irokez
01.02.07,11:37
zdravim

mam tiez jednu otazku:
v roku 2006 som menil zamestnanie. Od 1.3.2006 pracujem ako zamestnanec a uplatnujem si aj danovy bonus. Na prve dva mesiace som si to neuplatnoval, pretoze som nebol zamestnany. Celorocny prijem presahuje minimalnu sumu na uplatnenie DB. Len na doplnenie, nebol som evidovany na urade prace, pretoze pocas celeho roka 2006 som aj poberatelom vysluhoveho dochodku
(vratane tych dvoch mesiacov, co som bol vylucne dochodca).
Otazka1:
Mozem si uplatnit dodatocne DB na tie dva mesiace? Moze mi to sprvit zamestnavatel pri rocnom zuctovani, alebo si musim urobit danove priznanie.

Otazka2 ak na 1.je negativna odpoved:
Moze si uplatnit manzelka na tie prve dva mesiace DB, na ktore som si ja neuplatnoval, ak bola do 29.1.2006 praceneschopna a brala nemocenske, potom od 30.1.2006 nastupila na matersku dovolenku (materske, zatial nie rodicovske)

Otazka3:
Danovy bonus sa rata alikvotne? Napr. ak sa dieta narodi v priebehu mesiaca, je narok len na cast alebo celu sumu?

Dakujem
Zita4
01.02.07,11:11
Podľa § 33 zákona o dani z príjmov máš nárok na daňový bonus vo výške 6480 Sk na jedno dieťa za rok 2006, ak si splnil podmienku zdaniteľného príjmu 6 násobku min. mzdy.
Toto si splnil, tak si v žiadosti o RZD napíš do odseku I. kalendárne mesiace 1 a 2 a zamestnávateľ ti doplati daňový bonus.
Ak sa dieťa narodí v priebehu mesiaca, na daňový bonus vznikne nárok už od 1. dňa tohoto mesiaca (ak sú splnené ostatné podmienky).