Miriam.x
01.02.07,18:05
Dobrý deň prajem všetkým,
potrebovala by som poradiť v jednej veci:
Pri prenájme prenajatých priestorov je raz za pol roka vyúčtovanie vodného a stočného. Nájomcovi sa to zdá veľa a chcel by to platiť preddavkovo.
Môžem ja ako prenajímateľ priestorov, ktoré mám aj ja len prenajaté fakturovať preddavky na vodné a stočné???
Nemám žiadnu zmluvu s vodárňami, len s majiteľom budovy.
betka
01.02.07,17:51
Mate uzatvorene 2 zmluvy: Zmluvu o najme s prenajimatelom a zmluvu o podnajme. Pokial si to dohodnete v zmluve s podnajomcom, preco nie. Urobte si splatkovy kalendar. Pozrite si FA za vodne a stocne aj za predchadzajuce roky, aby jednotlive splatky neboli prilis vysoke, resp. nizke.
Buková
01.02.07,18:08
Dobrý deň prajem všetkým,
potrebovala by som poradiť v jednej veci:
Pri prenájme prenajatých priestorov je raz za pol roka vyúčtovanie vodného a stočného. Nájomcovi sa to zdá veľa a chcel by to platiť preddavkovo.
Môžem ja ako prenajímateľ priestorov, ktoré mám aj ja len prenajaté fakturovať preddavky na vodné a stočné???
Nemám žiadnu zmluvu s vodárňami, len s majiteľom budovy.

My to máme takto:
1. Máme prenajaté priestory, s vlastníkom budovy máme zmluvu n aprenájom priestorov, kde máme dohodnuté podmienky
- súhlas , že priestory môžeme prenajímať podnájomníkom
- dodávku elektrickej energie, odvoz odpadu, dodávku vodné a stočné si zabezpečíme dodávateľským spôsobom
( uzatvorili sme zmluvy s vodárňami, energetikou, elektriku platíme na základe splátkového kalendára/mesačne, vodu a stočné na základe faktúry/Q.) 2 x za rok spravia vyúčtovanie.
2. Prenajímame priestor podnájomníkovi, v zmluve je dohodnuté
- nájomné priestorov/ mesačne
- záloha na elektr. energiu, vodné a stočné, odvoz odpadu si zabezpečí sam
Fakturujeme mu mesačne na základe zmluvy. Keď príde vyúčtovacia faktúra, aj my vtedy fakturujeme podnájomníkovi spotrebu energií, a odpočítame mu zaplatenú zálohu.
Urob si Dodatok ku zmluve, aj pre podnájomníka je výhodnejšie platiť zálohu na energie mesačne, ako 2x ročne a viacej
- vyfakturuješ skutočnú spotrebu a odpočítaš zálohu. Vznikne mu doplatok/preplatok . Daj vedieť, ako si sa rozhodla.
Miriam.x
02.02.07,09:37
Ďakujem za odpovede. Nebola som si istá, či to môžem riešiť len dodatkom zmluvy medzi mnou a podnájomníkom. Spravím to tak.
Ešte raz ďakujem a krásny deň :-)