Narmor
31.01.07,16:31
Dobry den, potreboval by som poradit ohladom platby dane z primu za predaj nehnutelnosti. Stari rodicia mi darovali byt v roku 2003. Tento byt vsak nebol stale vyuzivany a oni si ponechali trvale bydlisko v tomto byte aj ked sa viac zdrziavali v ich rodinnom dome. Ja som v byte trvale bydlisko nemal. V roku 2006 som byt predal. Podla sucasnych zakonov, ak sa nemylim, by som mal teda zaplatit dan z primu. Je mozne dat do odpocitatelnych poloziek (nákladov) aj cenu nehnutelnosti zistenu odhadcom pri nadobudnuti?
betka
31.01.07,17:12
stari rodicia tam urcite mali trvaly pobyt najmenej 2 roky a pre nich by bol prijem z predaja oslobodení. Mohli predat ten byt oni a ...........
Pepa
31.01.07,17:15
Je mozne dat do nákladov aj cenu nehnutelnosti zistenu odhadcom pri nadobudnuti?

Áno - výdavkom v tomto prípade je cena nehnuteľnosti v čase nadobudnutia.
Narmor
31.01.07,18:03
Ano urcite by bolo lepsie keby ten byt predavali oni, avsak zla suhra okolnosti vsetko zmenila a byt bol situovany do budovy kde sa prestahoval urad prace a kdeze bol bez samostatneho vchodu, bol som nuteny ho predat. Aj to sa stava. Dakujem za vase odpovede.
Beata2
01.02.07,06:15
Ahoj poraďáci, chcela by som nadviazať na túto tému. Moja známa uvažuje nad predajom bytu za symbolickú cenu, pretože nespĺňa podmienky na oslobodenie tohto príjmu od dane (dva roky trvalý pobyt, alebo vlastníctvo päť rokov). Je to možné, čo by jej na to povedal DÚ?
Pepa
01.02.07,06:18
Ahoj poraďáci, chcela by som nadviazať na túto tému. Moja známa uvažuje nad predajom bytu za symbolickú cenu, pretože nespĺňa podmienky na oslobodenie tohto príjmu od dane (dva roky trvalý pobyt, alebo vlastníctvo päť rokov). Je to možné, čo by jej na to povedal DÚ?
Treba ho predať za tú cenu, za ktorú ho nadobudla a je to.
Marína
01.02.07,06:20
Čo je to symbolická cena? 1 Sk? Tak to ho môže rovno darovať.
Beata2
01.02.07,06:26
No to je pravda a platí to aj v prípade, ak cena za ktorú byt nadobudla je nižšia ako trhová cena? Napríklad kúpila za 350 000,. Sk, predá za 350 000,. Sk, aj keď trhová cena je dvojnásobná?
Beata2
01.02.07,06:33
Čo je to symbolická cena? 1 Sk? Tak to ho môže rovno darovať.

Aj ja som jej to hovorila, ale kupujúci trvá na kúpno-predajnej zmluve
Anja111
01.02.07,06:37
Aj mňa to zaujíma...
Klient kúpil rozvedenej dcére dvojizbový byt podľa KPZ za 100.000,-- Sk, (hoci v skutočnosti zaplatil 600.000,-- Sk). Teraz ho ide predať dcére, ale nespĺňa podmienky na oslobodenie. Čo by bolo vhodnejšie? Predať jej ho za tých 100.000,-- SK, alebo jej ho darovať?
Pepa
01.02.07,06:38
No to je pravda a platí to aj v prípade, ak cena za ktorú byt nadobudla je nižšia ako trhová cena? Napríklad kúpila za 350 000,. Sk, predá za 350 000,. Sk, aj keď trhová cena je dvojnásobná?
A čo je koho do toho za koľko predám svoj byt. Kúpila som ho za 350 predám za 350 - nepodnikám s nehnuteľnosťami aby som dosahovala zisk. Predala som svoje vlastné. A či ho ja predám, darujem abo čo - je len moja vec.
Nemaj boja - matka takto predala zdedený byt /ale nebola dedičom v priamom rade takže oslobodenie nehrozilo/ cena bytu pri nadobudnutí bola tá istá, za ktorú ho predala.
Beata2
01.02.07,06:51
Ďakujem všetkým za názory aj skúsenosti. Budem jej tlmočiť.
Leontin
01.02.07,07:28
Čo je to symbolická cena? 1 Sk? Tak to ho môže rovno darovať.
Ono s tym darovanim to nie je take jednoduche. V podstate to vyzera ako brnkacka, ale clovek s takymto bytom zije v pravnej neistote. A dovod? No jednoducho preto, ze darovacia zmluva sa da napadnut sudnou cestou od priamych dedicov, a podobne. A az do 10 rokov spät.
Ale aby som tuto moznost uplne nezavrhol, tak by bolo idealne darovat a darovat. Ak ten obdarovany to podaruje dalsiemu, tak je z toho ten prvy obdarovany vonku. Uz nema majetok a uz nie je co riesit. Dufam, ze toto nie je porusenie etikety. A treba si pomahat.
Ale i tak este pridam, ze je uplne jedno, za kolko sa byt preda. U nas je slobodna tvorba cien a ked si mysli Beata, ze ma cenu milion, tak ho moze predat aj za 10milionov, alebo naopak aj za 10Sk. Teraz neriesim aka z toho vyjde dan z prijmu (mozno bude zaskoceny), ale skutocne je len a len na ludoch, za co sa co preda. Ak teda ide o bezny obchod bez natlaku, ci nejakych specifickych podmienok, pravidiel (konkurz a podobne).
Vladimír Ozimý
12.03.08,07:00
ja sa chcem len uistiť:

Pri predaji zdedenej nehnuteľnosti postupujem rovnako ako pri dare dúfam t.j.
ak v čase dedenia by bol príjem pre poručiteľa zdaniteľným príjmom potom daňovým výdavkom je OC za ktorú ju obstaral poručiteľ ak by bol oslobodený potom je to reprodukčná cena určená znalcom.

:) poprosím o potvrdenie alebo vyvrátenie. Dakujem
Johanka
12.03.08,07:13
.... ešte musí byť splnená podmienka, že ide o majetok, ktorý nebol zahrnutý v obchodnom majetku darcu.
V najnovšom komentári k ZoDP je uvedené, že pri podmienke - "v prípade predaja tohto majetku, by sa na príjem nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9 " - sa posudzuje okamih, kedy sa vkladá do obchodného majetku .
V komentári z času, keď toto ustanovenie bolo v zákone "nové", je uvedené , že sa to posudzuje v čase darovania ...
Vladimír Ozimý
12.03.08,08:47
dá sa na dedenie pozerať ako na darovanie z tohto pohľadu? Ja to len rozoberám pretože v § 8 ods 5 písm b) sa píše, že pri dedení a darovaní sa uplatní cena podľa par. 25 V par. 25 sa však o dedení nehovorí a ocenení ale len o darovaní...
rrrrr
18.03.08,10:44
PRedala som dom a nesplnam podmienku oslobodenia od dane, ale este nie je podany navrh na zapis do katastra. peniaze mi boli vyplatene v roku 2007. Uvadzam ten prijem v DP roka 2007? Lebo dan. poradca mi povedal, ze az v roku 2008, ked bude v katastri prehlaseny kupujuci. Mne sa to vsak nezda. Dakujem za radu.