ikovacikova
01.02.07,07:11
Pracovnú obuv, moterky, rukavice, atď. je možné uplatňovať ako daňový výdavok? Do akej výšky? Odozvi sú rôzne, jedni tvrdia že nie, druhí že áno. Ako je to skutočne? Účtovanie v jednoduchom účtovníctve.
Iveta
Tweety
01.02.07,06:24
Pracovnú obuv, moterky, rukavice, atď. je možné uplatňovať ako daňový výdavok? Do akej výšky? Odozvi sú rôzne, jedni tvrdia že nie, druhí že áno. Ako je to skutočne? Účtovanie v jednoduchom účtovníctve.
Iveta
Sú to VOZD. Výšku zákon neobmedzuje, ale interne by mohla byť určená v Int. Smernici.
ekopo
01.02.07,06:56
Všetko je o tom, ako sa dokážu obhájiť výdavky súvisiace s podnikaním.
Kolenčík
01.02.07,07:43
Ja som dostal na školení takúto informáciu, tak Vám ju ponukam.

Daňové výdavky sa uplatňujú len v rozsahu a za podmienok ustanovených zákonom NR SR č.595/2003 – zákon o dani z príjmov (ďalej len zákon).
V § 19 ods.2 písm. c) zákona sú ustanovené výdavky (náklady) na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na:
1. bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a hygienické vybavenie pracovísk, (napr.: OOPP, nahradzujúce nápoje, odsávacie zariadenia, klimatizácia, protišmyková úprava podlahy, inštalácia svietidiel a podobne)
2. starostlivosť o zdravie zamestnancov v rozsahu ustanovenom osobitnými predpismi a na vlastné zdravotnícke zariadenia, (meranie škodlivín, lekárske prehliadky pracovníkov vyplývajúce z vládnych predpisov)
3. vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov, vlastné vzdelávacie zariadenia, výchovu žiakov v stredných odborných učilištiach, ak ich nie je povinný uhrádzať príslušný orgán štátnej správy,
4. príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok uplatnených osobitným predpisom,
5. mzdové a pracovnoprávne nároky zamestnancov v rozsahu ustanovenom pracovno-právnymi predpismi.

Daňové výdavky sú výdavky preukázateľne vynaložené a zaúčtované v účtovníctve daňovníka alebo zaevidované (ak ide o fyzickú osobu, ktorá vedie evidenciu príjmov podľa §6, ods. 11) ak tento zákon neustanovuje inak. Pojem zaúčtovanie a zaevidovanie obsahuje aj povinnosť rešpektovania vecnej a časovej súvislosti s dosahovanými príjmami.
Daňové výdavky je možné uplatňovať len vtedy, ak je vypracovaná vnútropodniková smernica, napr. na poskytovanie osobných ochranných pracovných prostriedkov, poskytovanie ochranných nápojov v horúcich prevádzkach alebo počas letných dní, keď teplota na pracovisku presiahne maximálne doporučené hodnoty. Podobne sa postupuje pri mzdovom zvýhodnení pracovníkov podľa § 124 Zákonníka práce o mzdovom zvýhodnení za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí a v ďalších prípadoch.

Vo vnútornom predpise musí byť citovaný právny predpis, na základe ktorého sa poskytuje napr.: finančný príspevok, nápoje, prideľujú OOPP, atď. Musí byť tiež určený okruh osôb, na ktoré sa vnútorný predpis vzťahuje a podmienky, za ktorých bude uplatňovaný.
Uplatňujú sa všetky výdavky pokiaľ sú stanovené v príslušnom zákone a viažu sa na výkon práce napr.: povinnosť vstupných a periodických prehliadok u vybraných profesií (rizikové práce, vodiči, práca s počítačmi ak pracovník s nimi pracuje viac ako 4 hodiny denne atď.)
bobotova
02.02.07,18:08
Jeden môj klient ( je to murár z Bánoviec ) mal zrovna teraz kontrolu na daň z príjmu r.2004 a tu mu vyhodlili nákup pracovnej obuvi, s tým, že to priamo nesúvisí s jeho dosahovanými príjmami.
Tweety
02.02.07,18:13
Jeden môj klient ( je to murár z Bánoviec ) mal zrovna teraz kontrolu na daň z príjmu r.2004 a tu mu vyhodlili nákup pracovnej obuvi, s tým, že to priamo nesúvisí s jeho dosahovanými príjmami.NO, môže byť, ak ten klient je napr. počítačový grafik, tak pracovnú obuv nie veľmi obháji, alebo tá pracovná obuv boli plesové topánky?
bobotova
02.02.07,18:18
Ale nie normálne to boli také tie pracovné topánky ( bagandže, či ako sa volajú ), a on je murár! no proste remeselník, ale asi potrebovali niečo nájsť, ale aj tak idem písať odvolanie, tak uvidím, ako to dopadne potom.
Melnick
02.02.07,18:19
Jeden môj klient ( je to murár z Bánoviec ) mal zrovna teraz kontrolu na daň z príjmu r.2004 a tu mu vyhodlili nákup pracovnej obuvi, s tým, že to priamo nesúvisí s jeho dosahovanými príjmami.

