nikas
01.02.07,18:12
Ahojte,
uz zopar rokov pracujem v Anglicku. Minuly rok som sa rozhodla dat do prenajmu byt. Najomne 8.500,-Sk zahrna aj naklady na energie, poplatky OSBD atd. vo vyske cca 3.500,- Sk, cize mi kazdy mesiac zostava cca 5.000,- Sk 'cisteho'. (:eek: ja viem, nic moc!!!)
Viete mi prosim poradit ako zdanit tieto peniaze? Ci na SK alebo v UK? Neviem, ci to vobec hra nejaku ulohu, ale od zaciatku roka 06 do konca novembra 06 som bola na materskej v UK, z coho som bola platena iba do maja a odvedy bez mzdy. matersku som poberala v UK. mzdu samozrejme zdanujem tu (v UK). Uvitam vetky rady a navody na vypocet dane.
NIKAS
Marína
01.02.07,17:34
Zdá sa, že si rezidentkou SKVB a SI(tam je stredisko Tvojich záujmov), celosvetové príjmy si budeš zdaňovať tam. V SR podáš DP_typ B z prenájmu nehnuteľnosti( ZoDP_§6_ods.3 ). Podľa ZoDP_§9_ods.1_pism.h je príjem do výšky päťnásobku životn. minima oslobodený od dane, t.z.
Príjem/rok 8500*12=102000-23650=78350
Výdavky(počítam paušálne, nie skutočné) 40% z 78350=31340
čiastk.základ dane 47010
nezdaniteľná časť ZD -90816
základ dane=0
daň=0
Z DÚ v SR si vypýtaš potvrdenie o príjmoch a odvedenej dani a použiješ ho pri podaní DP v SKVB a SI. Keďže podľa medzinárodnej zmluvy medzi SR a SKVB a SI je podľa čl.22 metóda vyňatia príjmov, príjmy v DP v SKVB a SI len uvedieš a nezapočítaš.
nikas
02.02.07,09:48
Velmi pekne dakujem za rychlu odpoved!

Mam vsak jeden problem, danovy rok v UK je od aprila do aprila a na SK od januara do januara - tak len ci nahodou neviete ci stale budem moct pouzit to danove z SK (suma to bude ta ista, len danove obdobie nebude sediet). A len pre istotu, celosvetove prijmy su sucastou mojho zvycajneho danoveho priznania v UK (zda sa mi ze tam je moznost uviest prijmy zo zahranicia) alebo je to uplne ine priznanie?

Vopred dakujem!!
A posielam pozdrav z dnes krasne slnecneho Anglicka ;)
Marína
02.02.07,10:36
Nika, určite súčasťou DP v UK je možnosť uvádzať príjmy zo zahraničia. Ak by si bola rezidentom SR a celosvetové príjmy zdaňovala v SR, rozpočítala by si si, koľko príjmov pripadá na zdaň.obdobie(1.1.-31.12.). Prepáč, ale ohľadom DP podávaného v SKVB a SI Ti ťažko poradíme na tejto stránke. Možno sa tu niekto nájde........Skôr by som Ti doporučila http://www.londyn.sk/ . Ešte by som Ti doporučila si vyžiadať od správcu dane v UK potvrdenie o rezidencii. To Ti bude slúžiť pri prípadnej kontrole priznávania si príjmov v SR, t.z., že v UK máš štatút rezidenta a zdaňuješ tam celosvetové príjmy.