fipina
01.02.07,14:30
Zamestnanec ma požiadal o pomoc.
Manželka je SZČO, polovicu roka 2006 si platila zdravotné a sociálne odvody a mala aj nejaký príjem zo živnosti.
Pravdepodobne sa bude jednať o DP "B". Chcela by som sa opýtať, ako je to s uplatňovaním nákladov, čo všetko si môže započítať a v akej výške a ako zdoladovať náklady a zaplatené zdravotné a sociálne poistenie.
mysimis
01.02.07,13:33
Zamestnanec ma požiadal o pomoc.
Manželka je SZČO, polovicu roka 2006 si platila zdravotné a sociálne odvody a mala aj nejaký príjem zo živnosti.
Pravdepodobne sa bude jednať o DP "B". Chcela by som sa opýtať, ako je to s uplatňovaním nákladov, čo všetko si môže započítať a v akej výške a ako zdoladovať náklady a zaplatené zdravotné a sociálne poistenie.

Jedná sa o DP typu "B". Na ostatné je veľmi ťažké odpovedať, lebo neviem v čom podnikala teda neviem čo si chce dať do nákladov. Pokiaľ si platila SP a ZP tak musí mať o tom doklad buď z týchto inšitúcií, príp. výpis z BÚ alebo ústrižok z poštovej poukážky.
Viera.M.
01.02.07,13:33
Zamestnanec ma požiadal o pomoc.
Manželka je SZČO, polovicu roka 2006 si platila zdravotné a sociálne odvody a mala aj nejaký príjem zo živnosti.
Pravdepodobne sa bude jednať o DP "B". Chcela by som sa opýtať, ako je to s uplatňovaním nákladov, čo všetko si môže započítať a v akej výške a ako zdoladovať náklady a zaplatené zdravotné a sociálne poistenie.
Ale nepíšeš o akú činnosť sa jedná a aký /nejaký/ príjem mala... Formuluj presnejšie...
Janka6685
01.02.07,13:35
Zamestnanec ma požiadal o pomoc.
Manželka je SZČO, polovicu roka 2006 si platila zdravotné a sociálne odvody a mala aj nejaký príjem zo živnosti.
Pravdepodobne sa bude jednať o DP "B". Chcela by som sa opýtať, ako je to s uplatňovaním nákladov, čo všetko si môže započítať a v akej výške a ako zdoladovať náklady a zaplatené zdravotné a sociálne poistenie.

Náklady zdokladuje buď ústrižkami, bločkami, výpisom z účtu,...dokladmi o zaplatení, ale to urobí v účtovníctve (neprikladá k DP). Alebo si uplatní paušálne výdavky.

Podá DP "B"
fipina
01.02.07,13:44
Bližšie info zatiaľ nemám, ale napadlo ma,že kamarát je tiež živnostník v oblasti stavbárstva - neviem to špecifikovať, ale chodí po stavbách, robia podlahy, maľujú a pod. Má faktúry zhruba na 100000,- a tiež si platil spomínané odvody. Čo by si on mohol uplatniť ako náklady a ako to zdokladovať? Hľadá si tiež pomoc pri vypisovaní DP, možno - s Vašou pomocou - by som to zvládla aj ja.
Janka6685
01.02.07,13:48
Bližšie info zatiaľ nemám, ale napadlo ma,že kamarát je tiež živnostník v oblasti stavbárstva - neviem to špecifikovať, ale chodí po stavbách, robia podlahy, maľujú a pod. Má faktúry zhruba na 100000,- a tiež si platil spomínané odvody. Čo by si on mohol uplatniť ako náklady a ako to zdokladovať? Hľadá si tiež pomoc pri vypisovaní DP, možno - s Vašou pomocou - by som to zvládla aj ja.

