Jankaaa
06.01.05,12:47
Prosím, vie mi niekto poradiť ako je to s evid.listami? Zasielajú sa /ak pracovný pomer trvá/ do sociálnej poisťovne alebo nie? A ak áno, tak dokedy je to potrebné urobiť?
2. A ako je to so zamestnaným dôchodcom? Môže si požiadať o zvýšenie dôchodku ak súčastne poberá dôchodok aj príjem zo zamestnania? Mám totiž zamestnaného dôchodcu, ktorý odo mňa teraz žiada evid.list, na základe ktorého chce požiadať o zvýšenie dôchodku? Môžem mu ja tento evid.list vydať? Ak má niekto skúsenosť, tak prosím pomôžte.
Paula
06.01.05,13:54
V niektorej téme už tu bolo písané, že sa odovzdávajú len pri ukončení prac.pomeru.

Poznám dôchodcu-SZČO, ktorý si požiadal o zvýšenie dôchodku už koncom roka 2004, lebo si zistil, že je to možné. Berie sa to vraj rovnako ako u tých, ktorí "nadsluhujú". (urobí mu to nejakých 145,- za štvrťrok).
Fajdy
06.01.05,13:57
Viem odpovedať na 1. otázku. Ak pracovný pomer trvá, tak sa ELDZ nezasielajú. Mám to overené u pracovníkov SP. :)
Jankaaa
07.01.05,09:24
A prosím Vás, môžem mu ja tento evidenčný list vydať? Čo si myslíte?
Yvvetta
07.01.05,09:57
Neviem či môžeš, lebo v zákone o SP sa píše, že zamestnávateľ je povinnný 3 dni po skončení prec. pomeru zaslať ELDZ príslušnej pobočke soc.p.

Načo mu bude ?
ebeš
07.01.05,12:51
Moje informácie zo SP sú nasledovné:
Pracujúci dôchodca si môže raz ročne podať žiadosť o prehodnotenie dôchodku a k tomuto účelu potrebuje aj ELDZ. Keď nežiada o prehodnotenie, ELDZ sa vydáva až pri ukončení PP.
Paula
07.01.05,12:55
Urobila by som dotyčnému kópiu listu.
ANYMex
07.01.05,13:11
ELDZ už predsa neexistujú, SP sa zasielajú po skončení PP Evidenčné listy dôchodkového poistenia - budú vraj nové :)
Paula
07.01.05,13:40
Nové oproti tým ružovo-žltým, ktoré nám dali vlani? Ak áno, fandím si, že som ich ešte nevypísala.
misa
11.01.05,08:31
Ja mám k ELDP problém. Zamestnankyňa požiadala o predčasný starobný dôchodok spätne od 31.12.2004, predvolali si ju až na 7.2.2005. Žiaden papier mi zatiaľ nepriniesla. Kedy odovzdávam ELDP a za aké obdobie? Je u nás zamestnaná od roku 2003, píšem tam aj príjem za ten rok? Mám v tom chaos, vie mi niekto poradiť? Ďakujem.
Zita4
11.01.05,09:33
Za rok 2003 si predsa odovzdala všetky ELDZ. Teraz budeš odovzdávať len ELDP za rok 2004.
brm
11.01.05,18:05
Mňa vie vždy mimoriadne dojať, keď mi niekto v decembri donesie lajtro zo sociálky staré aspoň dva tri mesiace a ja sa dozviem, že mu spätne priznali dôchodok...to ma vytáča...a najlepšie tak spätne aspoň od februára, to zbožňujem
misa
13.01.05,08:50
Karkulka: ako to potom riešiš? Opravuješ spätne odvody?
luebchenko
13.01.05,08:56
Zita, ale veď tu bolo povedané že sa za r. 2004 ELDZ nezasielajú, pokiaľ PP trvá! Tak posielajú sa či nie?
vladan
13.01.05,09:06
Ľubi, ELDP sa posielajú do Sociálky až po UKONČENÍ PRACOVNÉHO POMERU. Doba odoslania je do 3 dní :D
luebchenko
13.01.05,09:08
misurka
13.01.05,09:18
Cize uz nie je povinnost ako po minule roky, odovzdat ELDP za vsetkych zamestnancov do 28.02.2004 do soc.poistovne?
Katty
13.01.05,09:20
Nie, evid.listy ostávajú u zamestnávateľa kým zamestnanec neukončí PP
zuzana11
13.01.05,10:00
Suhlas s Katty a Vladan.

Inak, aj ich budete vypisovať za rok 2004 ? Dúfam, že nie. Ja sa veľmi nechystám. Možno tak v el. podobe. Podľa § 231 písm. j) je povinnosť z-teľa viesť evidenciu na účely .... a v ods. 2 je že evidencia sa musí viesť na tlačivách , ktoré určí Soc. poisťovňa. A dokonca aj názor na vedenie ELDP pokiaľ PP trvá sa od pobočky k pobočke menia.
Katty
13.01.05,10:08
prečo nie, veď priebežne sa to tam po rokoch môže vpisovať, bude menej roboty pri odchode zamestnanca...
vladan
13.01.05,10:11
... v mojom prípade pri odchode zamestnanca kliknem na tlač dokumentu: ELDP a z "kopírky" mi vyjde krásna ružovo-žltá (a kompletne vyplnená) A4 :D
Zita4
13.01.05,10:12
Zita, ale veď tu bolo povedané že sa za r. 2004 ELDZ nezasielajú, pokiaľ PP trvá! Tak posielajú sa či nie?Ja som reagovala na predchádzajúci príspevok (10), preto som písala tak. Za rok 2004 odovzdáš pri skončení pracovného pomeru alebo žiadosti o dôchodok. :)
vladan
13.01.05,10:15
... ja mám ešte jednu vec ohľadom zamestnaných dôchodcov a ELDP. Na SP tvrdia, že starobný dôchodca, ktorému vznikol nárok na SD pred rokom 2004 pôjde podľa starých pravidiel a SP pre neho na prepočet dôchodku nepotrebuje ELDP. Takémuto zamestnancovi stačí vystaviť potvrdenie o odpracovanej dobe, ale jasné, že ELDP pre SP vystavím (no ale neviem prečo?) :D
ANYMex
06.03.05,09:48
Príjem za rok 2003 sa na ELDP nepíše, tam sa píše len príjem - teda vymeriavací základ až od 1. 1. 2004, do uvedeného obdobia sa každoročne posielali ELDZ.
anina
30.03.05,11:56
... v mojom prípade pri odchode zamestnanca kliknem na tlač dokumentu: ELDP a z "kopírky" mi vyjde krásna ružovo-žltá (a kompletne vyplnená) A4 :D
Ak mal zamestnanec PN,do 10 dní, uvádzajú sa tieto dni do ELDP?
Mne to v OLYMPE neuvádza,len nie som si ista.
A este k lehote na odovzdanie - 3 dni, ved to este nie su hotové mzdy za posledný mesiac, tak ako to stíhaš?
Kimáková
30.03.05,13:18
Ak mal zamestnanec PN,do 10 dní, uvádzajú sa tieto dni do ELDP?
Mne to v OLYMPE neuvádza,len nie som si ista.
A este k lehote na odovzdanie - 3 dni, ved to este nie su hotové mzdy za posledný mesiac, tak ako to stíhaš?
Podľa poučenia k tlačivu ELDP je potrebné uvádzať do počtu kalend. dní vylučiteľných dôb dni, počas ktorých zamestnenc poberal nemocenské alebo ošetrovné a to je až od 11. dňa PN. Takže prvých 10 dní do kalendárnych dní vyluč, dôb nejde, pretože vtedy zamestnanec nepoberá nemocenské, ale náhradu príjmu.
DanielaSL
30.03.05,14:39
... v mojom prípade pri odchode zamestnanca kliknem na tlač dokumentu: ELDP a z "kopírky" mi vyjde krásna ružovo-žltá (a kompletne vyplnená) A4 :D Vladan , prosím Ťa aký máš program?
Také niečo dokonalé by som aj ja potrebovala. Zatiaľ mám taký , kde ešte musím kontrolovať , či mi niekde neurobil chybu.
A vždy sa niečo zlé nájde.
jess
25.04.05,17:40
Vladan , prosím Ťa aký máš program?
Také niečo dokonalé by som aj ja potrebovala. Zatiaľ mám taký , kde ešte musím kontrolovať , či mi niekde neurobil chybu.
A vždy sa niečo zlé nájde.
no predsa OLYMP od KROSu :D:D:D:) :) :)
vladan
25.04.05,17:50
Vladan , prosím Ťa aký máš program?
Také niečo dokonalé by som aj ja potrebovala. Zatiaľ mám taký , kde ešte musím kontrolovať , či mi niekde neurobil chybu.
A vždy sa niečo zlé nájde.
áno, je to Olymp od Krosu ... keď sa zžiješ s programom, tak je radosť robiť mzdy :D ... apropo, znalec aj ja častokrát kontrolujem aj môj temer dokonalý program ... neviem si to vytĺcť z hlavy, vieš toto: "dôveruj, ale preveruj" :D
jess
25.04.05,17:57
práve ukončujem jeden pracovný pomer .... všetky výkazy tento program má :) ...ELDZ...výpoveď .... registračný list FO-prihl/odhláška .....prac.zmluvy,...zmeny prac.zmlúv..........stačí vytlačiť priamo z programu !!! :)
Paula
30.04.05,07:47
Pri vypĺňaní EL platí aj pre rok 2004 maximálny VZ? Ak áno, aký? Ďakujem za radu.
Muška
30.04.05,08:17
Paulinka, 9 x 40533,- a 3 x 43095,-
Paula
30.04.05,08:20
Muška, veľké ďakujem :) :)
nikulik
04.05.05,04:38
ahojte, viete mi niekto poradit kde by som nasla to poucenie k vyplnaniu ELDP? Ja som si ho totizto vytlacila z netu zo stranky soc.poistovne a tam je len ciste tlacivo a vzor vyplneneho. Lebo teraz vlastne neviem co mam do tych koloniek vypisovat,prepustili sme pracovnicku po mesiaci,cize bola este v skus.dobe a predtym nikde nerobila, len skoncila skolu.
janaGT
04.05.05,04:47
návod na vyplnenie ELDP:
http://www.socpoist.sk/eldp/navod.pdf
nikulik
04.05.05,05:39
návod na vyplnenie ELDP:
http://www.socpoist.sk/eldp/navod.pdf
Diky, uz som to vypisala. Ale este mam jednu otazocku, ELDP vypisujem obdobie ked pracovala v nasej firme, nevypisujem vsetky zamestnania kde pracovala predtym, vsak??
janaGT
04.05.05,05:48
len za obdobie kedy pracovala vo vašej firme
janaGT
04.05.05,05:49
každý zamestnávateľ je povinný pri odchode pracovníka vypísať ELDP a odovzdať ho na sociálku, tzn. že keď pracuje v priebehu roka napr. u 3 zamestnávateľov, každý jeden musí urobiť ELDP.
nikulik
04.05.05,08:54
každý zamestnávateľ je povinný pri odchode pracovníka vypísať ELDP a odovzdať ho na sociálku, tzn. že keď pracuje v priebehu roka napr. u 3 zamestnávateľov, každý jeden musí urobiť ELDP.
Robim to prvy krat takze som z toho trosku vedla,ale uz mi to je jasnejsie, a ten list posielam na socialku postou alebo ho tam mam zaniest?
janaGT
04.05.05,10:00
ešte som zabudla napísať, že na sociálke - teda aspoň v Trnave - je potrebné spolu s ELDP predložiť aj sprievodný list, vzor prikladám v prílohe.

