linda991
31.01.07,20:20
Podnikateľ FO si kúpil tento rok do firmy dve autá, jedno na lízing a jedno v hotovosti. Tieto autá sú podľa technického preukazu vedené na firmu. Nezaplatil cestnú daň, a ani nevedie knihu jázd. Nechce si uplatňovať ani výdavky za benzín. Ide mi hlavne o to, že či mám tento majetok zaradiť do firmy a vykazovať ho vo výkazoch. Daňovo ho odpisovať nebudem, dám prerušenie odpisov, ale čo s nákladmi na leasing. Tie mam dať ako daňovo neuznané?
Paula
31.01.07,19:23
A dôvod zakúpenia na firmu bol aký?
Zita5
31.01.07,19:26
To je škoda neuplatňovať výdavky na tie autá , ale ak sa tak SZČO rozhodol , tak snáď vie prečo .
Zita5
31.01.07,19:28
Podnikateľ FO si kúpil tento rok do firmy dve autá, jedno na lízing a jedno v hotovosti. Tieto autá sú podľa technického preukazu vedené na firmu. Nezaplatil cestnú daň, a ani nevedie knihu jázd. Nechce si uplatňovať ani výdavky za benzín. Ide mi hlavne o to, že či mám tento majetok zaradiť do firmy a vykazovať ho vo výkazoch. Daňovo ho odpisovať nebudem, dám prerušenie odpisov, ale čo s nákladmi na leasing. Tie mam dať ako daňovo neuznané?

Výdavky na lízingové splátky ani nie sú výdavkom , ten je premietnutý odpisoch a tie uplatňovať nebudeš .

Môžeš napísať dôvod , ako dospel k takémuto záveru .....a autá potom používa na súkromný účel ?

Splň mu jeho želanie , autá budú zaevidované v majetku bez uplatňovania preukázateľných výdavkov včetne odpisov .
tinaM
31.01.07,19:29
A využíva to auto v súvislosti s podnikaním?
linda991
31.01.07,19:30
Ten dôvod zakúpenia do firmy nie je jasný ani mne, ale radšej to uz neriešim, len si myslim, že ked je kupene na firmu, tak by som ho mala asi viesť vo výkazoch. Čo ked sa raz rozhodne uplatňovať si výdavky. a do vtedy by som mu ho daňovo neodpisovala.
linda991
31.01.07,19:33
z tých lízingových splátok som myslela tú časť, ktorá sa týka finančnej činnosti. Nerobim JU dlho a lízing som este nemala, ale predpokladám tak z PU, že sa zaradí do majetku len v ocenení istiny.
linda991
31.01.07,19:35
A využíva to auto v súvislosti s podnikaním?

Áno, ale asi nevedel o tom, že musí zaplatiť cestnú daň, tak ju už nechce platiť spätne za r. 2006. a neviedol ani knihu jázd. Vraj mu niekto povedal, že ked nevedie knihu jázd, tak si može dať benzínov koľko chce, len nesmie dávať do výdavkov žiadne opravy.
Muška
31.01.07,19:36
Podnikateľ FO si kúpil tento rok do firmy dve autá, jedno na lízing a jedno v hotovosti. Tieto autá sú podľa technického preukazu vedené na firmu. Nezaplatil cestnú daň, a ani nevedie knihu jázd. Nechce si uplatňovať ani výdavky za benzín. Ide mi hlavne o to, že či mám tento majetok zaradiť do firmy a vykazovať ho vo výkazoch. Daňovo ho odpisovať nebudem, dám prerušenie odpisov, ale čo s nákladmi na leasing. Tie mam dať ako daňovo neuznané?
Keďže sa jedná o FO - tak určite nekúpil autá do FIRMY, ale na svoje MENO.
Zakúpené auto, ktoré kúpil v hotovosti - je majetkom FO, a FO sa rozhodne či ho zaradí do svojho obchodného majetku, alebo nie.

A taktiež si nemusí uplatňovať ani náklady, odpisy a pod. na auto na lízing.

Keď nechce - tak nemusí.
linda991
31.01.07,19:39
autá maju v technickom preukaze určite ako majiteľa FO - podnikateľa aj z obchodným menom
Aj kúpna zmluva pri aute za hotovosť je na FO - podnikateľa
tinaM
31.01.07,19:40
Áno, ale asi nevedel o tom, že musí zaplatiť cestnú daň, tak ju už nechce platiť spätne za r. 2006. a neviedol ani knihu jázd. Vraj mu niekto povedal, že ked nevedie knihu jázd, tak si može dať benzínov koľko chce, len nesmie dávať do výdavkov žiadne opravy.
Tu by som rozhodovala podľa toho, aký mu vychádza daňový základ. Ak by mu to pomohlo, radšej by som zaplatila daň z MV dodatočne a tiež prípadné sankcie. Treba to prepočítať.
Zita5
31.01.07,19:41
Keďže sa jedná o FO - tak určite nekúpil autá do FIRMY, ale na svoje MENO.
Zakúpené auto, ktoré kúpil v hotovosti - je majetkom FO, a FO sa rozhodne či ho zaradí do svojho obchodného majetku, alebo nie.

