nika1
31.01.07,12:58
Ahojte,
sme akciová spoločnosť a chceme uzatvoriť rámcovú zmluvu so spoločnosťou s r. o. poradí mi niekto či je lepšie uzatvoriť zmluvu podľa § 269 ods. 2. obchodného zákonníka alebo je vhodnejšie použiť § 51 občianskeho zákonníka. Ďakujem za radu
adv
01.02.07,08:48
och Pane Boze, ved dve obchodne spolocnosti nemozu v ramci svojej podnikatelskej cinnosti vylucit rezim Obchodneho zakonnika. ved to je relativny obchod... musite ist podla par. 269 ods. 2 ObchZ.

uz vidim, aku kvalitnu zmluvu spravite, hazardujete s vlastnym osudom...
Danila
01.02.07,09:04
och Pane Boze, ved dve obchodne spolocnosti nemozu v ramci svojej podnikatelskej cinnosti vylucit rezim Obchodneho zakonnika. ved to je relativny obchod... musite ist podla par. 269 ods. 2 ObchZ.

uz vidim, aku kvalitnu zmluvu spravite, hazardujete s vlastnym osudom...Dovoľ, aby som s Tebou absolútne nesúhlasila. Obchodný zákonník pozná relatívne obchody, absolútne obchody a absolútne neobchody. Zmluvné vzťahy podľa svojej povahy medzi dvomi podnikateľskými subjektami možno preto uzatvoriť v zmysle obidvoch právnych noriem. Keďže z dotazu nie je jasné o aký obchod sa jedná, nie je možné ani zodpovedne poradiť. Zadávateľ asi nie je hazardér, ak sa už teraz, pred uzatvorením zmluvy snaží nájsť správny právny názor.
nika1
01.02.07,09:06
Ďakujem za radu - presne to som myslela aj ja, chcem len podotknúť, že predmetnú zmluvu sme dostali ako návrh od menenovaného právnika, ktorý zastupuje spoločnosť s r.o. a ktorý ten návrh asi aj napísal. Keďže sa mi bolo podozrivé, že dva podnikateľské subjekty majú uzavrieť zmluvu, ktorá sa týka ich podnikateľskej činnosti podľa občianskeho zákonníka radšej som sa chcela uistiť, že mám pravdu. Ja nie som právnik a nechcela som spochybňovať názor ,,odborníka,,. Ešte raz ďakujem!
rada
01.02.07,09:28
Aj vzťahy medzi dvoma podnikateľmi a pri podnikateľskej činnosti sa môžu spravovať podľa občianskeho zákonníka v prípade, že ich nemožno riešiť podľa ustanovení obchodného zákonníka. Ako už bolo vyššie napísané treba vedieť o aký vzťah sa jedná. Ak sa jedná napr.o obchodnozáväzkový vzťah medzi podnikateľmi týkajúcej sa ich podnikateľskej činnosti je kogentným spôsobom upravené, že záväzkové vzťahy podliehajú právnej úprave obchodného zákonníka. Aplikácia ObchZ sa nedá v takomto prípade vylúčiť ani dohodou zmluvných strán.
Či sa v danom prípade jedná alebo nejedná o obchodnozáväzkový vzťah, ktorý by jednoznačne podliehal režimu ObchZ nedokážem z dotazu posúdiť. Odporúčam preštudovať ust. §§1, 261 a 262 ObchZ.
nika1
21.02.07,06:27
Ahojte,
dnes som dostala v pošte návrh zmluvy od odberateľa, jedná sa o rámcovú zmluvu, podľa ktorej budeme poskytovať odberateľovi služby, ktoré budú konkretizované v čiastkových zmluvách zatiaľ je mi to jasné. Čo mi ale nie je jasné je skutočnosť, že zmluva má byť uzatvorená podľa § 51 Obchodného zákonníka, ja si však myslím, že zmluva by mala byť uzatvorená podľa § 269 ods. 2 Obchodného zákonníka nakoľko sa jedná o inominátnu zmluvu. Poradí mi niekto?
adv
22.02.07,08:35
musi to ist jednoznacne podla obchodneho zakonnika. je to relativny obchod podla par. 261 ods.1 Obchodneho zakonika v spojitosti s par. 269 ods. 2 obchodneho zakonnika, pretoze tato zmluva sa tyka podnikatelskej cinnosti zmluvnych stran. aj keby ste zmluvu na pisali oznacili podla par. 51 obcianskeho zakonnika, bude sa zmluvny vztah spravovat obchodnym zakonnikom. treba sa taktiez pozriet na par. 1 Obchodneho zakonnika...

Danilla - absolutne neobchody uz neexistuju... pozri par. 261 ods. 6 ObchZ