A lepšie je keď to zanesieš osobne, na kópiu ti dajú "štempel" . ale nič sa nestane, keď to odošleš poštou - najlepšie doporučenou.
Evaman
04.05.05,10:54
No ja celkom dobre nerozumiem načo je im ten zoznam odovzdaných ELDP. Lebo keď som tam bola vo februári, tak to odo mňa nikto nechcel. A keď som tam bola teraz tak mi dala teta tento zoznam a vraj , toto mi ešte vypíšte. Tak som na ňu pozrela, že to odkedy treba a ona že, treba to! Tak som to pekne vypísala a potom sa jej pýtam : aj pečiatku a môj podpis? A ona , že načo netreba. Hm, som si pomyslela svoje, veď všetky údaje zo zoznamu sú aj tak na tlačive odovzdaného ELDP.No a keď mi každú jednu fotokópiu odovzdaného ELDP potvrdí tak načo potom zoznam? Alebo žeby nemali čo robiť a takýmto kontrolovaním si krátia čas?
janaGT
04.05.05,11:02
ja som nejaké ELDP odovzdávala v marci 2004 - a už vtedy som musela vypísať aj sprievodný list!
Evaman
04.05.05,11:18
No ja som bola na socke vo februári 2005 a za stolom sedel muž čo to odo mňa preberal a nič také odo mňa nechcel a ešte som sa ho aj na to pýtala či ešte niečo treba urobiť a on , že nič len ELDP odovzdať. Nuž iný stôl, iný mrav ..
Bionda
04.05.05,11:34
V Nitre tiež zatiaľ nič, žiadny sprievodný list nevymysleli a dúfam, že ani nevymyslia.
U nás je taká fluktuácia, že by som asi zkolabovala, keby som ešte mala ku všetkému vypisovať sprievodný list.
V Trnave možno prijali niekoho protekčného a potrebujú mu dať nejakú prácu alebo majú toho málo.
jess
04.05.05,11:39
aj odo mňa pýtali minulý týždeň....neviem, asi si potrebujú 2x prečítať to isté !!!, no len dúfam, že k mesačným výkazom odvodov toto nevymyslia ??!?!
janaGT
04.05.05,11:41
aj odo mňa pýtali minulý týždeň....neviem, asi si potrebujú 2x prečítať to isté !!!, no len dúfam, že k mesačným výkazom odvodov toto nevymyslia ??!?!
a v akom meste?
jess
04.05.05,11:44
Veľký Krtíš
janaGT
04.05.05,12:05
to je teda sila, podľa mňa by na sociálkach to je jedno v akom meste, mali by pýtať tie isté veci, nie tu viac, tam menej
Bionda
04.05.05,12:15
Jednu vec celkom dobre nechápem, ak sa všetci pamätáte nedávno sa ešte vypisovali do konca januára tie "lejstrá" , ktoré SP potom prepisovala na tie kartičky (z mnohými chybami ) ,tak vymysleli tieto EL vo forme ako je to teraz , aby tie ich vyťažené pracovníčky nerobili chyby.
Teraz to zas naberá smer ku všelijakým prílohám a to som zvedavá čo ešte nás v blízkej dobe čaká. Neviem či nemajú toho dosť s Registračnými listami FO na dohody.
ALe musím uznať, že všetci čo sa venujeme personalistike a mzdám sa snažíme im prispôsobiť napriek tomu, že ich je menšina.
nikulik
05.05.05,06:28
JanaGT- no si to predstav, vcera som ten ELDP vypisala sla som s tym na socialku, ona to pozrela a otazka: a sprievodny list? no a uz som bola nahrata,ale mala som na tom tlacive aj par chyb,takze som to teraz vypisala, vytlacila sprievodny list a idem na SP, uvidim co mi povie. Takze aj u nas treba ten sprievodny list. Inac dakujem za vzor toho sprievodneho listu, zase by som to musela sama vymyslat, a nakoniec by mi este povedali ze to je zle.

Pekny dnik prajem
janaGT
05.05.05,06:30
JanaGT- no si to predstav, vcera som ten ELDP vypisala sla som s tym na socialku, ona to pozrela a otazka: a sprievodny list? no a uz som bola nahrata,ale mala som na tom tlacive aj par chyb,takze som to teraz vypisala, vytlacila sprievodny list a idem na SP, uvidim co mi povie. Takze aj u nas treba ten sprievodny list. Inac dakujem za vzor toho sprievodneho listu, zase by som to musela sama vymyslat, a nakoniec by mi este povedali ze to je zle.

Pekny dnik prajem
No vidíš, ja som to hneď hovorila, že ten sprievodný list treba.
A na ktorej sociálke to bolo - v akom meste?
nikulik
05.05.05,06:37
Ano presne tak, mala si pravdu, aj ked je to cudne ze niekde to vyzaduju a niekde nie.
Na socialke v Poprade.
jess
05.05.05,06:57
ja len nechápem, prečo to musia mať napísané 2x ...1x na liste ELDZ a vlastne to isté píšeš v sprievodnom liste :confused:
nikulik
05.05.05,06:59
ja len nechápem, prečo to musia mať napísané 2x ...1x na liste ELDZ a vlastne to isté píšeš v sprievodnom liste :confused:
jess, to mozno nechapu ani oni, len to maju pytat tak pytaju :o))) asi aby mali co zakladat a aby sme mali my viac roboty :o))
Marta V
05.05.05,19:23
Sprievodný list sociálna poisťovňa vráti poštou keď skontroluje a odošle evidenčný list na ústredie do Bratislavy a to je potom doklad pre nás, že evidenčný list bol odoslaný.
Pasyd
05.05.05,19:29
musí byť sprievodný list napísaný 2x?!?

Stačí len ELDZ a 1 sprievodný list k=opiu si dávam potvrdiť ako doklad o tom, že to na SP prevzali
ondrejvla
05.05.05,19:32
Ja mám len potvrdenú fotokópiu ELDZ, v ZA žiaden sprievodný list nežiadali. To každé mesto má iné predpisy pre SP?
nikulik
06.05.05,03:35
ano, v kazdom meste to socialka robi inak, ja som sla na socialku s ELDP a sprievodnym listom, ELDP som si prefotila ze to mi potvrdi a sprievodny list ze jej len dam, a ked som jej to dala,tak kopiu ELDP mi vratila, samozrejme nepotvrdenu a pytala sa ma ci mam sprievodny list este jeden,nemala som,tak mi len povedala ze treba nosit sprievodny list dvakrat a ze ten mi potvrdi.
janaGT
06.05.05,04:40
musí byť sprievodný list napísaný 2x?!?