Tvrdo obhajuj,veď nemôže pracovať ako murár v šľapkách. Bagandže s tvrdou špicou,by som obhájila aj za cenu neviemčoho . Čo keď mu padne tehla na nohu????:D :D Len nesmú mať ihličkový podpätok ,to je fakt.:---

PS. Na jednej strane bezpečnosť práce -na druhej strane DÚ a uprostred bosý murár. A po daňovej kontrole ešte aj s holou prd.....:o
Tweety
02.02.07,18:20
Ale nie normálne to boli také tie pracovné topánky ( bagandže, či ako sa volajú ), a on je murár! no proste remeselník, ale asi potrebovali niečo nájsť, ale aj tak idem písať odvolanie, tak uvidím, ako to dopadne potom. TAk potom postupovali šikovné :rolleyes: pracovníčky proti pravidlám hry.
Zita5
02.02.07,18:26
Jeden môj klient ( je to murár z Bánoviec ) mal zrovna teraz kontrolu na daň z príjmu r.2004 a tu mu vyhodlili nákup pracovnej obuvi, s tým, že to priamo nesúvisí s jeho dosahovanými príjmami.

Lenže kto vie ako ten nákup mal uvedený na paragóne .Buď len obuv , alebo pracovná obuv .
Kolenčík
03.02.07,07:22
Už som to na tejto stránke spomínal. Každá firma či PFO v zmysle zákona musí mať vypracované hodnotenie nebezpečenstiev a na základe toho smernicu o poskytovaní OOPP, ktorú Ti vypracuje bezpečnostný technik v zmysle platných predpisov, ak v tej smernici pre prácu je uvedená aj obuv, tak nevidím v tom žiaden problém /ja dávam vodičom aj okuliare proti osvetleniu a pod./. Túto smernicu u nás žiadaju všetky kontrolné orgány, treba ju urobiť.
piry
03.02.07,11:16
Už som to na tejto stránke spomínal. Každá firma či PFO v zmysle zákona musí mať vypracované hodnotenie nebezpečenstiev a na základe toho smernicu o poskytovaní OOPP, ktorú Ti vypracuje bezpečnostný technik v zmysle platných predpisov, ak v tej smernici pre prácu je uvedená aj obuv, tak nevidím v tom žiaden problém /ja dávam vodičom aj okuliare proti osvetleniu a pod./. Túto smernicu u nás žiadaju všetky kontrolné orgány, treba ju urobiť.


... a prosím pekne, nezavesil by si takúto smerničku na poradičku? By pomohlo mnohým, myslíma vopredok ďakujem krásne.;)
Jana Acsová
03.02.07,14:43
... a prosím pekne, nezavesil by si takúto smerničku na poradičku? By pomohlo mnohým, myslíma vopredok ďakujem krásne.;)A pre koho? Pre vodičov, zdravotníkov, pracovníkov v laboratóriách, v predajniach potravín, pracovníkov čistiarne, skladníkov, pracovníkov s manipulačnou technikou ...

Smernica by mala vychádzať z interných podmienok, rizík špecifických pre danú oblasť, pre konkrétne pracovné zaradenia - funkcie, špecializácie atď..

Ono to tak je vlastne so všetkými smernicami. Univerzálnosť je možné hľadať iba tam, kde sú spoločné východiská, spoločné požiadavky, spoločné podmienky. Ak si chcete niečo daňovo obhajovať, musí to byť pre Vás aplikovateľné ... ušité Vám na mieru.
Kolenčík
03.02.07,16:06
Výborný postreh a ovladanie problematiky od JANY. Ak chcete blížšie napíšte, dohodneme.
ikovacikova
05.02.07,09:57
Výborný postreh a ovladanie problematiky od JANY. Ak chcete blížšie napíšte, dohodneme.
Ako je možné sa dohodnúť? Potrebovala by som tú smernicu. Ešte chcem dodať, že priateľ chodí po zákazníkoch opravovať vodovodné batérie.
Iveta