Sonickao
01.02.07,13:21
Na školení nám bolo povedané, že je nové tlačivko platné pre rok 2007 "vyhlásenie na zdanenie príjmov FO zo závislej činnosti""..neviete mi poradiť, kde ho nájdem?? Na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), www.finance.gov.sk (http://www.finance.gov.sk), ešte nie je.. :(
Janka6685
01.02.07,12:39
Na školení nám bolo povedané, že je nové tlačivko platné pre rok 2007 "vyhlásenie na zdanenie príjmov FO zo závislej činnosti""..neviete mi poradiť, kde ho nájdem?? Na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), www.finance.gov.sk (http://www.finance.gov.sk), ešte nie je.. :(

Neviem o tom, že by bolo nové tlačivo...:confused:
bui
15.07.07,22:22
chcela by som sa sytat. ked nstupi novy zamestnanec kde vsade sa ma v tomto tlacive podpisat? na pr. nastupi 1.7.2007....vyplni vsetky udaje na prvej strane...a podpise sa na duhej strane uplne dole, kde je napisane vyplni sa pri nastupe do zamestnania...a to staci? tlacivo je vyplnene?

a potom uz len kazdy ro na zaciatku podpisuje vyhlsenie na 3. strane?
Na zdan. obdobie..........datum.....podpis danovnika?..v bode III

A mzdar vypni na 4. strane az ked vyda potvrdenie za uplynuly rok?resp. ak robi rocne zuctovanie?

Hladala som na porade nieco k vyplnaniu vyhlasnia k dani, no nenala som :o
liba2
16.07.07,03:49
V podstate si si aj odpovedala. Veď vyhlásenie je urobené tak, že pekne navádza zamestnanca, čo všetko má-môže vyplniť.
Na prvej strane napr. uvádza deti len ak uplatňuje na ne daňový bonus - inak ich nemusí uviesť.
Na 3. strane sa robia zápisy o zmenách, ktoré nastali po nástupe do zamestnania, teda po dni, ktorý je uvedený na 2. strane dole.
bui
16.07.07,07:04
dakujem...mam to tak vyplnene...

potrebujem skolenie..take mzdarske...pre stredne pokrocilych:D

ak budete o nejakom vediet dajte mi prosim vediet...hned sa prihlasim...nech neobtazujem mzdarov na porade so zakladnymi vecami...

sme mala nova firma a mzdy som dostala ako taku ceresnicku na torte popri uctovnictvu....mam 2 zamestnancov...nastastie ztial zdravych, slobodnych a bezdetnych:D
Uľa
01.08.07,08:13
Zamestanec pracuje u zamestnávateľa na pracovnú zmluvu od 01.01.2007, kde podpísal vyhlásenie a uplatňuje si NČZD. Pracovná zmluva mu končí 31.8.2007, ale hneď od 01.09. ostáva pracovať u toho istého zamestnávateľa, ale už na DVP. Keď si chce aj pri DVP uplatniť NČZD, musí podpísať nové vyhlásenie s nástupom 01.09.2007 aj keď ide o toho istého zamestnávateľa? Ďakujem za radu.
ZuzanaP
01.08.07,08:53
Ja by som dala podpísať nové vyhlásenie, lebo to pôvodné zostáva v zložke o pracovnom pomere a nové vyhlásenie si priložím k dohode.
Denda
01.08.07,09:13
Zamestanec pracuje u zamestnávateľa na pracovnú zmluvu od 01.01.2007, kde podpísal vyhlásenie a uplatňuje si NČZD. Pracovná zmluva mu končí 31.8.2007, ale hneď od 01.09. ostáva pracovať u toho istého zamestnávateľa, ale už na DVP. Keď si chce aj pri DVP uplatniť NČZD, musí podpísať nové vyhlásenie s nástupom 01.09.2007 aj keď ide o toho istého zamestnávateľa? Ďakujem za radu.
Nemusí a podľa môjho názoru ani nemôže, pretože vyhlásenie platí na zdaňovacie obdobie u jedného zamestnávateľa ( platiteľa dane) a toho nezmenil.
miro_l
02.01.08,19:19
"vyhlásenie na zdanenie príjmov FO zo závislej činnosti""..neviete mi poradiť, kde ho nájdem?? :(

Ahoj.
Prikladám linku na tlačivo ( Originálné tlačivo: vyhl.pdf )

http://www.tlaciva-na-stiahnutie.sk/formular-vyhlasenie-na-zdanenie-prijmov-fyzickych-osob-zo-zavislej-cinnosti-dfsk_04vyhlaszdanprijfo.html
Eva99
03.01.08,09:55
Nemusí a podľa môjho názoru ani nemôže, pretože vyhlásenie platí na zdaňovacie obdobie u jedného zamestnávateľa ( platiteľa dane) a toho nezmenil.

A čo v prípade, že zamestnanec pracoval u zamestnávateľa od 01.02.2007 do 24.04.2007 kedy dostal výpoveď a dňa 01.07.2007 bol prijatý opäť k tomu istému zamestnávateľovi. Nové tlačivo vyhlásenia, alebo to niekde v ňom zapíšem? Napríklad medzi zmeny na tretej strane hore? Alebo to nemusím dať vôbec nikde :confused:
Vladimír Ozimý
03.01.08,10:00
par. 36 ods. 6 zákona 595/2003 vám to rieši...vždy ak si chce zamesntnanec uplatniť nezdaniteľnú čiastku musí pri nástupe do práce odovzdať písomné vyhlásenie...to jest ak nastúpil druhýkrát do práce mal by znova vypísať písomné vyhlásenie...
Eva99
03.01.08,10:45
par. 36 ods. 6 zákona 595/2003 vám to rieši...vždy ak si chce zamesntnanec uplatniť nezdaniteľnú čiastku musí pri nástupe do práce odovzdať písomné vyhlásenie...to jest ak nastúpil druhýkrát do práce mal by znova vypísať písomné vyhlásenie...