Stačí len ELDZ a 1 sprievodný list k=opiu si dávam potvrdiť ako doklad o tom, že to na SP prevzaliv TT: sprievodný list 2x, 1 x si nechá SP, druhý potvrdí a vráti
nikulik
03.10.05,05:47
Chcela by som sa Vás opýtať, zaniesla som uz do SP ELDP ale zistila som, že som jej tam nezapočítala sviatok, pretože vo sviatok aj pracovala, cize ma nespravne vypocitanu vyplatu, tym padom aj zly VZ, da sa to nejako spravit? Napr. ze zavolam do SP a dohodnem sa s nimi, ze im donesiem druhy? Alebo mi to uz neuznaju?
Zita4
03.10.05,05:51
Chcela by som sa Vás opýtať, zaniesla som uz do SP ELDP ale zistila som, že som jej tam nezapočítala sviatok, pretože vo sviatok aj pracovala, cize ma nespravne vypocitanu vyplatu, tym padom aj zly VZ, da sa to nejako spravit? Napr. ze zavolam do SP a dohodnem sa s nimi, ze im donesiem druhy? Alebo mi to uz neuznaju?Na školení nám povedali, že pokiaľ je ešte ELDP na pobočke SP, treba ho vymeniť a pokiaľ už bol odoslaný na ústredie, treba urobiť opravný ELDP.
nikulik
03.10.05,06:28
Takze tam zavolam a opytam sa, dakujem Zitka, pomohla si mi.
nikulik
03.10.05,06:53
A este nieco, nenajde sa tu dobra dusa, ktora by sem prilepila ELDP ale nie farebné tlačivo? Lebo nemam farebnu tlačiareň, dakujem.
Jura
03.10.05,07:38
A este nieco, nenajde sa tu dobra dusa, ktora by sem prilepila ELDP ale nie farebné tlačivo? Lebo nemam farebnu tlačiareň, dakujem.
To máš potom jedno, lebo z tlačiarne ti aj tak výtlačok bude čierno-biely.
Livia2
03.10.05,07:48
Mám pracovníka, ktorý skončil pracovný pomer v auguste a v septembri začal PN - teda ešte v ochrannej lehote. Má sa táto PN započítať a zapísať do ELDP - do kal. dní vyl.dôb?
Zita4
03.10.05,08:03
Tá osoba už nebola Vaším zamestnancom, takže nie.
Livia2
03.10.05,08:06
Zita4 ďakujem.
nikulik
03.10.05,08:16
To máš potom jedno, lebo z tlačiarne ti aj tak výtlačok bude čierno-biely.
Ano, tie nove tlačiarne vytlacia aj farebny dokument na cierno-bielo, ale moja ja na reklamacii, namiesto toho mam starsiu tlaciaren a ked som dala tlacit tak mi vysla cista strana.
milanr
03.10.05,08:42
Mám pracovníka, ktorý skončil pracovný pomer v auguste a v septembri začal PN - teda ešte v ochrannej lehote. Má sa táto PN započítať a zapísať do ELDP - do kal. dní vyl.dôb?Nie . Je to medzi ním a soc. poisť. Ty iba vyplníš klasické "Potvrdenie ..." ako sa dáva k maródke. Pričom DPN v OL sa berie ako keby zamarodoval posledný deň, ktorý pracoval.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
stdr
06.10.05,12:31
Dobry den!
Chcela by som sa spytat, ci sa do kalendarnych dni vylucitelnych dob neudava aj pocet dni absencie. Podla navodu na vyplnenie nie, ale radsej si to tu preverim...
Zita4
06.10.05,15:18
Dobry den!
Chcela by som sa spytat, ci sa do kalendarnych dni vylucitelnych dob neudava aj pocet dni absencie. Podla navodu na vyplnenie nie, ale radsej si to tu preverim... Ja by som si to radšej preverila na Soc. poisťovni. Na školení nám bolo povedané, že napríklad pri práceneschopnosti v prvých 10 dňoch, keď sa platí náhrada príjmu a zamestnávateľ zistí nedodržanie liečebného režimu, od toho dňa nevyplatí náhradu príjmu a na ELDP aj tieto dni uvedie do vylúčiteľných dôb. Tak mi to vychádza, že je to podobný prípad ako absencia.
Maňaska
07.10.05,04:06
Podľa môjho názoru absencia nepatrí do kalendárnych dní vylúčených dôb. Ale môžem sa mýliť.
milanr
07.10.05,05:09
Ja by som si to radšej preverila na Soc. poisťovni. Na školení nám bolo povedané, že napríklad pri práceneschopnosti v prvých 10 dňoch, keď sa platí náhrada príjmu a zamestnávateľ zistí nedodržanie liečebného režimu, od toho dňa nevyplatí náhradu príjmu a na ELDP aj tieto dni uvedie do vylúčiteľných dôb. Tak mi to vychádza, že je to podobný prípad ako absencia.Neviem akosi to presne myslela, ale prvých 10 dní sa do vylúčiteľných dôb neuvádza vôbec, až KD nároku na nemocenské a ošetrovné. Takže to porušenie liečebného režimu podľa mňa s tým nemá nič spoločné. Ja som mala tiež taký prípad a pri výstupe som mu do KD vylúč.dôb uviedla KD nároku na ND, či mu ich soc. poist. aj skutočne vyplatila po prešetrení porušenia lieč. režimu ja môžem len ťažko vedieť.Prajem príjemný deň.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Zita4
07.10.05,05:16
Ja som písala o porušení liečebného režimu pri vyplácani náhrady mzdy počas prvých 10 dní. Takto nám to na školení povedala vedúca oddelenia nemocenského poistenia v pobočke sociálnej poisťovne. Prvých 10 dní sa neuvádza, ale keď poruší liečebný režim, nevyplatíš mu od toho dňa náhradu a tie dni uvedieš do KD vylúč. dôb.
milanr
07.10.05,07:47
Ja už z toho začínam byť jeleň. Ten postup pri odstúpení DPN súhlasí. Ja som tiež k DPN priložila list o porušení lieč. režimu. Ale k tomu ELDP. Mne na soc.poisť. povedali, že prvých 10 dní sa do ELDP neuvádza, iba nárok na ND, tak som to aj urobila. Tak teraz dosť dobre nerozumiem. Ak som mu náhradu príjmu za porušenie lieč. režimu krátila napr. o 4 dni, potom bol DPN ešte 50 dní (po prvých 10 dňoch), tak som do ELDP mala vylúč. doby dať 50 KD alebo 54 KD? Jeho ELDP vyzeral takto v jednom riadku:
rok 2005 01.01. - 31.07. znak A VZ xxx KD vylúč. dôb. (len ND).
V Národnom poistení č.2/2005 bol dotaz práve k vyplňovaniu ELDP počas prvých 10 dní DPN. Z uvedeného vyplýva, že obdobie DPN je obdobím dôchodkového poistenia. Prvých 10 dní DPN sa neuvádza do VZ ani do KD vylúč. dôb. Do rubriky KD vylúč. dôb sa uvádzajú výlučne doby uvedené v § 3 ods. 7 vyhlášky MPSVaR SR č. 290/1994 Z.z. A v tedy náhrada príjmu pri DPN neexistovala. Bohužiaľ k tej vyhláške sa mi nepodarilo dostať. Prosím Ťa vieš mi napísať, kde je to uvedené v zákone. Rada by som to mala v poriadku a nechcem, aby mal zamestnanec z toho niejaké problémy alebo ja keď prídu zo SP na kontrolu. Isto sa to zíde aj dobudúcna.
Zita4
07.10.05,07:53
Ja som taký prípad nemala, toto som počula na školení. Keby sa mi vyskytol tento prípad, určite by som to konzultovala so Soc. poisťovňou.:)
stdr
07.10.05,07:56
Ja by som si to radšej preverila na Soc. poisťovni. Na školení nám bolo povedané, že napríklad pri práceneschopnosti v prvých 10 dňoch, keď sa platí náhrada príjmu a zamestnávateľ zistí nedodržanie liečebného režimu, od toho dňa nevyplatí náhradu príjmu a na ELDP aj tieto dni uvedie do vylúčiteľných dôb. Tak mi to vychádza, že je to podobný prípad ako absencia.
Absencia sa do vylúčiteľných dôb nezahŕňa.
Príklad: pracovný pomer trval od 1.1.2005 do 30.9.2005
absencia od 20.9.05 do 25.9.05
Potom ELDP bude:
2005 znak A od 01 01 do 19 09 VZ ...
2005 znak A od 26 09 do 30 09 VZ ...
milanr
07.10.05,08:09
Ja nemôžem súhlasiť absencia nie je to isté ako porušenie liečebného režimu. Pri absencii ide o prerušenie účťasti na soc. poistení, musím dať RLFO. Ale počas porušenia lieč. režimu nemôže ísť o absenciu, pretože zam-nec je poistený akurát sa mu kráti dávka, ide o finančný postih.
stdr
07.10.05,08:14
Ja som nereagovala na vašu dilemu ohľadom porušenia liečebného režimu. Zodpovedala som si na dotaz č. 70 - či sa absencia zahŕňa do kal.dní vyl.dôb. Po konzultácii so Sociálnou poisťovňou je teda záver - absencia tam nepatrí.
nikulik
07.10.05,10:24
Prosím Vás do kolkých dní sa moze dat opravny ELDP?
nikulik
07.10.05,11:05
Naozaj sa nikto nenajde, kto mi pomoze? 29.09.2005 som zaniesla ELDP do SP, do kedy sa moze zaniest opravny? Je tam nejaky limit?
nikulik
07.10.05,11:14
Ďakujem Andrej, len som si chcela byt ista.
janaGT
03.01.06,06:27
chcem sa uistiť, maximálny VZ pre ELDP za rok 2005 je 6 * 43 095 + 6 * 47 475?
Pýtam sa, lebo kolegyňa ma presviedča o sume 32 000,- ...
Zita4
03.01.06,06:37
Prosím Vás do kolkých dní sa moze dat opravny ELDP?
Opravný ELDP podávaš až vtedy, keď už bol odoslaný na ústredie SP.
Nie je tam limit. Podľa toho, kedy si posielala pôvodný - zavolaj si na Soc. poisťovňu, či je potrebné posielať opravný ELDP alebo ti ho ešte vymenia. ;)
janaGT
03.01.06,06:49
chcem sa uistiť, maximálny VZ pre ELDP za rok 2005 je 6 * 43 095 + 6 * 47 475?
Pýtam sa, lebo kolegyňa ma presviedča o sume 32 000,- ...

naozaj nikto neviete?
stdr
03.01.06,09:59
Áno, je to správne - 6 * 43 095 + 6 * 47 475 = 543 420,- Sk
plavčík
25.08.06,07:00
Prosím treba k 1.8.2006 vypísať aj evidenčný list pre zamestnanca - ktorý je zároveń poberateľom starobného dôchodku? Niekde som to počul....
jankasm
25.08.06,07:13
Prosím treba k 1.8.2006 vypísať aj evidenčný list pre zamestnanca - ktorý je zároveń poberateľom starobného dôchodku? Niekde som to počul....

Tiež mám zamestnancov - dôchodcov a o niečom takom som ešte nepočula. ELDP im vypisujem len ak si chcú dať prepočítať dôchodok.
tomare
25.08.06,07:54
Citat z SP

Suma starobného dôchodku za obdobie dôchodkového poistenia získané po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok sa po 31. júli 2006 určí za rovnakých podmienok všetkým poberateľom starobného dôchodku. Z uvedeného dôvodu Sociálna poisťovňa musí mať v takýchto prípadoch k dispozícii sumy vymeriavacích základov osobitne od 1. augusta 2006. Zamestnávatelia na ELDP poistencov narodených pred 1. januárom 1951 vykonajú zápis údajov za rok 2006 osobitne za obdobie do 31. júla a osobitne od 1. augusta.
jankasm
25.08.06,10:09
Citat z SP


Suma starobného dôchodku za obdobie dôchodkového poistenia získané po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok sa po 31. júli 2006 určí za rovnakých podmienok všetkým poberateľom starobného dôchodku. Z uvedeného dôvodu Sociálna poisťovňa musí mať v takýchto prípadoch k dispozícii sumy vymeriavacích základov osobitne od 1. augusta 2006. Zamestnávatelia na ELDP poistencov narodených pred 1. januárom 1951 vykonajú zápis údajov za rok 2006 osobitne za obdobie do 31. júla a osobitne od 1. augusta.

No áno, to som už niekde čítala, ale predpokladám, že je to myslené tak, že keď budem na SP odovzdávať jeho ELDP tak mu rok 2006 rozpíšem do dvoch riadkov, do 31.7.206 a od 1.8.2006.
Alebo sa mýlim? :rolleyes: :rolleyes:
Danielle369
27.08.06,04:25
Nemýliš sa je to tak,aj Olymp to už má zapracované v update.
Lilith
28.08.06,06:49
Citat z SP


Suma starobného dôchodku za obdobie dôchodkového poistenia získané po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok sa po 31. júli 2006 určí za rovnakých podmienok všetkým poberateľom starobného dôchodku. Z uvedeného dôvodu Sociálna poisťovňa musí mať v takýchto prípadoch k dispozícii sumy vymeriavacích základov osobitne od 1. augusta 2006. Zamestnávatelia na ELDP poistencov narodených pred 1. januárom 1951 vykonajú zápis údajov za rok 2006 osobitne za obdobie do 31. júla a osobitne od 1. augusta.
Krasny dnik Tomare,
mohol/la by si mi poslat www.link (http://www.link) na tuto citaciu? ak to niekde mas ulozene, lebo to prave hladam na www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) a neviem to najst. Dakujem :)
Lilith
28.08.06,06:57
Stašek
08.10.06,20:02
Ako mám odovzdať ELDP do troch dní, keď ukončil PP dohodou 5.10., a mzdy za oktober budem robiť začiatkom novembra. Používam OLYMP, ktorý vytlačí ELDP sám - no po vypočítaní miezd, čiže až v novembri - po mesiaci???!!!
Poraďte prosím.
Paula
08.10.06,20:07
Ako mám odovzdať ELDP do troch dní, keď ukončil PP dohodou 5.10., a mzdy za oktober budem robiť začiatkom novembra. Používam OLYMP, ktorý vytlačí ELDP sám - no po vypočítaní miezd, čiže až v novembri - po mesiaci???!!!
Poraďte prosím.

V takých prípadoch urobím výpočet mzdy tomuto jedinému zamestnancovi ku dňu, kedy sa mu skončil pracovný pomer. Do troch dní mi podpíše ELDP a dostane aj zápočet rokov. Nevidím v tom problém.
Tatiana
27.02.07,12:13
Poberateľ starobného dôchodku je zamestnaný na HPP. Chce si dať prepočítať dôchodok. Je možné mu vystaviť ELDP na prepočet dôchodku k 01.08.2006?
jankasm
28.02.07,05:51
Poberateľ starobného dôchodku je zamestnaný na HPP. Chce si dať prepočítať dôchodok. Je možné mu vystaviť ELDP na prepočet dôchodku k 01.08.2006?

ELDP na prepočet dôchodku je samozrejme možné vystaviť.
Prečo k 1.8.2006? Podľa mňa za celý rok 2006, len to rozpíšeš do dvoch riadkov, jeden riadok do 31.7.2006 a druhý riadok od 1.8.2006.
nikulik
02.03.07,07:24
Ahojte, potreb.by som poradit. Volala mi dnes jedna pani zo socialnej poistovne, ohladom ELDP, ktorý som zaniesla do SP. Do kolonky KAL.DNI VYLUC.DOB. sa píše OČR-ka len 10dní? Čize ak ma prerušenie z dôvodu očr-ky, lebo bola viac ako 10 dni na očrke tak to sa nepíše do tej kolonky?
nikulik
02.03.07,07:57
Nevie mi nikto poradit????
katkaj
02.03.07,08:05
Ahojte, potreb.by som poradit. Volala mi dnes jedna pani zo socialnej poistovne, ohladom ELDP, ktorý som zaniesla do SP. Do kolonky KAL.DNI VYLUC.DOB. sa píše OČR-ka len 10dní? Čize ak ma prerušenie z dôvodu očr-ky, lebo bola viac ako 10 dni na očrke tak to sa nepíše do tej kolonky?

