dareckova
31.01.07,16:32
Môže byť celý rok v knihe jázd cieľ cesty len Bratislava /celý rok u jednej firmy? t.zn. každý pracovný deň cesta Brodské - bratislava a späť 150 km?
rastom
31.01.07,15:44
No. Môže... ved to tam máš :o))))
Ale teraz vážne.
Každému, kto na to kukne je to jasné.
Bydlisko Brodské, práca BLAVA, no nie?
Alebo sa mýlim?
Kde je prevádzka? Blava, Brodské? alebo aj aj.
Auto súkromné alebo firemné?
dareckova
31.01.07,16:07
prevádzka Brodské, práca Blava, auto súkromné
Zita5
31.01.07,16:24
To celý rok chodil Brodské-Blava , ani jeden deň nebol na prevádzke ?Za celý rok tá istá trasa znie nepresvedčujúco .....

Ak to má čím doložiť zmluvy ,objednávky, preberacie protokoly o odovzdaní práce a podobne .....je to na ňom , on bude musieť veľmi argumentovať .

Zdá sa mi , že ide o umelé navyšovanie výdavkov v súvislosti so závislou činnosťou na tzv."ŽL" .....možno áno možno nie , ale otázka k tomu smeruje .

Nedoporučujem to písať tou formou .Možno niekto bude zdielať iný názor .
Marína
31.01.07,17:11
.............
Možno niekto bude zdielať iný názor .
Ťažko Zitka, ťažko.
dareckova
31.01.07,18:07
A faktury za celý rok od jednej a tej istej firmy v BA
ako argument nestačia?
Zita5
31.01.07,18:12
A faktury za celý rok od jednej a tej istej firmy v BA
ako argument nestačia?

