semagi
01.02.07,05:56
Ponúkam Vám zopár dobrých rád.
katarina53
01.02.07,14:38
Ďakujem za dobré rady, dávno som také naozaj dobré rady nečítala.
Janka6685
01.02.07,15:33
Veľmi dobré rady, hlavne pre mladé začínajúce gazdinky;). Tiež som nevedela prísť na to, ako mám nechať vykysnúť cesto v chvíľach, keď v byte nie je až tak teplo a napadlo ma dať ho do rúry na 50°. Myslela som si, že je to blbosť, ale čítam, že sa to bežne robí....takže nie som až taká blondínka:D
semagi
02.02.07,10:43
Ešte niečo mám - možno pomôže
osky
12.11.08,11:39
Ponúkam Vám zopár dobrých rád.


velmi dobre pomocky!:o

mnohe z nich uz poznam a pouzivam ale niektore ma prekvapili.
odporucam kazdej,i skusenej gazdinke....:---
zh001
12.11.08,12:30
Ja mám recept, kde dám zohriať čokoládu, samozrejme s tukom ( a pre krajší lesk štipka oleja!!!) a kým do nej namáčam gaštanové guľôčky, zvykne stuhnúť. Preto čokoládu hneď po roztopení dávam do takého hrnčeka, kde namáčam aj guľky a keď začne tuhnúť, dám na 15 s do mikrovlny a môžem zas namáčať. Myslím, že sa táto rada dá použiť aj pri iných zákuskoch a ich namáčaní
zh001
12.11.08,12:32
Veľmi dobré rady, hlavne pre mladé začínajúce gazdinky;). Tiež som nevedela prísť na to, ako mám nechať vykysnúť cesto v chvíľach, keď v byte nie je až tak teplo a napadlo ma dať ho do rúry na 50°. Myslela som si, že je to blbosť, ale čítam, že sa to bežne robí....takže nie som až taká blondínka:D
ak robíš kysnuté cesto veľmi často, informuj sa o rýchlokyske (tupperware.sk), ktorá je veľmi praktická, cesto je skvelé a nezaťažuje žalúdok (iba vlastná skúsenosť)
velvet
12.11.08,13:41
ak robíš kysnuté cesto veľmi často, informuj sa o rýchlokyske (tupperware.sk), ktorá je veľmi praktická, cesto je skvelé a nezaťažuje žalúdok (iba vlastná skúsenosť)

