Fany
06.01.05,23:18
Keď zúčtovávam účtovné doklady 1x týždenne, neviem presne, kedy ktorá faktúra prišla. Je chybou, keď ju do denníka a evidencie došlých faktúr zadávam s dátumom vystavenia? Zdá sa mi to dokonca jasnejšie. Ten dátum je priamo na faktúre.
Paula
07.01.05,06:36
Ak nemám k faktúre obálku, kde je dátum odoslania z pošty, pripočítam si 2-3 dni k dátumu vystavenia (odoslania) na faktúre.
Bubika
07.01.05,07:05
Robím to ako Paula, prípadne prihliadam na mesto, z ktorého fa prišla.
Yvvetta
07.01.05,09:26
Ja zaraďujem fa s tým dátumom, s ktorým mi došla.
Robo
07.01.05,10:00
cize nemoze sa do dennika davat datum kedy bol dany doklad vystaveny?
babenko1
22.01.05,08:30
A čo takto povedať dotyčnému, nech hore na faktúru napíše, kedy mu to došlo?
rene
22.01.05,08:50
cize nemoze sa do dennika davat datum kedy bol dany doklad vystaveny?
Ja dávam do knihy faktúr dňom vystavenia, ktorý je na faktúre a do denníka dňom úhrady, ktorý je pokladničnom doklade alebo bankovom výpise.

Nemôže to tak byť ?
Prečo ?:eek:
MIRKA
27.01.05,19:03
tu ide o dva rôzne zápisy:

do knihy záväzkov - pokiaľ nemám na fa "došlovačku", tak pripočítam cca 2 dni
a do peňažného denníka - podľa dátumu úhrady
karci
27.01.05,22:29
Nebál by som sa použiť dátum vystavenia faktúry, lebo aj tak nik nemôže dokázať, kedy som faktúru skutočne obdržal. Aj keď mala by sa viesť kniha došlej pošty a tam by malo byť poznačené kedy daná faktúra došla. Ak už nie tie ktoré došli obyčajne, tak aspoň tie doporučené. Takže na to bacha. Môže to mať vpliv na uplatnenie DPH.
mv66
17.03.05,13:38
Pouzivam datum vystavenia, tvrdim, ze osobne chodim pre faktury, predomnou ich tlacia a ak je to vzdialene mesto, zauctujem si i pracovnu cestu tam a spat.
Robo
17.03.05,13:54
nie je niekde v zakone o uctovnictve definovany datum uctovneho pripadu ako datum dodania tovaru, zaplatenia zaväzaku, inkasa pohľadavky...?

namal by sa teda do deniika davat datum dodania tovaru (ten isty ako pre určenie DPH)? - nie datum vystavenia alebo obdržania. hlavne pre zachovanie suvisu s obdobim (ak kupim sluzbu v januari a faktura vystavena vo feb. potom by sa mala faktura objavit v januarovych nakladoch)
co vy na to?
Fany
17.03.05,21:52
Tak teraz ste ma celkom poplietli. Ak tomu rozumiem, tak do knihy došlých faktúr mám prirátať 2-3 dni a do účtovnej knihy mám dať dátum vystavenia faktúry? Podľa mňa je to blbosť. Aj tak sa mi vidí jednoduchsie dávať všade dátum vystavenia. Veď keď mám už faktúru v ruke, tak mi očividne "prišla" a potom je jedno či tam tie dva dni dám alebo nie. Nie je to iba nejaká birokracia? Veď ten dodávateľ to má tiež v evidencii dňom vystavenia, tak prečo nemôžem maťtú istú evidenciu?
Janca
18.03.05,05:59
Podla mna jedna vec je poznacit doslu fakturu do registraturnej knihy (t.j. kedy dosla do firmy-napr. sekretariat), druhá vec jej zapisanie do knihy zavazkov (ked pride do uctarne) a tretia vec - uhrada fa (zápis v peňažnom denníku).
juko
18.03.05,06:49
Podľa mňa netreba z toho robiť veľký problém. Ak robíš účto spätne, najjednoduchší spôsob je zaevidovanie fa do knihy záväzkov dňom jej vystavenia. Nič tým nemôžeš pokaziť a naozaj ti nik nedokáže, že si ju v ten deň ešte nemohla mať. Ostatné dátumy ako splatnosť a dátum dodania tovaru by tiež mali korešpondovať s faktúrou.

