vanilka
01.02.07,08:29
Ahojte, chcela by som sa vás opýtat ako to je ak má zamestnanec minimálnu mzdu a chce urobit danové priznanie v dosledku toho, že má uzatvorené životné poistenie je mozné aby mu vrátili danu ciastku aj napriek tomu ak on zo svojej mzdy ziadnu dan neplatil?

dakujem
Tweety
01.02.07,07:32
Ahojte, chcela by som sa vás opýtat ako to je ak má zamestnanec minimálnu mzdu a chce urobit danové priznanie v dosledku toho, že má uzatvorené životné poistenie je mozné aby mu vrátili danu ciastku aj napriek tomu ak on zo svojej mzdy ziadnu dan neplatil?

dakujem
Ak neplatil žiadnu daň, tak mu nemajú čo vrátiť.
vanilka
01.02.07,07:46
zo mzdy nie, ale nezdanil sa mu ten prijem zo životneho poistenia počas trvania poistenia? som v tom nova tak neviem
katkaj
01.02.07,07:53
zo mzdy nie, ale nezdanil sa mu ten prijem zo životneho poistenia počas trvania poistenia? som v tom nova tak neviem

aký príjem zo životného poistenia ? :eek:
Orsz
01.02.07,07:58
zo mzdy nie, ale nezdanil sa mu ten prijem zo životneho poistenia počas trvania poistenia? som v tom nova tak neviem

Ak myslíš vyplácanie poistného plnenia - v dôsledku úrazov atď, tak to nie je zdaniteľný príjem. Inak ak platí poistenie, nie je to pre platiteľa príjem. Toto poistenie, ak splňa všetky podmienky sa naozaj oplatí tým, ktorí celý rok platia dane, teda majú vyššiu mzdu ako je minimálna.
vanilka
01.02.07,07:58
zle som to napisala, prepac. takze z toho vyplyva, ze ak ma zamestnanec minimalnu mzdu cize neplatil ziadnu dan nemoze si ani nic uplatnit, hoci zopar ludi okolo mna tvrdi nieco ine tak som sa chcela len uistit ze sa nemylim

dakujem ti
Orsz
01.02.07,08:01
Len upresním, že takúto odpočítateľnú položku Miinisterstvo financií zaviedlo hlavne kôli tomu, aby sa posilnilo šetrenie na dôchodky, pretože nevieme ako skončí I. a II. dôchodkový pilier. A týmto chcelo u ľudí podporiť uzátváranie životných poistiek formou znižovania si daní, ale na druhej strane aj ich vrátenie (daní) v prípade porušenia podmienok.
Orsz
01.02.07,08:04
zle som to napisala, prepac. takze z toho vyplyva, ze ak ma zamestnanec minimalnu mzdu cize neplatil ziadnu dan nemoze si ani nic uplatnit, hoci zopar ludi okolo mna tvrdi nieco ine tak som sa chcela len uistit ze sa nemylim

dakujem ti
Áno, máš pravdu, ja tiež mám takých ľudí okolo seba, a vôbec to nechápu, vraj im všade hovoria, nech si to dajú, že sa im vráti okolo 2000,-Sk, ale nikto sa už nepýta, aký má zárobok - či platil dane. Toto nefunguje ako daňový bonus, ktorý sa vyplatí aj tomu kto neplatí dane.
vanilka
01.02.07,08:08
presne si ma pochopil zamestnanci pridu za mnou ze im prisiel domov papier z poistovne a ze ja im mam urobit danove priznanie a vratia im peniaze a ja im vysvetlujem ze im ich nemozu vratit kedze neplatili cely rok nijaku dan z prijimu lebo maju len min mzdu
katkaj
01.02.07,08:12
presne si ma pochopil zamestnanci pridu za mnou ze im prisiel domov papier z poistovne a ze ja im mam urobit danove priznanie a vratia im peniaze a ja im vysvetlujem ze im ich nemozu vratit kedze neplatili cely rok nijaku dan z prijimu lebo maju len min mzdu

Je smutné že veľa ľudí ešte nechápe princíp a systém životného poistenia a dajú sa "ukecať" len na nejaké daňové zvýhodnenie. Myslím že to by malo byť až druhoradé :rolleyes:
vanilka
01.02.07,08:15
radsej mi poradte ako im to mam vysvetlit tak aby to konecne raz a navzdy pochopili
katkaj
01.02.07,08:17
radsej mi poradte ako im to mam vysvetlit tak aby to konecne raz a navzdy pochopili
Veľmi jednoducho, povedz im že pokiaľ počas roka neplatili žiadnu daň tak žiadnu ani nemôžu dostať späť. ;)
Ešte dodaj že si uplatňovali odpočítateľnú položku čo v podstate pre nich bola úlava od štátu
Tweety
01.02.07,08:20
radsej mi poradte ako im to mam vysvetlit tak aby to konecne raz a navzdy pochopili
Ak je základ dane nižší ako NČ na daňovníka, a ost. NČ( v tomto prípade ŽP), tak neplatí daňovník žiadnu daň, t.j. nemôže sa mu ani nič z nej vrátiť.
vanilka
01.02.07,08:23
cize ak ma zamestnanec min. mzdu jedine co ma caka je vystavenie potvrdenia o zuctovanych a vyplatenych prijimoch zo zavislej cinnosti, pricom ak mi donesie akekolvek poistky na tzv. "preplatenie" nebudem sa tym dalej zaoberat
Marti.ka
01.02.07,08:27
Odpočitateľná položka na zaplatené poistné atď... im nepomôže. Iba v prípade, že zaplatili nejakú daň zrážkou, napr. daň z úrokov. Vtedy by im tú zaplatenú daň mohli vrátiť. To by však museli robiť daňové priznanie typ B.
vanilka
01.02.07,08:31
dakujem vam vsetkych velmi ste mi pomohli teraz mi uz len ostava vysvetlit to svojim zamestnancom
prajem pekny den vsetkym, ktori sa zapojili do debaty
Orsz
01.02.07,11:50
cize ak ma zamestnanec min. mzdu jedine co ma caka je vystavenie potvrdenia o zuctovanych a vyplatenych prijimoch zo zavislej cinnosti, pricom ak mi donesie akekolvek poistky na tzv. "preplatenie" nebudem sa tym dalej zaoberat

Ak im budeš robiť ročné zúčtovanie, tak potvrdenie nevydávaš, iba keby si chceli robiť daňové priznanie sami, čo myslím, že po takýchto otázkach by to asi sami nezvládli alebo len s tvojou pomocou.