Asi si nepochopila čo som chcela mojim príspevkom povedať , ale stačia "faktúry ".
dareckova
31.01.07,19:12
Akože nebol na prevádzke? Však prevádzka je trvalé bydlisko: Brodské
Danila
31.01.07,19:17
Akože nebol na prevádzke? Však prevádzka je trvalé bydlisko: BrodskéTak skús napísať predmet činnosti. Lebo v tomto prípade stopercentne platí, čo napísala Zitka.
Zita5
31.01.07,19:19
V jeho prípade , že celý rok má fakturáciu jednému odberateľovi a nič iné , tak by som zvažovala o uplatnení paušálnych výdavkov .Treba to prepočítať ako by mu to vyšlo , tým pádom by tie cesty nemusel vykazovať .
dareckova
01.02.07,08:34
Paušálne by mu vyšla veľká daň, lepšie mu výjdu skutočné náklady. Je niekde v zákone napísané, že nemôže živnostník pracovať celý rok na jednom mieste? manžel robí u jednej BA firmy, kde stavajú činžiak od základov a ako vieme ten za pár mesiacov nepostavia so všetkými prácami vo vnútri. Inak pre túto firmu už pracuje 8 rokov, stále ako živnostník. To chcú teda daňováci, aby si tie cesty vymyslel, aby jazdil každú chvíľu niekam inam?
rastom
01.02.07,09:12
Paušálne by mu vyšla veľká daň, lepšie mu výjdu skutočné náklady. Je niekde v zákone napísané, že nemôže živnostník pracovať celý rok na jednom mieste? manžel robí u jednej BA firmy, kde stavajú činžiak od základov a ako vieme ten za pár mesiacov nepostavia so všetkými prácami vo vnútri. Inak pre túto firmu už pracuje 8 rokov, stále ako živnostník. To chcú teda daňováci, aby si tie cesty vymyslel, aby jazdil každú chvíľu niekam inam?
Skutočné náklady?? :D Asi si o tom myslíme väčšina to isté :D
Navyše to tak trošku dosť splňa "zamestnávanie na živnosť"
Ak robí len pre jedého "odberatela"
A dať si dopravu vpodstate z domu do práce samozrejme môžeš,
môžeš skoro všetko.... :)
Ak si to obhájiš pri danovej kontrole :)
dareckova
01.02.07,09:24
A zamestnanie na živnosť nie je prípustné? Alebo sú potom nejaké iné pravidlá?
Danila
01.02.07,09:49
A zamestnanie na živnosť nie je prípustné? Alebo sú potom nejaké iné pravidlá?Zamestnanie na živnosť je prípustné. Na posúdenie celej tejto problematiky je skutočne nevyhnutné poznať obsah zmluvy. Pretože jedna vec je postaviť dom na kľúč pre zákazníka stavebnou firmou a druhá vec je pracovať ako murár, tesár, obkladač... na nejakej stavbe, čo má znaky obchádzania závislej činnosti a vyhýbanie sa odvodom zo strany zamestnávateľa a pod..... Určite si už teraz pochopila o čom je reč.
dareckova
01.02.07,10:30
Tak ale to je potom problém toho zamestnavateľa, nie náš. alebo sa mýlim
Danila
01.02.07,11:31
Tak ale to je potom problém toho zamestnavateľa, nie náš. alebo sa mýlimProblém zamestnávateľa vzhľadom k inšpektorátu práce, DÚ a pod. Problém Tvojho manžela, že sa nechal dotlačiť niekam, kde je viac práce, starostí a menej peňazí. Takže predsa sme sa aspoň k niečomu dopátrali. Pretože ak by DÚ evidentne preukázal, že sa jedná o závislú prácu,určite by vyvodil príslušné závery. Ale to by sme mohli pokračovať ďalšími otázkami....
dareckova
01.02.07,12:13
Myslím si, že netreba v takomto zmluvnom vzťahu vidieť nič zlé, naopak, je to v súlade so zákonom a ak je to ešte aj uvedené v zmluve. Veď je povinný vykonávať činnosť, na ktorú sa zaviazal a v súlade s jeho záujmami, ktoré pozná a musí poznať! (viď. ustanovenie § 566 a nsal. Obchodného zákonníka (http://www.porada.sk/autolink.php?id=12&script=showthread&forumid=59)). Však predsa Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom. Keď vychádzame z tejto definícii a aj z ostatných ustanovení zákona (živnostenského), nie je potrebné pre výkon živnosti používať prevádzky, pracoviská a pod. živnostníka, ale môže činnosť vykonávať aj u zmluvného partnera a aj sústavne. Dôležitá je tu zmluva a jej obsah a nemyslím zi, že daňové alebo iné orgány štátu môžu takýto vzťah dohodnutý v súlade s právom spochybňovať. Rovnako nie je nikto oprávnený nariaďovať živnostníkovi, koľko zmlúv môže mať uzatvorených a pre koľkých zmluvných partnerov môže vykonávať činnosť.
Danila
01.02.07,15:02
Myslím si, že netreba v takomto zmluvnom vzťahu vidieť nič zlé, naopak, je to v súlade so zákonom a ak je to ešte aj uvedené v zmluve. Veď je povinný vykonávať činnosť, na ktorú sa zaviazal a v súlade s jeho záujmami, ktoré pozná a musí poznať! (viď. ustanovenie § 566 a nsal. Obchodného zákonníka (http://www.porada.sk/autolink.php?id=12&script=showthread&forumid=59)). Však predsa Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom. Keď vychádzame z tejto definícii a aj z ostatných ustanovení zákona (živnostenského), nie je potrebné pre výkon živnosti používať prevádzky, pracoviská a pod. živnostníka, ale môže činnosť vykonávať aj u zmluvného partnera a aj sústavne. Dôležitá je tu zmluva a jej obsah a nemyslím zi, že daňové alebo iné orgány štátu môžu takýto vzťah dohodnutý v súlade s právom spochybňovať. Rovnako nie je nikto oprávnený nariaďovať živnostníkovi, koľko zmlúv môže mať uzatvorených a pre koľkých zmluvných partnerov môže vykonávať činnosť.Ja s Tebou absolútne súhlasím. To, čo si tu napísala je ako z učebnice. Až na to, že my o voze, a ty... však vieš. Ja tiež tvrdím, že je dôležité to čo som ti vyznačila. Apropo? Nebavili sme sa o knihe jázd? Čím ďalej tým viac ma presviedčaš, že nie si si celkom istá zákonnosťou uplatnenia každodenných cestovných náhrad. Ale to už si určite na základe uvedeného vyriešiš.
dipe
09.02.07,15:56
Vie mi niekto poradiť, ako sa vypisuje kniha jazd, myslim podľa čoho hmmm vlasne na základe čoho?
Nikto mi povedal, že nepotrebuje ani doklad o nákupe PHM, ale keď si bude robiť knihu jazd tak si to všetko môže dať do nákladov. To by som aj rozumela no nie je mi dosť jasné ako to vlastne funguje. Podľa mňa to je tak, že idem z miesta A do mesta B na túto cestu autom si kúpim PHM. Cestu si zapíšem do knihy jazd. Tak to robím celý rok. ....a, že vraj to nie je tak ?!?!?!
dipe
09.02.07,16:32
:) .....poradte mi , prosím :confused:
dipe
13.02.07,19:26
Vie mi niekto poradiť, ako sa vypisuje kniha jazd, myslim podľa čoho hmmm vlasne na základe čoho?
Nikto mi povedal, že nepotrebuje ani doklad o nákupe PHM, ale keď si bude robiť knihu jazd tak si to všetko môže dať do nákladov. To by som aj rozumela no nie je mi dosť jasné ako to vlastne funguje. Podľa mňa to je tak, že idem z miesta A do mesta B na túto cestu autom si kúpim PHM. Cestu si zapíšem do knihy jazd. Tak to robím celý rok. ....a, že vraj to nie je tak ?!?!?!

.....vie mi niekto poradiť???
Zita5
13.02.07,19:33
vikinka
13.02.07,19:39
Kniha jázd musí obsahovať cieľ cesty,hod.odchodu,príchodu,počet najazdených km,stav tachometra a účel cesty.Vypisuje sa na základe pracovných ciest,ktoré sú uskutočnené v rámci dosiahnutia zdanit.príjmov.To či je potrebný doklad o nákupe PHL záleží na tom či ja auto zaradené v majetku-(áno bločky PHL),alebo sa uplatňuje paušál -(netreba).Jazdy by mali byť opodstatnené a súvisieť s podnikateľskou činnosťou.