moni
31.01.07,18:46
Ahojte!
Vie mi dakto poradiť, pokial je dakto zamestnaný a zamestnávateľ zaňho odvádza poistné a okrem toho má živnosť, z ktorej nemá príjem, má povinnosť odvádzáť zdravotnej a sociálnej poisťovni poistné za živnosť? Prípadne aké má povinnosti voči nim?

Ďakujem vopred.
monikad
31.01.07,19:34
Čo sa tyka povinnosti platiť poistné ako SZČO nie je rozhodujúce, že už zamestnavatel platí odvody za teba ako za zamestnanca.

Od 1.7.2007 budes si povinne platit odvody do socialnej poisťovne, ak tvoj príjem z podnikania za rok 2006 bude vyšší ako 91200 Sk (12 x 7600 = 91200).
Pričom rozhodujuci je obrat - prijem pred odpocitanim vydavkov.

Co sa tyka zdravotnej poistovne, pre SZČO, ktorá je súčasne zamestnancom, nie je v zákone stanovené povinné minimum.
Riadis sa len ustanovením § 16 ods.5 zákona, to znamená, že preddavky nemusís vôbec platiť. Treba však túto skutočnosť oznámiť zdravotnej poisťovni.

Pri tej zdravotnej poistovni, prosim ostatnych o skontrolovanie a ak sa mylim, prip. som to nepochopila spravne, opravte ma prosim.
moni
31.01.07,20:23
Ďakujem!!!
moni
01.02.07,12:44
Ahojte.
Chcem Vás poprosiť, vie mi dakto z vás potvrdiť informácie od Monikad ohľadom zdravotnej poisťovni, keďže si nebola istá.

Ďakujem.
ŠVK
05.02.07,10:19
Mohol by mi niekto potvrdiť na 100% že ak v roku 2006 bol niekto SZČO a zároveň bol aj zamestnaný a zamestnáveteľ zaňho platil odvody do fondov, tak aj napriek tomu musel sám za seba ako za SZČO platiť odvody do zdravotnej poisťovne. Ja som toho názoru že áno, ale sú aj takí ktorí mi tvrdia opak preto som v rozpakoch. Tým pádom ak neplatil tak mu vznikol dlh 12x 966.- Sk , nie ??? ĎAKUJEM všetkým !
katkaj
05.02.07,11:52
Mohol by mi niekto potvrdiť na 100% že ak v roku 2006 bol niekto SZČO a zároveň bol aj zamestnaný a zamestnáveteľ zaňho platil odvody do fondov, tak aj napriek tomu musel sám za seba ako za SZČO platiť odvody do zdravotnej poisťovne. Ja som toho názoru že áno, ale sú aj takí ktorí mi tvrdia opak preto som v rozpakoch. Tým pádom ak neplatil tak mu vznikol dlh 12x 966.- Sk , nie ??? ĎAKUJEM všetkým !

Platí v tomto prípade aj zdravotné poistenie podľa výsledku ročného zúčtovania zdravotného. Pokiaľ má "čerstvú" živnosť tak si určí sám vymeriavací základ z ktorého bude platiť, prípadne neplatí nič a doplatí zdravotné v RZZP
ŠVK
05.02.07,13:34
Ďakujem krásne za skorú odpoveď a prajem krásny týždeň :)
chantall
07.02.07,12:16
V priebehu mesiaca budem mať ŽL. Mám otázku ohľadom zdravotného poistenia. Keďže som aj zamestnaná vzniká mi povinnosť platiť zdravotné poistenie? Z predošlých príspevkov mi to nie je v mojom prípade jasné...
Sociálne poistenie zatiaľ taktiež neplatím. Je to tak? Ďakujem.
katkaj
07.02.07,12:20
V priebehu mesiaca budem mať ŽL. Mám otázku ohľadom zdravotného poistenia. Keďže som aj zamestnaná vzniká mi povinnosť platiť zdravotné poistenie? Z predošlých príspevkov mi to nie je v mojom prípade jasné...
Sociálne poistenie zatiaľ taktiež neplatím. Je to tak? Ďakujem.

