Fialocka
31.01.07,13:38
Dobry,

dnes som sa dozvedela o tejto skvelej stranke a to sa uz treti den trapim s jednou vecou, s ktoru by ste mi mozno niekto vedeli pomoct.

Ide o pozicku pre zamestnancov. Mam ako zamestnavatel (PO) narok na znizenie danovej povinnosti poskytnutim pozicky, resp. musim z poskytnutej pozicky platit dan z prijmov.:(

Som uz z toho zufala

Uroky z tejto pozicky som nasla v zakone, ze su oslobodene od dane.

dakujem za akukolvek pomoc
vikinka
31.01.07,13:48
Ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi bezúročnú požičku alebo požičku s nižším úrokom,ako je bežný na trhu,tak pre zamestnanca ,že získal nepeňažný zdaniteľný príjem,zvýhodnenie pre neho plynúce ,je predmetom dane.Samotná požička nie je predmetom dane z príjmov,iba zvýhodnenie.
Poskytnutie požičky nemá vplyv na zníženie daň.základu pre zamestnávateľa.
Fialocka
31.01.07,14:19
Dakujem velmi pekne, uf dost ste ma zachranili.

Len este jedna otazocka - takze ked samotna pozicka nie je predmetom dane z prijmov, iba jej zvyhodnenie ....je tym myslene predmetom dane zamestnavatela alebo zamestnanca?
vikinka
31.01.07,14:23
Predmetom dane zamestnanca zo závislej činnosti.
Dragašeková Mária
01.02.07,06:43
Poskytnutie pôžičky zamestnancovi nie je predmetom dane. Predmetom dane je len zvýhodnenie bezúročnej pôžičky (bežný úrok banky).
Výpočet zvýhodnenia:
Príklad:
Úrok v banke na spotrebné úvery je napr. 7,9% ( v danom mesiaci), zamestnancovi sme poskytli bezúročnú pôžičku vo výške 10.000,- Sk v 2.januára 2007.
Pôžičku zamestnancovi začneme zrážať už od januára 2007
1/2007 10.000,- x 7,9% x 31/365 = 67,- Sk je zvýhodnenie a to podlieha zdaneniu.
2/2007 9.000,- x 7,9% x 28/365 = 54,- Sk a tak postupuješ až do úplného splatenia.


MD