mimotemy ...a keď robíš v normálnej miske kysnuté cesto, to Ti žalúdok zaťaží??? :eek:...však to cesto rob z múky, nie z cementu :---
vopruz
12.11.08,13:51
prosím Vás, som zrejme totálne mimo - ale chcel by som dostať radu ohladne - predaja obchdného podielu v s.r.o. - aký je tu postup? čo, kde treba dať?
velvet
12.11.08,14:39
Ako odstrániť z nádoby karamel? - vyhoď misku...ako ja :---
Recepty čítame starostlivo a vopred. - keď idem niečo robiť podľa recepty, je predsa samozrejmé, že si ho najprv prečítam...však keď chcem robiť koláč, nevezmem recept na kura
Ako na mrveničku? - keď rozpustíš maslo čo len o trochu viac ako treba, chytí Ti orieškovú príchuť...nie vždy to koláču pomôže...
Aby sa miesené cesto nelepilo...ak použiješ olej, cesto máš zvrchu mastné, a pri vaľkaní sa zbytočne chytí kopec múky...skús škrob
Ovocné koláče - pri vkladaní ovocia na cesto si kompót najprv precedíme...nelejeme so šťavou, lebo rozriedi cesto, a to sa potom neupečie...čerstvé ovocie nedá toľko šťavy aby pretiekla cez plech
Nepečené múčniky - niekto by použil aj suroviny mesiac po záruke?
Nemáte dostatok pudingu? - solamyl by som tam nedávala...a gustin je predsa puding...puding=kukuričný škrob, cukor, príchute
Čokoládové košíčky - vyskúšaj to...a keď máš na 3-4 vrstvu babrať štetec, to môžeš spraviť aj tie prvé
Aby cesto kyslo rýchlejšie - ak sa Ti podarí nahriať to viac ako je treba, zabiješ kvasinky... zohrej si zodpovedajúce mlieko v mikrovlnke tak, aby bolo vhodné aj na pitie pre miminko - namrv do neho droždie, daj za lyžicu cukru...kysne ako bláznivé...vylej do pripravenej múky...ak do cesta dáš 1 PL rumu, bude vláčnejšie...rum tam cítiť nebude
Keď kysnuté cesto nechce vykysnúť - pozor aby Ti tam nechytilo kôru, lebo potom sa s pekným koláčom môžeš rozlúčiť...radšej aj z nevykysnutého sprav koláč, polož na plech, prikry igelitovým sáčkom, a daj na otvorené dvierka od rúry
Zamrazenie korpusov - dajú sa zmraziť aj zákusky...v cukrárňach to robia pravidelne...zrazí sa iba pudingová plnka
Pravý vanilkový cukor - netreba škriabať dreň, stačí vanilkový lusk vložiť do uzatvárateľného pohára s cukrom, a občas tým pohárom zatriasť...
Ako nahradiť javorový sirup - medom ho nenahradíš, pretože javorový sirup má zvláštnu karamelovú chuť
Aromatický mak - užime si ho, lebo onedlho ho zakážu ako "drogu"...
Obloha na vlastnú pizzu - zdobíme až tesne pred pečením?...žeby si niektorá medzi vymiesením cesta a poukladaním oblohy zbehla na pivo?
Karamel na ozdobu - s karamelom sa pracuje tak isto ako s čokoládou...dajú sa robiť všetky tvary, dokonca aj ruže...pomôžeme si zohriatím tuhnúceho karamelu v mikrovlnke
Zvyšné žĺtka alebo bielka - vajíčka by som nemrazila, lebo prípadnú salmonelu zabije len 10 minút nad bodom varu...ale keď predsa...tak bielka mrazíme, ale žĺtka skožovatejú
Ozdoby z marcipánu - keď si mám kúpiť marcipán, tak to si rovno môžem kúpiť aj hotové tvary...ale doma vyrobený marcipán je už niečo iné...recepty aj ako na to, som videla tu na porade v téme "TORTY"...sú tu šikovné baby :-)
Ozdoby z pocukrovaného ovocia, polomáčané v čokoláde - dobré v lete na pár hodín...úplne nevhodné na viac ako 24 hodín
Kandizované kvety na ozdobu - tých "jedlých kvetov" je omnoho viac...
Olúpanie mandlí - volá sa to blanšírovanie...
Sneh z bielkov - tie bielka musia byť vychladené...
Cukor do palaciniek nepatrí - kľudne daj jeden vanilkový...ak sa Ti pripaľujú, nabudúce nedaj toľko vajec
Korpus deň vopred - dobrá rada, len ten korpus nenechaj sušiť na linke...daj naspäť do umytej tortovej formy, natiahni na to igelitový sáčok, a daj do chladničky...udrží si svoju vlastnú vlhkosť...poriadne ho zabaľ, aby nechytil prípadný pach chladničky
Med do cesta - med by v každom prípade mal byť stále tekutý...pokiaľ scukornatie nie je to "pravý" med, alebo je to med vyrobený z repky
Maslo alebo margarín - ja používam maslo stále, s margarínom sa mi koláč nie vždy podarí...kašľať na trochu cholesterolu...vyvážim vločkami na raňajky ;-)
Nevyhadzujte papier od masla - čím je masla v tom papieri menej, tým skôr zožltne a chytí pach...a tu nevadí ten cholesterol??? :-))...ja si na pekáč kvapnem trochu oleja, a rozotriem papierovou utierkou
Jablko na krehkosť pečiva - jablko sa používa k medovníkom, aby zmäkli...čiže keď niečo zmäkne, automaticky to prestane byť krehké...neodporujú si tieto rady náhodou?
Na surovinách nešetríme - ani tu nevadí ten cholesterol z masla???...inak fakt dobrá rada...okrem toho tvarohu...však plnke je jedno či je tučná alebo nízkotučná
Ukladanie papiera na pečenie na plech - no ja papier na plech dávam preto, aby som nemusela umývať plech...papier len vyhodím...ale keď mám plech pod papier naolejovať, to dám namiesto papiera radšej múku...nehovoriac o tom, že ten olej sa pod tým papierom poriadne prepáli, a ten pach zabije aj vôňu toho koláča
Špajľa na korpusy - keď nechceš mať diery, použi špáradlo...ja mám pletaciu ihlicu
Hrozienka do kysnutého cesta - kľudne to tam daj vtedy, keď cesto spracovávaš
Želatína - nekomplikuj si život s kupovanou, ale si urob vlastnú - ovocná šťava, cukor podľa potreby a zlatý klas - uvariť
Zemiaky varíme deň vopred - to že ich uvaríme skôr, nemá nič spoločné so škrobom, ale s tým že sa s nimi nemusíme babrať v ten deň, a už sú vychladnuté a nepopálime si prsty
Vyšľahanie šľahačky - hádam nikto nebude robiť šľahačku s kyslej smotany???

