kucu
31.01.07,19:22
Ahojte. Viem že koniec marca je ešte daleko, ale potrebujem už teraz poradiť.
Som živnostník, a mám manželku na materskej dovolenke.

V minulom roku, v máji sme sa vzali. Na materskú dovolenku nastúpila v júli. Jej príjem za obdobie, odkedy bola mojou manželkou, tj. 5-12 mesiac =8 mesiacov nepresiahol 90 816 / 12 = 60 544 Sk. To znamená, že si na ňu môžem uplatniť odpočítatelnú položku na manželku, a to vo výške 60 544 minus suma, ktoru zarobila este pred nastupom na matersku. A myslim ze materska sa uz neodpocitava. Mam pravdu?

Ak je to spravne, ake potvrdenia potrebujem pridat k danovemu priznaniu, aby som si toto mohol uplatnit?

Dakujem
Anja111
31.01.07,18:41
Ahojte. Viem že koniec marca je ešte daleko, ale potrebujem už teraz poradiť.
Som živnostník, a mám manželku na materskej dovolenke.

V minulom roku, v máji sme sa vzali. Na materskú dovolenku nastúpila v júli. Jej príjem za obdobie, odkedy bola mojou manželkou, tj. 5-12 mesiac =8 mesiacov nepresiahol 90 816 / 12 = 60 544 Sk. To znamená, že si na ňu môžem uplatniť odpočítatelnú položku na manželku, a to vo výške 60 544 minus suma, ktoru zarobila este pred nastupom na matersku. A myslim ze materska sa uz neodpocitava. Mam pravdu?

Ak je to spravne, ake potvrdenia potrebujem pridat k danovemu priznaniu, aby som si toto mohol uplatnit?

Dakujem

Výpočet sumy alikvotnej časti odpočítateľnej položky na manželku je správne 7 x 7568 = 52976. A do príjmu manželky sa započítava nielen jej príjem zo zamestnania, ale aj materská a až potom sa vypočíta rozdiel, ktorý si môže manžel uplatniť na manželku...
Anja111
31.01.07,18:49
Mne to vychádza, že do konca roku 2006 poberala materskú... Mýlim sa?
kucu
31.01.07,19:43
Ano, do príjmu som započítal aj materskú, teda materskú + príspevok, lebo materská jej vyšla menej než rodičovský príspevok.

Ešte stále poberá materskú, ale s tým, že sociálka jej dopláca do výšky rodičovského príspevku.

Teda z tých 60 544 sa odpočíta suma ktorú zarobila kým nebola na materskej, a aj príspevok od sociálky, ako materská, alebo ten už nie?

A čo tie tlačivá?

Ďakujem
kucu
31.01.07,19:44
Anja 111 teda máš pravdu, poberá sa 6 mesiacov, to znamená že teraz vo februáry už dostane rodičovský príspevok. :)
Anja111
31.01.07,19:48
Ano, do príjmu som započítal aj materskú, teda materskú + príspevok, lebo materská jej vyšla menej než rodičovský príspevok.

Ešte stále poberá materskú, ale s tým, že sociálka jej dopláca do výšky rodičovského príspevku.

Teda z tých 60 544 sa odpočíta suma ktorú zarobila kým nebola na materskej, a aj príspevok od sociálky, ako materská, alebo ten už nie?

A čo tie tlačivá?

Ďakujem

Podľa mňa sa tam započíta všetko... A čo sa týka tlačív, tak treba fotokopiu sobášneho listu.
Pepa
31.01.07,19:49
Ano, do príjmu som započítal aj materskú, teda materskú + príspevok, lebo materská jej vyšla menej než rodičovský príspevok.

Ešte stále poberá materskú, ale s tým, že sociálka jej dopláca do výšky rodičovského príspevku.

Teda z tých 60 544 sa odpočíta suma ktorú zarobila kým nebola na materskej, a aj príspevok od sociálky, ako materská, alebo ten už nie?

A čo tie tlačivá?

