JolyP
01.02.07,11:29
Ahojte poraďaci,
V r.200 bolo zakúpené osobné auto a zaradené do podnikania. Odpisy boli uplatnené v r.2000, 2001, 2002. V r. 2003 (štvrtý rok odpisovania) odpis uplatnený nebol. Následne bola prerušená živnosť do 1.7.2006. Týmto dňom bolo vozidlo znova zaradené do podnikania so zaplatením alikvotnej časti dane z MV.
1. Aké výdavky je možné uplatniť v súvislosti s používaním MV na podnikanie? (PHM, zaplatenie dane, oprava auta ..)
2. Je možné uplatniť pomernú časť odpisov (50% zo štvrtého roka odpisovania)?
ekopo
01.02.07,10:55
Píšeš, že bolo znova zaradené. Tak muselo byť zaradené už len s nulovou hodnotou. Ak je auto zaradené v majetku tak je možné uplatniť všetky výdavky. Odpisy už nie sú žiadne.
JolyP
01.02.07,11:07
Počas prerušenia živnosti nebola zaplatená daň z MV, štvrtý rok odpisovania nebol uplatnený.
Anja111
23.02.07,05:10
SZČO podniká v združení. Počas MD a RD mala prerušenú živnosť. DHM, ktorý vložila do spoločného podnikania, sa však využíval ďalej (duhým členom združenia). Po návrate z RD obnovila podnikanie.
1/ Je správne, že počas prerušenia živnosti, prerušila aj odpisovanie DHM?
2/ Môže teraz pokračovať v odpisovaní?
renča1
23.02.07,06:36
A živnosť bola prerušená od-do?
Anja111
23.02.07,06:43
A živnosť bola prerušená od-do?
Od 15.7.2003 do 28.8.2006.
Jana Acsová
23.02.07,06:50
SZČO podniká v združení. Počas MD a RD mala prerušenú živnosť. DHM, ktorý vložila do spoločného podnikania, sa však využíval ďalej (duhým členom združenia). Po návrate z RD obnovila podnikanie.
1/ Je správne, že počas prerušenia živnosti, prerušila aj odpisovanie DHM?
2/ Môže teraz pokračovať v odpisovaní?


Od 15.7.2003 do 28.8.2006.
Komplikované. Prečo? Lebo ak jedna osoba v združení preruší živnosť ... ako fyzická osoba mala zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku. A to sa týka aj vyúčtovania združenia. Prečo? Lebo skončilo aj združenie. Ak jeden člen združenia uzatvorí účtovné knihy a prestane vykonávať činnosť, ktorá je spojená s povinnosťou účtovať, tak to malo byť premietnuté do účtovníctva oboch účastníkov. Podľa môjho názoru mali byť vzťahy v združení vysporiadané ku dňu prerušenia živnosti jedného z účastníkov združenia.
Jana Acsová
23.02.07,06:54
DHM, ktorý vložila do spoločného podnikania, sa však využíval ďalej (duhým členom združenia).


1/ Je správne, že počas prerušenia živnosti, prerušila aj odpisovanie DHM?
Tu vidím rozpor. Majetok mal byť vysporiadaný medzi účastníkmi združenia. Kto posledný a v akej výške vykazoval majetok v účtovnej závierke?
Anja111
23.02.07,07:00
Komplikované. Prečo? Lebo ak jedna osoba v združení preruší živnosť ... ako fyzická osoba mala zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku. A to sa týka aj vyúčtovania združenia. Prečo? Lebo skončilo aj združenie. Ak jeden člen združenia uzatvorí účtovné knihy a prestane vykonávať činnosť, ktorá je spojená s povinnosťou účtovať, tak to malo byť premietnuté do účtovníctva oboch účastníkov. Podľa môjho názoru mali byť vzťahy v združení vysporiadané ku dňu prerušenia živnosti jedného z účastníkov združenia.
Prebrala som to od predchádzajúcej účtovníčky a tá tvrdila, že to prekonzultovala s DU a aj dala oznámenie o prerušení činnosti v rámci združenia.
Počas prerušenia živnosti jednej účastníčky združenia, pokračovala druhá účastníčka na svoje meno ako SZČO. Po návrate prvej účastníčky, pokračovalo znovu v činnosti združenie, o čom bol DU informovaný. Myslím si, že potiaľto je to v poriadku, ale zneistela som pri tých odpisoch.
Jana Acsová
23.02.07,07:03
Len tak na okraj. Ste aj platitelia dane z pridanej hodnoty?
Jana Acsová
23.02.07,07:04
Po návrate prvej účastníčky, pokračovalo znovu v činnosti združenie, o čom bol DU informovaný.
Info DÚ nič nemení na tom, že mala byť urobená mimoriadna účtovná závierka. Bola?
Anja111
23.02.07,07:05
Tu vidím rozpor. Majetok mal byť vysporiadaný medzi účastníkmi združenia. Kto posledný a v akej výške vykazoval majetok v účtovnej závierke?
Vlastnícke právo k majetku má účastníčka, ktorá prerušila živnosť a posledný raz ho vykazovala v účtovnej závierke za rok 2002, lebo v r. 2003 už nemala nárok na odpisy.
Bez jej majetku by však nemohla pokračovať v živnosti ani druhá účastníčka, lebo sa jedná o stroje v krajčírskej dielni.
Anja111
23.02.07,07:07
Info DÚ nič nemení na tom, že mala byť urobená mimoriadna účtovná závierka. Bola?

