JanaP.
01.02.07,14:12
Pozdravujem "poraďákov".
Som nováčikom na Vašom fóre a aj v podnikaní. Túto stránku som objavila len pred dvoma dňami a veľmi ma zaujala. Trošku som si ju prešla a začínam sa v nej pomaly orientovať. Som živnostníčkou ešte len od mája minulého roku 2006 a aj môj manžel je živnostník už 6. rok. Takže si navzájom v práci pomáhame, keďže podnikáme v spoločnej oblasti. V minulosti som pracovala v zdravotníctve ako zamestnanec a teraz som sa dala na úplne iné pracovné odvetvie a podnikám. Keďže spolu s manželom účtujeme v jednoduchom účtovníctve a nie sme platcami DPH, podujala som sa, že účtovníctvo budem nám viesť sama. Takže začala som sa pomaličky vzdelávať vo vedení účtovníctva a v zákonoch. No nie je to žiadna sranda!:) A ešte platí, že sa v účtovníctve neoplatí robiť chyby, lebo "daňováci" Vám to zistia a môže byť z toho celkom slušná pokuta.:) Môj manžel už na to aj doplatil, len šťastie, že pani úradníčka sa dala uhovoriť a pokutu znížila. Ešte šťastie, že daňové priznanie som mu nerobila ja, ale jedna známa účtovníčka.:( Na vedenie účtovníctva používam účtovnícky softvér Alfa z fy KROS. Celkom mi vyhovuje. Potrebovala by som však jednu radu a odpoveď v predchádzajúcich "poradach" som nenašla (možno som zle hľadala). Nevýhoda nováčika.
Moja otázka:
Môj manžel vlastní dve autá, ktoré má vedené na IČO (firmu). Jedno už zakúpil v roku 2004 a má ho vedené v DM a uplatňuje si na ňom odpisy. Druhé auto zakúpil vo februári roku 2006 na leasing. Zaplatil pri kúpe a preberaní auta akontačnú splátku a zvyšok sumy auta splatil v mesačných splátkach do konca roku 2006. Avšak to druhé auto som používala ja a keďže ešte v období, keď ho kupoval, som nebola živnostníčka, tak ho napísal na svoju firmu, aby si mohol účtovať náklady. Potom o 3 mesiace po kúpe som začala živnostníčiť a používať ho na podnikanie, ale auto sme neprepisovali na mňa, lebo sme sa chceli vyhnúť poplatkom za prepis, ktoré sme uhradili len pred nedávnom pri kúpe auta. Nie je možnosť urobiť nejakú zmluvu o prenájme auta medzi nami dvoma (manželmi), aby som si náklady na auto mohla dávať do účtovníctva ja?
Takže suma sumárum:
Auto je na manželovo IČO a platí leasing za neho on, lebo on je uvedený na leasingovej zmluve. Ale jazdila som na ňom ja, lebo som ho používala na svoje podnikanie. Daň z MV bola za neho vyplatená. Môžem si ho dať do účtovníctva? Samozrejmä po podpísaní nejakej vzájomnej zmluvy o prenájme?
Miriam.x
01.02.07,13:33
Jednoduchšie by si mala ak by si si "požičala" od manžela auto, ktoré už je jeho, na tom by si si mohla uplatňovať 6,20 na km, ale na auto, ktoré ešte nie je jeho (patrí leasingovej spoločnosti) si to nemôžeš.
http://www.porada.sk/t40868-szco-a-cestovne-nahrady-ako-na-to.html?highlight=auto+podnikani
http://www.porada.sk/t40202-mozem-si-upaltnovat-cestne-nahrady-na-aute-ktore-nie-je-moje.html?highlight=auto+podnikani
http://www.porada.sk/t18373-szco-automobil.html?highlight=auto+podnikani
Toto je pár linkov na témy podobné ako tá tvoja, ak si dáš do vyhľadávača slovo "auto" tak ich tam nájdeš oveľa, oveľa viac a určite tam nájdeš aj riešenie tvojho problému.
JanaP.
01.02.07,18:12
ďakujem za odpoveď a odkazy!
dipe
02.02.07,11:54
Ahojte,
podnikateľ živnostík vykonáva svoju činnosť v ČR no živnosť má slovenskú. Auto si kúpi v ČR a eviduje ho na firmu. Ako je to ďalej? Zaujíma ma ako je to keď si auto zardí do majetku, bude ho odpisovať a ......? Ako je to s platením keď auto kúpil za Kč a nie za SK?
Vie mi niekto poradiť?
Ďakujem
dipe
02.02.07,13:33
...tak čo nikto nevie poradiť?????
Johanka
02.02.07,13:37
Ahojte,
podnikateľ živnostík vykonáva svoju činnosť v ČR no živnosť má slovenskú. Auto si kúpi v ČR a eviduje ho na firmu. Ako je to ďalej? Zaujíma ma ako je to keď si auto zardí do majetku, bude ho odpisovať a ......? Ako je to s platením keď auto kúpil za Kč a nie za SK?
Vie mi niekto poradiť?
Ďakujem
S platením čoho?
dipe
02.02.07,14:54
...ospravedlňujem sa. Mala som na mysli ako je to keď kupiš auto napr. v KČ, ale dovezieš ho na Slovensko a budeš ho využívať v podnikaní. Potrebuješ niekde zaúčtovať náklad na kúpu auta a dáš ho na odpis. No a ja neviem ako mám postupovať keď mám výdaj v korunách slovenských a nákup v korunách českých.
Johanka
02.02.07,15:45
Pri aute sú dve možnosti - kúpiš auto a budeš ho využívať na podnikateľské účely bez toho aby si ho vkladal do obchodného majetku firmy.
Ty hovoríš o druhej možnosti - vložiť auto do majetku a odpisovať ho.
Pri prevode majetku z osobného užívania do majetku sa automobil ( aj iný majetok) oceňuje obstarávacou cenou, s tým, že za roky nepoužívania na podnikanie sa odpis neuplatňuje. Alebo si auto kúpil hneď do firmy , na nadobúdacích dokladoch máš identifikáciu odberateľa IČO, DIČ?
Veľmi nerozumiem poslednej vete v predchádzajúcom príspevku - mám výdaj v Sk a nákup v Kč. Ak si vybral napr. z firemnej pokladne Sk a vymenil za CZK , musíš o tejto výmene na inú menu a následnej kúpe auta účtovať vo valutovej pokladnici ...
dipe
02.02.07,19:30
Ahoj Johanka, živnostník si ide kúpiť auto. Chce aby ho mal v majetku lebo chce si ho odpísať. Takže keď ho bude kupovať zrejme v dokladoch bude mať uvedené potrebné firemné naležitosti. Zaujímalo ma len to, ako to potom zaúčtujem. Učtujem v JU. Už som to pochopila, že jednodúcho......
Ďakujem a prajem pekný večer
JanaP.
22.02.07,13:20
Prosím Vás ešte o pomoc k danej téme!
Ako som v úvode spomínala, môj manžel, tiež živnostník, má evidované v DM 2 autá na svoje IČO. Jedno je kúpené ešte skôr a je zaradené do odpisu (Seat) a druhé je kúpené na leasing (Daewoo). Bolo mi odporúčané, že ja ako živnostník mám radšej použiť na podnikanie to prvé auto Seat, na ktoré si budem uplatňovať paušál/km + PHM, nakoľko to druhé auto (Daewoo) je ešte na "leasingovke".