Keď Denda v príspevku č. 8 písala, že nemôže, bolo to preto, že v tom konkrétnom prípade išli dátumy hneď za sebou? Nie je to tiež druhé nastúpenie do práce? Ďakujem...
Eva99
03.01.08,11:42
:(
Denda
03.01.08,13:21
Keď Denda v príspevku č. 8 písala, že nemôže, bolo to preto, že v tom konkrétnom prípade išli dátumy hneď za sebou? Nie je to tiež druhé nastúpenie do práce? Ďakujem...
Nie nebolo to pre dátumy, ale kvôli tomu, že nezmenil platiteľa dane (zamestnávateľa). Doklady podľa §37 Zákona o dani z príjmov platia len dovtedy, pokým nedôjde k zmene údajov v nich uvedených.



A čo v prípade, že zamestnanec pracoval u zamestnávateľa od 01.02.2007 do 24.04.2007 kedy dostal výpoveď a dňa 01.07.2007 bol prijatý opäť k tomu istému zamestnávateľovi. Nové tlačivo vyhlásenia, alebo to niekde v ňom zapíšem? Napríklad medzi zmeny na tretej strane hore? Alebo to nemusím dať vôbec nikde
Pre neho ste boli zamestnávateľom len do 24.4.2007 a znova ste sa stali až 1.7.2007, takže nové tlačivo.
Sinkl
08.01.08,15:37
Prosím, som tu prvý raz a chcela by som sa spýtať? Poradí mi niekto? Mám dohodárov a chcem sa opýtať či si môžu uplatniť NČZD. Počula som že je to možné ak podpíšu vyhlásenie. Je to pravda? Platí to aj pre dohodárov a ak áno existuje tlačivo čisto pre dohodárov alebo podpisujú vyhlásenie na zdanenie príjmov FO zo závislej činnosti?
Ďakujem.
Zoltán Kovács
08.01.08,15:38
Prosím, som tu prvý raz a chcela by som sa spýtať? Poradí mi niekto? Mám dohodárov a chcem sa opýtať či si môžu uplatniť NČZD. Počula som že je to možné ak podpíšu vyhlásenie. Je to pravda? Platí to aj pre dohodárov a ak áno existuje tlačivo čisto pre dohodárov alebo podpisujú vyhlásenie na zdanenie príjmov FO zo závislej činnosti?
Ďakujem.

Ak nemajú Vyhlásenie k zdaneniu podpísané inde, tak môžu podpísať, a uplatniť si nezdaniteľnú čiastku.
Eva99
08.01.08,15:44
Ak nemajú Vyhlásenie k zdaneniu podpísané inde, tak môžu podpísať, a uplatniť si nezdaniteľnú čiastku.

Platí to aj pre DOBPŠ? Ďakujem.
Anja111
08.01.08,16:07
Platí to aj pre DOBPŠ? Ďakujem.
Áno.
Sinkl
08.01.08,16:09
Ďakujem, veľmi ste mi pomohli.
Eva99
08.01.08,16:19
Ak nemajú Vyhlásenie k zdaneniu podpísané inde, tak môžu podpísať, a uplatniť si nezdaniteľnú čiastku.

Ešte by som sa chcela opýtať... Ak pracuje na DoPČ a zároveň je evidovaný na ÚP, aj vtedy? Ďakujem.
Zoltán Kovács
08.01.08,16:20
Ešte by som sa chcela opýtať... Ak pracuje na DoPČ a zároveň je evidovaný na ÚP, aj vtedy? Ďakujem.

AJ vtedy, len pozor na dodržanie 64 hodín mesačne a brutto 3200,- Sk.
Eva99
08.01.08,16:27
AJ vtedy, len pozor na dodržanie 64 hodín mesačne a brutto 3200,- Sk.

Áno, ďakujem, to mám v poriadku.
Martina CF
11.01.08,07:26
Dobrý deň, chcem sa spýtať, keď si chcú zamestnanci aj v roku 2008 uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, príp. daňový bonus, stačí ak vo vyhlásenie na 3. strane podpíšu:
na zdaňovacie odbobie: ..... dátum: ..... podpis: .....

to je všetko čo treba alebo ešte niečo?
za odpovede vopred ďakujem
Farks
11.01.08,07:33
V prípade, že sa nič nezmenilo, tak to stačí tam podpísať.
Martina CF
11.01.08,07:47
ak sa zamestnankyna v priebehu minuleho roku vydala, je potrebne to niekde vo vyhlaseni uviest?
Xanti
15.04.09,07:02
Prosím o pomoc,
pokiaľ pracovník prijatý na základe DoVP, podpísal vyhlásenie k zdaneniu príjmov FO zo záv. činnosti a po pár mesiacoch sa náhodou príde na to, že toto vyhlásenie mal podpísané v rovnakom čase aj u iného zamestnávateľa čo s tým? Treba dodaniť? Resp. ako sa taká prekérna situácia dá vyriešiť? :eek:
katka50
15.04.09,07:07
ak sa zamestnankyna v priebehu minuleho roku vydala, je potrebne to niekde vo vyhlaseni uviest?
Áno v časti III - Zmeny. Na prvej strane uviesť údaje o manželovi.
mzdarka renca
15.04.09,09:41
Prosím o pomoc,
pokiaľ pracovník prijatý na základe DoVP, podpísal vyhlásenie k zdaneniu príjmov FO zo záv. činnosti a po pár mesiacoch sa náhodou príde na to, že toto vyhlásenie mal podpísané v rovnakom čase aj u iného zamestnávateľa čo s tým? Treba dodaniť? Resp. ako sa taká prekérna situácia dá vyriešiť? :eek:

Nie, nič teraz nedodaníš, ale on by mal svojim podpisom v časti III. nahlásiť zmenu, že si už neuplatňuje NČZD.