Ako náklady si môže uplatniť všetko, čo používa na dosiahnutie a zabezpečenie zisku. Všetko potrebné k jeho podnikaniu...a zdokladuje to zas bločkami, ústrižkami, bankovým účtom,...ak za niečo zaplatil, musí mať predsa od toho doklad a to je zdokladovanie nákladov.
fipina
01.02.07,13:52
Ako náklady si môže uplatniť všetko, čo používa na dosiahnutie a zabezpečenie zisku. Všetko potrebné k jeho podnikaniu...a zdokladuje to zas bločkami, ústrižkami, bankovým účtom,...ak za niečo zaplatil, musí mať predsa od toho doklad a to je zdokladovanie nákladov.
1.
Môže to byť napr. aj tel. účet, kúpa rôznych prístrojov (vŕtačka, a pod.), cestovné lístky - príp. bločky z benzínu ?
2.
Ako je to s tým paušálnych uplatňovaním? Čo to vlastne je? Môže sa sám každý rok rozhodnúť, akým spôsobom si započíta náklady, alebo keď si prvý rok uplatní paušál, musí potom aj ďalšie roky?

Vopred veľmi pekne ďakujem za ochotu.
katkaj
01.02.07,13:58
1.
Môže to byť napr. aj tel. účet, kúpa rôznych prístrojov (vŕtačka, a pod.), cestovné lístky - príp. bločky z benzínu ?
2.
Ako je to s tým paušálnych uplatňovaním? Čo to vlastne je? Môže sa sám každý rok rozhodnúť, akým spôsobom si započíta náklady, alebo keď si prvý rok uplatní paušál, musí potom aj ďalšie roky?

Vopred veľmi pekne ďakujem za ochotu.
Treba vždy zvážiť aké výdavky sa mu oplatia. Ja vždy hovorím že čisto teoreticky si do nákladov môže dať všetko čo si obháji :D

Ak si bude uplatňovať paušálne výdavky tak si môže odrátať ešte aj zaplatené odvody.
Môže si každý rok meniť spôsob výdavkov raz paušálne raz účtovníctvo ale musí dodržať určité zákonné podmienky. Skús paušálne výdavky prechod na paušálne výdavky (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=prechod+na+pau%B9%E1lne+v%FDdavky)
fipina
02.02.07,05:25
Treba vždy zvážiť aké výdavky sa mu oplatia. Ja vždy hovorím že čisto teoreticky si do nákladov môže dať všetko čo si obháji :D

Ak si bude uplatňovať paušálne výdavky tak si môže odrátať ešte aj zaplatené odvody.
Môže si každý rok meniť spôsob výdavkov raz paušálne raz účtovníctvo ale musí dodržať určité zákonné podmienky. Skús paušálne výdavky (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=pau%B9%E1lne+v%FDdavky) prechod na paušálne výdavky (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=prechod+na+pau%B9%E1lne+v%FDdavky)

Pýtala som sa ho a okrem bločkov o kúpe nejakého náradia nemá nič. A samozrejme, ani zavedené účtovníctvo.Čo môže robiť v takomto prípade? Nemáme poňatie, čo sú to paušálne výdavky (dosť dlho som behala po porade, ale nič také podrobné som nenašla. Prosím, pomôžte.
katkaj
02.02.07,06:16
Pýtala som sa ho a okrem bločkov o kúpe nejakého náradia nemá nič. A samozrejme, ani zavedené účtovníctvo.Čo môže robiť v takomto prípade? Nemáme poňatie, čo sú to paušálne výdavky (dosť dlho som behala po porade, ale nič také podrobné som nenašla. Prosím, pomôžte.

Paušálne výdavky = je to suma ktorú ti dovoluje dať do nákladov zákon bez toho aby si hocičo zdokladovala. Čiže pokiaľ SZČO nemá dostatok skutočných nákladov ktoré by si mohol uplatniť tak použije paušálne výdavky.

Napríklad: SZČO má príjem zo živnosti za rok 2006 vo výške 300.000,-. Paušálne výdavky sú zákonom dané pričom ich suma je 40% z príjmu + odvody a niektoré remeslá si môžu uplatniť 60%.( Tieto remeslá tu niekde už boli spomínané, skúsim nájsť)
Takže
príjem 300.000
výdaj 40% 120.000
zaplatené poistné 30.000 (toto je poistné ktoré si SZČO platí počas roka)
základ dane 150.000

a ďalej odrátaš odpočítateľné položky a vyrátaš daň.