Tu máš metodické usmernenie zo sociálnej poisťovne;)



Kalendárne dni vylúčených dôb
(Rubrika sa nevypĺňa zamestnancom narodeným po 31. decembri 1984)
(Údaje pre určenie sumy dôchodku podľa predpisov účinných do 31. decembra 2003)
V tejto rubrike sa počtom kalendárnych dní uvádzajú doby, ktoré sa vylučujú pri zisťovaní priemerného mesačného zárobku, uvedené v § 3 ods. 7 vyhlášky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 290/1994 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o sociálnom zabezpečení.


Ide o počet kalendárnych dní obdobia
· po ktoré mal poistenec nárok na nemocenské, ošetrovné (predtým podpora pri ošetrovaní člena rodiny),
· ošetrovania člena rodiny od 11. dňa potreby takého ošetrovania (starostlivosti) do skončenia potreby tohto ošetrovania (starostlivosti),
· po ktoré sa rodič staral o dieťa do šiestich rokov veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmich rokov, ktorému sa neposkytovala starostlivosť v zariadení sociálnych služieb,
· materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, poskytovania vyrovnávacej dávky,
· základnej služby, náhradnej služby alebo zdokonaľovacej služby v rámci vojenskej služby (aktuálne do 31. decembra 2005),
· civilnej služby (aktuálne do 31. decembra 2005),
· účasti na zákonnom štrajku,
· po ktoré sa občanovi poskytovala náhrada mzdy z vážnych prevádzkových dôvodov, pre ktoré organizácia nemôže poskytovať pracovníkovi prácu - § 130 ods. 3 Zákonníka práce; v súčasnosti § 142 ods. 4 Zákonníka práce v znení zákona č. 210/2003 Z. z. (obdobie poskytovania náhrady mzdy podľa § 142 ods. 1 až ods. 3 Zákonníka práce v znení zákona č. 210/2003 Z. z. nemožno v tejto rubrike vykázať, pretože nie sú dobou uvedenou v § 3 ods. 7 vyhlášky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 290/1994 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o sociálnom zabezpečení). [I]
nikulik
02.03.07,08:16
To znamená, že sa tam uvádzaju dni od 11.dna OČR? Ale ved aj prvých 10 dni platí soc.poistovna zamestnancovi OČR-ku, takze aj to by malo byt ako kal. dni vyl.dôb nie???
katkaj
02.03.07,08:20
To znamená, že sa tam uvádzaju dni od 11.dna OČR? Ale ved aj prvých 10 dni platí soc.poistovna zamestnancovi OČR-ku, takze aj to by malo byt ako kal. dni vyl.dôb nie???

Ide o počet kalendárnych dní obdobia
·po ktoré mal poistenec nárok na nemocenské, ošetrovné (predtým podpora pri ošetrovaní člena rodiny),
·ošetrovania člena rodiny od 11. dňa potreby takého ošetrovania (starostlivosti) do skončenia potreby tohto ošetrovania (starostlivosti),

Aj ošetrovné aj po 11-tom dni ;)
nikulik
02.03.07,08:25
No a ide o to, že ja som tam uviedla celu OČR-ku, od 1. dna ako bola pracovníčka na OČR-ke až do posledného dna, čiže aj všetky dni po 11.dni a pracovníčka SP mi povedala, že to mám zle.
katkaj
02.03.07,08:27
No a ide o to, že ja som tam uviedla celu OČR-ku, od 1. dna ako bola pracovníčka na OČR-ke až do posledného dna, čiže aj všetky dni po 11.dni a pracovníčka SP mi povedala, že to mám zle.


A povedala ti čo tam máš dať ?
nikulik
02.03.07,09:09
Nie, nič nepovedala, len ze si to mam pozriet este raz. Tak tomuto nechapem. Asi tam zajdem osobne.
katkaj
02.03.07,09:11
Nie, nič nepovedala, len ze si to mam pozriet este raz. Tak tomuto nechapem. Asi tam zajdem osobne.

No podľa toho usmernenia to máš dobre. :confused:
jankasm
02.03.07,09:25
Napíš nám ako pochodíš. Aj nás by zaujímalo čo sa jej na tom nepáči. ;)
nikulik
02.03.07,09:30
Dobre, buduci tyzden tam skocim a dam vam vediet. Ďakujem za rady.
Jozef
05.03.07,09:11
Prosim vas,
zasiela sa socialnej poistovni evidencny list aj pre dohodarov?
katkaj
05.03.07,09:13
Prosim vas,
zasiela sa socialnej poistovni evidencny list aj pre dohodarov?

Nie neposiela ;) Ved ani neplatia dôchodkové poistenie ;)
nikulik
13.03.07,07:56
Napíš nám ako pochodíš. Aj nás by zaujímalo čo sa jej na tom nepáči. ;)

No baby, takze bola som osobne v soc.poistovni. Rozpisem vam to aby ste pochopili ako to bolo.
Pracovníčka pracovala od 09.10.2006 do 06.02.2007.
OČR-ky:
18.12.2006 - 02.01.2007
08.01.2007 - 23.01.2007
...a do ELDP som to napisala takto:
2006 09.10.2006 - 31.12.2006 kal.dni-14
2007 01.01.2007 - 06.02.2007 kal.dni-18

Vlastne tu OČR-ku som dala do kalendarnych dni.

A ta pracovnička v SP mi to vratila a opravila takto:
2006 09.10.2006 - 28.12.2006 kal.dni-14
2007 01.01.2006 - 06.02.2007 kal.dni-18
03.01.2007 - 17.01.2007
24.01.2007 - 06.02.2007

A este dodala: "Ale nesnažte sa to pochopiť, lebo to sa pochopiť nedá!":eek:

A teraz sa pytam, ma to logiku? Ja to napisem tak ako mi to kazala ak to tak chcu!
Jana Motyčková
13.03.07,10:49
No baby, takze bola som osobne v soc.poistovni. Rozpisem vam to aby ste pochopili ako to bolo.
Pracovníčka pracovala od 09.10.2006 do 06.02.2007.
OČR-ky:
18.12.2006 - 02.01.2007
08.01.2007 - 23.01.2007
...a do ELDP som to napisala takto:
2006 09.10.2006 - 31.12.2006 kal.dni-14
2007 01.01.2007 - 06.02.2007 kal.dni-18

Vlastne tu OČR-ku som dala do kalendarnych dni.

A ta pracovnička v SP mi to vratila a opravila takto:
2006 09.10.2006 - 28.12.2006 kal.dni-14
2007 01.01.2006 - 06.02.2007 kal.dni-18
03.01.2007 - 17.01.2007
24.01.2007 - 06.02.2007

A este dodala: "Ale nesnažte sa to pochopiť, lebo to sa pochopiť nedá!":eek:

A teraz sa pytam, ma to logiku? Ja to napisem tak ako mi to kazala ak to tak chcu!
Trošku ten rok 2007 nesedí.
OČR po 10. dni je prerušením poistného, t.j. končí sa poistenie. Preto
r. 2006 poistenie je od 9.10 do podľa mňa 27.12.2006, do vylučiteľných dôb sa ale dávajú dni celej OČR v r.2006, t.j. aj v čase kedy bolo prerušenie - prečo neviem, máto väzbu ešte na nejaký starý zákon a naozaj sa to ani nesnažím pochopiť. Podobne r.2007, poistenie vzniklo po nástupe z OČR 3.1.2007, konči sa 10.-tym dňom OČR, t.j. 17.1.2007, znovu poistenie vznikne po skončení OČR 24.1.2007. Dni celej OČR sa dajú do r. 03.01.2007-17.01.2007
t.j.
2006 09.10.2006 - 27.12.2006,kal. dni vyl. dôb 14
2007 03.01.2007 - 17.01.2007,kal.dni vyl. dôb 18 (vrátane tej OČR 1.-2.1.)
2007 24.01.2007 - 06.02.2007
Arava
20.03.07,11:02
Prosím poraďákov o radu
Ako mám vyplniť ELDP zamestnancovi, ktorý u nás pracoval do 28.2.2007, kedy organizácia s ním rozviazala pracovný pomer, ale od 21.2.2007 do 28.2.2007 mal absenciu. Sú dni absencie prerušením poistného obdobia a na ELDP sa zapíšu nasledovne: rok 2007 od 1.1. do 20.2.2007 a vymeriavací základ za toto obdobie a druhý zápis bude od 21.2.2007 do 28.2.2007 a vymeriavací základ bude nulový????
:confused: Alebo dni absencie dať do vylúčiteľných dôb???? a zápis na ELDP bude: rok 2007 od 1.1.2007 do 28.2.2007 a vylúčitelné doby 6 dní absencie??( pracovné dni alebo kalendárne dni absencie???) nenám v tom jasno:rolleyes:
Arava
20.03.07,13:03
Prosím poraďákov o radu
Ako mám vyplniť ELDP zamestnancovi, ktorý u nás pracoval do 28.2.2007, kedy organizácia s ním rozviazala pracovný pomer, ale od 21.2.2007 do 28.2.2007 mal absenciu. Sú dni absencie prerušením poistného obdobia a na ELDP sa zapíšu nasledovne: rok 2007 od 1.1. do 20.2.2007 a vymeriavací základ za toto obdobie a druhý zápis bude od 21.2.2007 do 28.2.2007 a vymeriavací základ bude nulový????
:confused: Alebo dni absencie dať do vylúčiteľných dôb???? a zápis na ELDP bude: rok 2007 od 1.1.2007 do 28.2.2007 a vylúčitelné doby 6 dní absencie??( pracovné dni alebo kalendárne dni absencie???) nenám v tom jasno:rolleyes:
Kedže mi zatial nikto neodpovedal pozerala som v zákon 461/2003 o Soc. poistení a §26 písmeno c, hovorí že povinné dôchodkové poistenie sa prerušuje ak má zamestnanec neospravedlnenú neprítomnosť v práci. Ale aj tak neviem ako mám vyplniť ELDP.:confused:
Jana Motyčková
20.03.07,13:11
Prosím poraďákov o radu
Ako mám vyplniť ELDP zamestnancovi, ktorý u nás pracoval do 28.2.2007, kedy organizácia s ním rozviazala pracovný pomer, ale od 21.2.2007 do 28.2.2007 mal absenciu. Sú dni absencie prerušením poistného obdobia a na ELDP sa zapíšu nasledovne: rok 2007 od 1.1. do 20.2.2007 a vymeriavací základ za toto obdobie a druhý zápis bude od 21.2.2007 do 28.2.2007 a vymeriavací základ bude nulový????
:confused: Alebo dni absencie dať do vylúčiteľných dôb???? a zápis na ELDP bude: rok 2007 od 1.1.2007 do 28.2.2007 a vylúčitelné doby 6 dní absencie??( pracovné dni alebo kalendárne dni absencie???) nenám v tom jasno:rolleyes:
Absencia je preuršenie poistenia. V ELDP bude len 1 riadok od 1.1. do 20.2.2007, tam bude aj VZ za to obdobie. Absenciu neuvádzaš vo vylučiteľných dobách - tam bude teda 0 dní.
Arava
21.03.07,07:23
Ďakujem somij za odpoveď a prajem všetkým poraďákom pekný deň!!!:)
fipina
22.03.07,07:15
Mám podobný prípad. Zamestnanec mal A od 01.01 do 09.01, kedy sme s ním rozviazali pracovný pomer. Pri ukončení PP sme mu preplatili nevyčerpanú dovolenku.
Zápis :
2007 ; od 0 ; do 0; VZ 6580,-; Vyl. dni 0
Je to tak správne?
fipina
22.03.07,12:03
Mám podobný prípad. Zamestnanec mal A od 01.01 do 09.01, kedy sme s ním rozviazali pracovný pomer. Pri ukončení PP sme mu preplatili nevyčerpanú dovolenku.
Zápis :
2007 ; od 0 ; do 0; VZ 6580,-; Vyl. dni 0
Je to tak správne?

