cerviacik
01.02.07,11:17
Môže mi niekto vysvetliť aký je rozdiel resp. vzájomný vzťah medzi „povinnou lekárskou prehliadkou“ podľa § 137 ods. 2 písmeno c) ZP, „preventívnou lekárskou prehliadkou vo vzťahu k práci“ v zmysle §19 z. č. 126/2006 resp. „posúdením zdravotnej spôsobilosti na prácu v noci“ podľa §98 ods. 3 ZP. Bude sa účasť zamestnancov na týchto Prehliadkach považovať ako výkon občianskej povinnosti v zmysle §136 ZP, kde dikcia zákona hovorí, že by sa mali vykonávať prednostne mimo pracovného času alebo podľa §220 ods. 2 ZP kde sa uvádza, že „Vyšetrenie v zdravotníckom zariadení vykonávané na príkaz zamestnávateľa alebo ošetrenie pri prvej pomoci a cesta na ne a späť sú úkony v priamej súvislosti s plnením pracovných úloh.“ Problém je v podstate jednoduchý: Môže zamestnávateľ žiadať aby zamestnanci vykonávali preventívne prehliadky vo vzťahu k práci prednostne mimo pracovného času bez náhrady mzdy ALEBO sa takto strávený čas bude považovať za výkon práce za zamestnanci budú mať nárok na mzdu za dobu strávenú na prehliadkach mimo svojho pracovného času?
cerviacik
02.02.07,07:03
Priatelia, na tomto fóre som čítal mnoho kvalitných a fundovaných názorov v oblasti prac. práva, vrátane niekoľkých názorov na výkon lekárskych prehliadok. Nechce sa mi preto veriť, že sa nenájde nikto, kto by bol ochotný vyjadiť svoj (právne nezáväzný) názor na túto problematiku :-(((
jozef21
02.02.07,09:31
Moj osobný názor je taký, že je potrebné rozlišovať medzi preventívnou prehliadkou vo vzťahu k práci a preventívnou prehliadkou vo verejnom záujme. Rozlišovať sa to bude podľa toho, kto ho na tú zdravotnú prehliadku pošle (musí poslať). Ak zamestnávateľ, ide o preventívnou prehliadkou vo vzťahu k práci. Ak nejaká verejná inštitúcia/úrad (bohuzial som v rýchlosti nenašiel zákon, ktorá inštitúcia by to mohla byt...možno okresná hygiéna, okresný úrad, polícia, okresný lekár?) potom ide o verejný záujem.
Príklad:
preventívna prehladka - vyšetrenie očí- zamestnávateľ by mal každé tri roky poslať zamestnanca, ktorý pracuje zo zobrazovacími jednotkami, na príslušné vyšetrenie = povinnosť zamestnávateľa. To je jedno kedy ide, mal by dostať náhradu príjmu
Preventívna prehladka Vyšetrenie očí v súvislosti so žiadosťou na vodičský preukaz, pžaduje to úrad záujem verejný= mal by vykonať prednostne mimo pracovného času
Takže ja by som zameral právnu analýzu v načrtnutom smeri...
Kolenčík
03.02.07,08:48
LP rieši zákon č. 126/2006, tam je to jasne určené podľa zaradenia do kategórii. Zákon 124/06 ukladá zamestnancovi zabezpečiť vykonávanie zdravotného dohľadu vrátane preventívnych prehliadok v pravidelných intervaloch s ohľadom na charakter práce a v ďalšom bode: Náklady spojené so zaisťovaním BP je povinný znášať zamestnávateľ. Z uvedeného vyplýva, že zamestnávateľ hradí preventívne LP, ktoré majú súvis s jeho prácou. Firma by mala mať vypracovaný lehotník lekárských prehliadok podľa zaradení na prácu, ako to legisl. predpis určuje /práca vo výške - l x ročne, vodiči podľa veku a pod./ Teda zamestnanec má nárok na mzdu počas LP. Ak by sa mu cestou na LP stal úraz, aj tento je potrebné uznať ako PÚ, nakoľko má priamy súvis s výkonom jeho práce.