Sociálne budeš platiť až budúci rok od 1.7.2008 keď ti vyjde povinnosť platiť na základe DP za rok 2007.

Zdravotné nemusíš platiť, na budúci rok si urobíš RZZP a doplatíš prípadný nedoplatok. Alebo si môžeš určiť vymeriavací základ podľa seba a platiť si aj zo SZČO pokiaľ predpokladáš vysoké príjmy ;)
chantall
07.02.07,12:57
Čiže v 2008 si urobím RZZP a tam mi vyjde či mám alebo nemám niečo doplatiť ZP...Ale zrejme napriek tomu sa mám po obdržaní ŽL zahlásiť v ZP, že ho mám? Je to tak? Ďakujem.
katkaj
07.02.07,13:00
Čiže v 2008 si urobím RZZP a tam mi vyjde či mám alebo nemám niečo doplatiť ZP...Ale zrejme napriek tomu sa mám po obdržaní ŽL zahlásiť v ZP, že ho mám? Je to tak? Ďakujem.

Áno aj keď nebudeš ZP platiť tak sa nahlás na ZP.

Áno urobíš si v roku 2008 za tento rok RZZP a doplatíš prípadný nedoplatok.
Orsz
25.02.07,14:26
Práve rozmýšlam nad vyplňovaním daňového priznania B pre sprostredkovateľa DDS (§6ods.2d/, nemá živnosť) za rok 2006, ktorý má zároveň aj závislú činnosť. Kde uvediem nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2005 zaplatený v roku 2006 vo výške 1200,-Sk : vo výdavkoch zo sprostredkovania v tab.1 riadok 8, alebo v úhrne poistného v riadku 34. Riešili ste to niekto?
Anja111
25.02.07,14:28
Práve rozmýšlam nad vyplňovaním daňového priznania B pre sprostredkovateľa DDS (§6ods.2d/, nemá živnosť) za rok 2006, ktorý má zároveň aj závislú činnosť. Kde uvediem nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2005 zaplatený v roku 2006 vo výške 1200,-Sk : vo výdavkoch zo sprostredkovania v tab.1 riadok 8, alebo v úhrne poistného v riadku 34. Riešili ste to niekto?
Ja by som to zaradila do úhrnu poistného r. 34.
Orsz
25.02.07,14:41
Aj ja som to tak predbežne urobila - a asi to tak nechám. Ďakujem Anja.
Pepa
25.02.07,14:45
Ja by som to zaradila do úhrnu poistného r. 34.
No ja by som to do riadku 34 nedala:
Riadok 34 sa týka par. 5 ZoDP - závislá činnosť, sem vpisujem údaje z potvrdení vystavených ZAMESTNÁVATEĽMI.
Dávam to do 6 paragrafu.
Orsz
25.02.07,14:48
[quote=Pepa;401021]No ja by som to do riadku 34 nedala:
Riadok 34 sa týka par. 5 ZoDP - závislá činnosť, sem vpisujem údaje z potvrdení vystavených ZAMESTNÁVATEĽMI.
Dávam to do 6 paragrafu.[/quote

No práve toto ma pozastavilo. Pri sprostredkovaní uvádzam paušalne výdavky 40% - a k nim teda napočítať nedoplatok poistenia. Asi skúsim ešte pozisťovať.......
Pepa
25.02.07,14:54
[quote=Pepa;401021]No ja by som to do riadku 34 nedala:
Riadok 34 sa týka par. 5 ZoDP - závislá činnosť, sem vpisujem údaje z potvrdení vystavených ZAMESTNÁVATEĽMI.
Dávam to do 6 paragrafu.[/quote