Ďakujem
Vlastný príjem manželky je jej zárobok a materské - to čo dopláca sociálka nie je už jej vlastným príjmom.
Ty si pre seba vydokladuj jej príjem a založ do šuflíka - doložiť len sobášny list.
Anja111
31.01.07,19:52
Tie potvrdenie tak, ako píše Pepa, stačí odložiť pre prípadnú kontrolu...
Pepa
31.01.07,19:55
A ak ste sa vzali v máji - nárok máš až od júna - čiže prepočítať na sedem mesiacov nie na osem. Nárok vzniká od mesiaca na začiatku ktorého boli splnené podmienky - čiže od júna.
kucu
31.01.07,20:49
Tak to zhrniem:

1, 7 mesiacov, tj. 52 976 Sk
2, minus Zarobok za jún
3, minus Materská bez príplatku od soc do výšky rodičovského príspevku

Je 3 bod spravne?
kucu
01.02.07,16:50
Viete mi niekto poradiť?
Kája.
01.02.07,23:11
Áno, bod 3 je správne.
Anja111
02.02.07,11:32
Ahojte. Viem že koniec marca je ešte daleko, ale potrebujem už teraz poradiť.
Som živnostník, a mám manželku na materskej dovolenke.

V minulom roku, v máji sme sa vzali. Na materskú dovolenku nastúpila v júli. Jej príjem za obdobie, odkedy bola mojou manželkou, tj. 5-12 mesiac =8 mesiacov nepresiahol 90 816 / 12 = 60 544 Sk. To znamená, že si na ňu môžem uplatniť odpočítatelnú položku na manželku, a to vo výške 60 544 minus suma, ktoru zarobila este pred nastupom na matersku. A myslim ze materska sa uz neodpocitava. Mam pravdu?

Ak je to spravne, ake potvrdenia potrebujem pridat k danovemu priznaniu, aby som si toto mohol uplatnit?

Dakujem

Zhrniem to. Môj názor je takýto. Odpočítateľnú položku, ktorú si môžeš uplatniť na manželku, vypočítaš nasledovne: (Príjem manželky za január až máj 2006 + materská) : 12 = xy. Výsledok vynásobíš x 7 a dostaneš alikvotnú časť príjmu manželky počas manželstva. Tak isto vypočítaš nezdaniteľnú časť na manželku, pripadajúcu na obdobie manželstva: (90816 : 12) x 7 = 52.976,-- Sk. A ak je nezdaniteľná čiatka 52.976,-- Sk vyššia ako alikvotná časť príjmu manželky, tak rozdiel si na ňu uplatníš vo svojom DP.
kucu
02.02.07,13:06
Zhrniem to. Môj názor je takýto. Odpočítateľnú položku, ktorú si môžeš uplatniť na manželku, vypočítaš nasledovne: (Príjem manželky za január až máj 2006 + materská) : 12 = xy. Výsledok vynásobíš x 7 a dostaneš alikvotnú časť príjmu manželky počas manželstva. Tak isto vypočítaš nezdaniteľnú časť na manželku, pripadajúcu na obdobie manželstva: (90816 : 12) x 7 = 52.976,-- Sk. A ak je nezdaniteľná čiatka 52.976,-- Sk vyššia ako alikvotná časť príjmu manželky, tak rozdiel si na ňu uplatníš vo svojom DP.

1, Súhlasím s tým, že zo sumy 52.976 sa má odpočítať jej príjem za obdobie od júna až do decembra (ak bola na materskej, tak výška materskej bez doplatku SOC do výšky rodičovského príspevku). Ak zarobila viac, nemám nárok si nič odpočítať.
2, Nechápem však, čo s tým má obdobie pred našim sobášom.
Anja111
02.02.07,13:23
1, Súhlasím s tým, že zo sumy 52.976 sa má odpočítať jej príjem za obdobie od júna až do decembra (ak bola na materskej, tak výška materskej bez doplatku SOC do výšky rodičovského príspevku). Ak zarobila viac, nemám nárok si nič odpočítať.
2, Nechápem však, čo s tým má obdobie pred našim sobášom.

Podľa môjho názoru sa posudzuje tak príjem, ako aj odpočítateľná položka, v rámci celého roka. A v Tvojom prípade, keď ste sa stali manželmi uprostred roka, tak treba zohľadniť alikvotnú časť príjmov i NČ.
Pepa
02.02.07,13:25
1, Súhlasím s tým, že zo sumy 52.976 sa má odpočítať jej príjem za obdobie od júna až do decembra (ak bola na materskej, tak výška materskej bez doplatku SOC do výšky rodičovského príspevku). Ak zarobila viac, nemám nárok si nič odpočítať.
2, Nechápem však, čo s tým má obdobie pred našim sobášom.
Príjem manželky sa berie za celé zdaňovacie obdobie - nielen počas trvania manželstva.