Trochu som sa rozpísala, ale niektoré "rady" ma fakt pobavili :D
Ak som niekoho urazila, tak sa ospravedlňujem. ;)
daria29
12.11.08,18:51
mimotemy ...a keď robíš v normálnej miske kysnuté cesto, to Ti žalúdok zaťaží??? :eek:...však to cesto rob z múky, nie z cementu :---
aka blba iranicka otazka,a tiez odpoved.kto by pouzival cement na cesto,viem ,je to obrazne povedamé,a ten kto tak velmi suhlasil,viete co je to ,ak vam cesto vykysne rýchlo, alebo pomali?je vela ludí co trpia na žaludok,žlcník,atd.ale oo1 dala iba radu,a tu akceptujem alebo nie.ona vam vase spôsoby neberie,su ludia modernejsí a takí co si myslia ,ze vsetko co robia je najlepsie, ako tie rady vyssie písané.hnevajte sa ,je to jedno,!
velvet
13.11.08,07:02
aka blba iranicka otazka,a tiez odpoved.kto by pouzival cement na cesto,viem ,je to obrazne povedamé,a ten kto tak velmi suhlasil,viete co je to ,ak vam cesto vykysne rýchlo, alebo pomali?je vela ludí co trpia na žaludok,žlcník,atd.ale oo1 dala iba radu,a tu akceptujem alebo nie.ona vam vase spôsoby neberie,su ludia modernejsí a takí co si myslia ,ze vsetko co robia je najlepsie, ako tie rady vyssie písané.hnevajte sa ,je to jedno,!

Nie si Ty nejaká nervózna? Však nikto tu neubližuje ľuďom čo majú problémy so žalúdkom.
A viem ako kysne cesto, aj to prečo to nie je vždy rovnako a proste všetko okolo toho. Živím sa tým. A keď máš problém s nejakými vyššie písanými radami, tak nechoď na PORADU...a ak Ti ide len o moje rady, tak ma proste nečítaj, a nemusíš sa rozčuľovať :---
sorry, toto bolo zasa mimotemy, ale musela som :D:D
zh001
14.11.08,09:54
mimotemy ...a keď robíš v normálnej miske kysnuté cesto, to Ti žalúdok zaťaží??? :eek:...však to cesto rob z múky, nie z cementu :---
nerozumiem tejto hlúpej reakcii, áno, zlatá moja, zaťaží, pretože je tam väčší dôraz na múku, pričom v kyske sa pridáva olej a je viac ľudí, ktorí to potvrdia, po pečení v tejto mise, takže sa skús trochu odosobniť a nereagovať proti tejto záležitosti všade, kde sa dá, jednoznačne je to oveľa výhodnejšie a šikovnejšie, ako čakať hodiny, kým cesto vykysne, ani to najdokonalejšie droždie Ti cesto nenakysne do pol hodiny, ako v tejto praktickej a kvalitnej mise, možno by si sa ju len mala naučiť využívať
zh001
14.11.08,09:56
si trápna a naozaj zbytočne nervózna, evidentne zastaraná ženská, čo našla internet a nevie na ňom inteligentne komunikovať. Skonsoliduj sa
Beella
14.11.08,13:40
;)
velvet
14.11.08,18:46
nerozumiem tejto hlúpej reakcii, áno, zlatá moja, zaťaží, pretože je tam väčší dôraz na múku, pričom v kyske sa pridáva olej a je viac ľudí, ktorí to potvrdia, po pečení v tejto mise, takže sa skús trochu odosobniť a nereagovať proti tejto záležitosti všade, kde sa dá, jednoznačne je to oveľa výhodnejšie a šikovnejšie, ako čakať hodiny, kým cesto vykysne, ani to najdokonalejšie droždie Ti cesto nenakysne do pol hodiny, ako v tejto praktickej a kvalitnej mise, možno by si sa ju len mala naučiť využívať