Je to taký zjednodušený príklad a pokiaľ ten tvoj známy nemá skutočné náklady ktoré by boli väčšie ako v tomto príklade tých 120.000+30.000=150.000 tak nech si uplatní paušálne výdavky a DP má urobené za chvíľku.
STRELEC
02.02.07,06:20
Navyše (nadviažem na KATKAJ) - nemusí viesť účtovníctvo, len súpis vydaných faktúr a bločkov za fondy. Zjednodušujem.
fipina
02.02.07,06:23
Paušálne výdavky = je to suma ktorú ti dovoluje dať do nákladov zákon bez toho aby si hocičo zdokladovala. Čiže pokiaľ SZČO nemá dostatok skutočných nákladov ktoré by si mohol uplatniť tak použije paušálne výdavky.

Napríklad: SZČO má príjem zo živnosti za rok 2006 vo výške 300.000,-. Paušálne výdavky sú zákonom dané pričom ich suma je 40% z príjmu + odvody a niektoré remeslá si môžu uplatniť 60%.( Tieto remeslá tu niekde už boli spomínané, skúsim nájsť)
Takže
príjem 300.000
výdaj 40% 120.000
zaplatené poistné 30.000 (toto je poistné ktoré si SZČO platí počas roka)
základ dane 150.000

a ďalej odrátaš odpočítateľné položky a vyrátaš daň.

Je to taký zjednodušený príklad a pokiaľ ten tvoj známy nemá skutočné náklady ktoré by boli väčšie ako v tomto príklade tých 120.000+30.000=150.000 tak nech si uplatní paušálne výdavky a DP má urobené za chvíľku.

Katka, si poklad. Už tomu rozumiem, celkom jednoduché. Veľmi, veľmi pekne ďakujem.
katkaj
02.02.07,06:37
Ešte tu máš niečo aj o tých remeselných živnostiech ktoré si môžu uplatniť 60% výdavky:
http://www.porada.sk/t39064-spanam-remeselnu-zivnost-podla-zivn-zakona.html?highlight=remeseln%E1+%BEivnos%BB
fipina
05.02.07,05:32
Ešte mám otázočku. Môže si pri paušálnych výdavkoch uplatniť životné poistenie?
katkaj
05.02.07,05:59
Ešte mám otázočku. Môže si pri paušálnych výdavkoch uplatniť životné poistenie?

Životné poistenie si uplatní ako odpočítateľnú položku vo výške maximálne 12.000,- Sk
fipina
05.02.07,06:52
Ďakujem krásne.
žilinčanka
14.02.07,17:59
Životné poistenie si uplatní ako odpočítateľnú položku vo výške maximálne 12.000,- Sk

Stručná otázočka :-)
Predpokladám, že ak si SZČO môže znížiť daňový základ o životné poistenie, je možné si základ znížiť aj o príspevky na dobrovoľné dôchodkové sporenie?
Zdeni
14.02.07,18:06
Stručná otázočka :-)
Predpokladám, že ak si SZČO môže znížiť daňový základ o životné poistenie, je možné si základ znížiť aj o príspevky na dobrovoľné dôchodkové sporenie?
Môže si aj na doplnkové dôchodkové sporenie. /Všetko spolu - max. 12 000,-/
džino
14.02.07,19:13
ak môžem poradiť
klikni na www.profesia.sk
otvor
- potrebujem radu
- právna poradňa
- vzorec pre výpočet SZČO je tam tlačivo ( kalkulačka ), kde zadáš prijem a podoplňaš riadky a klik - vypočitaj.
fipina
23.02.07,08:53
Mám zamestnanca, ktorý ma požiadal o pomoc pri vypisovaní DP. V roku 2006 bol zamestnancom a zároveň sprostredkovateľom poistenia na základe sprostred. zmluvy (par. 8). Z RZZP mu vyšiel nedoplatok 216,- Sk, od 07/06 si platí preddavky na ZP vo výške 221,-Sk a chce si uplatniť paušálne výdavky. Takže :
Odd. V. = vypíšem podľa potvrdenia od zamestnávateľa
Odd. VI. = r. 8 vpíšem príjem, ktorý mu bol pripísaný na účet do 31.12.06
(napr. 30000,-Sk)
do stĺ. 2 v r. 8 dám 40 % paušálne výdavky (12000,-)
pokračujem v Odd. IX. pre výpočet základu dane. Nie je mi ale celkom jasné, kde vypíšem poistné 6 x 221,- a nedoplatok z RZZP 216,-?
Môžem to pripočítať k výdavkom v odd. VI. = 12000,- + 1542,- = 13542,-
alebo to mám vpísať niekde inde?
katkaj
23.02.07,08:56
Mám zamestnanca, ktorý ma požiadal o pomoc pri vypisovaní DP. V roku 2006 bol zamestnancom a zároveň sprostredkovateľom poistenia na základe sprostred. zmluvy (par. 8). Z RZZP mu vyšiel nedoplatok 216,- Sk, od 07/06 si platí preddavky na ZP vo výške 221,-Sk a chce si uplatniť paušálne výdavky. Takže :
Odd. V. = vypíšem podľa potvrdenia od zamestnávateľa
Odd. VI. = r. 8 vpíšem príjem, ktorý mu bol pripísaný na účet do 31.12.06
(napr. 30000,-Sk)
do stĺ. 2 v r. 8 dám 40 % paušálne výdavky (12000,-)
pokračujem v Odd. IX. pre výpočet základu dane. Nie je mi ale celkom jasné, kde vypíšem poistné 6 x 221,- a nedoplatok z RZZP 216,-?
Môžem to pripočítať k výdavkom v odd. VI. = 12000,- + 1542,- = 13542,-
alebo to mám vpísať niekde inde?