Prosím, prosíííím.
Hronská Iveta
22.03.07,12:40
Prosím, prosíííím.
Keďže má zamestnanec od 1.1.07 do 9.1.07 neplatené voľno (v tomto prípade zrejme absenciu), zamestnancovi sa podľa §26 zákona o SP prerušuje povinné NP, DP aj PvN. Keďže ELDP slúži na evidenciu DP, nemáte na ňom ani čo pre r.2007 oznamovať. Ak ste aj vyplatili z dôvodu ukončenia PP k 9.1.07 nevyčerpanú dovolenku, ak by sme dodržali zákon, keďže sa to vyplatilo v čase prerušenia poistenia, počas ktorého sa neplatia odvody na SP, za toto obdobie by sa nemal teda zaplatiť ani odvod z preplatenej nevyčerpanej dovolenky. Viem však, že Soc. poisťovni sa to nebude páčiť, ale počas prerušenia poistného sa podľa zákona jednoducho odvod neplatí a ani toto obdobie sa neeviduje.
monickab
16.04.07,07:21
Ahojte,
mám 2 otázočky:
1. ráta sa do VZ aj odstupné?
2. zamestnankyňa nastúpila 26.3.2007 a v ten deň aj skončila. Treba poslať ELDP aj za tento jeden deň?
Zita4
16.04.07,08:16
Ahojte,
mám 2 otázočky:
1. ráta sa do VZ aj odstupné?
2. zamestnankyňa nastúpila 26.3.2007 a v ten deň aj skončila. Treba poslať ELDP aj za tento jeden deň?
Odstupné nejde do VZ.
Aj za jeden deň treba poslať ELDP, ak tam bol VZ.
monickab
16.04.07,09:09
ďakujem...
michelle84
24.08.07,08:12
Ako je to s vyplňovaním "Kal. dní vylúč. dôb" v ELDP u dôchodcu, keď bol na PN. Od 10. dňa mu nie je vyplácané nemocenské, takže do vylučiteľných dôb neuvediem nijaký počet dní?
KatarínaL
23.01.08,14:29
Chcem vyplniť ELDP, ale neviem ako. Ide o nášho bývalého zamestnanca - dôchodcu. Dôchodok mu bol priznaný od 6.4.2006. Pracovný pomer sme s ním ukončili 31.12.2007. Na SP už bol zaslaný ELDP za obdobie od 1.1.2004 - 5.4.2006. Neviem ako mám vypísať ELDP teraz po ukončení PP....iba za obdobie od 6.4.2006 - 31.12.2007 alebo znovu mám uviesť aj obdobie 1.1.2004 - 31.12.2007?
Ingrid G.
23.01.08,17:36
Chcem vyplniť ELDP, ale neviem ako. Ide o nášho bývalého zamestnanca - dôchodcu. Dôchodok mu bol priznaný od 6.4.2006. Pracovný pomer sme s ním ukončili 31.12.2007. Na SP už bol zaslaný ELDP za obdobie od 1.1.2004 - 5.4.2006. Neviem ako mám vypísať ELDP teraz po ukončení PP....iba za obdobie od 6.4.2006 - 31.12.2007 alebo znovu mám uviesť aj obdobie 1.1.2004 - 31.12.2007?

Na SP pošleš ELDP za obdobie od 6.4.2006 do 31.12.2007.
moni
26.01.08,14:47
Môžte mi prosím Vás poradiť, ako mám vypísať ELDP, pokial zamestnanec počas troch mesiacov čerpal po 2-3 dni neplatené voľno v každom mesiaci nesúvisle za sebou? Ďakujem.
selenay
26.01.08,15:19
Evidenčný list DZ sa posiela po ukončení pracovného pomeru. Termín je do 3 dní. Ako sa to dá stihnúť, keď napr. zamestnanec skončí 31.januára 2008 a do 3. februára 2008 by sa mal doručiť na Sociálnu poisťovňu???!!!:mad:
Je to jednoznačné, že sa to musí zaslať, ale do 3 dní? Sociálna poisťovňa - pobočka to potom - po skontrolovaní zašle na Ústredie SP do Blavy. Ak zamestnanec požiada o predčasný dôchodok, evidenčný list sa musí vystaviť k dátumu, kedy dosiahne dôchodkový vek. Napr. mala som prípad predčasných dôchodcov, ktorí odchádzali vo veku 55 rokov (bývalí baníci). 55 rokov dosiahol 25. septembra 2007. K tomuto dátumu je potrebné vyhotoviť ELDZ s tým, že mzda sa uvedie presne k tomuto dátumu (čiže k 25.9.). On však bude ďalej pracovať a ukončí pracovný pomer 31.12.2007. Za rok 2007 je potrebné vyhotoviť druhý evidenčný list a to za obdobie od 25.septembra 2007 do 31.12.2007. Mzda za september sa musí presne rozrátať tak, že v prvom ELDZ bude uvedená od 1.9. do 25.9. a v druhom od 26.9.do 31.12.2007. Tieto predčasné dôchodky sa raz ročne prehodnocovali a teda bolo po roku treba vyhotovovať ELDZ. V súčasnosti sa mi zdá, že to už neplatí, ELDZ sa vyhotoví až po ukončení pracovného pomeru.
KatarínaL
20.02.08,09:01
Chcela by som poradiť ohľadom vyplnenia ELDP, ak ide o dôchodkyňu ktorá u nás pracovala v priebehu roka 2006 - 2007 viackrát - vždy na dobu určitú:
22.9.06 - 23.12.06 - Dohoda o vykonaní práce
8.1.07 - 9.2.07 - Zmluva na dobu určitú
3.4.07 - 1.8.07 - Zmluva na dobu určitú
13.11.07 - 7.12.07 - Zmluva na dobu určitú
Dohoda o vykonaní práce sa do ELDP neuvádza, však? A neviem či tie zvyšné pracovné pomery mám napísať na tri ELDP alebo iba na jedno?
katkaj
20.02.08,09:04
Chcela by som poradiť ohľadom vyplnenia ELDP, ak ide o dôchodkyňu ktorá u nás pracovala v priebehu roka 2006 - 2007 viackrát - vždy na dobu určitú:
22.9.06 - 23.12.06 - Dohoda o vykonaní práce
8.1.07 - 9.2.07 - Zmluva na dobu určitú
3.4.07 - 1.8.07 - Zmluva na dobu určitú
13.11.07 - 7.12.07 - Zmluva na dobu určitú
Dohoda o vykonaní práce sa do ELDP neuvádza, však? A neviem či tie zvyšné pracovné pomery mám napísať na tri ELDP alebo iba na jedno?

Dohoda sa na ELDP neuvádza. Kedže mala zamestnankyňa tri samostatné PP tak by som vyplnila tri ELDP na každý PP zvlášť
KatarínaL
20.02.08,09:08
Na SP pošleš ELDP za obdobie od 6.4.2006 do 31.12.2007.

Takže na SP som poslala iba ELDP od 6.4.2006 - 31.12.2007. Vrátili mi ho ale späť a chceli nový ELDP za roky 2004, 2005, 2006, 2007.:confused:
VERONIKA6
20.02.08,09:21
Takže na SP som poslala iba ELDP od 6.4.2006 - 31.12.2007. Vrátili mi ho ale späť a chceli nový ELDP za roky 2004, 2005, 2006, 2007.:confused:
Tak im odovzdaj za roky ktoré pýtajú spolu so sprievodným listom 2 x a jeden Ti potvrdia a vrátia.
Magma
25.02.08,07:44
Zamestnanec si vybavuje predčasný dôchodok, naďalej zostáva pracovať. Na EL je potrebné ku dňu požiadania o dôchodok uviesť presný vymeriavací základ, alebo stačí odhadom. Do výpočtu dôchodku sa započítavajú iba ucelené kalendárne roky, alebo celková doba zamestnania, teda do dňa podľania žiadosti?
jankasm
25.02.08,09:56
Zamestnanec si vybavuje predčasný dôchodok, naďalej zostáva pracovať. Na EL je potrebné ku dňu požiadania o dôchodok uviesť presný vymeriavací základ, alebo stačí odhadom. Do výpočtu dôchodku sa započítavajú iba ucelené kalendárne roky, alebo celková doba zamestnania, teda do dňa podľania žiadosti?

Podľa mňa sa počíta celá doba, do dňa podania žiadosti. Načo by inak chceli ten ELDP vyplniť k tomu dňu? A určite nestačí odhadom. Musíš mu spracovať výplatu do toho dňa, aby si vedela uviesť skutočný VZ. ;)
katka25
14.03.08,18:52
Prosím vás, neviete aké sú sankcie za neskoré odovzdanie ELDP ?
KvetkaK
14.03.08,18:55
Prosím vás, neviete aké sú sankcie za neskoré odovzdanie ELDP ?
Ja myslím, že zatiaľ nedáva za to sociálna poisťovňa nejaké penále. Možno pri kontróle:cool:. Ale lepšie ich odovzdať neskoro, ako vôbec.
katka25
14.03.08,19:06
ďakujem.:) dúfam aj ja, že za to penále nebudú, a samozrejme odovzdať treba, aj ked popravde, (absolutne) všetko o zamestnancoch má soc. poistovna v databáze, tak načo tá byrokracia ... :confused:
katka25
17.03.08,14:07
ešte sa chcem uistiť : v návode na vyplnenie je dosť jasne napísané, že rubriky VZ počas vylúčených dôb a KD vylúčených dôb sa nevyplnaju zamestnancom, nar. po 31.12.1984. Mala som zamestnanca nar. v r 1987, takže jemu tie vylúčené doby tam naozaj nemám písať? lebo ich má dosť ... :confused:
katka25
17.03.08,15:33
zrejme túto tému asi nikto nečíta ... škoda :mee:
Jana Motyčková
18.03.08,07:22
Naozaj zamestnancom narodeným po 31.12.1984 sa tieto rubriky nevypĺňajú.
katka25
18.03.08,15:42
Ďakujem Jana.