Nič také som v dokladoch nenašla, takže si myslím, že nie. (Nedarí sa mi spojiť s predchádzajúcou účtovníčkou a SZČO, samozrejme, nič nevie.
Anja111
23.02.07,07:11
Len tak na okraj. Ste aj platitelia dane z pridanej hodnoty?
Áno, sú platiteľmi DPH. SZČO, ktorá prerušila živnosť, podávala celý čas nulové DP k DPH.
Poverená osoba je tá účastníčka, ktorá nemala prerušenú živnosť.
Anja111
23.02.07,07:22
Dodám ešte, že príjmy a výdavky si v roku 2003 delili iba do prerušenia živnosti a potom pokračovala poverená účastníčka ako SZČO sama.
Jana Acsová
23.02.07,07:31
Vrátim sa ešte k problematike ...
Anja111
23.02.07,07:33
Ďakujem...
Jana Acsová
23.02.07,07:41
Na stránke DR SR bolo napríklad uverejnené:

Otázka:
Ako sa zdaňujú príjmy účastníka združenia, čo má urobiť účastník združenia, keď z neho vystúpi ?

Odpoveď:
V súlade s ustanovením § 10 ods. 2 zákona o dani z príjmov príjmy dosiahnuté daňovníkmi pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods.1 a 2), na základe písomnej zmluvy o združení (§ 829 až 841 Občianskeho zákonníka) a daňové výdavky sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov rovným dielom, ak nie je v zmluve o združení určené inak.
Zánik účasti v združení vyvoláva povinnosť vykonať úpravu základu dane jednotlivých účastníkov združenia.
Vplyv na vyčíslenie základu dane daňovníka majú dve skutočnosti, a to rozdelenie príjmov a výdavkov na účastníkov združenia a vyriešenie majetkových vzťahov.
V prípade, že dochádza k skončeniu účasti jedného účastníka združenia, vysporiadaniu na majetku v súlade s platnými ustanoveniami Občianskeho zákonníka a vystupujúci účastník združenia svoj spoluvlastnícky podiel na majetku (ak účastníci združenia majetok nadobudli spoločne počas trvania združenia a je v ich podielovom spoluvlastníctve) predá ostatným spoluvlastníkom, ktorí ho budú využívať ďalej na podnikanie, zostatková cena (podiel na zostatkovej cene) sa u predávajúceho zahrnie do výdavkov podľa § 19 ods. 3 písm. b) zákona o dani z príjmov. Súčasne u predávajúceho podlieha zdaneniu vyplatený spoluvlastnícky podiel na majetku.
Jana Acsová
23.02.07,07:42
Stotožňujem sa s názorom DR SR.
Jana Acsová
23.02.07,07:44
Vlastnícke právo k majetku má účastníčka, ktorá prerušila živnosť a posledný raz ho vykazovala v účtovnej závierke za rok 2002, lebo v r. 2003 už nemala nárok na odpisy.
Bez jej majetku by však nemohla pokračovať v živnosti ani druhá účastníčka, lebo sa jedná o stroje v krajčírskej dielni.Z uvedeného stanoviska DR SR, ktoré vlastne nadväzuje na moje úvahy tento postup nebol správny a tak ako som uvádzala, mali si majetok vysporiadať pri prerušení živnosti jedným z účastníkov združenia ... jedná sa podľa môjho názoru o zánik združenia.
Jana Acsová
23.02.07,07:44
Nič také som v dokladoch nenašla, takže si myslím, že nie. (Nedarí sa mi spojiť s predchádzajúcou účtovníčkou a SZČO, samozrejme, nič nevie.Ako vidíte, toto by bola chyba.
Jana Acsová
23.02.07,07:48
Áno, sú platiteľmi DPH. SZČO, ktorá prerušila živnosť, podávala celý čas nulové DP k DPH.
Poverená osoba je tá účastníčka, ktorá nemala prerušenú živnosť.A ešte aj tu vidím nezrovnalosť. Poverená je tá účastníčka ... a čím je poverená, keď združenie reálne nemôže fungovať? Zrejme ste mali na mysli, že si podáva daňové priznanie z činnosti, ktoré vykonáva sama, ale predtým vykonávalo združenie. Nepredpokladám, že združenie "akože" fungovalo bez jedného z účastníkov. Alebo...?
Anja111
23.02.07,07:51
Z uvedeného stanoviska DR SR, ktoré vlastne nadväzuje na moje úvahy tento postup nebol správny a tak ako som uvádzala, mali si majetok vysporiadať pri prerušení živnosti jedným z účastníkov združenia ... jedná sa podľa môjho názoru o zánik združenia.