A taktiež si nemusí uplatňovať ani náklady, odpisy a pod. na auto na lízing.

Keď nechce - tak nemusí.

To je pravda , súhlasím čo píšeš , ale to sú obe firmené autá a to je prekvapujúce ...že sa tak rozhodol.
Muška
31.01.07,19:41
Linduška, to je iba výmysel Policajtov. Furt je to FO. Kľudne si mohol dať auto zakúpené v hotovosti dať zapísať na r.č. a potom sa môže rozhodnúť kedy chce, tak vtedy si ho zaradí do podnikania.

Lízing - je trošku o inom, keďže majiteľom je stále lízingovka, a on je iba držiteľom.
Muška
31.01.07,19:46
To je pravda , súhlasím čo píšeš , ale to sú obe firmené autá a to je prekvapujúce ...že sa tak rozhodol.
Zitka....to vie len on prečo sa tak rozhodol, možno to nempotrebuje :D

Ale s tým, že je to firemné auto /z daňového hľadiska/ nesúhlasím. Je to proste FO a môže sa rozkrájať aj tak to bude auto FO pokiaľ si ho nezaradí do obchodného majetku /, tak je to jeho súkromné auto. /Hovorím iba o aute zakúpené v hotovosti/.

Lízované auto nie je "ešte " jeho.
linda991
31.01.07,19:52
tak co s finančnou činnosťou z leasingu, splatky su platené z účtu, neuznat mu ich do výdavkov?
Muška
31.01.07,19:55
môžeš mu ich dávať ako VNZD.

Ja mám tiež klienta, 2 autá na lízing /výhodný lízing z dôvodu kúpy naraz dvoch vozidiel/. O jednom účtuje, že ho používa na podnikanie a druhé má na osobné účely /VNZD/.
linda991
31.01.07,19:58
dik, už mám v tom jasnejšie, ešte že je porada
Muška
31.01.07,20:00
Linduška,
ak sa rozhodne tento rok uplatňovať si VOZD, tak urobíš všetko tak, ako keby si rok 2006 všetko uplatnil /odpisy, úrok atd./ a budeš len jednoducho pokračovať.

Podotýkam len, že nezaplatenie dane z MV a nepodanie DP k dani z MV neznamená , že nemá nárok na VOZD aj v roku 2006.
V tom prípade má dve riešenia:
1) Podá DP k dani z MV za rok 2006 / so všetkými následkami/, alebo
2) pri kontrole ho k bodu 1) samá daňová kontrola donúti
linda991
31.01.07,20:02
aha, takže on mal tú daň minimálne z toho lizingového auta zaplatiť
Muška
31.01.07,20:03
Teraz som si všimla, že píšeš, že v tomto roku......, tak teraz neviem, kedy kúpil to auto až v roku 2007???

Ak áno,

tak napriklad pri hotovostnom aute sa môže aj na konci roka rozhodnúť , že ho vloží do podnikania a má nárok na odpis a na všetky ostatné výdavky dňom zaradenia.
Zita5
31.01.07,20:03
Linduška,
ak sa rozhodne tento rok uplatňovať si VOZD, tak urobíš všetko tak, ako keby si rok 2006 všetko uplatnil /odpisy, úrok atd./ a budeš len jednoducho pokračovať.

Podotýkam len, že nezaplatenie dane z MV a nepodanie DP k dani z MV neznamená , že nemá nárok na VOZD aj v roku 2006.
V tom prípade má dve riešenia:
1) Podá DP k dani z MV za rok 2006 / so všetkými následkami/, alebo
2) pri kontrole ho k bodu 1) samá daňová kontrola donúti


Súhlasím s Muškou bod2/ osobná skúsenosť pri daňovej kontrole .SZČO si doplatil vtedy ešte cestnú daň aj so sankciou a uplatnené výdavky na MV uznali .
Muška
31.01.07,20:03
aha, takže on mal tú daň minimálne z toho lizingového auta zaplatiť
Linduška, ak si nebude uplatňovať výdavky, tak nie je povinný platiť daň z MV
Muška
31.01.07,20:06
aby to teda mal "košér", tak keď sa rozhodne, že začne o uvedených autách účtovať, tak do 15 dní by mal podať daňového priznanie k dani z MV.
linda991
31.01.07,20:09
no ja som to potom asi zle pochopila, tak ak si neuplatní výdavky, tak nemusí platiť daň z MV, ak si uplatní, tak musí doplatiť daň z MV. Jedná sa o kúpu v r. 2006.
Muška
31.01.07,20:11
Linduška, ak si nebude uplatňovať výdavky,

tu budeš výdavky z BU /napr. splátky/ zaraďovať do VNZD


.. že začne o uvedených autách účtovať

tu budeš výdavky zaraďovať do VOZD
Muška
31.01.07,20:13
ak si neuplatní výdavky, tak nemusí platiť daň z MV nemusí,