No práve toto ma pozastavilo. Pri sprostredkovaní uvádzam paušalne výdavky 40% - a k nim teda napočítať nedoplatok poistenia. Asi skúsim ešte pozisťovať.......
Áno .
vikinka
25.02.07,15:13
Skús pozrieť odpoveď v drakovi,asi to bude tvoj prípad.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=40648&highlight=Nedoplatok
Orsz
25.02.07,16:04
Tam nevidím odpoveď - keďže nerobím ročné zúčtovanie, ale dańové priznanie. Ale ako tak rozmýšlam, logicky by to malo ísť takto: keďže som zistila, že 35,-Sk z tohto nedoplatku na ZP je nedoplatok, ktorý vznikol zo ZČ - teda §5 - ten zahrniem do úhrnu poistného v riadku 34. a zvyšok vznikol c súvislosti s príjmom podľa §6 ods.2d) a ten zaradím do tab.1 riadok 8 - pretože ak by sie viedol účtovníctvo, bolo by to tam riadne zaúčtované, a pri paušálnych poplatkoch je taký istý postup: paušálne výdavky + zaplatené poistné. Čo vy na to?
vikinka
25.02.07,16:17
Orsz
25.02.07,21:01
Prepáč,to nebol správny link,skús tento:
http://www.porada.sk/t44419-dodatocne-danove-priznanie-nedoplatok-z-rocneho-zuctovania-poistneho.html

Ani to nie je ono, ale ďakujem. V tomto prípade, čo mám ja, ide o to, že v roku 2006 príjmy zo sprostredkovania mal - takže daňové priznanie si podáva, tak mi vychádza, že to tam uvedie. Dodatočné DP za rok 2005 by som dávala len vtedy, ak by nemal žiadne príjmy zo sprostredk.DDS, a tým že mu teda nevzniká povinnosť podávať DP, požiadal by zamestnávateľa o ročné zúčtovanie - ktorý logicky nemôže zahrnúť nedoplatok na ZP do ročného zúčtovania s uvedenými príjmami podľa § 5, keďže nedoplatok ZP sa týkal príjmov podľa §6 - vtedy je DDP namieste, ale ja mám iný prípad.
Ale vďaka za ochotu.
Aldan
02.03.07,07:37
Chcem sa poradiť:
Mám hlavný PP, popri tom u inej firmy robím účtovníctvo na dohodu a popri tom robím u ďalšej firmy účtovníctvo ako živnostník.
Ak nechcem platiť zbytočne odvody môžem takto pracovať?
U živnostníka aby som neplatila odvody môžem zarobiť v HM 12násobok min. mzdy a na dohodu aby som neplatila zdravotné môžem zarobiť 1/2 HM 12násobku min. mzdy. Tu mi je zdaňované zrážkovou mzdou.
Vysvetľujem si to tak správne? Ak si budem striehnúť tieto dva príjmy nemusím doplácať na zdravotnom poistení a nebudú sa mi dohodové mzdy počítať k príjmu na sociálku?

Díky za odpoveď Aldan
MOTTO
02.03.07,09:09
Krásny deň!
Vie mi niekto povedať, ak zo zamestnania platím zo stropu, musím platiť aj ako SZČO odvody do SP a ZP? Ďakujem!
Orsz
02.03.07,11:02
Krásny deň!
Vie mi niekto povedať, ak zo zamestnania platím zo stropu, musím platiť aj ako SZČO odvody do SP a ZP? Ďakujem!

SP - podľa výšky príjmu zo SZČO - ak presiahneš obrat (minimálnych miezd v roku), tak áno. ZP - tam si musíš urobiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia - a určite by Ťa nejaký doplatok z príjmu zo SZČO čakal - dokonca aj preddavky, tam sa platia preddavky, ak pri výpočte pri ročnom zúčtovaní vyjdu vyššie ako 100 Sk - berie sa do úvahy len SZČO. To čo je zo zamestnania - to sa neráta do VZ a na výpočet preddavkov zo živnosti, tam sa platí predavkovo zo mzdy u zamestnávateľa.
MOTTO
02.03.07,11:59
Ďakujem za odpoveď, takže keď som platila ZP ako SZČO z MZ, čo činilo 966,- Skk tak som zle neurobila, a SP som platila tiež tak? dobre to chápem?
Orsz
02.03.07,23:46
Ďakujem za odpoveď, takže keď som platila ZP ako SZČO z MZ, čo činilo 966,- Skk tak som zle neurobila, a SP som platila tiež tak? dobre to chápem?

