Mauditt
31.01.07,23:07
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Platil som si od januára 2006 - do decembra 2006 (teda 12 mesiacov zarátaných) príspevky zrážkou zo mzdy a zamestnávateľ mi tiež prispieval svojimi príspevkami. Koncom decembra 2006 som ukončil pracovný pomer a nakoľko išlo o zamestnaneckú zmluvu s Ing Tatry Sympatia (doplkové sporenie na 3.pilier) bolo mi povedané, že zmluva sa ukončením pracovného pomeru taktiež ukončí a nebudem môcť daľej pokračovať. Po návšteve v ING T.sympatia mi pracovníčka povedala to isté a tak som podpísal zmluvu o ukončení a uzavrel som novú zmluvu. Obdržal som teraz výpis o celkových zaplatených príspevkoch mojich ako aj od bývalého zamestnávateľa za celý rok 2006. Nakoľko mi bývalý zamestnávateľ bude robiť ročné zúčtovanie dane za rok 2006, potrebujem sa poradič či si môžem uplatniť ako daňovú úľavu výšku týchto príspevkov. Táto výška môže byť max. 12.000,-Sk a neviem či sú to len čiastky, ktoré mi boli zrazené zo mzdy alebo len príspevky od zamestnávateľa alebo aj moje aj od firmy+úroky (dokopy to činí s úrokmi 10.137,-Sk). Mzdová pracovníčka mi povedala, že si príspevky nemôžem uplatniť, nakoľko som si moju zmluvu ukončil a uzavrel novú. PROSIM o súrnu radu, či si môžem alebo nemôžem v tomto prípade uplatniť túto daň.úľavu aj keď som zmluvu s ING T.sympatia ukončil a uzavrel v 01/2007 novú. Ďakujem pekne.
endrju
01.02.07,03:26
...Mzdová pracovníčka mi povedala, že si príspevky nemôžem uplatniť, nakoľko som si moju zmluvu ukončil a uzavrel novú. PROSIM o súrnu radu, či si môžem alebo nemôžem v tomto prípade uplatniť túto daň.úľavu aj keď som zmluvu s ING T.sympatia ukončil a uzavrel v 01/2007 novú. Ďakujem pekne.

Nechce sa mi veriť, že všetko sa udialo tak, ako to popisuješ.
Podľa popisu mi to vychádza na mimoriadne neodborný postup pracovníčky DDS alebo nesprávnu reakciu z Tvojej strany na poskytnuté informácie.
Nemal si náhodou uzavretú nejakú veľmi zvláštnu zamestnaneckú zmluvu o DDS, ktorá bola "naviazaná" na existenciu pracovného pomeru ku konkrétnemu zamestnávateľovi?
Ak išlo o štandardnú zmluvu o DDS, podľa môjho názoru, nebol dôvod na ukončenie jednej zmluvy a uzavretie novej.
Nepodpisoval si náhodou nejaký oddatok k prvej zmluve?
Moje skúsenosti hovoria o tom, že prevažná väčšina pracovníkov Tebou spomínanej DDSky je vyškolená na dosť vysokej úrovni na to, aby nerobili prešľapy takého typu, ktorý Ťa zbaví možnosti uplatniť si nezdaniteľnú čiastku.

Ak ide skutočne o dve zmluvy (odlišujú sa, napríklad číslom, dátumom začiatku sporenia a pod.), mzdová účtovníčka Ti povedala správne - uplatniť nezdaniteľnú čiastku si nemôžeš.

V Tvojom prípade nemôže nikto vystaviť potvrdenie o tom, že si splnil podmienky na uplatnenie nároku na nezdaniteľnú čiastku.
Aby tak mohol niekto urobiť, musia byť súčasne splnené podmienky:
1) zmluva musí byť uzavretá na dobu najmenej 10 rokov
2) plnenie zo zmluvy môže nastať najskôr po dosiahnutí 55 rokov veku.

Z informácií uvedených v prvom príspevku vyplýva, že prvá podmienka nebola splnená. Dve bezprostredne na seba nadväzujúce zmluvy sa nepovažujú za jednu zmluvu.

Podrobnosti v §11 zákona o dani z príjmov.

