aglv
01.02.07,13:57
Prosim ak ma niekto skusenosti poradte mi ako napisat projekt a financnu prognozu ktore potrebujem vypracovat na ziskanie prispevku na podnikanie.

Aspon strukturu ktoru by mal projekt a financny prognoza obsahovat.

Dakujem
Marianna01
03.02.07,12:57
Prosim ak ma niekto skusenosti poradte mi ako napisat projekt a financnu prognozu ktore potrebujem vypracovat na ziskanie prispevku na podnikanie.

Aspon strukturu ktoru by mal projekt a financny prognoza obsahovat.

Dakujem

Čo musí projekt obsahovať, sú Ti povinní dať na úrade práce. Rovnako aj zoznam živností, na ktoré dotácia nesmie byť pridelená.
Ale aby sme Ti to teda uľahčili:
Podnikateľský zámer obsahuje:
- identifikáciu uchádzača
- profesný životopis
- predmet činnosti
- realizácia zámeru
- miesto realizácie projektu
- marketingové informácie
- slabé a silné stránky zámeru
- finančné prognózy
- doplňujúce údaje
- kalkulácia predpokladaných nákladov
K jednotlivým bodom:
Identifikácia je jasná - meno+priezvisko+adresa
Profesný životopis - jasný, vzor nájdeš aj na porade
Predmet činnosti - v čom chceš podnikať. Opis jednotlivých druhov činností, ako si predstavuješ to, na čo žiadaš dotáciu
Realizácia zámeru - prečo práve tento druh činnosti si sa rozhodla vykonávať, ako
miesto realizácie projektu - jasné...kde chceš podnikať
Marketingové informácie - Tvoje prieskumy pred začatím podnikania, výsledky a porovnania
Slabé a silné stránky - ťažko sa vyjadriť, vychváľ sa do nebies, priznaj aj maličkú chybu, ale takú, čo sa dá ľahko odstrániť
Finančné prognózy - trošku sa viac povenujme tomuto:
1. Výsledovka aspoň za 2-3 roky dopredu. Stačí, ak si do príslušných rokov zadelíš príjmy za služby, tovar a ďalšie príjmy, do výdavkoch rozčleeníš prevádzkovú réžiu, platby do fondov, dane z príjmu, ostatné výdavky. Urobíš si z toho tabuľku, ktorej ďalšie riadky budú rozdiel príjmov a výdavkoch, čiastkový základ dane, nezdaň. časť, základ dane, daň z príjmu FO, disponibilný zisk. Upozorňujem, pod tabuľkou je dobré mať východiská, z ktorých si vychádzala pri určovaní príjmov, t.j. mám predbežné zmluvy s firmou XY, ktorá má záujem o moje služby/tovar vo výške... Zohľadňujem/nezohľadňujem pri výdavkoch zvýšenie/zníženie odvodovej povinnosti... atď.
2. Cash flow - priama metóda vykazovania peň. tokov
tu znovu do tabuľky rozdelíš (opäť aspoň za 2-3 roky): peňažné toky z prevádzkovej činnosti (príjmy z predaja služieb, tovaru..., výdavky na obstaranie materiálu, energie, výdavky na osobné náklady... rovnakým spôsobom peňažne toky z investičnej činnosti, finančnej činnosti. Nasledujúce riadky: čisté zvýšenie peňažných prostriedkov, stav peň. prostr. na zač. účt. obdbobia, stav na konci účt. obdobia. Upozorňujem, musí nadväzovať na predchádzajúcu tabuľku! Takže nie čísla z brucha.
3. Prehľad o majetku a záväzkoch: - opäť 2-3 roky
DNM, DHM, DFM, materiál, tovar, nedokonč. výroba, pohľadávky, peniaze a ceniny, ostat. krátkod. fin. maj., v záväzkoch rezervy, úvery, rozdiel majetku a záväzkov.
Doplňujúce údaje - dohodnuté predbežné zmluvy
Kalkulácia predpokladaných nákladov: vyčíslenie, na čo chceš príspevok použiť. Nemusí to sedieť na korunu, ale v poslednom riadku spomeň - max. na čerpanie - suma, ktorú Ti úrad práce môže poskytnúť. Tiež nezabudni vyčísliť vlastné zdroje krytia - pri 40tis. príspevku je dobré vyčísliť aspoň 90tis. z Tvojho vrecka. Posledná záležitosť - celkové ročné náklady: vyčísli odvody, a podľa tabuliek, ktoré si predtým vypracovvala, aj prevádzkové náklady, napr. kanc. pomôcky, energie, telefón...

Mám dojem, že minimum je 5 strán na projekt, takže veľa pokecu. Môžeš sa stále vracať v jednotlivých bodoch k tomu istému: keďže podľa toho, čo som istila pri prieskume trhu.... rozhodla som sa...... dovedela som sa. Po vyhodnotení...... atď. Majú radi, keď im popisuješ, čo chceš robiť a prečo vlastne.
Veľa zdaru.