V týchto poisťovniach Ti vždy presne povedia koľko máš platiť - a či máš platiť z pozície SZČO - z predložených dokladov. :---
MOTTO
03.03.07,07:33
Ďakujem, preto sa informujem, lebo mám iné skúsenosti, už niekoľkokrát sa mi stalo, že pracovník daného úradu vedel menej ako roznášač novín, on medzitým asi tie noviny aj prečítal.
Ale ešte raz ďakujem!
Orsz
03.03.07,13:24
Ďakujem, preto sa informujem, lebo mám iné skúsenosti, už niekoľkokrát sa mi stalo, že pracovník daného úradu vedel menej ako roznášač novín, on medzitým asi tie noviny aj prečítal.
Ale ešte raz ďakujem!

Na presnú odpoveď by si mala podať viac informácií - napr. či výška príjmu zo živnosti presiahla minimum - pre SP, a aké preddavky si vypočítala pri RZ za rok 2005 - či máš teda povinnosť platiť.
seda
13.07.07,08:44
Dobrý deň, chcela by som si overiť, či správne rozmýšľam sprostredkovateľ DDS na základe DIČ a zároveň zamestnanec celý rok 2006. Zaslal výpis z daňového priznania 2006 do SP s čiastkovým základom 15.218,- a ročné zúčtovanie zdravotného poistenia s výpočtom preddavkov Sk 84,-, v čase keď ho zaslal bol ešte zamestnancom. Takže nemal platiť od 1.7.07 preddavky ani v SP ani v ZP. No zmena nastala 30.6.07 dostal výpoveď, tým pádom je už len sprostredkovateľom. Má začať platiť preddavky od 1.7.07 vo výške Sk 1.064,-? Ďakujem za Vaše odpovede.
katkaj
13.07.07,08:47
Dobrý deň, chcela by som si overiť, či správne rozmýšľam sprostredkovateľ DDS na základe DIČ a zároveň zamestnanec celý rok 2006. Zaslal výpis z daňového priznania 2006 do SP s čiastkovým základom 15.218,- a ročné zúčtovanie zdravotného poistenia s výpočtom preddavkov Sk 84,-, v čase keď ho zaslal bol ešte zamestnancom. Takže nemal platiť od 1.7.07 preddavky ani v SP ani v ZP. No zmena nastala 30.6.07 dostal výpoveď, tým pádom je už len sprostredkovateľom. Má začať platiť preddavky od 1.7.07 vo výške Sk 1.064,-? Ďakujem za Vaše odpovede.

Do SP nie je dôležitý základ dane ale príjem szčo. Takže pokiaľ mal príjem ako szčo viac ako 91200 za rok 2006 tak od 1.7. začne platiť odvody do SP, pokiaľ neprekročil tento príjem tak platiť nemusí.
Čo sa týka zdravotného, ak je teraz len szčo tak si platí minimum.
seda
13.07.07,08:53
Ďakujem za odpoveď, áno príjem za rok 2006 bol 25.363,- takže SP neplatí a nemusí zaslať dodatočné RZZP, že sa mení výška preddavkov?
katkaj
13.07.07,08:55
Ďakujem za odpoveď, áno príjem za rok 2006 bol 25.363,- takže SP neplatí a nemusí zaslať dodatočné RZZP, že sa mení výška preddavkov?

Len nech začne platiť, kvôli tomu nemusí podávať dodatočné rzzp. Len dúfam že je na ZP prihlásený ako szčo.