janasl
31.01.07,14:00
Dobrý deň, prosím o radu
nie sme platcovia DPH , v septembri sme kúpili osobný automobil na finančný leasing.
DPH z akontácie vo výške 32.000,- sme ako neplatcovia DPH zaúčtovali na 548/474 ale teraz neviem, či som to nemala tiež časovo rozlíšiť na 381 a do nákladov tohto roka dať iba 4/36-iny celej DPH a postupne to v ďaľších rokoch rozpúšťať.
ďakujem
andrej_rv
31.01.07,20:01
DPH zo zvýšenej prvej leasingovej splátky je v PÚ nákladom, ktorý sa časovo nerozlišuje. Časovo sa rozlišuje u leasingových splátok ku dňu účtovnej uzávierky len úrok (a prípadne poistné, pokiaľ je súčasťou splátok).
mimotemy Od 1.1.2004 sa zvýšená leasingová splátka (u starých leasingových zmlúv nazývaná aj akontácia) už cez účet 381 nerozlišuje. Zvýšená splátka je súčasťou istiny (vstupnej ceny pre odpisovanie) a do nákladov jednotlivých rokov sa premietne vo forme leasingových odpisov, nie časového rozlíšenia.
janasl
01.02.07,07:47
i keď nie sme platcami DPH?
Podľa Vašej odpovede teda celé DPH z 1.zvýšenej splátky nechám v nákladoch na 548 v roku obstarania?
Ja som to totiž videla časovo rozlišované v knižke Podvojné účtovníctvo pre podnikateľov od Ing.Cenigovej.
andrej_rv
01.02.07,10:34
i keď nie sme platcami DPH?
Podľa Vašej odpovede teda celé DPH z 1.zvýšenej splátky nechám v nákladoch na 548 v roku obstarania?
Ja som to totiž videla časovo rozlišované v knižke Podvojné účtovníctvo pre podnikateľov od Ing.Cenigovej. V Postupoch účtovania v § 30a ods. 1 písm. b) sa v definícii platieb nespomína žiadna akontácia alebo mimoriadna splátka, všetko to spadá pod pojem "dohodnuté platby" bez ohľadu na ich výšku. Ak sa DPH z riadnych splátok účtuje na 548, nevidím žiadny dôvod rovnako neúčtovať aj DPH z navýšenej splátky. § 30a ods. 10 PPÚ ukladá povinnosť časového rozlíšenia len pre finančný náklad (úrok). Z vecnej náplne účtu 381 (§ 56 ods. 2 a ods. 6 PPÚ) vypláva povinnosť časového rozlíšenia poistného, ale nie DPH z leasingovej splátky či akontácie.
K príkladu Ing.Cenigovej sa neviem vyjadriť, pretože ona vydala viac "generácií" Podvojného účtovníctva, treba si pozrieť rok vydania. Možno sa uvádzaný príklad vzťahuje ešte na tzv. staré lesingy (zmluvy uzavreté pred 1.1.2004).
Džudi
27.07.07,10:09
Bola som zvedavá ako to bude účtované v novej publikácii od Ing. Cenigovej, ale ak sa nemýlim tak je DPH z istiny pri OA učtovaná cez 381, ja som v roku 2006 tiež účtovala na 548 teda mám to v tom roku celé v nákladoch je to dúfam ok ? Nezmenilo sa nič. Prosím o uistenie, alebo pohroma ak by to bolo zle. Vďaka
Johanka
27.07.07,10:20
Anja111
27.07.07,10:21
Bola som zvedavá ako to bude účtované v novej publikácii od Ing. Cenigovej, ale ak sa nemýlim tak je DPH z istiny pri OA učtovaná cez 381, ja som v roku 2006 tiež účtovala na 548 teda mám to v tom roku celé v nákladoch je to dúfam ok ? Nezmenilo sa nič. Prosím o uistenie, alebo pohroma ak by to bolo zle. Vďaka
Pri OA sa DPH účtuje na 548. Máš to správne v nákladoch za rok 2006.
Džudi
27.07.07,11:10
Ďakujem, viem že je to staré známe, ale niekedy už neverím ani ...... ničomu a nikomu, tak len pre kľud duše. Pri tých zmenách .....
Johanka
27.07.07,11:12
Teraz neviem s čím ste súhlasili :confused: .Však v pripojenej téme citujem Cenigovú, že v účtovníctve sa má neuplatnená DPH z prvej zvýšenej splátky časovo rozlišovať na účte 381. Daňovo je neuplatnená DPH celá nákladom .
Anja111
27.07.07,11:20
Teraz neviem s čím ste súhlasili :confused: .Však v pripojenej téme citujem Cenigovú, že v účtovníctve sa má neuplatnená DPH z prvej zvýšenej splátky časovo rozlišovať na účte 381. Daňovo je neuplatnená DPH celá nákladom .
... na zvýraznené.