Ale tu sa jedná o majetok, ktorého vlastníkom je účastník združenia, ktorý prerušil živnosť, (nie je to majetok nadobudnutý spoločne, počas trvania združenia). Snáď mohli spísať zmluvu o prenájme počas prerušenia... Ja už vlastne ani neviem!!! Len by som to rada nejako upratala teraz, keď už združenie znovu vykonáva činnosť.
Janka, prosím Vás, a čo by bolo podľa Vás, najlepšie urobiť s tými prerušenými odpismi v tomto prípade?
Jana Acsová
23.02.07,07:53
Ale tu sa jedná o majetok, ktorého vlastníkom je účastník združenia, ktorý prerušil živnosť, (nie je to majetok nadobudnutý spoločne, počas trvania združenia).
Áno, ale z toho, čo uvádzate bol majetok poskytnutý združeniu na spoločné využívanie. A okrem toho, majetok musí byť vždy len niektorého z účastníkov. Združenie nie je právnickou osobou, aby mohlo nadobúdať vlastnícke právo k majetku. Majetkové práva si riešia účastníci združenia navzájom ... malo by to byť v zmluve o združení, ako budú postupovať. Keď to tam nie je, nastávajú komplikácie ... tak ako teraz v prípade Vášho klienta.
Anja111
23.02.07,07:55
A ešte aj tu vidím nezrovnalosť. Poverená je tá účastníčka ... a čím je poverená, keď združenie reálne nemôže fungovať? Zrejme ste mali na mysli, že si podáva daňové priznanie z činnosti, ktoré vykonáva sama, ale predtým vykonávalo združenie. Nepredpokladám, že združenie "akože" fungovalo bez jedného z účastníkov. Alebo...?
Asi som sa nevyjadrila zrozumiteľne. Poverená osoba bola počas činnosti združenia, pred prerušením činnosti jednej z účastníčok a po obnovení činnosti združenia je poverenou osobou znova. Proste, počas prerušenia, alebo ukončenia činnosti združenia, podnikala sama.
Jana Acsová
23.02.07,07:57
Janka, prosím Vás, a čo by bolo podľa Vás, najlepšie urobiť s tými prerušenými odpismi v tomto prípade?Neviem:cool:

Z prvého pohľadu sa javí, že nič. Ak mal "prerušený" účastník združenia povinnosť zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku, mal povinnosť uzatvoriť účtovné knihy a teda aj knihu majetku. Nejedná sa o prerušenie daňového odpisovania, jedná sa o to, že odpisy sa neuplatňujú z dôvodu, že sa o majetku prestalo účtovať. Z toho mi vychádza, že odpisy už nie je možné uplatniť. Toto sú najrozporuplnejšie prípady otvorenia účtovných kníh. Rozoberám to aj na školení. Čo prípad, to prípad ... ak sa to bude považovať za preradenie majetku z osobného vlastníctva do podnikania, tak z odpismi už veľa nenarobíme. Je to vysoká suma?
Anja111
23.02.07,07:57
Áno, ale z toho, čo uvádzate bol majetok poskytnutý združeniu na spoločné využívanie. A okrem toho, majetok musí byť vždy len niektorého z účastníkov. Združenie nie je právnickou osobou, aby mohlo nadobúdať vlastnícke právo k majetku. Majetkové práva si riešia účastníci združenia navzájom ... malo by to byť v zmluve o združení, ako budú postupovať. Keď to tam nie je, nastávajú komplikácie ... tak ako teraz v prípade Vášho klienta.
Poradíte mi, prosím, ako by som to mala teraz doriešiť, aby to bolo v poriadku?
Jana Acsová
23.02.07,07:58
Asi som sa nevyjadrila zrozumiteľne.Celé to je zamotané:)
Jana Acsová
23.02.07,08:00
Poradíte mi, prosím, ako by som to mala teraz doriešiť, aby to bolo v poriadku?
Záleží napríklad na tom, či osoba, ktorá nemala majetok v majetku, ale bo používala ... mala s ním súvisiace náklady, napr. na opravy. Ak áno, tak v každom prípade doporučujem to riešiť aspoň nájmom, ktorý reálne bol, len "formálne" nie.
Anja111
23.02.07,08:01
Neviem:cool:

Z prvého pohľadu sa javí, že nič. Ak mal "prerušený" účastník združenia povinnosť zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku, mal povinnosť uzatvoriť účtovné knihy a teda aj knihu majetku. Nejedná sa o prerušenie daňového odpisovania, jedná sa o to, že odpisy sa neuplatňujú z dôvodu, že sa o majetku prestalo účtovať. Z toho mi vychádza, že odpisy už nie je možné uplatniť. Toto sú najrozporuplnejšie prípady otvorenia účtovných kníh. Rozoberám to aj na školení. Čo prípad, to prípad ... ak sa to bude považovať za preradenie majetku z osobného vlastníctva do podnikania, tak z odpismi už veľa nenarobíme. Je to vysoká suma?
Ani nie, nejakých 10000 Sk, (aj keď pre nich je to veľa. Totiž v krajčírskej dielni len prežívajú...). Teraz mi už vlastne ide len o to, aby som nepokračovala v rozporuplných rozhodnutiach, ale aby som to , čo najlepšie vysporiadala.
Jana Acsová
23.02.07,08:02
Poradíte mi, prosím, ako by som to mala teraz doriešiť, aby to bolo v poriadku?
Podľa môjho názoru je potrebné riešiť majetkové pomery novou zmluvou o združení k momentu obnovenia živnosti a teda činnosti jedného z účastníkov združenia.
renča1
23.02.07,08:04
Môžem aj ja skočiť do debaty? Bolo by dobre napísať či boli uzavrete knihy u účastníka, ktorý prerušil živnosť, či bolo ku dňu zrušenia vysporiadané združenie z dôvodu prerušenia. Keďže vystupujúci účastník združenia ku dňu zrušenia živnosti je právoplatným majiteľom os.auta mal ho ako súkromna osoba prenajať FO a príjem zdaňovať. Následne po ukončení rod.dovolenky a pri obnovení živnosti, malo združenie zasa vzniknúť....
Jana Acsová
23.02.07,08:07
Keďže vystupujúci účastník združenia ku dňu zrušenia živnosti je právoplatným majiteľom os.auta mal ho ako súkromna osoba prenajať FO a príjem zdaňovať.Toto by sa dalo vyriešiť.
Anja111
23.02.07,08:07
Záleží napríklad na tom, či osoba, ktorá nemala majetok v majetku, ale bo používala ... mala s ním súvisiace náklady, napr. na opravy. Ak áno, tak v každom prípade doporučujem to riešiť aspoň nájmom, ktorý reálne bol, len "formálne" nie.
Našťastie, žiadne súvisiace náklady s týmto majetkom neboli. Ale nájomná zmluva sa dá urobiť.
Jana Acsová
23.02.07,08:09
Mimoriadnu účtovnú závierku účastník združenia nerobil. Na to by som ho ako účtovníčka upozornila. Úpravu základu dane mali robiť obaja účastníci združenia ... tiež by som ich na to upozornila. Doporučila by som im nájom majetku počas prerušenia účasti jedného z účastníkov združenia ... napríklad aj ako úhradu neuplatnených odpisov ... príjem môže byť realizovaný v reálnom čase a v reálnom čase priznaný. Následne je potrebné vysporiadať majetkové vzťahy a zadefinovať podmienky pre budúce podnikanie.
Jana Acsová
23.02.07,08:14
A kde je to, čo tu bolo?

Lebo som mala pripravené:

Čo prípad, to prípad ... ak sa to bude považovať za preradenie majetku z osobného vlastníctva do podnikania, tak z odpismi už veľa nenarobíme.

Takže súhlas s tým, čo tu nie je. :)
Anja111
23.02.07,08:15
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
renča1
23.02.07,08:21
A kde je to, čo tu bolo?

Lebo som mala pripravené:


Takže súhlas s tým, čo tu nie je. :)

Neviem kde to zmizlo, ale doplním ešte raz.

Už ani neviem ako som to napísala v chýbajúcom príspevku. Napísala som to v takom zmysle, že daňový odpis os.auta sa už nedá uplatniť. Vyrazilo ma z porady.:)