Dnes ráno som na poradu už neprišla, pretože som mala pocit viny, že som sa vôbec niečo opýtala, a ten pocit vyplýval z toho, že som náhodou čítala blog o tom, ako sa tu opakovane kladú tie isté otázky, a že poraďáci odpovedajú nezištne, a že sa to zneužíva, atd., tak som si radšej zavolala priamo na soc.poisťovňu. Tam mi pracovníčka povedala, že aj zamestnancom narodeným po 31.12.1984 sa vyplňajú rubriky VZ počas vylúčených dôb a KD vylúčených dôb, hoci podla návodu sa vyplňať nemajú.:eek: A tiež je pravda, že za neskoré odovzdanie ELDP nie sú žiadne sankcie, vraj je dobré, že som si vôbec spomenula, že to treba odovzdať. ;) (a mám aj zamestnaca, ktorý dal výstup už pred 3 rokmi. Ups - to je odkaz pre takých opozdilcov ako som ja, aby sa nebáli ;))

A tomu, kto mi dal mínusový bod odkazujem, že som sa pýtala niečo, čo tu ešte nebolo, (alebo som proste zle hľadala) - nevytvárala som kvoli tomu duplicitnú tému, ale ak som ho naštvala svojim príspevkom, tak sa ospravedlnujem. Na porade sa mi páči, som tu regnutá už od r.2006, ale to že mám málo príspevkov znamená, že takmer vždy, ked som niečo potrebovala, tak som si to našla, čo na Porade velmi ocenujem, a tým pádom som nemusela dávať otázky. Písala som až vtedy, ked som si vážne nevedela rady. Aj by som tu čítala a bola častejšie, ale okrem účtovníctva a personalistiky mám na starosti aj dalšie veci vo firme, čiže mi naozaj nestáva čas nato, aby som aj ja niekedy poradila...
profi
18.03.08,15:54
Prosím Vás o radu pri vyplnení ELDP, teda ak tu ešte takto neskoro niekto je...zamestnanec bol zamestnaný od 1.4.07-6.9.07 na PN bol od 18.5.07-1.6.07 do EL písem iba jeden riadok 2007 A 01042007 06092007 VZ...Kal.dni výl.dôb 5? alebo to treba rozpísať do 2 riadkov,po pravde mam v tom strasny zmatok a aj dnes ma zo socialky s tromi EL vratili:( dakujem za pomoc vopred
katka25
18.03.08,16:03
Prosím Vás o radu pri vyplnení ELDP, teda ak tu ešte takto neskoro niekto je...zamestnanec bol zamestnaný od 1.4.07-6.9.07 na PN bol od 18.5.07-1.6.07 do EL písem iba jeden riadok 2007 A 01042007 06092007 VZ...Kal.dni výl.dôb 5? alebo to treba rozpísať do 2 riadkov,po pravde mam v tom strasny zmatok a aj dnes ma zo socialky s tromi EL vratili:( dakujem za pomoc vopred

presne tak ako si napísal - len ten 1 riadok s 5 KD vyl.dôb :)
profi
18.03.08,16:16
ďakujem pekne
katka25
18.03.08,22:09
Aké odkazy na zákon alebo iný všeobecne záväzný predpis použila "pracovníčka", ktorá Ti do telefónu tvrdila to, čo som si dovolil z Tvojho príspevku vytrhnúť a odcitovať? Je ochotná táto pracovníčka sociálnej poisťovne svoje tvrdenie potvrdiť aj písomne? Alebo Ti to už stihla potvrdiť aj písomne? Podelíš sa s nami touto informáciou?
nežiadala som od nej písomné potvrdenie, pravdupovediac ma to ani nenapadlo, ale máme sa ešte osobne stretnúť a tieto veci prebrať, takže potom sa s tebou endrju, aj s ostatnými poraďákmi veľmi ochotne podelím o tieto informácie :):):)



Dovolím si pri tejto príležitosti parafrázovať myšlienku jedného nemenovaného poraďáka: "Neznalosť zákona sociálnou poisťovňou poistenca neospravedlňuje".
veľmi, veľmi výstižné ! :D




Odporúčam do pozornosti bod číslo 15 Etikety.

Ďakujem, priznám sa, že som si túto etiketu vôbec nevšimla, ups, aj teraz som mala trochu problém ju nájsť na tomto obšírnom fóre. :) A pokiaľ ide o bod 15, tak pripomínam, že som sa neurazila, len vysvetľovala. Zdalo sa mi totiž, že moja otázka nebola o nič horšia ako tie ostatné. Ale už chápem, proste niekomu sa jednoducho vôbec nepáčila, a basta! :D




P.S.
Kvôli citovanému "odkazu" som si osobne dovolil použiť tlačidlo "vypni" pri príspevku číslo 142 v tejto téme.

Ďakujem za porozumenie. :)
Nemáš za čo, začínam si už zvykať byť vypnutá. :D A kedže mi tvoj príspevok pripadá veľmi poučný, dovolila som si ho oceniť. :):)
Jana Motyčková
19.03.08,07:06
Tam mi pracovníčka povedala, že aj zamestnancom narodeným po 31.12.1984 sa vyplňajú rubriky VZ počas vylúčených dôb a KD vylúčených dôb, hoci podla návodu sa vyplňať nemajú.
Pojem vylúčené doby sa v novom zákone (po 1.1.2004) o SP vôbec nevyskytuje. Vylúčené doby boli v starom zákone a len v určitých výnimocných prípadoch majú význam pri stanovení dôchodku po 1.1.2004 a nemajú žiaden význam pre osoby narodené po 31.12.1984. Zisťovala som to už dosť dávno, takže presné zdôvodnenie nedrźím v hlave, ale v princípe je to tak, ako som napísala.
maria-
19.03.08,07:11
za rok 2003 neuvadzame príjem, nakoľko evidenčné listy u každého zamestanca bolo potrebné odovzdať na SP. V novom EL sa uvádza príjem za roky 2004......
Ak má predčasný starobný dôchodok uvádzaš do nového EL príjem od priznania predčasného starobného dôchodku.
MAKU
23.03.08,11:53
Dobrý deň,
ako je to s evidenčným listom dôchodcu ktorý požiada o dôchodok ale bude nadalej pracovať napr. od 1.5.2008. Na stránke SP som našiel že ho musí pri žiadosti o dôchodok doložiť, v tejto debate som sa dozvedel EL sa dokladá len pri skončení pracovného pomeru. Čo teda doloží žiadateľ o dôchodok ktorý mieni ďalej pracovať??
Ďakujem.
Jana Motyčková
25.03.08,07:20
Žiadatel o dôchodok doloží aj EL do dátumu, od ktorého žiada o dôchodok.
katka25
28.03.08,09:56
Aké odkazy na zákon alebo iný všeobecne záväzný predpis použila "pracovníčka", ktorá Ti do telefónu tvrdila to, čo som si dovolil z Tvojho príspevku vytrhnúť a odcitovať? Je ochotná táto pracovníčka sociálnej poisťovne svoje tvrdenie potvrdiť aj písomne? Alebo Ti to už stihla potvrdiť aj písomne? Podelíš sa s nami touto informáciou?

Tak ako som sľúbila endrujovi, tak aj píšem o tom ako som pochodila na SP. (konečne som sa po náročnom daňovopriznávacom týždni dostala aj tam :D). Zamierila som si to rovno na pracovníčku, s ktorou som telefonovala. Zistila som, že pracuje na celkom inej dôchodkovej agende, nie na ELDP. Ale vraj predtým to robila, preto sa k tomu "vedela" vyjadriť. Teraz som sa jej na to spýtala ešte raz, a hned jej ukázala to upozornenie na druhej strane tlačiva o tom, že sa zamestnancom nar. po 31.12.1984 nevyplňa rubrika vylúčených dôb, tak zostala trochu zarazená, ale dala mi za pravdu. Ona zrejme funguje ešte na tom starom kartičkovom systéme ELDP, kedy vylúčené doby mali svoj význam, ale ako hovorí Jana Motyčková, teraz sa už v novom zákone tento pojem nevyskytuje.
Potom som išla do dverí, kde sa naozaj ELDP zaoberajú, a tam mi to bolo samozrejme absolútne potvrdené. K tomu nedorozumeniu by vôbec nemuselo dôjsť, ak by ma vtedy telefonicky prepojili na správnu osobu. A prečo som sa práve ja pýtala na takú samozrejmú vec? No lebo som to odovzdávala neskoro, tlačivo som mala už 3r staré, nebola som si istá, či sa niečo nezmenilo. Takže všetko je vysvetlené a prepáčte za veľa kriku pre nič. :rolleyes::D (btw. chýba mi tu hanbiaci sa smajlík )
p.s. a sprievodný list bol tiež potrebný :rolleyes:
nika.sum
16.05.08,11:13
Ahoj, musim vypisat pre mamu kt. zamestnavam evidencny list doch. zabezpecia. Kedze bola zamestnana u mna od 16.12.2002 tak do r. 2003 mi kazali vypisat este stary listok.
Mam tam trosku problem s kolonkou druh zamestnania - je to nejako stanovené alebo vypisem cinnosti kt. vykonava z prac. zmluvy?
A potom tam je este kolonka druh cinnosti podla ciselneho označenia a nazvu povolania rezortného zoznamu - prosim poradte kde to najdem?
Mama si ide poziadat o predcasny dochodok o par mes. skor a kazali jej priniest evidencny list, staci urobit kopie, kt. mi potvrdia ze ich prevzali?
Dufam, ze sa najde niekto kto mi poradi, dakujem Vam uz dopredu velmi pekne
Modroocko
16.05.08,11:32
Mám tento prípad každý rok, jedna naša pracujúca dôchodkyňa si každý rok žiada o prepočítanie dôchodku, ale ELDP jej do ruky nedávam, posielam ho priamo na sociálnu poisťovňu, neuvádzam v ňom dátum zániku poistenia a priložím sprievodný list, v ktorom uvediem, že PP naďalej trvá a tlačivo bolo vydané pre účely prepočítania výšky starobného dôchodku.
tuta
16.05.08,12:18
Na starých tlačivách na prvej strane som druh zamestnania vypisovala stále rovnaký a to: pracovník v pracovnom pomere.
Kolónku druh činnosti podľa číselného označenia, ktorý sa nachádza na druhej som nechávala voľnú. A takto s vypísaným ELDZ na SP som nemala nikdy problém.
nikulik
20.05.08,16:53
Ahojte, potrebovala by som vypisat ELDP dôchodcovi, ale neviem aky mam dat vymeriavaci zaklad VZ. Lebo ked sa pozriem do ročného mzdového listu toho dôchodcu napr. za marec 2007 tak HM má 7346,-, odvody na zdravotné poistenie ma počítané zo sumy 7346,- ale ostatné poistenia su ratané zo sumy 7600,-. Aku sumu mam brat do ELDP ako VZ? Hrubu mzdu?
nikulik
21.05.08,11:11
nevie mi nikto poradit?
VERONIKA6
21.05.08,11:21
Na mzdovom liste máš vymeriavacie základy poist. na dôchod., nemoc. Tak opíš ten vymeriavací základ.
nikulik
21.05.08,11:54
Dakujem pekne veronika.
VERONIKA6
21.05.08,12:14
Nikulik chcela som sa Ti poďakovať súkromnou správou ale máš to akési preplnené a nedá sa odoslať. Takže vďaka a pekný deň.
ivti
05.06.08,15:41
Prosím vás o pomoc pri vyplnení ELDP, zamestnanec končí PP, za rok 2007 bol PN od 13.9.2007 do 4.11.2007, poraďte mi prosím ako rok 2007 do ELDP zapísať. Do VZ patrí aj náhrada príjmu za prvých 10 dní PN a preplatená dovolenka? Vypĺňa sa kolonka "VZ počas vylúč.dôb"? Ďakujem vám veľmi pekne.
Kolejová
06.06.08,05:37
Do VZ vylúčiteľných dôb nedoplňaš nič, ale do stĺpca dni vylučiteľných dôb napočítaš dni od 11-teho dňa PNS čiže od 23.9.07 do 4.11.2007.
Čo patrí do VZ ? Ja sa držím mzdového listu, čiže ak z nich odviedol poistné na dôchodkové poistenie tak aj preplatená dovolenka. Náhrada tam myslím nepatrí.

