Eva82
01.02.07,13:43
Ahojte, prosim o radu. Zamestnanec podal vypoved a PP mu konci 28.2. Ma v umysle cerpat dovolenku z minuleho roka a alikvotnu cast z tohto roka. Zamestnavatel ho potrebuje v praci do skoncenia PP a navrhuje preplatenie dovolenky. Moze zamestnanec odmietnut a trvat na nastupeni dovolenky? Ake ma zamestnavatel prostriedky na to, aby mu v tom zabranil?
Vopred dakujem.
Zita4
01.02.07,12:53
Čerpanie dovolenky je vždy na dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Keď zamestnávateľ potrebuje mať zamestnanca v práci kvôli pracovným úlohám, nemusí súhlasiť s čerpaním dovolenky. Preplatiť po skončení pracovného pomeru ju však musí.
Eva82
01.02.07,13:15
Dakujem za rychlu odpoved. Dufam, ze sa dohodneme a nebude na nas skusat nieco v tom zmysle, ze mu prepadne objednany zajazd, hrozi storno a pod. Teda aby neziadal nahradit naklady, ktore mu v pripade nesuhlasu zamestnavatela s cerpanim dovolenky vzniknu. :confused: Ak ano, co s tym?
Zita4
01.02.07,13:19
Ak by mal dovolenku plánovanú v pláne dovoleniek schválenom zástupcami zamestnancov, toto by ste ako zamestnávateľ museli rešpektovať. Aj v prípade zaplatenej rekreácie by ste mu mali s dovolenkou súhlasiť.
Eva82
01.02.07,13:35
Sme firma s 55 zamestnancami a nemame zvolenych zastupcov zamestnancov. Taka poziadavka zatial nebola sformulovana zo strany zamestnancov. Plan dovoleniek zostavujeme iba na kriticke letne dovolenkove obdobie. Takze nemame ani jedno ani druhe... asi to bude len na tej dohode :o
Dada
08.02.07,06:06
Čerpanie dovolenky je vždy na dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Keď zamestnávateľ potrebuje mať zamestnanca v práci kvôli pracovným úlohám, nemusí súhlasiť s čerpaním dovolenky. Preplatiť po skončení pracovného pomeru ju však musí.

Zitka, vieš sem hodiť aj odvolávku na nejaký paragrafík, že musí preplatiť zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení PP?
endrju
08.02.07,06:15
Zitka, vieš sem hodiť aj odvolávku na nejaký paragrafík, že musí preplatiť zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení PP?
Nie som Zitka, ale trúfnem si odpovedať. "Za rohom" na tejto stránke nájdeš kompletné znenie Zákonníka práce.
Konkrétne odporúčam na preštudovanie v Zákonníku práce nasledovné:

http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#110

Odporúčam začať pri §110 a skončiť pri §117.

:cool:
Dada
08.02.07,06:36
Nie som Zitka, ale trúfnem si odpovedať. "Za rohom" na tejto stránke nájdeš kompletné znenie Zákonníka práce.
Konkrétne odporúčam na preštudovanie v Zákonníku práce nasledovné:

http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#110

Odporúčam začať pri §110 a skončiť pri §117.

:cool:

Áno, mám preštudované tieto paragrafy, ale nikde som sa tam nedočítala, že zamestnávateľ MUSÍ pri skončení pracovného pomeru preplatiť zamestnancovi nevyčerpanú dovolenku.
Tweety
08.02.07,06:47
Áno, mám preštudované tieto paragrafy, ale nikde som sa tam nedočítala, že zamestnávateľ MUSÍ pri skončení pracovného pomeru preplatiť zamestnancovi nevyčerpanú dovolenku. § 116 odst.2 ZP.
Dada
08.02.07,06:52
§ 116 odst.2 ZP.

Myslíš toto?
(2) Náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku možno zamestnancovi poskytnúť len vtedy, ak nemohol vyčerpať dovolenku z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Slovo "možno" sa ale podľa mňa nerovná slovu "musí". Tak ako je to? Musí, či môže?
tinaM
08.02.07,07:00
Myslíš toto?
(2) Náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku možno zamestnancovi poskytnúť len vtedy, ak nemohol vyčerpať dovolenku z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Slovo "možno" sa ale podľa mňa nerovná slovu "musí". Tak ako je to? Musí, či môže?
Toto slovíčko "možno" v tomto prípade chápem v tom zmysle, že v iných prípadoch sa dovolenka nemôže preplácať.
Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi umožniť čerpanie dovolenky.
Ak sa to už tak nestalo, zamestnanci mu pomohli a zaslúžia si za to odmenu.
Šéf sa nemá kôli čomu rozčuľovať. Za prácu sa platí.;)
Tweety
08.02.07,07:01
Myslíš toto?
(2) Náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku možno zamestnancovi poskytnúť len vtedy, ak nemohol vyčerpať dovolenku z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Slovo "možno" sa ale podľa mňa nerovná slovu "musí". Tak ako je to? Musí, či môže?
Na dovolenku má zamestnanec zákonný nárok, teda ak končí PP a má nevyčerpanú D,ktorú si už nemôže vyčerpať, pretože končí PP, tak mu ju musí zamestnávateľ preplatiť. To možno, znamená, že nevyčerpanú D nemôže hocikedy preplatiť, ale môže tak učiniť iba pri skončení PP.:)
Dada
08.02.07,07:03
Toto slovíčko "možno" v tomto prípade chápem v tom zmysle, že v iných prípadoch sa dodolenka nemôže preplácať.
Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi umožniť čerpanie dovolenky.
Ak sa to už tak nestalo, zamestnanci mu pomohli a zaslúžia si za to odmenu.
Šéf sa nemá kôli čomu rozčuľovať. Za prácu sa platí.;)

Tak toto je tvoj výklad. Ale ja tam stále nevidím slovičko "povinný" alebo "musí". A aplikovať tento § do praxe... no neviem..... ibaže by som tú medzeru medzi paragrafmi použila... :rolleyes:
tinaM
08.02.07,07:16
Tak toto je tvoj výklad. Ale ja tam stále nevidím slovičko "povinný" alebo "musí". A aplikovať tento § do praxe... no neviem..... ibaže by som tú medzeru medzi paragrafmi použila... :rolleyes:
Ja dúfam, že som si toto slovíčko v tomto prípade vyložila dobre.
Ale dajme tomu, že "nemusí" preplatiť dovolenku.
Tak ako písala vyššie Tweety, zamestnanec má zo zákona nárok na tú dovolenku a zamestnávateľ je povinný mu ju umožniť čerpať.
Ak sa zamestnávateľ s nimi nedohodne mohli by to zamestnanci napadnúť.