tanti
01.02.07,09:53
Ahojte.Prosím Vás mohli by ste mi poradiť :confused:
1.Kamarátka je SZČO povinne si platí nemocenské už niekoľko rokov. Koncom minulého roku a začiatkom tohto bola PN a na jej začudovanie keď priniesla doklad o ukončení PN v Sociálnej jej povedali, že asi pred 3 rokmi posielala odvody v zlej sume a musí si ich doplatiť čiže jej PN-nku nevyplatia (skontrolovali sme to a Sociálna ich od nej žiada právom) Chcem sa spýtať hneď na druhý deň podlžnosť vyplatila môže si ešte požiadať o túto PN?
2.Počas PN si poctivo platila odvody a keď na Sociálnu poisť. zaslala žiadosť o ich vrátenie odbili ju, že nemá na to nárok. Viem, že SZČO nemá povinnosť platiť počas PN odvody tak prečo jej ich nechcú vrátiť? (neuvedomila si, že ich nemá platiť má v banke trvalý príkaz)
3.Nakoniec by som sa ešte chcela spýtať momentálne je tehotná a termín pôrodu ma v auguste tohto roku má ešte nejakú možnosť o navýšenie materskej? Myslím, či sa dá aj u nej pred koncom roka dobrovoľne prihlásiť na platenie z najvyššieho vymeriavacieho základu a podobne
Ďakujem pekne ;)
tanti
01.02.07,13:46
Mohli by ste mi prosim Vas niekto odpovedat. Dakujem :( :confused:
zeneta
02.02.07,09:16
Prepáč, ale ja mám dokonca na teba otázku. Má tiež kamošku na SZČO a tiež je na materskej. Platila len zdravotné, lebo na socialnej poisťovni jej povedali že odvody platiť nemusí. Teraz jej však prišlo že nič neodvádza a má podlžnosť za 2 roky. Ako to teda je?
kankai
02.02.07,09:35
Prepáč, ale ja mám dokonca na teba otázku. Má tiež kamošku na SZČO a tiež je na materskej. Platila len zdravotné, lebo na socialnej poisťovni jej povedali že odvody platiť nemusí. Teraz jej však prišlo že nič neodvádza a má podlžnosť za 2 roky. Ako to teda je?Pravdepodobne jej to zle povedali.Pokial neprerusi živnost,mala by platit odvody aj do socialnej poistovne.podla posledneho danoveho priznania.Ak sa mylim,opravte ma prosim.
tanti
02.02.07,10:35
No ja som teda na tieto temy urcite neni odbornik, ale podla mna ked je na materskej a nedosahuje ziadne prijmy z podnikania alebo zo zavislej cinnosti tak nemusi platit odvody, ale to je len moja domnienka mozno sa mylim.
zeneta
02.02.07,10:49
Ide o to že prijmi počas MD mala, lebo má prevádzku a tá funguje len ona nepracuje. Má zamestnancov a za tých platí odvody.
tanti
02.02.07,12:00
V tom prípade si myslím, že odvody platiť mala, ale radšej nech poradia skúsenejší. :)
Prosím Vás skúste niekto poradiť aj mne.
Jana Motyčková
05.02.07,09:17
Ahojte.Prosím Vás mohli by ste mi poradiť :confused:
1.Kamarátka je SZČO povinne si platí nemocenské už niekoľko rokov. Koncom minulého roku a začiatkom tohto bola PN a na jej začudovanie keď priniesla doklad o ukončení PN v Sociálnej jej povedali, že asi pred 3 rokmi posielala odvody v zlej sume a musí si ich doplatiť čiže jej PN-nku nevyplatia (skontrolovali sme to a Sociálna ich od nej žiada právom) Chcem sa spýtať hneď na druhý deň podlžnosť vyplatila môže si ešte požiadať o túto PN?
2.Počas PN si poctivo platila odvody a keď na Sociálnu poisť. zaslala žiadosť o ich vrátenie odbili ju, že nemá na to nárok. Viem, že SZČO nemá povinnosť platiť počas PN odvody tak prečo jej ich nechcú vrátiť? (neuvedomila si, že ich nemá platiť má v banke trvalý príkaz)
3.Nakoniec by som sa ešte chcela spýtať momentálne je tehotná a termín pôrodu ma v auguste tohto roku má ešte nejakú možnosť o navýšenie materskej? Myslím, či sa dá aj u nej pred koncom roka dobrovoľne prihlásiť na platenie z najvyššieho vymeriavacieho základu a podobne
Ďakujem pekne ;)
1. Už nie, viď ZSP_§31_ods.1_písm.b). Podmienkou, aby jej vyplatili nemocenské je, aby do konca kkalendárneho mesiaca, kedy vznikla PN mala zaplatené poistné. Takže až pri novej PN.
2. Povinne poistená SZČO neplatí poistné v období, kedy je práceneschopná, t.j. poistné by jej mali vrátiť. Ak dávala písomnú žiadosť o vrátenie, v odpovedi by mal byť uvedený dôvod, prečo jej nevyhoveli.
3. Dá sa povedať, že možnosti navýšenia materského u SZČO nie sú (je nejaká výnimka, pozri v drakovi). To prihlásenie sa na DNP má význam iba ak v posledných 2 rokoch pred pôrodom bola už nejaký čas dobrovoľne nemocensky poistená - t.j. je schopná splniť 270 dní dobrovoľného poistenia v posledných 2 rokoch.
tanti
05.02.07,09:17
Naozaj sa tu nenajde nikto kto by vedel pomoct?
tanti
05.02.07,09:22
Ďakujem veľmi pekne!!
K tomu druhému bodu ona priniesla písomnú žiadosť, ale pani úradníčka jej ju proste nevzala, že na to nemá nárok...
Takže jej hneď poviem nech to pošle znova a nevšíma si "iniciatívne" úradníčky
Jozef Mihál
05.02.07,09:35
tanti, klídek, niektoré problémy nie sú tak jednoduché, aby na ne behom minúty padla odpoveď.

