ten nedoplatok už zohľadnený a toto Potvrdenie je pre mňa smerodajné pre výpočet RZD . Uvažujem správne????

Ďakujem za odpoveď.

Predpokladám že všetci tvorcovia softvérov zapracovali tieto zmeny do svojich produktov ;)
jankasm
20.02.07,09:31
Ja by som sa chcela opýtať :

Zamestnávateľ vykonal zamestancovi za rok 2005 RZZP - vyšiel mu nedoplatok - ten sa samozrejme prejavil aj vo výplate.
Kedže na mzdy máme program MRP tak predpokladám, že v Potvrdení o príjmoch FO zo ZČ ...... je ten nedoplatok už zohľadnený a toto Potvrdenie je pre mňa smerodajné pre výpočet RZD . Uvažujem správne????

Ďakujem za odpoveď.

Ak je to správne naprogramovené, tak áno, mal by tam ten nedoplatok byť zahrnutý. Však si to skús skontrolovať.
misok
20.02.07,09:54
A vie mi niekto poradiť, ako ?
Ja už mám v tom veľký hokej.
KeĎ prezerám mzdový list, tak je tam nedoplatok vyčíslený. Potom ak od HM odpočítam poistné - nemoc., zdrav., starobné, invalidné a aj ten n e d o p l a t o k z RZZP, a od toho odpočítam nezdanit. časť a vypočítam daň dostanem ČM.

Myslíte si, že ak je to takto vypočítané - je to vypočítané správne a...teda je sotfvér nastavený správne??? a môžem spokojne spávať???

Ďakujem za odpoveď.
katkaj
20.02.07,09:56
A vie mi niekto poradiť, ako ?
Ja už mám v tom veľký hokej.
KeĎ prezerám mzdový list, tak je tam nedoplatok vyčíslený. Potom ak od HM odpočítam poistné - nemoc., zdrav., starobné, invalidné a aj ten n e d o p l a t o k z RZZP, a od toho odpočítam nezdanit. časť a vypočítam daň dostanem ČM.

Myslíte si, že ak je to takto vypočítané - je to vypočítané správne a...teda je sotfvér nastavený správne??? a môžem spokojne spávať???

Ďakujem za odpoveď.

Nedoplatok z RZZP by sa mal prirátať k poistnému
misok
20.02.07,10:09
Nedoplatok je prirátaný k poistnému a tým pádom mal za daný mesiac nižší odvod dane.

Viem, že som otravná, ale chcela by som vedieť, že ak je to tak, či to je dobre a môžem použiť to Potvrdenie.... bez nejakých úprav k RZD

Ďakujem pekne za odpoveď.
katkaj
20.02.07,10:12
Nedoplatok je prirátaný k poistnému a tým pádom mal za daný mesiac nižší odvod dane.

Viem, že som otravná, ale chcela by som vedieť, že ak je to tak, či to je dobre a môžem použiť to Potvrdenie.... bez nejakých úprav k RZD

Ďakujem pekne za odpoveď.

Môžeš ho použiť ako zdroj údajov čerpaných do tlačiva ročné zúčtovanie. ;)
Tatiana
20.02.07,10:14
Poradíte mi teraz?
Rada by som vedieť, že či pri vypísovaní žiadosti o ročné zúčtovanie treba aj doložiť príjem manželkin zo soc. poisťovní keď v roku 2006 nemala žiadny príjem okrem poberania materského a potom rodičovský príspevok. Ďakujem
katkaj
20.02.07,10:16
Poradíte mi teraz?
Rada by som vedieť, že či pri vypísovaní žiadosti o ročné zúčtovanie treba aj doložiť príjem manželkin zo soc. poisťovní keď v roku 2006 nemala žiadny príjem okrem poberania materského a potom rodičovský príspevok. Ďakujem

zamestnanec do kolónky vlastný príjem manželky napíše sumu materskej. Rodičovský príspevok sa za príjem manželky na tieto účely nepovažuje
Tatiana
20.02.07,10:30
zamestnanec do kolónky vlastný príjem manželky napíše sumu materskej. Rodičovský príspevok sa za príjem manželky na tieto účely nepovažujeĎakujem Katka. Takže príjem zo SP sa nemusí zdokladovať? Lebo naša mzdárka trvá na svojom, že to musí byť, inakšie si daní zamestnanci vraj budú musieť si DP robiť samí! Koná správne?
katkaj
20.02.07,10:33
Ďakujem Katka. Takže príjem zo SP sa nemusí zdokladovať? Lebo naša mzdárka trvá na svojom, že to musí byť, inakšie si daní zamestnanci vraj budú musieť si DP robiť samí! Koná správne?

Celkovo vlastný príjem sa nemusí dokladovať. Veď si predsa zamestnanec zodpovedá za to čo prehlási v žiadosti o vykonanie RZD.
jankasm
20.02.07,10:40
Ďakujem Katka. Takže príjem zo SP sa nemusí zdokladovať? Lebo naša mzdárka trvá na svojom, že to musí byť, inakšie si daní zamestnanci vraj budú musieť si DP robiť samí! Koná správne?

Len znovu treba zopakovať, že je veľa mzdárok, ktoré toto vyžadujú.
Ja napr. tiež :D (ale normálne sa za to hanbím :mee: ), lebo momentálne zatupujem v práci kámošku čo je na MD a ona to chce mať všetko doložené, takže radšej si to vyžiadam nech to má kompletné, tak ako chce.