Ostatné si vysporiada buď pri RZD, alebo DP za rok 2009.
Xanti
15.04.09,16:36
Dakovam babenky :D
majkl77
10.08.09,10:35
Ahojte poradaci.

Chcem sa opytat na jednu vec k vyhlaseniu - existuje nejaky mesacny "platovy" strop pri DOVP alebo DOVPS, ku ktoremu sa vyhlasenie vztahuje?

Napr. student, ktory takto podpisal vyhlasenie, moze za mesiac zarobit max. 250€ na to, aby mu jeho zamestnavatel mohol uhradit plnu vysku sumy za odpracovany a nezdanovat to. V pripade, ze by napr. prekrocil urcitu hranicu (hypoteticky) 350€, zamestnavatel uz je povinny zaplatit z urciteho rozdielu medzi max.moznym zarobkom a aktualnym zarobkom, 19% dan z prijmu??

Alebo na tom vobec nezalezi, ci student / pracovnik zarobi za mesiac 200 alebo 400€, ponechava sa mu plna suma, bez zrazenia 19% dane?

Dakujem za nazory, odpovede.
Krasny den vsetkym.
Tweety
10.08.09,10:40
Ahojte poradaci.

Chcem sa opytat na jednu vec k vyhlaseniu - existuje nejaky mesacny "platovy" strop pri DOVP alebo DOVPS, ku ktoremu sa vyhlasenie vztahuje?
Nie.
Napr. student, ktory takto podpisal vyhlasenie, moze za mesiac zarobit max. 250€ na to, aby mu jeho zamestnavatel mohol uhradit plnu vysku sumy za odpracovany a nezdanovat to. V pripade, ze by napr. prekrocil urcitu hranicu (hypoteticky) 350€, zamestnavatel uz je povinny zaplatit z urciteho rozdielu medzi max.moznym zarobkom a aktualnym zarobkom, 19% dan z prijmu??

Alebo na tom vobec nezalezi, ci student / pracovnik zarobi za mesiac 200 alebo 400€, ponechava sa mu plna suma, bez zrazenia 19% dane?

Dakujem za nazory, odpovede.
Krasny den vsetkym.
NČ je 335,47 €/m. Takže si to prepočítaj. Ak má podpísané vyhlásenie, príjem nad túto sumu už musí zdaniť.
majkl77
10.08.09,18:15
Velmi pekne dakujem Tweety! :)

Jasne, rozumiem - teraz mam uz aspon istotu, ze je to takto.

Pekny vecer.

M.
uplnynovacik
12.08.09,18:01
Ak sa môžem pridať k tejto témičke - chcela by som sa opýtať kto všetko má mať v evidencii vyhlásenie k dani z príjmov FO zo ZČ?
1. zamestnanec pri hlavnom PP
2. študent (denny?)
3. ak je osoba z úradu práce?
bolo mi to tak povedané, ale nie je mi to moc jasné. prosím o radu, nejaké vysvetlenie...vopred ďakujem...
Možno to už bolo rozobrané na porade, ale nikde som to zatiaľ nenašla...
abel
12.08.09,18:13
Ak sa môžem pridať k tejto témičke - chcela by som sa opýtať kto všetko má mať v evidencii vyhlásenie k dani z príjmov FO zo ZČ?
1. zamestnanec pri hlavnom PP
2. študent (denny?)
3. ak je osoba z úradu práce?
bolo mi to tak povedané, ale nie je mi to moc jasné. prosím o radu, nejaké vysvetlenie...vopred ďakujem...
Možno to už bolo rozobrané na porade, ale nikde som to zatiaľ nenašla...
Ja dobre nerozumiem otázke - kto všetko má mať v evidencii. Jednoducho povedané je to asi takto: Vyhlásenie podpisuje zamestnanec, ktorý dosahuje príjem podliehajúci dani a uplatňuje si nárok na nezdaniteľnú časť. Tento nárok si môže zamestnanec uplatniť len u jedného zamestnávateľa súčasne, nemajú naň nárok poberatelia starobného či výsluhového dôchodku.
http://drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTHxAsmB2I76ke hCQLYHkqivR35uKlAu0hwoYuhj7m6uH5WTmp6YXKkfrO-tH6BfkBsaUZ7vqAgARhv3ig!!/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFFWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wXzFMN0c3LzE2NjI1 MTcvc2EuVHJlZQ!!?message=VIEW_DOCUMENT&id=727&idparent=null&query=nezdanite%C4%BEn%C3%A1+%C4%8Das%C5%A5&criteria=1#7_0_1L7G7
uplnynovacik
13.08.09,08:57
Ak sa môžem pridať k tejto témičke - chcela by som sa opýtať kto všetko má mať v evidencii vyhlásenie k dani z príjmov FO zo ZČ?
1. zamestnanec pri hlavnom PP - to je isté
2. študent (denny?)?
3. ak je osoba z úradu práce?
bolo mi to tak povedané, ale nie je mi to moc jasné. prosím o radu, nejaké vysvetlenie...vopred ďakujem...
možno moja otázka bola na porade diskutovaná, ale našla som rozoberaných iba študentov a vyhlásenie
abel
13.08.09,09:35
Ak sa môžem pridať k tejto témičke - chcela by som sa opýtať kto všetko má mať v evidencii vyhlásenie k dani z príjmov FO zo ZČ?
1. zamestnanec pri hlavnom PP - to je isté
2. študent (denny?)?
3. ak je osoba z úradu práce?
bolo mi to tak povedané, ale nie je mi to moc jasné. prosím o radu, nejaké vysvetlenie...vopred ďakujem...
možno moja otázka bola na porade diskutovaná, ale našla som rozoberaných iba študentov a vyhlásenie
:confused::confused::confused::confused::confused: :confused:
Jednoducho povedané je to asi takto: Vyhlásenie podpisuje zamestnanec ( to je jedno, či je v hlavnom PP, denným či diaľkovým študentom alebo je to osoba evidovaná na úrade práce) ktorý dosahuje príjem podliehajúci dani a uplatňuje si nárok na nezdaniteľnú časť. Tento nárok si môže zamestnanec uplatniť len u jedného zamestnávateľa súčasne, nemajú naň nárok poberatelia starobného či výsluhového dôchodku.
uplnynovacik
13.08.09,09:35
Ja dobre nerozumiem otázke - kto všetko má mať v evidencii. Jednoducho povedané je to asi takto: Vyhlásenie podpisuje zamestnanec, ktorý dosahuje príjem podliehajúci dani a uplatňuje si nárok na nezdaniteľnú časť. Tento nárok si môže zamestnanec uplatniť len u jedného zamestnávateľa súčasne, nemajú naň nárok poberatelia starobného či výsluhového dôchodku.