Moje otázky znejú:
1. Môžem používať na svoje podnikanie auto a uplatňovať si na neho paušál + PHM, ktoré je písané na IČO manžela ako živnostníka a je evidované v jeho DM + ho ešte odpisuje? Samozrejme máme bezpodielove vlastníctvo ako manželia a auto bolo nadobudnuté počas manželstva

2. Ak áno, lebo predpokladáme, že ako manželka mám na to auto aj ja súkromné právo (alebo sa mýlim?) je potrebná nejaká nájomná zmluva medzi nami o prenájme auta?

Prosím o radu poraďáci.
AHA
22.02.07,13:31
na auto ktoré bolo zaradené v majetku nemôžte uplatňovať paušálnu náhradu
ešte 5 rokov po jeho vyradení z majetku firmy.
Jana Acsová
22.02.07,13:35
na auto ktoré bolo zaradené v majetku nemôžte uplatňovať paušálnu náhradu
ešte 5 rokov po jeho vyradení z majetku firmy.To veru neplatí. Už nie je obmedzované uplatnenie paušálnej náhrady 6,20 na osobný automobil vo vlastníctve po jeho vyradení z obchodného majetku.
Jana Acsová
22.02.07,13:39
To AHA:
Pozrite napríklad:
http://www.porada.sk/t31573-auto.html
Zoltán Kovács
22.02.07,13:41
na auto ktoré bolo zaradené v majetku nemôžte uplatňovať paušálnu náhradu
ešte 5 rokov po jeho vyradení z majetku firmy.


