ajacik
31.01.07,20:32
Dobrý večer všetkým

Kamarát má založenú s.r.o., kde má ešte jedného spoločníka. Firma je platcom DPH.
Teraz som sa od neho dozvedela, ze si dal u pravnicky zalozit novu s.r.o., ktora nebude platcom dph. Predmety podnikania bude mat nova s.r.o. rovnake ako stara a realne cinnosti budu tiez rovnake.

Podla mojho nazoru v zmysle § 136 Obchodného zákonníka ale nemoze zalozit druhu rovnaku firmu. Pravnicka uz podla navrh na zapis do OR.

Je moj nazor spravny, ze uz nemali podpisovat druhe vyhlasenie v zmysle § 136 Obchodného zákonníka?
Alebo si mohli zalozit druhu firmu?

velmi pekne vam dakujem
jaja99
31.01.07,19:37
Ak je v oboch spoločnostiach aj konateľom = štatutárnym orgánom, tak je to v rozpore s § 136 ods. 1d

Pokiaľ spoločenská zmluva určí, že zákaz konkurencie sa vzťahuje aj na spoločníkov, tak nemôže byť ani spoločníkom v dvoch spoločnostiach s podobným predmetom činnosti.
ajacik
31.01.07,19:40
a pokiaľ to v spoločenskej zmluve nebude?

dakujem ;)
jaja99
31.01.07,19:44
Pokiaľ v prvej spoločnosti je len spoločníkom a v druhej spoločníkom a konateľom a súčasne spoločenská zmluva ani jednej spoločnosti neobmedzuje podnikanie spoločníkov, tak je to OK. Obmedzenia § 136 ods. 1 sa vzťahujú na konateľa.
PS: Inak čudujem sa, že to register neskúma pri zápise novej firmy ...
ajacik
31.01.07,19:45
už som to pochopila, takže nemôže byť konateľom v oboch firmách. ale spoločníkom môže.
dobre teda ;)

inak neviem, či to skúmajú pri zápise, vraj to podala včera, tak dám vedieť.

dakujem za pomoc :)
ajacik
14.02.07,17:54
prikladám aktuálnu informáciu.

Tomu istému konateľovi zapísali aj druhú s.r.o. Obe s.r.o. majú zhodné predmety podnikania. Oboch spoločníkov a zároveň konateľov tiež rovnakých.

tak neviem, asi to pri zápise nepreverujú.....

Len aby potom neskôr nemali problémy, že podpísali dve takéto vyhlásenia.
Dianka
27.02.07,08:28
Pekný deň, poprosila by som o radu vo veci zákazu konkurencie.
Švagor si chce založiť s.r.o. a zároveň si ponechať živnosť. Hlavný predmet podnikania v živnosti aj s.r.o. by bol rovnaký. Budú dvaja
spoločníci aj konatelia zároveň a ten druhý s kým si s.r.o. založí má rovnakú živnosť ako švagor a aj ten si ju chce ponechať.
Je možné aby to takto fungovalo bez právnych následkov z orgánov
štátnej správy?Ak dobre chápem, zákaz konkurencie je stanovený len
pre prípad sporu medzi konateľom a s.r.o keby ho porušil a spôsobil by
tým vlastne spoločnosti nejaké ujmy?!:(
Ďakujem vopred za radu a odpoveď.