K bodu 2. otázky:

§ 140 ods.3 zákona č.461/2003 Z.z.:

"Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie ani v období, počas ktorého je uznaná za dočasne práceneschopnú 49) alebo má nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu. 50)"


§ 145 ods.3 zákona č.461/2003 Z.z.:

"Právo na vrátenie poistného sa premlčí do desiatich rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola platba uvedená v odsekoch 1 a 2 zúčtovaná na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici."

Na vyššie uvedené sa treba odvolať, SP jej musí zaplatené poistné vrátiť.
Jana Motyčková
05.02.07,09:37
Prepáč, ale ja mám dokonca na teba otázku. Má tiež kamošku na SZČO a tiež je na materskej. Platila len zdravotné, lebo na socialnej poisťovni jej povedali že odvody platiť nemusí. Teraz jej však prišlo že nič neodvádza a má podlžnosť za 2 roky. Ako to teda je?
Počas materskej odvody neplatí. Ale počas poberania rodičovského príspevku je to trochu inak. Ak nevykonáva činnosť SZČO prerušuje sa jej povinné poistenie, ale to prerušenie je SZČO povinná nahlásiť do 8 dní od prerušenia. Po 1.8.2006 sa k prerušeniu poistného zrejme vyžaduje aj vyhlásenie, že túto činnosť nevykonáva.
tanti
05.02.07,09:56
Ďakujem pekne za podrobne vysvetlenie.
Asi som naozaj reagovala moc emotívne za čo sa ospravedlňujem všetkým poctivým pani úradníčkami. (ja som sa našťastie osobne stretla na Sociálnej len s takými) No ale keď som videla vytočenú tehotnú kamošku nejak to prešlo aj na mňa.
Jozef Mihál
05.02.07,09:57
Len aby to vytočenie tehotnej kamošky nezanechalo stopy na bábätku.
tanti
05.02.07,10:07
Fuu dúfam, že nie odchádzala celkom veselá tak hadam to nebolo až také strašné. Som rada, že je tu tak veľa ochotných ľudí.