P.S.
Pri uplatňovaní nezdaniteľnej čiastky sa započítavajú len Tebou skutočne zaplatené príspevky najviac do výšky 12000,- SK za kalendárny rok. Príspevok sa považuje za zaplatený až vtedy keď sa peniaze objavia na účte DDSky. Príspevok zamestnávateľa a ani akékoľvek zhodnotenie Tvojho vkladu sa nezapočítava do sumy na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky.

ZDP_§11
raya1
01.02.07,04:12
Takýto prípad mám aj ja, k 31.10. sok ukončila pracovný pomer, od 1.11. som u iného zamestnávateľa.
1. zam-eľ poslal do DDS list o ukonč. prac. pomeru, osovne som bola v DDS, kde mi povedali, že sporiť si môžem aj ďalej, sumy mi chodia na správne číslo účtu, že nejdu robiť novú zmluvu.
Takisto neviem, ako to bude v súvislosti s uplatnením NZČ.
endrju
01.02.07,04:38
...ako to bude v súvislosti s uplatnením NZČ.

Bývalý zamestnávateľ alebo DDSka by Ti mali vystaviť potvrdenie o tom koľko si zaplatila a či Tvoja zmluva spĺňa podmienky uplatnenia nároku na nezdaniteľnú čiastku. Ak takéto potvrdenie budeš mať, uplatníš si nezdaniteľnú čiastku v rámci ročného zúčtovania dane z príjmov alebo v daňovom priznaní.

Upozorňujem, že o uplatňovaní nezdaniteľnej čiastky z III. piliera / životného poistenia / kapitálového sporenia je na Porade založených niekoľko desiatok tém,ktoré sa podobajú ako vajce vajcu. V týchto témach je niekoľko stovák príspevkov podrobne vysvetľujúci postup a preto odporúčam vyhľadať a preštudovať si už existujúce témy pred položením ďalšej otázky typu "a ako to bude v mojom prípade odlišujúcom sa od prechádzajúceho v tom, že zmluvu som uzavrel o deň skôr..." :)
Zita4
01.02.07,06:06
Nechce sa mi veriť, že všetko sa udialo tak, ako to popisuješ.
Podľa popisu mi to vychádza na mimoriadne neodborný postup pracovníčky DDS alebo nesprávnu reakciu z Tvojej strany na poskytnuté informácie.
Nemal si náhodou uzavretú nejakú veľmi zvláštnu zamestnaneckú zmluvu o DDS, ktorá bola "naviazaná" na existenciu pracovného pomeru ku konkrétnemu zamestnávateľovi?
Ak išlo o štandardnú zmluvu o DDS, podľa môjho názoru, nebol dôvod na ukončenie jednej zmluvy a uzavretie novej....

Ja som sa stretla práve v týchto dňoch s podobným prípadom. Zamestnanec práve dnes nastupuje k nám a musel vraj ukončiť zamestnaneckú zmluvu pri skončení pracovného pomeru. Je to zamestnanec už viac ako 55-ročný, preto som rozmýšľala, že by to mohlo byť tým, že bude v ING Tatry-Sympatia nejaký vnútorný pokyn na ukončovanie zmlúv uzatvorených ešte podľa zákona o DDP.
Btw: v tomto prípade, ak sa dodrží zmluva o DDP a poistenec si vyberie podľa dávkového plánu 3Z doplnkový starobný dôchodok, pre účely uplatnenia si nezdaniteľnej časti je podmienka dodržaná takisto, ako pri vyberaní výsluhových dôchodkov podľa pôvodných dávkových plánov.
Pezuma
01.02.07,07:32
To myslíš úplne vážne? Ak vyberie nasporené peniaze podľa 3Z - po dovŕšení 50 rokov je to tam možné, tak sa to neberie ako porušenie? To by bolo super:)
Zita4
01.02.07,08:13
To myslíš úplne vážne? Ak vyberie nasporené peniaze podľa 3Z - po dovŕšení 50 rokov je to tam možné, tak sa to neberie ako porušenie? To by bolo super:)
Na školení nám to bolo tak povedané. Porušenie je podľa zákona o dani z príjmov len v prípade, keď sa vyplatí odstupné alebo sa nedodržia podmienky, ktoré boli uzatvorené v zmluve.