AnitaMartinska
01.02.07,09:10
Prosim o pomoc pri uplatneni vydavkov z prijmu v USA.Dufam,ze sa niekto najde s podobnym pripadom,lebo niektore vydavky nevieme prelozit:
Co z uvedeneho sa da pouzit do DP?
Je to odpisane z vyplatnej pasky,vedla kazdeho nazvu / od 1-6/ je urcita suma v dolaroch.

deductions
1. Federal W/H - federalna dan
2. State W/H - štátna dan ?
3. SDI - ?
4. UI/HC/WD - ?
5 Reimb - ubytovanie
6. NJ Med ins Fund - ?

Dakujem.
suzuka
13.03.07,14:23
Prosim o pomoc pri uplatneni vydavkov z prijmu v USA.Dufam,ze sa niekto najde s podobnym pripadom,lebo niektore vydavky nevieme prelozit:
Co z uvedeneho sa da pouzit do DP?
Je to odpisane z vyplatnej pasky,vedla kazdeho nazvu / od 1-6/ je urcita suma v dolaroch.

deductions
1. Federal W/H - federalna dan
2. State W/H - štátna dan ?
3. SDI - ? =
4. UI/HC/WD -
5 Reimb - ubytovanie
6. NJ Med ins Fund - ?

Dakujem.

Anita, nemas od pracovnika aj W2 form? To je ekvivalent nasho potvrdenia o zrazenych preddavkoch na DzPFOZC, zamestnavatelia ho vystavuju vzdy najneskor k 31.1. za predchadzajuci rok. Tento je podkladom na danove priznania v USA. Ak pracovnik pracoval v USA, nema nahodou povinnost podat danove priznanie aj v USA aj na Slovensku? Potom by tvojim podkladom ku danovemu priznaniu na SK bolo danove priznanie z USA.

Ale podme k prekladu :
1. Federal W/H = federal witholding = zrazka federalnej dane z prijmu
2. State W/H = state witholding = zrazka statnej dane z prijmu
3. SDI - ? = State disability insurance = statne poistne pre invaliditu
4. UI/HC/WD - Unemployment insurance, Healthcare, Workforce development = statne poistne v nezamestnanosti, nakladov na zdravotnictvo a rozvoj zamestnanosti
5. reimb. = reimbursement = preplatenie (nejakych nakladov)
6. NJ med ins fund = NJ zdravotne poistenie = pracovnik bol zrejme zaradeny do planu zdravotneho poistenia firmy a toto je jeho uhrada

Chybaju mi tu zrazky Social Security a Medicare = to su federalne zrazky, ktore sa musia zrazit z hrubej mzdy. Je to vlastne ekvivalent nasho odvodu do socialnej poistovne. Z pohladu danoveho priznania ta ale bude zaujimat len federalna a statna dan.

Dufam, ze som pomohla a nepoplietla.
AnitaMartinska
14.03.07,11:25
Suzuka, znamena to,ze by mal student poziadat o odklad DP a cakat na to potvrdenie z USA?
A o tie zaplatene poistne sa neda znizit zaklad dane?
Dakujem za trpezlivost.
suzuka
14.03.07,15:15
Anita, tento link som nasla na Porade a je to zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenia medzi USA a SVK, zrejme by si si ho mala nastudovat pred podanim DP.http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=4790&d=1142935686
Myslim, ze student by mal pockat na W2 (predpokladam, ze svojmu zamestnavatelovi zavolal a poziadal o kopiu), mohol by sa ale k spravnym sumam dopracovat aj z vyplatnych pasok. Na kazdej z nich by mala byt aj kumulativna suma pri vsetkych polozkach (year to date), teda vychadzalo by sa z poslednej vyplatnej pasky. Co sa tyka tych poisteni, idem si to este prestudovat.
AnitaMartinska
15.03.07,07:00
Bohuzial,ani po prestudovani prilozeneho linku nie som mudrejsia a stale neviem, co z hore uvedenych skratiek na vyplatnej paske môzem zaratat ako zaplatene poistne, aby sa znizil zaklad dane.
Vidim to zatial tak, ze idem poziadat o odklad a budem hladat - cakat na dalsie dobre rady.
Inak, ista pracovnicka na DU mi poradila, aby som to nechala tak a nic nepodavala.No ale ja ten nazor nezdielam.
Pekny den
suzuka
15.03.07,19:14
par 5 ods(8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.

Povinnym zahranicnym poistenim rovnakeho druhu su podla mna statne poistenia DI,UI,HCaWF. NJ medical ins. nie je povinne poistenie, je to dobrovolne poistenie zamestnanca, takze to by som do poisteni neratala.
Podla zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia studentovi uplatnis metodu zapoctu dane. V tejto zmluve je uvedene v clanku 2 bod a, ze pod danou sa rozumeju federalne dane. Podla mna to znamena, ze na ucely zapoctu dane mu uvedies len federalnu dan. V otazke si neuviedla social security a medicare zrazky, ktore sa v usa povazuju za federalne dane. Predpokladam, ze student mal J viza a preto bol od tychto dani oslobodeny.
Je zvlastne, ze som na Porade nenasla nikoho, co by riesil prijmy z USA (okrem malej poznamky, ze sa dan riesi zapoctom ako pri prijmoch z CR). Ved studentov co si cez prazniny privyrabaju je tu v lete neurekom. A suhlasim, ze prijmy treba priznat, jedna pani ..... ona zakon nepisala a nejedna sa o jej priznanie, takze ju treba ignorovat.
AnitaMartinska
16.03.07,06:24
Suzuka, velmi pekne Ti dakujem.
Presne ako vravis, aj mne je cudne,ze sa nikto na to nepyta,ved do USA chodi vela studentov. / ze by vsetci vsetko vedeli?/
Ta odvolavka,ze robit DP ako pri praci v cechach nie je velka pomocka, lebo ceskym vyrazom rozumieme, alebo sa to da lahsie zistit,ale tieto anglicke skratky, tam sme uz bezradní.
Este raz vdaka a pekny slnecny den