Iné je, keď robíš účtovníctvo priebežne. Vtedy doporučujem dodržať postup evidencie fa v deň, kedy skutočne došla. Môžeš sa tým vyvarovať niektorým problémom v rozdielnosti úhrad najmä zálohových platieb. Zvýšenie resp. zníženie nájmu a pod.
mv66
18.03.05,07:37
Najviac milujem faktury vystavene v aprili, co pridu v auguste.
Ak nepouzivate datum vystavenia, co s fakturami vystavenymi 31.12.?
Dalsia vec (to uz bez ohladu na datum): Ako a kam uctujete faktury vystavene v januari suvisiace s predch.rokom? Cez nejake ucty CR?
mv66
18.03.05,07:39
Ako uctujete napr. datumy v bankovom vypise, ked ma posielanie vypisov napr. az stvrtrocne? S datumom kedy k uhrade skutocne doslo alebo az ste mali v rukach bankovy vypis?
Robo
18.03.05,11:15
Ako uctujete napr. datumy v bankovom vypise, ked ma posielanie vypisov napr. az stvrtrocne? S datumom kedy k uhrade skutocne doslo alebo az ste mali v rukach bankovy vypis?
myslim ze som s nazorom asi niekde inde ako ostatni. podľa postupov učtovania je dnom uskutocnenia uctovneho pripadu ako som pisal v predchadzajucom prispevku den splnenia dodavky, uhrady zaväzku a pod. t.z. ze neuctujem uhrady z vypisu z uctu dnom kedy mi dosiel vypis ale kedy prebehla platba. z toho usudzujem, ze nemala by sa ani faktura uctovat dnom kedy prisla resp. kedy bola vystavena ale dnom kedy doslo k splneniu dodavky tovaru/sluzby.

rad by som pocul ako sa na to pozeraju ludia s praxou a naozaj rad by som sa dozvedel nejake argumenty ak sa mylim.

dakujem vsetkym za nazor
Robo
18.03.05,11:45
nik nechce pridat nazor? naozaj by som si chcel v tom spravit jasno.

este raz vopred dakujem
Zita5
18.03.05,12:48
myslim ze som s nazorom asi niekde inde ako ostatni. podľa postupov učtovania je dnom uskutocnenia uctovneho pripadu ako som pisal v predchadzajucom prispevku den splnenia dodavky, uhrady zaväzku a pod. t.z. ze neuctujem uhrady z vypisu z uctu dnom kedy mi dosiel vypis ale kedy prebehla platba. z toho usudzujem, ze nemala by sa ani faktura uctovat dnom kedy prisla resp. kedy bola vystavena ale dnom kedy doslo k splneniu dodavky tovaru/sluzby.

rad by som pocul ako sa na to pozeraju ludia s praxou a naozaj rad by som sa dozvedel nejake argumenty ak sa mylim.

dakujem vsetkym za nazor

Robo já účtujem v JÚ . Na základe bankového výpisu účtujem dátum realizácie platby za pohľadávku prípadne záväzku . Ak príde dodavateľská faktúra , do záväzkov ju zapíšem v deň kedy bola doručená a účtujem deň kedy bola uhradená .

Plnenie dodávky alebo služby si pletieš s DPH .
mv66
18.03.05,20:49
Nie je tu niekde presna definicia datumu uctovneho pripadu? Len sa mi sniva, ze je to tak: uctovnik uctuje ked sa o tom dozvedel a skor ako mal fakturu ci bankovy vypis o tom vedeit nemohol.
mv66
18.03.05,20:53
Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a*označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o*cene za mernú jednotku a*vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s*dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§*32 ods.*3) zodpovednej za účtovný prípad v*účtovnej jednotke a*podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v*účtovných jednotkách účtujúcich v*sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z*programového vybavenia.
mv66
18.03.05,20:55
V JU

Deň uskutočnenia účtovného prípadu
(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a*prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a*záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a*družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a*deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z*osobitných predpisov alebo z*povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a*ktoré v*účtovnej jednotke nastali a*účtovná jednotka má k*dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
(2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností2) a*do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti. U*prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.
mv66
18.03.05,20:56
V PU:

Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a*prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a*záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a*družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a*deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z*osobitných predpisov alebo z*vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a*ktoré v*účtovnej jednotke nastali a*účtovná jednotka má k*dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
učty
18.03.05,22:19
Nuž MV66 keby som bola daniar a takto by si mi zdôvodnil 200 km služobku po 100 Sk faktúru, som zvedavá na reakciu Tvojho šéfa na mastnú pokutu! Ale teraz vážne :D :D :D Nechce sa mi presne citovať zákony na to sú tu iní
oveľa lepší ako ja. V prvých príspevkoch sú presné odpovede. Zlý je ten názor, že vždy rovnaký dátum dodávky aj faktúry. Podľa zákona faktúra najskôr v deň dodávky a najneskôr do 15 dní. Nemôžeš ju zaúčtovať skôr ako bola vystavená, čo povieš?
učty
18.03.05,22:24
Bolo to určené inému. Ospravedlnenie aj pochvala pre MV66
dr.kuko
19.03.05,00:09
Uz sa mi zda, ze tu niekedy riesime take veci, ze aj tak si to kazdy musi obhajit pred danakom. Pravda nie je nikde jasne urcena. Nech to kazdy robi tak ako mu to jeho svedomie a vedomie dovoli, kym nedaju presny paragraf napr. den vystavenia, alebo co ja viem, proste presny datum, tak je to handrkovanie ako na trhu. Ale drzim Vam palce...obom skupinam :)
mv66
19.03.05,20:53
Tak ktory datum??? Ak je to v cudzej mene, su tam potom poriadne rozdiely, lebo sa ma brat datum NBS ku dnu uskutocnenia uctovneho pripadu.
Alebo vsetko treba urobit tak, aby sa zhodoval datum vystavenia na fakture s datumom dodania a dostat to spolu s fakturou?
Najma nerozumiem, ze doklad obsahuje (kam to doplnate?):
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s*dátumom vyhotovenia,
Robo
21.03.05,11:25
MV66: presne podľa tychto paragrafov, ktore cituješ usudzujem že žiadny datum vystavenia faktury ani datum dorazenia faktury do firmy nie je pre učtovnictvo podstatny. pohľadavka a vynos, resp. zaväzok a náklad mi vzniknu v den kedy dojde k splneniu dodavky. S DPH si to nepletiem. Ten len stanovuje povinnosť určiť datum kedy došlo k splneniu dodavky a myslim ze ten isty datum je dôležity aj pre zaučtovanie a tiež pre stanovenie kurzu. Nestretol som sa ze by pojem datum vystavenia faktury bol niekde v zakonoch určeny ako smerodatny pre vznik zaväzku/nakladu, pohľadavky/vynosu a teda zaučtovania. Fakt je, že čo sa rozpravam s učtovnikmi všetci použivaju datum vystavenia fa. tak ako v prvych prispevkoch tejto temy. Osobne sa m to nezda.
mv66
21.03.05,12:23
Sice suhlasim, ale! Teraz nemam cas hladat, nie je vsak nieco take, ze uctujeme, ked sa o tom dozvieme? A hlavne uctujeme na zaklade nejakych dokladov? Ako sa da uctovat, ked tie doklady este nemam?
Robo
21.03.05,12:44
to neznamena ze ho nemam lebo na zaklade neho učtujem. (fakt ale je ze v tom datume ktory som zapisal do dennika som ho nemal).