No nevedela som ako mám inak položiť moju otázku, proste kto si môže uplatniť tú nezdaniteľnú časť všetko? Dakujem za odpoved, skúsim si pozrieť priloženú prílohu...
A čo človek evidovaný na úrade práce? ten môže tiež podpísať to Vyhlásenie? sú tam nejaké podmienky? dakujem :)
abel
13.08.09,09:51
Ja dobre nerozumiem otázke - kto všetko má mať v evidencii. Jednoducho povedané je to asi takto: Vyhlásenie podpisuje zamestnanec, ktorý dosahuje príjem podliehajúci dani a uplatňuje si nárok na nezdaniteľnú časť. Tento nárok si môže zamestnanec uplatniť len u jedného zamestnávateľa súčasne, nemajú naň nárok poberatelia starobného či výsluhového dôchodku.


No nevedela som ako mám inak položiť moju otázku, proste kto si môže uplatniť tú nezdaniteľnú časť všetko? Dakujem za odpoved, skúsim si pozrieť priloženú prílohu...
A čo človek evidovaný na úrade práce? ten môže tiež podpísať to Vyhlásenie? sú tam nejaké podmienky? dakujem :)
Podmienkou je, že si môže naraz uplatniť nárok na nezdaniteľnú časť len u jedného zamestnávateľa súčasne. Napríklad ak si nájde študent alebo osoba evidovaná na ÚP tri brigády naraz, môže podpísať Vyhlásenie len u jedného zamestnávateľa. A ešte nesmie byť k 1. januáru poberateľom dôchodku (bližšie to máš v tom priloženom linku)
zena
07.01.10,08:59
Chcem si len overit jednu informaciu: Plati tlacivo VYHLASNIE na zdanenie prijmov za rok 2009 aj na rok 2010? Ja si myslim, ze ano...
michelle84
07.01.10,09:05
Chcem si len overit jednu informaciu: Plati tlacivo VYHLASNIE na zdanenie prijmov za rok 2009 aj na rok 2010? Ja si myslim, ze ano...

Áno, platí.
Betina2
11.01.10,13:28
Chcem sa len spýtať.
Ak zamestnanec podpísal na rok 2009 Vyhlásenie a skončil PP k 31.12.2009 (od 1.1.2010 nie je zamestnancom v tejto firme), tak na 3.strane vyhlásenia v IV.časti uvedie....zmena zamestnávateľa, ktorý je platitelom dane, u ktorého si uplatňujem nárok.........nastala ku dňu 31.12.2009 alebo 1.1.2009 ???

A tento zamestnanec bol v PP, ale od 1.5.2009 do 31.12.2009 čerpal neplatené voľno, ale vo vyhlásení nemá v priebehu 2009 zapísanú žiadnu zmenu, takže sa mu normálne každý mesiac uplatňovala odp.pol.na daň., tak zapíšem, že

nezdan.časť ZD.......u zamestnávateľa, ktorý je .......u ktorého som podpísal toto vyhlásenie, uplatňujem poslednýkrát pri zdanení mzdy za mesiac december roku 2009, že áno? (Na mzdovom liste a aj do Potvrdenia k zdan.mzde ťahá odpoč.pol. za všetky mesiace roku 2009, počas ktorých bol v PP)
a pod tým
Dňa napr. 2.1.2010 podpis zamestnanca a potvrdernie zamestnávateľa - pečiatka + podpis. Bude to tak OK?

a na IV strane samozrejme vyplním údaje o vydaní potvrdenia za rok 2009.
mirka06121985
14.01.10,10:49
Pomozete mi prosiiiim. Zamestnancom som dala podpisat:vyhlásenie na zdanenie fyzických osob zo závislej činnosti, a az teraz som si vsimla, ze su nove tlaciva, vadi to??? Musim im dat podpisat nove, platne od 1.1.2010 alebo mozem nechat tie stare.
hanelie
14.01.10,10:54
platia aj staré
mirka06121985
14.01.10,19:09
hanelie
dakujem za odpoved...uz som si myslela,ze budem musiet vsetkych prebehnut este raz...este raz dakujem
L-M
18.01.10,09:41
Prosím Vás môže sa ďalej podpisovať vyhlásenie na zdanenie príjmov platné pre rok 2008?