L.
thalia13
07.06.10,08:31
Prosím o radu, môžem poslať do SP evidenčný list aj bez podpisu zamestnanca? dakujem mooc
rodina1
07.06.10,08:33
Prosím o radu, môžem poslať do SP evidenčný list aj bez podpisu zamestnanca? dakujem mooc
Áno.
Metodický pokyn k vyplneniu ELDP.

Podpis poistenca
Po vykonaní zápisu údajov zamestnávateľ predloží evidenčný list na podpis
poistencovi (zamestnancovi) v záujme toho, aby mohol skontrolovať správnosť
zapísaných údajov a zistiť, že zamestnávateľ splnil povinnosť viesť evidenciu na účely
dôchodkového poistenia. Pokiaľ však zamestnanec nepodpísal evidenčný list z rôznych
dôvodov (napr. preto, že zamestnanec v čase zápisu údajov po konečnom mzdovom
vyúčtovaní už nebol zamestnaný u zamestnávateľa, ktorý je povinný vyhotoviť
a odoslať evidenčný list), neznamená to, že by takýto evidenčný list nebol
hodnoverným dokladom na účely dôchodkového poistenia.
vieraaaa
07.06.10,08:34
Prosím o radu, môžem poslať do SP evidenčný list aj bez podpisu zamestnanca? dakujem mooc
Samozrejme, SP akceptuje aj nepodpísané ELDP.
thalia13
07.06.10,08:49
dakujem krásne za pomoc :)
JM1968
28.07.10,09:58
Zdravím, prosím skúsenejších o odobrenie môjho postupu vyplnenia ELDP.
Zamestn. bola do februára na RD a v júli končí PP, rok 2010 rozpíšem do 2 riadkov, jeden bude bez znaku poistenia, len do kal. dní vylúč.dôb napíšem dobu RD a v ďalšom riadku znak poistnia A, dátum od nástupu z RD po ukončenie v júli. A do vylúč dôb. napíšem jej ošetrovné aj keď ani jedno neprekročilo 10 dní? Nakoľko na SP zúria dovolenky a nemala som ešte takýto prípad budem vďačná za rady...
brčko
28.07.10,10:18
Zdravím, prosím skúsenejších o odobrenie môjho postupu vyplnenia ELDP.
Zamestn. bola do februára na RD a v júli končí PP, rok 2010 rozpíšem do 2 riadkov, jeden bude bez znaku poistenia, len do kal. dní vylúč.dôb napíšem dobu RD a v ďalšom riadku znak poistnia A, dátum od nástupu z RD po ukončenie v júli. A do vylúč dôb. napíšem jej ošetrovné aj keď ani jedno neprekročilo 10 dní? Nakoľko na SP zúria dovolenky a nemala som ešte takýto prípad budem vďačná za rady...

ja by som to vyplnila všetko do jedného riadku.

Ak by napr. končila RD 3.2.20010 (t.j. 31+3=34dní) a jej PP končí napr. 31.7.2010 a čerpala očr napr. 2x po 8dní (spolu 16dní), tak by som uviedla:
2010 A 04 02 31 07 sumu vym.základu ... kald.dni vylúčit. dôb= 50

a pozor, znak RD sa používal v období do 30.6.2005, kedy nebolo prerušené poistnie v SP počas RD. Pri RD čerpanej v období od 1.7.2005 sa to už nepoužíva, lebo je dôch.poistnie prerušené (mamičky sú v tom čase dôch.poistné štátom ako osoby riadne sa starajúce o dieťa do 6rokov a nie ako zamestnanci)

ja som napr. čerpala RD v obd. 3.6.2005-dajmetomu do 26.decembra 2007 a zadala som v r. 2005
2005 RD 03 06 30 06 vylúč.dni 212
2006 vylúč. dni 365
2007 A 27 12 31 12 vym.zákl.. vylúč.dni 360

a ešte tu taký typ:
http://www.porada.sk/1465857-post6.html
JM1968
28.07.10,10:27
ja by som to vyplnila všetko do jedného riadku.

Ak by napr. končila RD 3.2.20010 (t.j. 31+3=34dní) a jej PP končí napr. 31.7.2010 a čerpala očr napr. 2x po 8dní (spolu 16dní), tak by som uviedla:
2010 A 04 02 31 07 sumu vym.základu ... kald.dni vylúčit. dôb= 50
ahá...táto verzia sa mi páči viac ako tá moja:)ďakujem, pekný deň
Aďka S
28.07.10,11:00
Zdravím, prosím skúsenejších o odobrenie môjho postupu vyplnenia ELDP.
Zamestn. bola do februára na RD a v júli končí PP, rok 2010 rozpíšem do 2 riadkov, jeden bude bez znaku poistenia, len do kal. dní vylúč.dôb napíšem dobu RD a v ďalšom riadku znak poistnia A, dátum od nástupu z RD po ukončenie v júli. A do vylúč dôb. napíšem jej ošetrovné aj keď ani jedno neprekročilo 10 dní? Nakoľko na SP zúria dovolenky a nemala som ešte takýto prípad budem vďačná za rady...

Zdravím,
ja by som to urobila tak, ako si písala v Tvojom pôvodnom príspevku. Ak je niekto na RD, vypíše sa len rok, bez znaku a do vylúčených dôb sa napíšu dni RD. Čo sa týka OČR, píšu sa do vylúčených dôb, aj keď nepresiahnu 10 dní. Prvých 10 dní sa vypúšťa len pri PN.
Myslím si, že Tvoja verzia je pracnejšia, ale správna. Leda že by nie. :)
JM1968
28.07.10,11:59
Zdravím,
ja by som to urobila tak, ako si písala v Tvojom pôvodnom príspevku. Ak je niekto na RD, vypíše sa len rok, bez znaku a do vylúčených dôb sa napíšu dni RD. Čo sa týka OČR, píšu sa do vylúčených dôb, aj keď nepresiahnu 10 dní. Prvých 10 dní sa vypúšťa len pri PN.
Myslím si, že Tvoja verzia je pracnejšia, ale správna. Leda že by nie. :)
ďakujem pekne...asi sa na to vyspím, alebo im zoberiem obe a nech si vyberú:)pekný deň
brčko
28.07.10,12:35
snád sa mi podarí skopírovať zo stránok SP - Formuláre
http://www.socpoist.sk/616/1567s
v časti Evidenčný list dôchodkového poistenia sa nachádza aj
Metodické usmernenie pre zamestnávatelov, z ktorého som kopírovala.
Je to celkom dobré usmernenie, aj ked je to kopec strán, som to prelúskavala už dávnejšie, ked som za seba a kolegynu na RD posielala ELDP. Môj mi nevrátili.
V originále je aj tabulka ELDP, no tu sa to skopírovalo ako písaný text.

Príklad 1: Zamestnankyňa čerpá rodičovskú dovolenku počas celého kalendárneho
roka 2005 a 2006 až do 30. júna 2007.
8
V rubrike „Obdobie dôchodkového poistenia” je potrebné v roku 2005 zapísať
obdobie dôchodkového poistenia od 1. januára do 30. júna, pričom k tomuto obdobiu
bude v rubrike „Znak poistenia” priradený údaj RD, v roku 2006 bude uvedený údaj
„2006” v rubrike „Kalendárny rok”, pričom nebude uvedený žiadny znak poistenia ani
obdobie dôchodkového poistenia a v roku 2007 bude uvedené obdobie dôchodkového
poistenia od 1. júla do 31. decembra (ak v roku 2007 bude obdobie dôchodkového
poistenia trvať do konca tohto kalendárneho roka) a v rubrike „Znak poistenia” sa
uvedie znak A. Obdobie od 1. júla 2005 do 30. júna 2007 na evidenčnom liste v časti
„Obdobie dôchodkového poistenia” nebude uvedené, pretože obdobie prerušenia
povinného dôchodkového poistenia nie je obdobím dôchodkového poistenia
a z tohto dôvodu sa na evidenčnom liste neuvádza.
V rubrike „Kal. dni vylúč. dôb” sa počtom kalendárnych dní uvádzajú doby, ktoré
sa vylučujú na zistenie priemerného mesačného zárobku. Ide o doby uvedené v § 3
ods. 7 vyhlášky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky
č. 290/1994 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o sociálnom
zabezpečení, teda podľa právnych predpisov platných pred 1. januárom 2004 (pozri
tiež časť „Kalendárne dni vylúčených dôb”). Medzi tieto doby patrí aj obdobie, po ktoré
sa rodič stará (staral) o dieťa do šiestich rokov veku. Pretože rodičovská dovolenka
spadá do obdobia vyššie uvedenej starostlivosti o dieťa, je potrebné aj obdobie
rodičovskej dovolenky vykázať v rubrike „Kal. dni vylúč. dôb”, a to bez ohľadu na to, či
bola čerpaná do 30. júna 2005 alebo po tomto dátume.
V tejto rubrike, v súlade s vyššie uvedeným príkladom, je potrebné obdobie
rodičovskej dovolenky v roku 2005 a 2006 zapísať počtom kalendárnych dní od
1. januára do 31. decembra, t. j. 365 dní, a v roku 2007 od 1. januára do 30. júna, t. j.
181 dní.
Údaje potrebné na výpočet priemerného
osobného mzdového bodu podľa zákona
č. 461 / 2003 Z. z. v znení neskorších predpisov
Údaje potrebné na výpočet
priemerného mesačného
zárobku podľa predpisov
účinných do 31. 12. 2003
Kalendárny
rok Znak
poistenia od do VZ VZ počas vylúč. dôb Kal. dni vylúč. dôb
2005 RD 01 . 01 30 . 06 000000 365
Kalendárny
rok Znak
poistenia od do VZ VZ počas vylúč. dôb Kal. dni vylúč. dôb
2006 . . 000000 365
Kalendárny
rok Znak
poistenia od do VZ VZ počas vylúč. dôb Kal. dni vylúč. dôb
2007 A 01 . 07 31 . 12 101667 181
Z vyššie uvedeného vyplýva, že v rubrike „Kal. dni vylúč. dôb” je potrebné
zapísať všetky vylúčené doby, ktoré sa vyskytnú počas trvania zamestnania, teda
v období zapísanom v rubrikách „Dátum vzniku” a „Dátum zániku” pracovného pomeru
(iného pracovného vzťahu). Skutočnosť, či dni vylúčenej doby sú zároveň aj dňami
dôchodkového poistenia alebo nie, nemá na ich uvádzanie v rubrike „Kal. dni
vylúč. dôb” žiaden vplyv.
JM1968
29.07.10,08:28
ešte raz všetkým veľmi pekne ďakujem
Heni
22.08.10,14:56
prosím, ako vyplniť ELDP pri zamestnankyni, ktorá požiadala v 11/2009 o predčasný dôchodok a teraz ukončila prac. pomer?
kedže ELDP bol kvôli výpočtu dôchodku za obdobie do 11/2009 zaslaný, treba zaslať na novom tlačive len 12/2009 a 1-8/2010?
(je narodená v r. 1954 - po vyhľadávaní v poradách som čítala len o zamestnancoch, kt. boli narodení do r. 1951)
katka50
22.08.10,15:03
prosím, ako vyplniť ELDP pri zamestnankyni, ktorá požiadala v 11/2009 o predčasný dôchodok a teraz ukončila prac. pomer?
kedže ELDP bol kvôli výpočtu dôchodku za obdobie do 11/2009 zaslaný, treba zaslať na novom tlačive len 12/2009 a 1-8/2010?
(je narodená v r. 1954 - po vyhľadávaní v poradách som čítala len o zamestnancoch, kt. boli narodení do r. 1951)
Príklad: Ak požiadala o PSD od 15.11.2009 - ELDP si jej vystavila do 14.11.2009. Teraz jej vystavíš r. 2009 od 15.11.2009 do 31.12.2009 a rok 2010 od 1.1. do ukončenia prac. pomeru. Zamestnancom narodeným do 31.12.1950 je potrebné vyplniť v ELDP R. 2006 na 2x-rozdeliť aj vym.základ.Čiže raz budeš mať r.2006 od 1.1.2006 do 31.7.2006 a 2.krát od 1.8.2006 do 31.12.2006.
Aďka S
10.11.10,13:08
Zamestnancom narodeným do 31.12.1950 je potrebné vyplniť v ELDP R. 2006 na 2x