asi je to tema pre vysokoškolskeho profesora. mrzi ma ze nemam akekolvek argumenty aby som si mohol spravit zaver o tom co je spravne. nerad nieco robim len preto, ze sa to tak bežne robi.
najviac ma moja teoria laka z hľadiska verneho zobrazenia hospodarenia fi. Ak zaučtujem februarovy telefon s marcovym datumom znamena ze februarove aj marcove naklady mam skreslene.
mv66
21.03.05,21:45
S tym skreslenim suhlasim, ani mne sa nepaci, ale dali mi na to nemoznu radu: ''tak casovo rozlisuj na konci kazdeho mesiaca a nielen na konci roka''. Vraj to nie je vyluceny postup:-)))
bea
22.03.05,06:18
mv66, mne dali auditori tiež takú radu. Ale to by som bola asi ozaj blázon. Ja v priebehu roka účtujem podľa svojho, a to mesačné náklady, ktoré patria napr. do januára, aj keď je faktúra vystavená vo februári a dostanem ju vo februári, účtujem do januára. A čo vystavené faktúry, ktoré vystavím po ukončení mesiaca? Ja ich účtujem do zodpovedajúceho mesiaca. Tak mám v priebehu roka správny obraz o nákladoch a výnosoch vo firme. Rozlišujem len na konci roka. Názory sú na to rôzne, ale daň z príjmu bude v poriadku, DPH je tiež O.K. A z hľadiska účtovníctva sú na to rôzne názory.
Robo
22.03.05,06:26
znamena, bea, že učtuješ s tym datumom, kedy ti naklad resp. vynos vznikne, nie podľa vystavenia faktury. myslim že robim rovnako.
mv66
22.03.05,06:33
Bea, a na to ti auditor nic nepovedal?
Robo, cim to obhajis pred danovou kontrolou?
Robo
22.03.05,10:25
osobne mam pocit ze skour neviem ako by som obhajoval to ze neuctujem naklady a vynosy do obdobia s ktorym vecne a casovo suvisia. nepoznam argument ktory hovori proti. a zatial ani tu nik žiadny neuviedol. ozaj neviem ktoru učtovnu zasadu by som takto mal porušiť.
mv66
23.03.05,12:31
Suhlasim s tebou, ale nemas doklad, na zaklade, ktoreho uctujes. obratme sa s tym na DR SR
Robo
23.03.05,12:44
fakt je ze nie som studovany uctovnik. pracujem v inej financnej oblasti a uctovnictvo som zacal robit od zaciatku roku. zaklady ziskane zo skoly som si musel doplnit precitanim vsetkych moznych aj nemoznych zakonov a pospajat to s nejakym (aspon dufam) logickym myslenim. preto nemam nejake uctovne návyky, len vlastny rozum. a chcel som aby sa nad tym zamyslelo viacero ludi a povedali preco hej a preco nie tak ako pisam ja. a doklad mam. aj ked neskuor. ak by my neprisiel doklad v case do nejakeho terminu (napr. do uzatvorenia uctovnych knih) zaväzok by som zauctoval na nevyfakturované dodávky- ale náklad sa musi dostat do obdobia kde patri. bez ohľadu na doklad.
Robo
23.03.05,12:45
ospravedlnujem sa za pravopis:) nejako nestiham pisat, nie to este rozmyslat
mv66
23.03.05,12:50
nepouzivaj logicke myslenie, v tejto oblasti sa mi to nevyplatilo
Robo
23.03.05,12:55
myslis ze danova kontrola nema co ine kontrolovat, len datum zauctovania v denniku?