Ďakujem
katka50
18.01.10,10:14
Prosím Vás môže sa ďalej podpisovať vyhlásenie na zdanenie príjmov platné pre rok 2008?

Ďakujem
Áno.
L-M
18.01.10,11:10
Áno.
Ďakujem
invest
26.01.10,08:32
Na IV. strane vyhlásenia treba každý rok podpísať aj vykonanie ročného zúčtovania, alebo to platí iba ak vydávam potvrdenie, keď som urobila aj ročné zúčtovanie? konkrétne písm. b) znamená čo??
drobeceva
26.01.10,08:59
Na IV. strane vyhlásenia treba každý rok podpísať aj vykonanie ročného zúčtovania, alebo to platí iba ak vydávam potvrdenie, keď som urobila aj ročné zúčtovanie? konkrétne písm. b) znamená čo??
par. 39 ods.5 písm b/ zákona - Ti ukladá povinnosť do 30.4.2010 vydať kópiu roč.zúčtovania zamestnancom, ktorým bolo vykonané ročné zúčtovanie - čo svojim podpisom potvrdia práve na IV.strane vyhlásenia
hanelie
15.02.10,10:54
AnnaČ
23.02.10,18:15
Nevesta začala pracovať v roku 2007 kedy vypísala tlačivo Vyhlásenie. Odvtedy nastali zmeny: vydala sa, zmenila bydlisko, v roku 2008 bola na MD. Teraz jej majiteľka priniesla by si to vyplnila. Nevie, ako má tam tieto zmeny zaznačiť a či má podpísať aj rok 2008, keď bola celý na MD.
darianelid
04.03.10,12:24
Zdravím všetkých, prosím ja by som mala jednú otázku, lebo nie som si istá.
Mám zamestnancov- poberateľov výsluhového dôchodku. Ak by som ich zamestnala na dohodu musím za nich odvádzať 19% daň? NČ oni si nemôžu uplatniť, že? Ak by som ich zamestnala na HPP vie mi niekto poradiť aké by boli odvody? Dakujem vám velmi pekne
Xanti
04.03.10,17:50
Zdravím všetkých, prosím ja by som mala jednú otázku, lebo nie som si istá.
Mám zamestnancov- poberateľov výsluhového dôchodku. Ak by som ich zamestnala na dohodu musím za nich odvádzať 19% daň? NČ oni si nemôžu uplatniť, že? Ak by som ich zamestnala na HPP vie mi niekto poradiť aké by boli odvody? Dakujem vám velmi pekne
Ano oni si nemôžu uplatňovať nezdaniteľnú časť, takže z ich príjmu by si odvádzala 19% daň a odvody pri nich sú rovnaké ako pri každom inom občanovi.
Iwett
24.06.10,09:27
Dobrý deň, je povinnosťou zamestnávateľa dať podpísať vyhlásenie k zdaneniu? Čo v prípade, ak vyhlásenie nieje podpísané, zamestnanec odíde v skúšobnej dobe a nedarí sa s ním skontaktovať? Nesmiem uplatniť NZČ aj keď viem, že sme boli jediný zamestnávateľ? Ďakujem
michelle84
24.06.10,09:30
Dobrý deň, je povinnosťou zamestnávateľa dať podpísať vyhlásenie k zdaneniu? Čo v prípade, ak vyhlásenie nieje podpísané, zamestnanec odíde v skúšobnej dobe a nedarí sa s ním skontaktovať? Nesmiem uplatniť NZČ aj keď viem, že sme boli jediný zamestnávateľ? Ďakujem

Kým nemá zamestnanec podpísané vyhlásenie, nemôžeš mu uplatniť nezdaniteľnú čiastku. Nemáš doklad, resp. podpis, na základe ktorého sa uplatňuje nezdaniteľná čiastka.
VieraPopluharova
24.06.10,09:30
Dobrý deň, je povinnosťou zamestnávateľa dať podpísať vyhlásenie k zdaneniu? Čo v prípade, ak vyhlásenie nieje podpísané, zamestnanec odíde v skúšobnej dobe a nedarí sa s ním skontaktovať? Nesmiem uplatniť NZČ aj keď viem, že sme boli jediný zamestnávateľ? Ďakujem

Ak nemas podpisane tlacivo, mala by si uplatnovat celu dan bez NZČ.
Iwett
24.06.10,09:31
Kým nemá zamestnanec podpísané vyhlásenie, nemôžeš mu uplatniť nezdaniteľnú čiastku. Nemáš doklad, resp. podpis, na základe ktorého sa uplatňuje nezdaniteľná čiastka.
Ďakujem. A je povinnosť zamestnávateľa dať podpísať vyhlásenie?
michelle84
24.06.10,09:33
Ďakujem. A je povinnosť zamestnávateľa dať podpísať vyhlásenie?