Tých 5 rokov sa vzťahuje na zdanenie príjmu predaja auta vyradeného z majetku firmy.
AHA
22.02.07,14:38
To veru neplatí. Už nie je obmedzované uplatnenie paušálnej náhrady 6,20 na osobný automobil vo vlastníctve po jeho vyradení z obchodného majetku.
Dík nepostrehla som že to už neplatí zatiaľ mi to nebolo treba.
JanaP.
22.02.07,16:48
Ďakujem za príspevky poraďáci! Takže keď to zhrniem a keď som to dobre pochopila, tak môžem vo svojom podnikaní používať auto vedené na manželove IČO a evidované v jeho DM. Podotýkam, že ho bude odpisovať ešte jeden rok. Ja si budem uplatňovať paušál/ km + PHM a on odpisy. Správne???........... Daň z MV si môžem uplatniť ja vo svojich daňových výdavkoch?........ A predpokladám, že PZP MV si manžel už nemôže dať do daňových výdavkov a ani žiadne iné výdavky za servis a pod? ......
Správne som si odpovedala? ;)
JanaP.
24.02.07,14:28
Ďakujem za príspevky poraďáci! Takže keď to zhrniem a keď som to dobre pochopila, tak môžem vo svojom podnikaní používať auto vedené na manželove IČO a evidované v jeho DM. Podotýkam, že ho bude odpisovať ešte jeden rok. Ja si budem uplatňovať paušál/ km + PHM a on odpisy. Správne???........... Daň z MV si môžem uplatniť ja vo svojich daňových výdavkoch?........ A predpokladám, že PZP MV si manžel už nemôže dať do daňových výdavkov a ani žiadne iné výdavky za servis a pod? ......
Správne som si odpovedala? ;)
ešte raz dávam svoje otázky do "pléna", lebo zatiaľ mi nikto nepotvrdil môj príspevok (viď citát). Je vôbec možné, aby som takto mohla viesť auto v účtovníctvach? "Ako som hľadala, tak som hľadala", ale na porade som odpovede nenašla. Niektoré príspevky síce boli dosť podobné môjmu prípadu, ale nie celkom a ja nemám istotu, či budeme s manželom správne vykazovať zdaniteľné výdavky na auto.
renča1
24.02.07,14:53
Teraz neviem či sa jedna o vozidlo ktoré je na leasing alebo sa jedná o to druhé?
renča1
24.02.07,15:02
Ďakujem za príspevky poraďáci! Takže keď to zhrniem a keď som to dobre pochopila, tak môžem vo svojom podnikaní používať auto vedené na manželove IČO a evidované v jeho DM. Podotýkam, že ho bude odpisovať ešte jeden rok. Ja si budem uplatňovať paušál/ km + PHM a on odpisy. Správne???........... Daň z MV si môžem uplatniť ja vo svojich daňových výdavkoch?........ A predpokladám, že PZP MV si manžel už nemôže dať do daňových výdavkov a ani žiadne iné výdavky za servis a pod? ......
Správne som si odpovedala? ;)

Auto si využívala celý rok ty? A manžel ho nevyužíval vôbec?
jaja99
24.02.07,15:15
Prosím Vás ešte o pomoc k danej téme!
Ako som v úvode spomínala, môj manžel, tiež živnostník, má evidované v DM 2 autá na svoje IČO. Jedno je kúpené ešte skôr a je zaradené do odpisu (Seat) a druhé je kúpené na leasing (Daewoo). Bolo mi odporúčané, že ja ako živnostník mám radšej použiť na podnikanie to prvé auto Seat, na ktoré si budem uplatňovať paušál/km + PHM, nakoľko to druhé auto (Daewoo) je ešte na "leasingovke".

Moje otázky znejú:
1. Môžem používať na svoje podnikanie auto a uplatňovať si na neho paušál + PHM, ktoré je písané na IČO manžela ako živnostníka a je evidované v jeho DM + ho ešte odpisuje? Samozrejme máme bezpodielove vlastníctvo ako manželia a auto bolo nadobudnuté počas manželstva

Ak je auto ešte evidované v obchodnom majetku manžela, neuplatňovala by som paušál ani u manželky. Platí :
Neoplatí sa vyradiť auto z obchodného majetku u manžela k 1.1.2006? Možnoi paušál + PHM bude viac ako zostatok odpisov+opravy za rok 2006.



(14) Hnuteľné veci a nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa odsekov 1 až 3 obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku jeden z manželov. Výdavky súvisiace s využívaním týchto hnuteľných vecí a nehnuteľností sa rozdelia medzi oboch manželov v pomere, v akom ich využívajú pri svojej činnosti; v takomto pomere sa rozdelí aj príjem z ich predaja.

Až po vyradní auta z obchodného majetku manžela by som uplatňovala u oboch paušál+PHM.

2. Ak áno, lebo predpokladáme, že ako manželka mám na to auto aj ja súkromné právo (alebo sa mýlim?) je potrebná nejaká nájomná zmluva medzi nami o prenájme auta?

Platí to čo v bode 1. U manželky by som uplatňovala pomernú časť odpisov podľa miery využívania auta. Zmluva - dohoda o užívaní majetku - aj majetok prenajatý na leasing je obchodný majetok ak ide o nový leasing.


Prosím o radu poraďáci.

Odpovede v otázke