A naozaj má byť ten príjem z sprostredkovania v paragrafe 8 ?
Pretože sprostredkovanie je §6 odst.2 písm. d. Predpokladám že uvedený daňovník je zahlásený na DÚ a má pridelené DIČ.
fipina
23.02.07,09:01
A naozaj má byť ten príjem z sprostredkovania v paragrafe 8 ?
Pretože sprostredkovanie je §6 odst.2 písm. d. Predpokladám že uvedený daňovník je zahlásený na DÚ a má pridelené DIČ.
Ospravedlňujem sa, je to 6. Všetky povinnosti si splnil, robí to druhý rok.
katkaj
23.02.07,09:07
Mám zamestnanca, ktorý ma požiadal o pomoc pri vypisovaní DP. V roku 2006 bol zamestnancom a zároveň sprostredkovateľom poistenia na základe sprostred. zmluvy (par. 8). Z RZZP mu vyšiel nedoplatok 216,- Sk, od 07/06 si platí preddavky na ZP vo výške 221,-Sk a chce si uplatniť paušálne výdavky. Takže :
Odd. V. = vypíšem podľa potvrdenia od zamestnávateľa áno
Odd. VI. = r. 8 vpíšem príjem, ktorý mu bol pripísaný na účet do 31.12.06
(napr. 30000,-Sk) áno príjem vpíšeš do stlpca príjmy a do stlpca výdavky vpíšeš 40% paušálne výdavky a zaplatené poistné a aj zaplatený nedoplatok z RZZP
do stĺ. 2 v r. 8 dám 40 % paušálne výdavky (12000,-)
pokračujem v Odd. IX. pre výpočet základu dane. Nie je mi ale celkom jasné, kde vypíšem poistné 6 x 221,- a nedoplatok z RZZP 216,-?
Môžem to pripočítať k výdavkom v odd. VI. = 12000,- + 1542,- = 13542,-
alebo to mám vpísať niekde inde?

Odpoveď červenou
fipina
23.02.07,09:19
A to zaplatené poistné nemusí dokladovať v DP, však?
katkaj
23.02.07,09:20
A to zaplatené poistné nemusiť dokladovať v DP, však?


Treba aby si odložil doklad o zaplatení pre prípadnú kontrolu ;) Ale k DP to prikladať nemusí, tam priloží len potvrdenie od zamestnávateľa
fipina
23.02.07,09:22
Katka, veľká vďaka.
fipina
23.02.07,09:47
Ešte jedna otázočka - kde v DP "B" poznačím, že si uplatňuje paušálne výdavky - príjmy podľa par. 6 ods. 1 a 2?
katkaj
23.02.07,09:51
Ešte jedna otázočka - kde v DP "B" poznačím, že si uplatňuje paušálne výdavky - príjmy podľa par. 6 ods. 1 a 2?

áno príjmy podľa § 6 odst. 1 a 2. Je to v oddieli VI pod tou tabuľkou ;)
fipina
23.02.07,09:55
Ďakujem za ochotu a pohotovosť.