Myslím, že nie je. Len sám zamestnanec najlepšie vie, či má niekde podpísané vyhlásenie alebo nie. Vždy môže mať len u jedného zamestnávateľa. Vždy pri nástupe do zamestnania je vhodné sa opýtať na to zamestnanca a dať mu podpísať vyhlásenie, ak si nikde inde neuplatňuje nezdaniteľnú čiastku. Ale povinnosťou zamestnávateľa to nie je.
Iwett
24.06.10,09:37
Myslím, že nie je. Len sám zamestnanec najlepšie vie, či má niekde podpísané vyhlásenie alebo nie. Vždy môže mať len u jedného zamestnávateľa. Vždy pri nástupe do zamestnania je vhodné sa opýtať na to zamestnanca a dať mu podpísať vyhlásenie, ak si nikde inde neuplatňuje nezdaniteľnú čiastku. Ale povinnosťou zamestnávateľa to nie je.
Áno, taká je bežná prax, len tentokrát som to akosi nestihla:rolleyes:, tak skúmam, či to je moja vina, keď bude výplata menšia o daň.
ludmila12
24.06.10,09:51
Nie nie je to tvoja vina a o svoje peniaze nepríde pretože v ročnom zúčtovaní dane za rok 2010 alebo v daňovom priznaní sa mu to vráti. :)
Iwett
24.06.10,10:03
Nie nie je to tvoja vina a o svoje peniaze nepríde pretože v ročnom zúčtovaní dane za rok 2010 alebo v daňovom priznaní sa mu to vráti. :)
Áno, viem, že sa mu vrátia, len výplata bude malá....hlavne, že to nebola moja povinnosť, lebo s tým človiečikom mám toľko starostí, tak každý krok, čo som robila spätne si kontrolujem, čo ešte môže napadnúť...
ludmila12
24.06.10,10:41
Ja som u nás zaviedla, že sa každý musí starať sám. Keď príde za mnou, strčím mu vyhlásenie a poviem mu, že ho musí doniesť pred koncom mesiaca vyplnené. Ak nepríde , nikoho nenaháňam, ak tak jedine absolventov školy, s upozornením, že musia na to myslieť vždy pri zmene zamestnania. Taktiež na konci roka vyvesím upozornenie pre zamestnancov na to, aké povinnosti ich čakajú a musia oni prísť za mnou. V minulosti som opozdilcov naháňala a vypomstilo sa mi to tým, že ešte som bola zlá keď sa mi niektorého nepodarilo zohnať, že som ho neupozornila.
slniečko1612
31.07.11,18:23
Som študentka a mám si sama vypísať toto vyhlásenie, keďže som ho ešte nevypisovala, tak potrebujem pomoc aby som ho správne vyplnila. prvú časť vyplniť viem.... problém mi robí časť I.:

Podľa
a) § 11 zákona uplatňujem – neuplatňujem) nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka vo výške ustanovenej zákonom.
b) § 33 zákona uplatňujem – neuplatňujem) daňový bonus [dieťa vlastné, osvojené, dieťa prevzaté
do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, dieťa druhého z manželov žijúce so mnou v domácnosti 3) ]

neviem čo mám ako nehodiace preškrtnúť v bode a).
viem že v bode b) ako nehodiace preškrtnem uplatnújem....lebo nemám dieťa...

za pomoc ďakujem......
ego.mc
01.08.11,10:29
Máte nárok na nezdaniteľnú časť z príjmov vo výške 3 559,30 € za rok. Ak preškrtnete "uplatňujem", zamestnávateľ Vám bude zdaňovať celú mzdu. Ak preškrtnete "neuplatňujem", zamestnávateľ Vám z mesačnej mzdy odpočíta alikvotnú časť nezdaniteľnej časti (296,60 €) a zdaní iba zbytok. Ak nezdaniteľnú časť nebudete uplatňovať, peniaze sa Vám vrátia po DP za rok 2011.
Predpokladám, že za rok nezarobíte viac ako 18 538 €. :)
Betina2
04.08.11,07:03
jednoducho povedané "nehodiace sa preškrtne"
inými slovami nepreškrtnuté zostáva v platnosti.
nikulik
26.01.12,18:37
Ahojte, poprosim vas o radu, moja znama bola od 01.01.2011 do 18.12.2011 zamestnana u zamestnavatela, kde mala aj podpisane vyhlasenie na r.2011.
A 19.12.2011 nastupila do nového zamestnania kde jej dali podpisať vyhlasenie teraz v januari a tam datum na druhej strane jej kazali napisat 03.01.2012, a na strane 3 v časti zmeny mala napisat: NčZD uplatnujem od 01.01.2012.
Chcem sa opytat, je to dobre? To predsa znamena ze ked jej spravia vyplatu od 19.12.2011 do 31.12.2011 tak jej neuplatnia NčZD?
Pytam sa preto ze ja by som to spravila inac, dala by som jej podpisať vyhlasenie s datumom v decembri 2011 a na str.3 by som vypisala potom r.2012 ze nedoslo k zmene. Zle uvažujem?
Mila123
26.01.12,18:38
ja tiež, ale ak si to nevyžiadala musí si dať urobiť RZD, daň sa jej vráti....ale to určite vieš.....:D
nikulik
26.01.12,18:42
ja tiež, ale ak si to nevyžiadala musí si dať urobiť RZD, daň sa jej vráti....ale to určite vieš.....:D
Ano to viem, ale mam taky pocit ze jej to kazali napisat na tu stranu 3 preto, ze to brali tak, ze kedze podpisala uz vyhlasenie u jedneho zamestnavatela od januara 2011 tak to jej plati do konca roka a ze u nich si uplatni uz NčZD od 01.01.2012. Zakon hovori o tom, ze si moze uplatnit zamestnanec NčZD len u jedneho zamestnavatela a oni to pochopili asi tak, ze na cely rok...
To som teraz zvedava ako jej spravia vyplatu.
vladan
26.01.12,19:44
Ahojte, poprosim vas o radu, moja znama bola od 01.01.2011 do 18.12.2011 zamestnana u zamestnavatela, kde mala aj podpisane vyhlasenie na r.2011.
A 19.12.2011 nastupila do nového zamestnania kde jej dali podpisať vyhlasenie teraz v januari a tam datum na druhej strane jej kazali napisat 03.01.2012, a na strane 3 v časti zmeny mala napisat: NčZD uplatnujem od 01.01.2012.
Chcem sa opytat, je to dobre? To predsa znamena ze ked jej spravia vyplatu od 19.12.2011 do 31.12.2011 tak jej neuplatnia NčZD?
Pytam sa preto ze ja by som to spravila inac, dala by som jej podpisať vyhlasenie s datumom v decembri 2011 a na str.3 by som vypisala potom r.2012 ze nedoslo k zmene. Zle uvažujem?