________________
ak si uplatní, tak musí doplatiť daň z MV mal by, ak tak neurobí, tak daňová kontrola ho k tomu prinúti, ale výdavky mu "nevyhodí" z účtovníctva. Jedná sa o kúpu v r. 2006.
v texte...
Melnick
31.01.07,20:26
Áno, ale asi nevedel o tom, že musí zaplatiť cestnú daň, tak ju už nechce platiť spätne za r. 2006. a neviedol ani knihu jázd. Vraj mu niekto povedal, že ked nevedie knihu jázd, tak si može dať benzínov koľko chce, len nesmie dávať do výdavkov žiadne opravy.


Tento niekto asi chodí po celom Slovensku a dáva v krčmách také super rady našim klientom,že by som sa s ním rada stretla a vydiskutovala s ním niektoré veci.:D :D :D
Muška
31.01.07,20:29
Majka, aj mne volal klient, že tento rok má hrooozne vysoké výdavky.
Odkladal si všetky bloky z reštaurácií......veď mu niekto povedal, že má nárok na stravné :D
Ako sa čudoval, keď som mu s 1000,- Sk bloku za 1 obed v jeden deň uznala 48,95 :eek:
tomasz
01.02.07,07:19
Linduška, to je iba výmysel Policajtov. Furt je to FO. Kľudne si mohol dať auto zakúpené v hotovosti dať zapísať na r.č. a potom sa môže rozhodnúť kedy chce, tak vtedy si ho zaradí do podnikania.

Lízing - je trošku o inom, keďže majiteľom je stále lízingovka, a on je iba držiteľom.

Ahoj.
Aký je rozdiel medzi Lízing-om a tzv. Auto kredit-om. Autosalon vystavil faktúru pre FO-nepodnikateľ, FO zaplatila 1/3 ceny a má zmluvu s Auto kreditom - účelový úver na fincovanie časti (2/3) kúpnej ceny.
V TP je zapísaný FO ako držiteľ vozidla a majiteľom je VWFS - spoločnosť ktorá poskytla účelový úver.
Môžem považovať vozidlo ako vlasné motorové vozidlo FO?

Už v tom mám riadny miššung.
daja
26.03.07,09:32
Linduška, ak si nebude uplatňovať výdavky, tak nie je povinný platiť daň z MV

Ahojte. Chcem sa vrátiť k tejto téme. Ja mám opačný prípad. Máme zaplatenú daň z MV, auto je zaradené v podnikaní, SZČO ho používa na podnikanie ale nemá žiadne preukázateĺné výdavky - nemá bločky od PHM a pod. Možem si nejaké výdavky uplatniť aj bez blokov. Je nejako limitované množstvo najazdených kilometrov, podľa ktorých si može uplatniť množstvo PHM do výdavkov? Ďakujem.
Heni
19.12.07,07:52
Ja mám tiež klienta, 2 autá na lízing /výhodný lízing z dôvodu kúpy naraz dvoch vozidiel/. O jednom účtuje, že ho používa na podnikanie a druhé má na osobné účely /VNZD/.
budem rada, ak mi potvrdíte/vyvrátite moju úvahu... vyskytol sa mi tiež podobný prípad, u SZČO bez zamestnancov dva lízingy, jeden účtovaný aj s PHM, opravami a pod. do výdavkov, druhý lízing účtovaný do VNZD. ak však SZČO prijme do zamestnania pracovníka, zaplatí za druhé auto cestnú daň - bude možné si od tohoto dátumu dať lízingové splátky, PHM, oprava a pod. do nákladov? v podstate bude ten pracovník chodiť s tým autom na služobky cca 1x týždenne...
Heni
17.06.08,06:02
oživím túto tému, lebo zas mám nejakú "špecialitku" :confused:
szčo - FO si kúpil osobné auto (bez možnosti odpočtu DPH) na leasing v r. 2008, zaradil do obch.majetku, oznámil to na DU, že ho používa v súvislosti s podnikaním.
Leasingové splátky však platí zo svojho osobného účtu, teda do účtovníctva sa (zdá sa) nedostanú...
je to možné tak nechať? že v účtovníctve mesačné splátky leasingu zaúčtované nebudú, len v uzávierkových operáciách budú zahrnuté odpisy?
(samozrejme si uplatňuje do výdavkov PHM podľa prejazdených km...)
ZuzanaP
17.06.08,07:41
Zaúčtovala by som aj splátky z osobného účtu a čo najskôr ich presunula na platenie z podnikateľského...
Heni
19.06.08,11:41
dakujem, Zuzka,
vy ostatní, nemáte s takýmto niečím skúsenosť? ;)
maroskoq
19.06.08,12:04
kludne to nemusite dat do uctovnictva, ale ked fakt nechcete davat vydavky tak si to chodte prepisat na svoju osobu lebo budete mat s zbytocne opletacky, a co sa tyka Leasingu tak na danovo neuznane
Heni
27.06.08,06:18
posúvam...
ZuzanaP
27.06.08,06:22
posúvam...