Toto ma tiež pobavilo :D...a Tvoj nasledujúci príspevok ešte viac...že zastaraná ženská :D:D:D
Tak aby bolo jasno. Ja používam droždie do 120 kg múky naraz, každú hodinu. Cesto sa zamiesi, vykysne, a už robím druhé. Kým sa to druhé miesi, z toho prvého váľame chlebík. A kým to druhé nakysne, chlebík nakysnutý v košíkoch ide do pece, a ideme váľať druhý chlebík. Keď vyváľame druhý chlebík, ten prvý ide z pece von. A vzápätí druhý dnu. Medzitým už mám vymiesené a vykysnuté tretie cesto, a ideme váľať tretí chlebík, zatiaľ čo štvrtý sa miesi a druhý pečie... Orientuješ sa ešte? :---
Takže asi mám ešte lepšie droždie ako to Tvoje "najdokonalejšie" :eek::D
Keď chceš propagovať výrobky nejakej značky, rob to v téme na to určenej, a nie tu v téme "dobré rady".
Týmto som ukončila náš spor a na ďalšie zaujímavé výroky a urážky už nebudem reagovať :cool:
P.S. - múka zaťaží organizmus iba ľuďom alergickým na glutén, nám ostatným ho zaťažuje skôr ten tuk - olej... a ani v rýchlokyske by múka s olejom bez "dokonalého" droždia nevykysla...takže si daj ten svoj dôraz na preštudovanie témy, a nie na urážanie ľudí, čo sa tomu rozumejú určite viac ;)

Ospravedlňujem sa všetkým, toto bol môj posledný príspevok k tejto téme :mee::D Ďakujem
12vierka
15.11.08,17:36
výborné rada, zídu sa najme teraz pred vianocami
tetrisss
15.11.08,17:56
Ale kočky, uz nepotrebujeme ani politicke temy?
daria29
15.11.08,18:40
pani Velvet,ja som hned na zaciatku vedela,ze pracujes niekde v pekarni,to je ale nieco iné,ako doma,tam mas stroj na miesenie, atd,doma nepecieme na pase,ale to neznamená ze vsetko vies!moja mama mi vzdy hovorila,ucit sa musís do smrti!a aj sa ucím..ucím sa nové veci,skusam recepty co je lepsie ,praktickejsie,tiez mam skolu na varenie,ale doba ide do predu.mam uz davno dochodkový vek,ale nepoviem ze vsetko viem.to sa mi tiez raz stalo ,ze som robila s takou mudrou kucharkou,akoze,a ked som zistovala,ci je naozaj kucharka,zistila som ze mala uplne inu skolu.ja tiez koncím na tvoju temu.
Beella
29.11.08,15:27
;)


Hm, nejako mi vypadla priloha :rolleyes:
symona
30.11.08,15:36
Milá pani Velvet, s tým medom sa hllllllllboko mýliš. Pravý med je ten, ktorý scukornatie - niektorý skôr, niektorý neskôr. A najskôr scukornatie práve ten Tebou hanený repkový. To nie je vôbec na škodu, vôbec sa tým nemenia jeho vlastnosti. Dá sa znova dostať do tekutej podoby. Stačí nádobu s medom ponoriť do teplej vody (nie viac ako 50 stupňov, pretože tým by sa med znehodnotil) a cukor sa rozpustí. Síce to chvíľu trvá, ale ide to. Med, ktorý časom nezačne cukornatieť, je pančovaný. Spýtaj sa ktoréhokoľvek včelára. A mimochodom, med sa nevyrába, med sa zberá.

Symona
beandy
03.12.08,17:56
Pripájam aj ja zopár dobrých rád....30323
beandy
03.12.08,18:00
A este jedny...30324