Ja by som to robila presne ako ta firma. Kedze jej pracovny pomer koncil 18.12.2011, NčZD jej uplatnili v tomto zamestnani a teda novy zamestnavatel od 19.12.2011 jej nemoze uplatnit NčZD, lebo by to mala za december dvakrat.
Cize nova firma jej bude uplatnovat NčZD pocnuc januarom 2012
nikulik
26.01.12,19:48
Ja by som to robila presne ako ta firma. Kedze jej pracovny pomer koncil 18.12.2011, NčZD jej uplatnili v tomto zamestnani a teda novy zamestnavatel od 19.12.2011 jej nemoze uplatnit NčZD, lebo by to mala za december dvakrat.
Cize nova firma jej bude uplatnovat NčZD pocnuc januarom 2012
Ano, ale keby v starom zamestnani vo vyhlaseni uviedli ze NčZD si uplatnuje len do 18.12.2011 tak by mohla v novom zamestnani si uplatnit od 19.12.2011 NčZD neuvazujem dobre?
mysimis
26.01.12,19:52
Ano, ale keby v starom zamestnani vo vyhlaseni uviedli ze NčZD si uplatnuje len do 18.12.2011 tak by mohla v novom zamestnani si uplatnit od 19.12.2011 NčZD neuvazujem dobre?

Nezdaniteľná čiastka sa uplatňuje za celý mesiac, nedelí sa na dni. Ak si uplatnila za december u starého zamestnávateľa, tak u nového už nemá nárok.
nikulik
26.01.12,19:57
Nezdaniteľná čiastka sa uplatňuje za celý mesiac, nedelí sa na dni. Ak si uplatnila za december u starého zamestnávateľa, tak u nového už nemá nárok.
To ale znamena ze ked mi skonci zamestnanec v PP v strede mesiaca tak aj do vyhlasenia mam pisať datum ukončenie PP az 30. alebo 31. v mesiaci?
vladan
26.01.12,20:16
To ale znamena ze ked mi skonci zamestnanec v PP v strede mesiaca tak aj do vyhlasenia mam pisať datum ukončenie PP az 30. alebo 31. v mesiaci?

nie, do vyhlasenia pises datum, kedy pracovny pomer skonci. Vo vyhlaseni v casti IV. by to malo vyzerat u stareho zamestnavatela takto:
- zmena zamestnavatela, kory je platitelom dane atd. nastala ku dnu: 18.12.2011
- nezdanitelna cast zakladu dane na danovnika atd., uplatnujem poslednykrat pri zdaneni mzdy za mesiac: december roku 2011
nikulik
26.01.12,20:41
Dakujem velmi pekne za vase nazory.
Betina2
27.01.12,06:32
koniec koncov, v RZ dane alebo v DP by sa to vysporiadalo aj tak....aj keby ten jeden mesiac mal u 2 zam.odp.pol., ak je chytrák:( 2 zamestnávateľ preredsa nemusí tušiť, že on si niekde už odp.pol. za daný mesiac uplatnil...a pravdivosť vyhlásenia podpisuje aj zamestnanec.
vladan
27.01.12,12:01
koniec koncov, v RZ dane alebo v DP by sa to vysporiadalo aj tak....aj keby ten jeden mesiac mal u 2 zam.odp.pol., ak je chytrák:( 2 zamestnávateľ preredsa nemusí tušiť, že on si niekde už odp.pol. za daný mesiac uplatnil...a pravdivosť vyhlásenia podpisuje aj zamestnanec.