Prečo? A prečo len zamestnancom narodeným do 31.12.1950? Bola som pár dní dozadu na školení a tiež tam spomínali - len tak medzi rečou - že SP v 2006 hromadne vracala ELDP, väčšina prítomných žien pritakávala, ale vôbec netuším, o čo išlo. V tej dobe som ani len netušila, že dáke ELDP existuje a môj šéf len krčí ramenami... :(
Vopred ďakujem.
katka50
10.11.10,13:11
Zamestnancom narodeným do 31.12.1950 je potrebné vyplniť v ELDP R. 2006 na 2x

Prečo? A prečo len zamestnancom narodeným do 31.12.1950? Bola som pár dní dozadu na školení a tiež tam spomínali - len tak medzi rečou - že SP v 2006 hromadne vracala ELDP, väčšina prítomných žien pritakávala, ale vôbec netuším, o čo išlo. V tej dobe som ani len netušila, že dáke ELDP existuje a môj šéf len krčí ramenami... :(
Vopred ďakujem.
Pretože bola novela zákona 461/2003 a narodeným pred 1.1.1951 treba vykazovať na ELDP r.2006 na 2x. od 1.1.2006 do 31.7.2006 a od 1.8.2006 do 31.12.2006.

Zo stránky Soc. poisťovne

S účinnosťou od 1. augusta 2006 sa suma starobného dôchodku za obdobie dôchodkového poistenia získané po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok po 31. júli 2006 určí podľa § 66 ods. 2 až 4 zákona č. 461/2003 Z. z. aj u poberateľov starobného dôchodku, ktorým vznikol nárok na jeho výplatu pred 1. januárom 2004. Za obdobie dôchodkového poistenia získané pred 1. augustom 2006 sa však suma starobného dôchodku zvýši podľa § 261 ods. 3 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení zákona č. 310/2006 Z. z. Z uvedeného dôvodu Sociálna poisťovňa musí mať v takýchto prípadoch k dispozícii sumy vymeriavacích základov osobitne od 1. augusta 2006 a preto je potrebné, aby zamestnávatelia na evidenčnom liste poistencov narodených pred 1. januárom 1951 vykonali zápis údajov za rok 2006 osobitne za obdobie do 31. júla a osobitne od 1. augusta.
margaretka71
27.12.10,15:35
Má niekto chuť skontrolovať správnosť vyplanenia ELDZ v tomto prípade? Robím to totiž prvý krát pri čerpaní RD a MD. Takže:

PP od 18.4.2005 do 31. 8. 2010
od 26. 4. 2007 do 1. 7. 2007 PN
od 2. 7. 2007 do 13. 1. 2008 MD
od 14. 1. 2008 do 31. 8. 2010 RD

2005 A 18 04 - 31 12 príslušný VZ
2006 A 01 01 - 31 12 príslušný VZ
2007 A 01 01 - 31 12 príslušný VZ kal.dni vyl.dôb 240
2008 A 01 01 - 13 01 VZ 0,- kal.dni vyl.dôb 13
2008 kal.dni vyl. dôb 352
2009 kal.dni vyl. dôb 365
2010 kal.dni vyl. dôb 243
vieraaaa
27.12.10,15:44
ja iba k roku 2008 - bol prestupný
margaretka71
27.12.10,15:51
ďakujem za upozornenie, a ináč to mám dobré?
veronikasad
27.12.10,15:53
Nerobíš mzdy v OLYMPe? Prečo ho vypisuješ ručne ?
margaretka71
27.12.10,15:55
ja robím v MRP. Ale keďže som mzdy iba prebrala a nemám všetky údaje pokope tak som ho robila ručne.
veronikasad
27.12.10,15:56
MRP-čko nepoznám, ale v OLYMPe sa dá napr. nahodiť aj predch.obdobie (keď sa mzdy nerobili) a vytlačiť komplet ELDP. Možno to ide aj v MRP.
margaretka71
27.12.10,16:00
neviem neskúšala som. Ide aj o to, že niekedy v MRP sa nedala vykázať MD ako MD v dochádzke /bola iba možnosť NV/ tak som to vykazovala ako NV/ takže to nie je tak ako by malo byť. Tak som chcela ELDZ vyplniť ručne , aby to bolo ako má byť. Trápila som sa nad tým, to je pravda, preto som chcela, aby to niekto iný skontroloval.
Andyke
27.12.10,16:13
2005,2006,2009 a 2010 máš dobre.
2007 A 01 01 - 01 07 prísl. VZ kal.dni vyl.d. 57 dní
2007 MD 02 07 – 31 12 kal. dni vyl.dôb 183
2008 MD 01 01 – 13 08 13 01 kal.dni vyl.d. 366
margaretka71
27.12.10,16:19
MD končila 13.1.2008 nie 13.8.2008 , čiže nemá byť rok 2008 od 01 01 - 13 01 kal dni vyl.d. 13? Nepomýlila si sa?
Andyke
27.12.10,16:21
Tam sa spočíta doba MD a RD spolu.

Stiahni formulár ELDP zo stránky soc.poist. a vyplň na počítači.
margaretka71
27.12.10,16:30
Čiže v roku 2008 je chybyčka. Má tam byť do 31. 8. a nie do 13. 8. ? Dobre hovorím? A pri roku 2007 nemá byť 56 dní? Mne to takto vychádza.
Andyke
27.12.10,16:35
Áno, prehodila som číslice, správne má byť do 31.8.
PN 57 dní ako som písala hore.
margaretka71
27.12.10,16:40
Bože asi som otrava, alebo my to nepáli. Môžeš mi to presne ešte raz vypísať ako by to malo byť v ELDZ, lebo už mám v tom asi chaos. Prosím
Andyke
27.12.10,16:51
2005 A 18 04 - 31 12 príslušný VZ
2006 A 01 01 - 31 12 príslušný VZ

2007 A 01 01 - 01 07 prísl. VZ kal.dni vyl.dôb 57
2007 MD 02 07 – 31 12 VZ 000000 kal. dni vyl.dôb 183
2008 MD 01 01 – 13 01 VZ 000000 kal.dni vyl.d. 366
2009 VZ 0,00 kal.dni vyl. dôb 365
2010 VZ 0,00 kal.dni vyl. dôb 243
Tamila
27.12.10,16:55
V MRP vždy vytlačím evidenčný list priamo. Dá sa dokonca aj niektorý údaj prepísať ak treba.
Andyke
27.12.10,16:56
Tu máš tlačivo v prílohe.
margaretka71
27.12.10,18:10
Andyke veľmi pekne ti ďakujem za pomoc. Škoda, že ti nemôžem dať bodík. Pekný večer.
ZuzanaA
28.12.10,11:44
Prosím o pomoc s vyplnením ELDP. U zamestnankyne to bolo takto:
1. HPP od 1.2.2007 do 21.2.2007
2. nástup na MD 22.2.2007 do 7.11.2007
3. RD od 8.11.2007 do 8.9.2009
4. nastup do práce 9.9.2009, ukončenie 12.12.2010

Olymp mi to vytlačil takto:
2007 A 0102 2102
2007 MD 2202 0711 313 dní
2008 - 366 dni
2009 A 09093112 251 dní
2010 A 01011212

Zo SP mi to vrátili na prepracovanie, môžte mi prosím pomôcť ako to má byť správne?
Veľmi pekne ďakujem.
Mirica-LV
28.12.10,12:06
Prosím o pomoc s vyplnením ELDP. U zamestnankyne to bolo takto:
1. HPP od 1.2.2007 do 21.2.2007
2. nástup na MD 22.2.2007 do 7.11.2007
3. RD od 8.11.2007 do 8.9.2009
4. nastup do práce 9.9.2009, ukončenie 12.12.2010

Olymp mi to vytlačil takto:
2007 A 0102 2102
2007 MD 2202 0711 313 dní
2008 - 366 dni
2009 A 09093112 251 dní
2010 A 01011212

Zo SP mi to vrátili na prepracovanie, môžte mi prosím pomôcť ako to má byť správne?
Veľmi pekne ďakujem.



pozri príspevok 188
ZuzanaA
28.12.10,12:23
pozri príspevok 188
Ďakujem, už sa s tým mordujem. :o
Andyke
28.12.10,17:01
ZuzanaA :

2007 A 01 02 21 02 prísl. VZ
2007 MD 22 02 07 11 VZ 000000 vyl.dni 313 dní
2008 01 01 31 12 VZ 000000 vyl.dni 366 dni
2009 A 01 01 31 12 251 dní
2010 A 01 01 12 12 prísl.VZ
ZuzanaA
03.01.11,11:08
ZuzanaA :

2007 A 01 02 21 02 prísl. VZ
2007 MD 22 02 07 11 VZ 000000 vyl.dni 313 dní
2008 01 01 31 12 VZ 000000 vyl.dni 366 dni
2009 A 01 01 31 12 251 dní
2010 A 01 01 12 12 prísl.VZ

Veeeľmi pekne ti ďakujem. Si super.
Predsa len otázka, ten rok 2009 je dobre? Tam bol nástup do práce 9.9. 2010 až do toho 12.12.2010.
Andyke
03.01.11,11:27
V 1.Tvojom príspevku si písala, že nástup do práce 9.9.2009 a teraz že 9.9.2010.
Tak kedy? Pokiaľ v r. 2009, tak bude tak ako som písala + uvedieš prísl. VZ.
ZuzanaA
03.01.11,11:48
V 1.Tvojom príspevku si písala, že nástup do práce 9.9.2009 a teraz že 9.9.2010.
Tak kedy? Pokiaľ v r. 2009, tak bude tak ako som písala + uvedieš prísl. VZ.
Ospravedlňujem sa, správne to malo byť toho 9.9.2009. Ďakujem za trpezlivosť a ochotu.
ZuzanaA
11.01.11,11:35
Len pre zaujímavosť, poslala som vyplnený ELDP ako mi poradila Andyke, za čo jej ďakujem ešte raz a nepáčilo sa im, že rok 2008 som uviedla dátum 01 01 až 31 12 a VZ nuly, vyžiadali si PRÁZDNE kolonky, uviesť iba rok a kal. dni vyl. dôb.