skús si pozrieť: http://www.porada.sk/t15156-p2-podnikatelsky-alebo-osobny-ucet.html

vôbec nevidím problém so zaúčtovaním lízingu, ktorý sa platí z osobného účtu...
Heni
27.06.08,06:29
skús si pozrieť: http://www.porada.sk/t15156-p2-podnikatelsky-alebo-osobny-ucet.html

vôbec nevidím problém so zaúčtovaním lízingu, ktorý sa platí z osobného účtu...
ano, len mne sa výpis z toho osobného do rúk nedostane... :mee:
ZuzanaP
27.06.08,06:32
ano, len mne sa výpis z toho osobného do rúk nedostane... :mee:

Tak potom to nezaúčtuješ a SZČO príde o preukázateľné výdavky. A prečo ho nedostaneš?
Heni
27.06.08,06:39
Tak potom to nezaúčtuješ a SZČO príde o preukázateľné výdavky. A prečo ho nedostaneš?
manželka klienta a zároveň spolumajitelka toho účtu si to (zdá sa) nepraje... tak hľadám kompromis medzi tým, že mesačné leasingové splátky niet na základe čoho zaúčtovať medzi uhradené a zároveň si chcú uplatňovať do výdavkov PHM, opravy a pod, pretože ho majú zaradené do podnikania a nahlásené kvôli dani z mot.voz. aj na DU... (ide o osobné auto bez nároku na odpočet dph)
ZuzanaP
27.06.08,06:41
manželka klienta a zároveň spolumajitelka toho účtu si to (zdá sa) nepraje... tak hľadám kompromis medzi tým, že mesačné leasingové splátky niet na základe čoho zaúčtovať medzi uhradené a zároveň si chcú uplatňovať do výdavkov PHM, opravy a pod, pretože ho majú zaradené do podnikania a nahlásené kvôli dani z mot.voz. aj na DU... (ide o osobné auto bez nároku na odpočet dph)


Heni, tak ja by som si s tým nerobila ťažkú hlavu. AK ho teda majú zaradené v podnikaní, tak by som im normálne uplatňovala výdavky na PHM, opravy a podobne a splátky lízingu neuplatňovala. Nie je povinnosť uplatňovať si všetky výdavky...

Možno, ak im bude vychádzať vysoký základ dane, sa spamätajú a dajú na tvoje rady. Ak nie, je to ich problém, ty účtuješ na základe ich podkladov.
Heni
27.06.08,06:49
...tak by som im normálne uplatňovala výdavky na PHM, opravy a podobne a splátky lízingu neuplatňovala....
zatiaľ to tak robím, len už červíček pochybnosti pracuje... ;)
ZuzanaP
27.06.08,07:51
zatiaľ to tak robím, len už červíček pochybnosti pracuje... ;)


Pri prípadnej kontrole by som im vysvetlila, že ti odmietli dať výpis z účtu, z ktorého sa platí lízing, a potom nech oni vysvetlujú daňovej kontrole prečo a začo.
unaghy
10.07.08,10:14
oživím túto tému, lebo zas mám nejakú "špecialitku" :confused:
szčo - FO si kúpil osobné auto (bez možnosti odpočtu DPH) na leasing v r. 2008, zaradil do obch.majetku, oznámil to na DU, že ho používa v súvislosti s podnikaním.
Leasingové splátky však platí zo svojho osobného účtu, teda do účtovníctva sa (zdá sa) nedostanú...
je to možné tak nechať? že v účtovníctve mesačné splátky leasingu zaúčtované nebudú, len v uzávierkových operáciách budú zahrnuté odpisy?
(samozrejme si uplatňuje do výdavkov PHM podľa prejazdených km...)
Dá sa to riešiť aj presunom rovnakej sumy z podnikateľského účtu na súkromný. Alebo vystavíš VPD na tú sumu sám sebe, účel úhrada leasingovej splátky a môžeš to dať do peňažného denníku :)