myslim, ze mzdarka by mala riesit aj to, co sa dialo predtym ako zamestnanec nastupil do zamestnania, ci mal iny pracovny pomer a teda ci si uplatnoval nezdanitelnu cast niekde inde, aby potom pri RZD alebo DP nemal zbytocne nedoplatok (kedze by si uplatnil NcZD dvakrat). Kolko je takych zamestnancov, ktori ani netusia, naco tie vsetky tlaciva podpisuju, nevedia ich vyplnit, nerozumeju naco su a preto by mzdarka mohla byt trosku napomocna, nie?
ewita888
27.01.12,12:07
myslim, ze mzdarka by mala riesit aj to, co sa dialo predtym ako zamestnanec nastupil do zamestnania, ci mal iny pracovny pomer a teda ci si uplatnoval nezdanitelnu cast niekde inde, aby potom pri RZD alebo DP nemal zbytocne nedoplatok (kedze by si uplatnil NcZD dvakrat). Kolko je takych zamestnancov, ktori ani netusia, naco tie vsetky tlaciva podpisuju, nevedia ich vyplnit, nerozumeju naco su a preto by mzdarka mohla byt trosku napomocna, nie?
Mzdárka može chcieť byť nápomocná akokolvek, keď, ako píšeš, niektorí ľudia ani nevedia, či mali už nejaké vyhlásenie podpísané a niektorí ani nevedia, čo vyhlásenie je.. proste ,,niečo,, podpísali, čo im podstrčia .. nanajýš tak vedia o bonuse, ale niekedy ani to.. by sa to malo písať povinne do zápočtu..
Betina2
27.01.12,14:09
Ludia majú čítať čo podpisujú....
ale aj tak ich ten mzdár obvykle naviguje...prípadne im predloží zamestnávateľ akýsi manuál, zoznam a práva, čo si môžu a čo nie v tejto súvislosti započítať, také podmienky v súhrne....a aj osobný dotazník ten zamestnanec predpokladám pri nástupe vyplní.....
no ale zisťovať či si ten človek niečo uplatnil u bývalého myslím nie je v jej kompetencii ani jej silách, navyše ak ten zamestnanec na jej otázku odpovie, že neuplatnil....
nikulik
27.01.12,21:30
Suhlasim, je to diskutabilne. Poznam takych ktorí len podpisu kde im ukazu v praci, a aj takych ktorí si sami tlačivo cele musia vypisat. A nazor ze mzdarka ma zistit ci si neuplatnoval v minulom zamestnani NčZD je podla mna dost tazke, to tam ma zavolat, ked zamestnanec napr. ani nebude vediet co to tlačivo znamena?!
milanr
05.03.12,08:57
Prosím o rady v nasledujúcich prípadoch: Zamestnanec nastúpil 23.01.2012, Vyhlásenie nepodpíše do 31.01.2012. Vyhlásenie podpíše až 1.3.2012. Chce si uplatniť iba NČZD na daňovníka. Môžem mu NČZD na daňovníka uplatniť už v mzde za mesiac marec 2012 (§ 36 ods. 6 ZoDzP) ?
Ten istý prípad: Zamestnanec nastúpil 23.01.2012, Vyhlásenie nepodpíše do 31.1.2012, podpíše ho až 20.2.2012. Chce si uplatniť NČZD na daňovníka aj DB (§ 36 ods. 1 a ods. 6 ZoDzP). Doklady k DB predloží 20.2.2012. V tomto prípade mu môžem NČZD na daňovníka uplatniť už za február 2012 a DB až za marec 2012 ? Ako má potom správne zamestnanec vo Vyhlásení uviesť ak si chce NČZD na daňovníka aj DB uplatňovať od 1.3.2012, t.j. od mzdy za mesiac marec 2012. Ďakujem.
milanr
09.03.12,07:32
Prosím o rady v nasledujúcich prípadoch: Zamestnanec nastúpil 23.01.2012, Vyhlásenie nepodpíše do 31.01.2012. Vyhlásenie podpíše až 1.3.2012. Chce si uplatniť iba NČZD na daňovníka. Môžem mu NČZD na daňovníka uplatniť už v mzde za mesiac marec 2012 (§ 36 ods. 6 ZoDzP) ?
Ten istý prípad: Zamestnanec nastúpil 23.01.2012, Vyhlásenie nepodpíše do 31.1.2012, podpíše ho až 20.2.2012. Chce si uplatniť NČZD na daňovníka aj DB (§ 36 ods. 1 a ods. 6 ZoDzP). Doklady k DB predloží 20.2.2012. V tomto prípade mu môžem NČZD na daňovníka uplatniť už za február 2012 a DB až za marec 2012 ? Ako má potom správne zamestnanec vo Vyhlásení uviesť ak si chce NČZD na daňovníka aj DB uplatňovať od 1.3.2012, t.j. od mzdy za mesiac marec 2012. Ďakujem.

Prosím, vie mi niekto poradiť ? Ďakujem.
Tweety
09.03.12,07:49
Uplatnenie je možné až dátumom podpisu.
Betina2
09.03.12,16:47
Prosím o rady v nasledujúcich prípadoch: Zamestnanec nastúpil 23.01.2012, Vyhlásenie nepodpíše do 31.01.2012. Vyhlásenie podpíše až 1.3.2012. Chce si uplatniť iba NČZD na daňovníka. Môžem mu NČZD na daňovníka uplatniť už v mzde za mesiac marec 2012 (§ 36 ods. 6 ZoDzP) ? Podpíše 1.3.2012, mzdy za 3/2012 robíš v apríli, takže za marec už si uplatní odp.položku. Predsa aj ked podpisuje do 31.1.2012 (ak už PP trvá), tak podpisuje na rok a uplatňuje sa už za 1/2012.
Ten istý prípad: Zamestnanec nastúpil 23.01.2012, Vyhlásenie nepodpíše do 31.1.2012, podpíše ho až 20.2.2012. Chce si uplatniť NČZD na daňovníka aj DB (§ 36 ods. 1 a ods. 6 ZoDzP). Doklady k DB predloží 20.2.2012. V tomto prípade mu môžem NČZD na daňovníka uplatniť už za február 2012 a DB až za marec 2012 ? NČZD uplatníš najskôr v mzde za 2/2012. DB mu môžeš tiež už za 2/2012 uplatniť, pokial v čase podpisu predložil všetky doklady. Ako má potom správne zamestnanec vo Vyhlásení uviesť ak si chce NČZD na daňovníka aj DB uplatňovať od 1.3.2012, Ak si to želá uplatniť až za marec 2012, tak tam jednoducho doplní, že prvýkrát uplatní DB až za mesiac marec 2012 a potvrdí to svojim podpisom. t.j. od mzdy za mesiac marec 2012. Ďakujem.

v texte
nikulik
13.03.12,05:40
Poprosim vas ohladom vyhlasenia poradit. Ak zamestnanec mal pracovny pomer, potom nasledne ukončenie, uzatvorenie dohody, ukončenie dohody. To mam uvedené v III. časti Zmeny. A nasledne po dohode mal znova prac.pomer ale bol prijaty z uradu prace kvôli dotacii, vypisem mu nove vyhlasenie alebo mozem to toho isteho znova do III. casti zmeny?